Jindřichov
Cestování a výlety
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Jindřichov
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

Vzkříšení samoty Berhof (Josefová)

Tipy na výlet Rodina s dětmi Celodenní výlet Na hory Na kole

Autokar ze Šumperka
Autokar ze Šumperka  •  Fotografie (117)  • Foto: Bobkart

Kam a jak jedeme?

Autobusem skoro až na místo. V tomto případě asi ostatní nebudou mít to štěstí co já. Když jsem dostal pozvánku na otevření nové Naučné stezky u Josefové, váhal jsem asi 2 sekundy, kolegy z práce jsem se nechal odvézt do Hanušovic, zdejší lesní společnost pak vypravila speciální autobus až do místa určení. Následovatelé sem asi v drtivé většině dorazí po svých, nejspíš po zelené TZ značce od Branné, cyklistům bych doporučil lesní cestu od Františkova, automobilistům je v normální době vjezd zapovězen – což je dobře.

Za čím jedeme?

Foto: Bobkart

Za vydatné, hlavně finanční a technické pomoci Lesů České republiky byla 8.10. 2014 slavnostně otevřena naučná stezka Josefová (Neu Josefsthal). Na výrobě informačních panelů se podíleli studenti SPŠ-VOŠ v Šumperku a jejich zásluhou vzniklo, dá se směle říci velmi pěkné dílo. Osada Josefová byla založená v lůnu nejvyšších moravských hor v r. 1732. Území patřilo k Liechtenštejským državám, a jméno tedy dostala po knížeti Josefu Adamovi. Protože už jedno Josefovo Údolí existovalo, proto Nová. Osada byla založena kolem sklářské huti. V okolí bylo celkem dostatek materiálu pro výrobu (písek, suroviny na potaš), k tavení bylo potřeba dřeva a toho bylo v okolních lesích poměrně dost. Sklárna fungovala a do 90. 18. století. Obyvatelé po zániku výroby ale zůstali, přeorientovali se na chudé zemědělství a zejména dřevařství. Tato činnost byla hlavním zdrojem obživy po většinu času osídlení Josefové. V posledních letech existence byla tato činnost dovedena do svým způsobem k dokonalosti. Koncem 19. století byl v lesích kolem Branné zřízené dvě větve lesních železnic, které dovážely vytěžený k materiál k hlavní trati Hanušovice Jeseník. Jedna z těchto železnic zamířila i k Josefové.

Foto: Bobkart

Hlavní těžba probíhala ve svazích Trojáku, ke stahování ze svahu sloužila úvraťová pozemní lanovka či železnice. Lesní dráhy sloužily zhruba do poloviny 30. let 20. století. Po roce 1935 byly železné díly povětšinou sneseny a odprodány, na některých místech byly pozůstatky zařízení ještě nějakou dobu k vidění. Lesní železnice nahradily lesní cesty a automobilní technika. Lesní cesty často kopírovaly bývalé trasy tratí. Osídlení v Josefové přetrvalo v podstatě až do konce 2. světové války, po odsunu Němců osada v podstatě zanikla, zůstala jen hájovna, kterou tu najdeme dodnes. Ve 30. letech osda měla asi 17 domů, měla dokonce i školu, kam docházeli i žáci z okolních obydlí (Zadní Aloisov). Výuka tehdy probíhal dvakrát týdně, 7 hodin denně, učitel sem docházel z Nových Losin (přespal na hájovně). Není bez zajímavosti, že okolí Branné nebo i Staroměstsko posloužilo za inspiraci spisovateli Vladimíru Körnerovi. Někde tady se odehrávají jeho známé novely (Adelheid, Zrození horského pramene – to asi u Stříbrnic, Zánik samoty Berhof). Josefová má být právě tím Berhofem.

V rámci budování naučné stezky ovšem nebyly jen zhotoveny naučné panely. Určité revitalizace se dočkalo celé území bývalé Josefové. Již při příchodu (od hájovny) návštěvníka zaujme renovovaný kamenný most přes Hučavu, prostranství za mostem je vyčištěné a najdeme zde obnovené základy bývalé školy. Dalším a zřejmě nejzajímavějším místem bude můstek na svážnicové železnici, tvůrci prý sháněli koleje kde se dalo. Opravy se dočkala i výklenková boží muka nebo kamenný křížek. Poslední zastavení krátké, ale obsažné naučné stezky je u skal na okraji Josefové. Postupně se z panelů a obrázků dozvíme řádku zajímavostí nejen z historie samotné Josefové, ale i něco o dřevařství a sklářství.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

V rámci slavnostního otevření bylo připraveno bohaté menu (chlebíčky, jednohubky, trubičky tyto zdarma, nápoje za úplatu). Běžný návštěvník asi už takovou obsluhu mít nebude, bude se muset spolehnout na vlastní občerstvení, nebo využít jednoho z mnoha podniků v Branné, nebo restauraci u X-parku ve Františkově.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Otevření stezky proběhlo ve velmi důstojné, ale i srdečné atmosféře, kromě děkovných lesáckých proslovů byly k slyšení fanfáry lesních rohů, historické perličky přinesli učitelé z průmyslovky, perličku z vyprávění učitele z Nových Losin přednesl historik Drahomír Polách, přítomní byli i potomci původních obyvatel ze Spolkové republiky, nechyběl patrně poslední stálý (český) obyvatel dnes soukromé hájovny. Mezi tím probíhaly malé kulturní vložky zpěvu s kytarou. Samotný průchod stezkou je nenáročný, tabule i artefakty jsou rozmístěné kolem zelené TZ z Branné, zapomněl jsem uvézt i ukázku štětované cesty u mostu svážnice. Maličkou chybičku snad vidím, jen v tom, že se naučná stezka nezmiňuje o velmi zajímavých skalách (Čarodějnický kámen, někde se ale píše i Rysí skála), kde vlastně stezka končí. Tvůrci ale vznesli poznámku, že by časem chtěli pokračovat, tak uvidíme.

Ostatní informace

O chybějícím popisu skal si naštěstí čtenář Turistiky může něco dozvědět v tradičně obsažném popisu Františka Lysáčka (nechal tu na jednom patníku autogram). O historii Josefové i na nových výborných webovkách (www.neu-josefsthal.cz). Veškerý výdaj činila jen zpáteční jízdenka z Hanušovic, bo autobus tam i zpět byl zdarma. Nicméně z marnotratnosti něco stály oslavné čtvrtky, v lesním prostředí a na horách je to malá povinnost.

Do Josefové dorazila i početná výprava šumperských turistů. Ti používají k výpravám moderní autokar s restauračním vybavením. Zájemcům o historii lesní železnice bych odkázal http://jt.brno-online.cz/jt/kolstejn/index.html.

Poslední aktualizace: 02.01.2017
Autor příspěvku: Bobkart
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Vzkříšení samoty Berhof (Josefová) - Služby, informace
Vzkříšení samoty Berhof (Josefová) na mapě
Přidat oblast mezi oblíbené
Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:

Příspěvky v okolí Vzkříšení samoty Berhof (Josefová)

Potok Hučava je přítokem Branné v okrese Šumperk. Nedaleko Branné, na východě od této obce se nachází zaniklá osada Josefová v údolí potoka Hučava v nadm. v. okolo 800 metrů . Jedna cesta sem vede po zelené turist…
   Veřejnosti téměř neznámá soustava kaskád a dvou vodopádů se nachází na horním toku potoka Hučavy, nedaleko turistického rozcestníku u hájovny a rekreačního objektu Josefová. Zelená značka odtud vede d…
Skalní útvar
   Tyto pozoruhodné skály leží při zeleně značené turistické cestě z Branné na Vozku a jsou vzdáleny asi 400 m od turistického rozcestníku před hájenkou Josefová, nacházející se 4 km od obce Branná. Z výběžku hory Troják tu nad Potokem Hučavou z lesního svahu vystupují dva velké skalní bloky - (ten třetí je menší a od hlavních skal vzdálen asi 50 m) - a jsou viditelné z lesní cesty, …
   Lokalita, skrývající dosud v terénu viditelné pozůstatky dávno zaniklých hutí a skláren, se nachází při zeleně značené cestě. Vede z Branné na Vozku a najdeme ji asi 200 m před turistickým rozcestníke…
    Lučinatý hřeben a rozsáhlé pastviny nad rekreační osadou Přední Alojzov jsou místem s nádhernou přírodní vyhlídkou a patří k nejkrásnějším vyhledovým vrcholům v celém Hrubém Jeseníku. Za přízniv…
Vrchol
Vrchol hory Vozka se nachází v nadmořské výšce 1377 metrů a jsou z něj nádherné Výhledy do okolí. Pod vrchol vede žlutá a zelená turistická značka.
Městečko
Branná leží na Severní Moravě, východně od Starého Města. Městečko najdeme jihozápadním směrem od Ramzovského sedla ( 750 m.n.m.). Branná se rozkládá na pomyslné hranici mezi Rychlebskými horami a Hrubým Jeseník…
Rozlehlá Národní přírodní rezervace je s rozlohou 1170 ha druhou největší rezervací CHKO Jeseníky Leží v nadmořské výšce v rozmezí 850 - 1422,8m. Chrání subalpínské hole, významné porosty horských klimaxových sm…
Cílem našeho výšlapu a cílem nádherných výhledů je jeden z dominantních vrcholů Jeseníků - Keprník, 1422 m. Jdeme na celkem lehkou pěší tůru z Červenohorského sedla na Keprník. U hotelu v Červe…
Vrchol
Čtvrtý nejvyšší vrchol Hrubého Jeseníku s výborným kruhovým rozhledem. Na jeho svazích se vyskytují porosty smrčiny s charakteristickými vlajkovými smrky a místy vystupuje hrubozrnná tzv.…
Vřesová studánka (1313 m.n.m) se nachází 3,5 km SZ od Červenohorského sedla pod značenou trasou. Podle pověsti objevil Vřesovou studánku lovec, který v těchto místech pronásledoval…
Horské sedlo, lyžařské středisko, nejvýše položená rychlíková stanice v ČR (760 m.n.m.) Spodní stanice sedačkové lanovky na Šerák.
Hřeben
Hora Šerák v Jesenikách
Nejsevernější vrchol Hrubého Jeseníku, součást přírodní rezervace Šerák-Keprník. Horní stanice sedačkové lanovky z Ramzovského sedla. 1351 m.n.m.
Rozcestí u Jiřího chaty na Šeráku, je zcela jístě místem uvažování , kam dál, a to ať již jste sem vyjeli lanovkou, či došli po svých. Samotná kamenná Jiřího chata na Šeráku zde stojí již více než 100 let a jen výhled z terasy před chatou je uchvacující.Prochází tudy MTZ z Lipové - lázní do Filipovic, ŽTZ do Jeseníku a k horní stanici lanovky na Mračné, a modré značky vás…
K vyhlídce na Praděd, Červenohorské sedlo a Dlouhé Stráně se dostaneme po červené značce ve směru z Červenohorského sedla na Keprník. K vyhlídce je to z Červenohorského sedla cca 1 km stále mírně vzhůru. V místě j…
Jedno z největších lyžařských středisek Jeseníků, 1013 m.n.m. Sedlo "půlí" hlavní hřebenovku mezi Pradědem a Šerákem.
Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně. Instalovaný výkon elektrárny je 650 MW. Horní nádrž je spojena s dolní nádrží (800 m.n.m.) dvěma tunely o průměru 3m. V době největších povodní zadržela přehrada 2 0…
10.6km
více »
Na nejfrekventovanější části hlavní hřebenové trasy Jeseníků, mezi Červenohorským sedlem a nejvyšší horou Moravy - Pradědem, leží na svahu Malého Děda v nadmořské výšce 1304 m.n.m jeden z…
Jeskyně na Pomezí je vyhledávaným turistickým cílem lázeňské oblasti Jeseník. Jeskyni najdeme severozápadním směrem od města Jeseník a v chráněné krajinné oblasti Jeseníky. Jeskyně je…
Město
Jeseník leží na Severní Moravě, severním směrem od města Šumperk. Jeseník je horské město, které obklopují zalesněné stráně kopců Hrubého Jeseníku. Jeseník je nejenom vyhledávaným rekreačním střediskem, ale také…
13.6km
více »
Nejvyšší hora Moravy v masivu Hrubého Jeseníku, nadmořská výška 1491 metrů.
13.9km
více »
Tipy na výlet
Jedeme autem na Hvězdu, buď z Karlové Studánky nebo z Malé Morávky. My jsme parkovali na placeném parkovišti za 70 Kč (rok 2009),které bylo 27.9.2009 den před stát.svátkem totálně narvané a…
Nejvyšší a nejnavštěvovanější vrchol Moravy určitě upoutá svou výškou (1492 m) a možnostmi vyžití, hlavně sportovními. Poskytuje podmínky pro pěší turistiku, sjezdové a běžecké lyžovaní. Z vrcholu je výhled na Rychlebské hory, kralický sněžník a další. Výstup na vrchol je velmi jednoduchý, vede na něj asfaltová cesta. Výstup můžete zahájit např. na Ovčárně, kde vás doveze autobus, a nebo na Hvězdě u Karlovy Studánky, pokud…
Praděd (1491,3m n.m.) je pátá nejvyšší hora České republiky a zároveň nejvyšší hora Moravy a tím pádem i Jeseníků. Rozkládá se  na staré zemské hranici Moravy a Slezska. Je zde jedno z nejchladnějších podnebí v republice  s průměrnou roční teplotou kolem 1°C. Na severním úbočí hory mužete spatřit skalní útvar tzv. mrazivých srubů pojmenovaný Tabulové skály. Na…
Bílá Opava je říčka pramenící pod vrcholkem Praděd a tvoří přítok Střední Opavy. Tok říčky a její okolí je součástí přírodní rezervace Praděd. Mezi Ovčárnou a Karlovou Studánkou vytvořila říčka ve skalním podloží …
16.4km
více »
Tato hora s nadmořskou výškou 1424 m leží na hranici Čech a Polska a je dominantou krajiny. Z horského masívu odtékají řeky do třech evropských moří - Morava přes Dunaj do Černého Moře, Lipka p…
16.7km
více »
Rašeliniště
Velké a malé Mechové jezírko jsou rašelinná jezírka v SPR Rejvíz - 1,2 km jz. od vsi Rejvízu. Jsou centrem velkého vrchovištního rašeliniště v povodí Černé Opavy. Plocha velkého jezírka je 1 692 m2, hloubka 2-3 …
Karlova Studánka leží severozápadním směrem od města Bruntál a tvoří vstupní bránu na vrchol Praděd ( 1492 m.n.m.), který se zvedá západním směrem nad obcí a je nejvýše položeným místem pohoří Jeseník. Karlova Studánka je jednak vyhledávanou rekreační oblastí a jednak světoznámými lázněmi, a to především pro léčbu dýchacího ústrojí. Obcí protéká říčka Bílá Opava. Karlova Studánka je nejvýše položenou obcí bruntálského re…
19.3km
více »
Středně naročný výstup podél Bílé Opavy zahájíme a ukončíme v Karlově Studánce. Na jaře bývají vodopády po jarním tání nejkrásnější, ale cesta může být mokrá a na vrcholku trasy, U Barborky, může být i sníh. V lét…
19.6km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace