Velké Losiny
Cestování a výlety
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Velké Losiny
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Rady a tipy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

Velké Losiny - Krásy zámeckého parku

Tipy na výlet Romantika Za kulturou Do přírody Na kole

pohled na zámek
pohled na zámek  •  Fotografie (32)  • Foto: markyz63

Kam a jak jedeme?

Třítisícovou obec Velké Losiny na Šumpersku proslavil – i mimo území naší malé republiky – zejména trojlístek termální lázně – Ruční papírna – renesanční zámek. Pro zvrhlíky a příznivce tortury jsem ochoten toto tvrzení rozšířit - na čtyřlístek - o čarodějnické procesy. Za pozornost návštěvníka této příjemné lázeňské obce, která dlouhodobě zvažuje i snahu o zařazení do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, však stojí mnohem více místních cenných pamětihodností i zajímavých přírodních lokalit v katastru Velkých Losin. A za jednou z nich jsem se před pár dny vypravil.

Za čím jedeme?

Foto: markyz63

Tou jednou - nebo přesněji řečeno - jedním z takových míst je zdejší rozsáhlý zámecký park. Pro vývoj parku, stejně jako celého zámeckého areálu, samotné vesnice i jejího širokého okolí, byli nejvýznamnější z jeho majitelů, tedy Žerotínové, kterým patřil od konce 15. do počátku 19. století (v letech 1802 až 1945 náleželo velkolosinské panství Liechtensteinům)

Zámecký park byl založen v roce 1602 (nebo 1580-1589), v této době ovšem ještě v podobě ozdobné renesanční zahrady. K prvním rozsáhlejším úpravám dochází v letech 1660-1662, a poté v období let 1731-1738, kdy je původní renesanční zahrada nahrazena ozdobným barokním francouzským parkem. V této době je také parková kompozice obohacena o nejrůznější stavby a atrakce, např. vzniká umělý vodopád, vodotrysky nebo zahradní altán, které doplňuje bohatá sochařská výzdoba. Ve II. polovině 18. století tu dokonce stál í čínský pavilon a několik dalších exotických staveb.

Foto: markyz63

Podobu parku mění až počátkem 19. století noví majitelé zámku, tedy Liechtensteinové. Ti provedli ihned rozsáhlé úpravy sadu, kterými postupně vznikla přírodně krajinářská kompozice anglického parku, a to na několikanásobně zvětšené ploše původní zahrady. Do koncem století tak bylo kolem zámku vybudováno velmi zdařilé zahradně-parkové dilo, skvěle doplňující podobu zámku. Zámecký park byl poté Liechtenštejny vzorně udržován až do roku 1945. Poté příchazí nešťastné období „vítězství pracujícího lidu“ a zámecký park se stává tak trošku pralesem. Zámek se však – naštěstí - pro svou pozoruhodnou architekturu a historickou hodnotu celého areálu postupně vypracuje mezi památkové objekty I. kategorie a tím je zachráněn také park. I v současné době patři park k nejlépe udržovaným objektům tohoto druhu na Šumpersku.

V parku se nachází různé exotické stromy, vysazené však až v posledním desetileti. Z původních dřevin patří mezi nejvýznamnější jedle Veitchova, jinan dvoulaločný, borovice limba, sazaník květnatý (severoamerický a velmi pěkný červeněkvetoucí keř), monstrózní líska obecná, vilín viržínský a mamota úzkolistá (další severoamerické keře). Park však byl vždy charakteristický zejména velkým množstvím rúznobarevně kvetoucích pěnišniků, které většina z nás zná jako rododendrony.

Foto: markyz63

Vrcholně barokní zahradu hraběte Jana Ludvíka ze Žerotína, vybudovanou v letech 1733–1741 v podobě francouzského parku s geometricky tvarovanými stromy i keři a se systémem vodních kanálů s řadou optických i akustických efektů, už dnes – samozřejmě - neuvidíme. Jak jsme si již prozradili, za Liechtensteinů byla přebudována na přírodně krajinářský park. A je to možná škoda, protože se prý jednalo o malé moravské Versailles. Posuďte sami …

Foto: markyz63

U severní vstupní brány, zakončené balustrádou s dekorativními vázami, se rozkládaly budovy oranžérie. Poblíž ní se nacházela malá šestistupňová kaskáda se sochami trpaslíků, jejímž protějškem byla velká kaskáda na jižním úpatí Strážníka. Na kopci nad kaskádou stála grotta, zdobená putti, dekorativními vázami, maskaróny a basreliéfy. Na jeskyni spočívala velká socha ležícího Tritóna, objímajícího kašnu, pod ním Néreovny držící korunu. Pod grottou se rozkládala velká vodní nádrž a pod ní dvacetistupňová kaskáda, zdobená alegoriemi Čtyř ročních období, skupinou puttů, mušlí, delfínů a Tritónů, troubících na rohy. Všem postávám „vládl“ Neptun, vezoucí se na dvou delfínech. Balustráda dvojitého schodiště na vrchol kaskády byla zdobena pážaty s žerotínskými erby a alegorií Bolesti a Síly. Uprostřed zahrady se nacházely tři vodotrysky (jeden se skupinou Kamenných labutí), k vidění byly i vodotrysky v „dolních“ grottách s balustrádami, nástropními malbami a zrcadly. Později přibyly ještě dva čínské pavilony a vodotrysky s postavami satyrů. Pěkné, až mile kýčovité, neníliž pravda.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Protože se jednalo v podstatě jen o krátkou odpolední projížďku - když už se nám nečekaně udělalo hezky - bylo to bez větších "nákupů". Stačila tatranka, cigareta a jedno pivo. Velké Losiny však - coby lázeňská vesnička má středisková - nabízí dostatek rozličných podniků k potěše oka, slinných žláz, chuťových buněk i žaludku.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

V této chvíli nastal čas představit si současnou cennou sochařskou výzdobu zámeckého parku ve Velkých Losinách.

Foto: markyz63

Opavský sochař Jan Jiří Lehner se stal v letech 1734-1736 autorem šesti soch alegorií, přičemž alegorie Čtyř ročních období se nedochovaly. Alegorie Bolesti a Síly jsou pískovcová sousoší v nadživotní velikosti, stojící v zahradě na žulovém soklu s lomenou římsou. Alegorii Síly představuje sousoší „Souboj Samsona se lvem“. Bájný rek – někdy mylně považovaný za Herkula - je zde prezentován polonahý, s výraznou muskulaturou a hustými vlnitými vlasy. Je zachycen v momentě, kdy chce lvovi zasadit smrtelnou ránu dýkou. Dramatičnost a dynamiku sousoší zvyšuje natočení Figur, rozevřená tlama lva i Samsonova mimika.

Alegorie Bolesti bývá představována jako sousoší „Smrt Aktaióna“, ale jedná se zřejmě o „Smrt Milóna Krotónského“ vytvořenou podle předlohy Pierra Pugeta, zhotovené pro Versailles. Atlet Milón (nebo Aktaión – i když to byl přece slavný voyér, kterého - v podobě jelena - roztrhali vlastní psi)) je zde zobrazen jako polooblečený svalnatý muž, na kterého se zleva vrhá neidentifikovatelné zvíře (měl by to prý ale být lev, což je zvláštní, protože na předchozím sousoší se Lehnerovi lev vysloveně povedl, tady se jedná o jakéhosi křížence pumy, červa a hyeny). Má dlouhé vlnité vlasy a vousy. V pravé straně dynamické scény je znázorněn kmen stromu. Scénu zvýrazňuje výraz bolesti v jeho obličeji a natočení hlavy. Zdejší socha je zřejmě jediné barokní sochařské zpodobení tohoto příběhu dochované na území České republiky.

Foto: markyz63

V letech 1736–1740 pracoval na výzdobě zámeckého parku také významný barokní sochař Jiří Antonín Heinz. Ten pro kaskádu u vstupní brány vytvořil pískovcové sošky osmi trpaslíků. Jednalo se o tři hudebníky (asi 100-120 cm vysoké, oděné do dobových, tedy barokních, šatů), hrbatého žebráka, pijana na soudku a tři shrbené zahradníky (vysoké asi 140 cm). Heinz byl - podle archivních pramenů – také autorem sochařské výzdoby horní grotty na Strážníku (putti, vázy, maskarony a socha Tritóna) i obou dolních grott a soch dvou mořských panen na mušlích (tzv. Néreidky), delfínů a nových soch čtyř ročních dob, které nahradily poškozené dílo Lehnerovo. Poškozené a neúplné fontány dnes najdete pod arkádami na nádvoří zámku a v prostorách zámku se nachází i sochy trpaslíků.

Okrasná barokní velkolosinská zahrada Jana Ludvíka ze Žerotína, jejíž podoba byla nepochybně inspirována královskými zahradami ve Versailles, patřila ve své době (18. století) mezi nejkrásnější zahrady v celém Českém království. Z její sochařské výzdoby se do dnešních dnů dochovalo – bohužel - jen několik, většinou silně poškozených, děl. V areálu zámeckého parku můžete dále vidět skleník (tzv. mateřskou školu), zahradní domek nebo Sloup Nejsvětější Trojice, pocházející z poloviny 19. století.

Ostatní informace

Foto: markyz63

Vstup do prostor zámeckého parku je bezplatný. Využívají toho hojně pěší turisté i cykloturisté. Oblíbenou kratochvílí je hlavně posezení u zámeckého rybníčku. Jeho hlavní atrakce, tedy hnízdící páry sněhobílých labutí, už je - bohužel - dávnou minulostí. Návštěvník se dnes musí spokojit s neuvěřitelným množstvím kačen a nějakými živočichy pod vodní hladinou. I tak je u rybníčku vždy plno a foto zámku od stavidla je vždy milou povinností pohlednicového typu.

Zámecký park i budova renesančního zámku ve Velkých Losinách si několikrát zahrály i ve filmu. Kromě Kladiva na čarodějnice to byl v relativně nedávné době například historický velkofilm Juraje Jakubiska Bathory.

Na úplný závěr jen jednu poznámku. Je totiž jistým paradoxem, že přiloženou fotodokumentaci jsem pořídil v neděli 2.6.2013 (nechtěl jsem ve svém archivu hledat staré snímky, tak jsem si na kole zajel pro nové). Po pár propršených dnech se totiž odpoledne udělalo hezky. Pod nohama to sice v parku mnohdy pořádně čvachtalo, ale po návratu domů bylo vše zapomenuto. V TV právě ukazovali první povodňové evakuace v Čechách ..…

Více fotografií naleznete na: http://markyz63.rajce.idnes.cz/Krasa_zameckeho_parku_ve_Velkych_Losinach_06_2013/

Poslední aktualizace: 6.6.2013
Autor příspěvku: markyz63
Kvalita příspěvku:    
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Velké Losiny - Krásy zámeckého parku</strong> mapa
mapa Velké Losiny - Krásy zámeckého parku

Příspěvky v okolí Velké Losiny - Krásy zámeckého parku

Už Děd Vševěd i Jára Cimrman věděli, že nejhorší jsou trpaslíci. Mnoho příznivců našich historických památek jistě zaznamenalo Braunovy trpaslíky z Pometují, ale trpaslíci velkolosinští zůstávají stále tak tr…
Tipy na výlet
Vlakem z Šumperku,velmi dobrý spojení,ač vlak býva poměrně často obsazen,naštestí to není až tak daleko,tak cestu snadno přečkáme V druhé polovině 17. století byl na místě tehdejších hospodářských objektů zbu…
V krajině předhůří Hrubého Jeseníku stojí na místě bývalé gotické tvrze státní renesanční zámek, který byl vystaven v 16. stol. rodem Žerotínů. Zaujme svým tvarem do písmene U. Jeho zdi jsou přiklo…
Renesanční arkádový žerotínský zámek v podhůří Jeseníků, neslavně proslulý čarodějnickými procesy v období baroka.
Torzo více než 400 let starého dubu můžeme vidět v lesní školce naproti Zámku Velké Losiny. Dub letní, kterému se říkalo popravčí tu stával více než 400 let. Popravčí se mu říkalo proto, že možná právě na tomto místě se konala 24.7. 1662 poprava vůdců selské rebelie, a to Kryštofa Wintera z Maršíkova, Mikuláše Pecolda z Vikýřovic a Hanuše Jaška z Velkých Losin. Není to však zcela …
Turistický rozcestník, který se nachází u parkoviště u zámku ve Velkých Losinách, ukazuje turistům cestu do dvou směrů. Po modré značce ve směru Zámek Velké Losiny - Bukový kopec, Rejchartice, Tulinka, Šumperk a po značce zelené ve směru Vikýřovice, Prostřední skála, Farský vrch, Rapotín - Velké Losiny lázně, Pekářovský vrch, Tři kameny.
Žerotínové papírnu ve Velkých Losinách vybudovali v prostorách původního obilního mlýna.svou pozdně barokní podobu s klasicistním průčelím stavba získala až v první polovině 19.století.O její rozvoj se Žerotínové …
Kostel sv. Martina v Žárové byl postaven v r. 1611 majitelem panství Jana Jetřicha ze Žerotína. Na druhé straně kostelík v Maršíkově.
V jesenickém podhůří severně od Šumperka ve Velkých Losinách, známém místě  se zajímavou historií, lázeňskou tradicí, řadou kulturních památek se nachází velkolosinská Ruční papírna s muzeem, založená v 16…
Unikátní renesanční papírna v podhůří Jeseníků, vyrábějící dodnes papír původní technologií.
   Tuto moravskou kuriozitku můžeme spatřit v lázních Velké Losiny na severu Moravy v Olomouckém kraji. Na okraji Lázeňského parku nalezneme termální bazének o průměru 10 metrů, kde se ke koupání a relax…
Nachází se v centu obce na rohu nábřeží a Lázeňské ulice v přízemí Lázeňského domu. Lázeňská ulice je hlavní přístupová cesta k lázním.   Kontakt: Informační centrum, Lázeňská 674, 778 1…
Pomník obětem čarodějnických procesů ve Velkých Losinách stojí v Lázeňském parku přibližně v místech, kde v období od roku 1679 do roku 1686 bylo popraveno 36 odsouzených v čarodějnických procesech. Kniha umělecky…
Lázeňské městečko, ležící severovýchodně od Šumperku, vítají do svého léčebného prostředí nejen pacienty, ale také turisty. K léčbě chorob nervového systému se zde užívá termálních sirovodíkových pramenů, které zd…
Velké Losiny jsou podhorskou rekreační a lázeňskou obcí a najdeme ji severním směrem od města Šumperku. Obec je známá nejenom díky lázním, ale také díky zdejšímu zámku, ve kterém probíhaly č…
Byl postupně budován kolem lázeňských objektů. Původně francouzský park byl od roku 1851 cíleně upravován v přírodně krajinářském duchu. Dnes je osázen často i více jak staletým vzácnými dřevin…
Aktualizace: únor 2016 Historie lázeňství ve Velkých Losinách sahá až do 16. století a zdejší lázeňští hosté vždy vyhledávali v termálních lázních jedinečné léčebné účinky sirných…
Vesnice
Rapotín je velkou podhorskou obcí s 3060 obyvateli a najdeme ji v údolí řeky Desné, na obou jejích březích a severovýchodním směrem nedaleko města Šumperk. Severní část Rapotína plynule nava…
Tipy na výlet
Jedeme vlakem do Velkých Losin   a potom procházkou na zámek. Zámek se nachází nedaleko Šumperka na úpatí Jeseníku.Namístě dnešního zámku byla původně tvrz. V 15 století se tato tvrz stala majetkem pánů ze Žerotín…
Jedeme do Velkých Losin podívat se na ruční výrobu papíru. Jedema vlakem do Šumperka  a dále vlakem  do Velkých Losin . Velké Losiny leží severně od Šumperka. První papírny vybudoval Jan  mladší ze Žerotína v lete…
Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně. Instalovaný výkon elektrárny je 650 MW. Horní nádrž je spojena s dolní nádrží (800 m.n.m.) dvěma tunely o průměru 3m. V době největších povodní zadržela přehrada 2 0…
11.1km
více »
Na nejfrekventovanější části hlavní hřebenové trasy Jeseníků, mezi Červenohorským sedlem a nejvyšší horou Moravy - Pradědem, leží na svahu Malého Děda v nadmořské výšce 1304 m.n.m jeden z…
15.9km
více »
Nejvyšší hora Moravy v masivu Hrubého Jeseníku, nadmořská výška 1491 metrů.
Tipy na výlet
Jedeme autem na Hvězdu, buď z Karlové Studánky nebo z Malé Morávky. My jsme parkovali na placeném parkovišti za 70 Kč (rok 2009),které bylo 27.9.2009 den před stát.svátkem totálně narvané a…
16.1km
více »
Nejvyšší a nejnavštěvovanější vrchol Moravy určitě upoutá svou výškou (1492 m) a možnostmi vyžití, hlavně sportovními. Poskytuje podmínky pro pěší turistiku, sjezdové a běžecké lyžovaní. Z vrcholu je výhled na Rychlebské hory, kralický sněžník a další. Výstup na vrchol je velmi jednoduchý, vede na něj asfaltová cesta. Výstup můžete zahájit např. na Ovčárně, kde vás doveze autobus, a nebo na Hvězdě u Karlovy Studánky, pokud…
16.1km
více »
Přírodní památka
Rešovské vodopády je národní přírodní památka a najdeme ji západním směrem od obce Rešov a na toku říčky Huntavy. Přírodní památka je součástí přírodního parku Sovinecko. Severovýchodním…
20.1km
více »
Karlova Studánka leží severozápadním směrem od města Bruntál a tvoří vstupní bránu na vrchol Praděd ( 1492 m.n.m.), který se zvedá západním směrem nad obcí a je nejvýše položeným místem pohoří Jeseník. Karlova Studánka je jednak vyhledávanou rekreační oblastí a jednak světoznámými lázněmi, a to především pro léčbu dýchacího ústrojí. Obcí protéká říčka Bílá Opava. Karlova Studánka je nejvýše položenou obcí bruntálského re…
20.8km
více »
Hrad Sovinec a stejnojmenné městečko se nacházejí 13 km jižně od Rýmařova na okraji masivu Nízkého Jeseníku v Andělskohorské vrchovině, která nese podle hradu název Sovinecká vrchovina.Hrad byl založen bratry Pavl…
25.5km
více »
Hrad Bouzov na Olomoucku je typickým romantickým sídlem se všemi znaky adaptace z konce 19. století, zvýrazněné cimbuřím, arkýři, střílnami, bezpočtem věží a bašt, parkem a dvěma dlouhými mosty, které se klenou na…
36.6km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace