Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Brno
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Rady a tipy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

Unikáty zemských muzeí a kostnice u sv. Jakuba (Brno)

Tipy na výlet Romantika Vycházka - půldenní Za kulturou

hlava Kelta
hlava Kelta  •  Fotografie (27)  • Foto: markyz63

Kam a jak jedeme?

Cílem našeho výletu je Brno, které se stalo místem konání závěrečné části „tříetapové“ výstavy nazvané „Unikáty zemských muzeí“. První část hostila slezská Opava, druhou česká Praha a na závěr přišla ke slovu moravská metropole. Původně jsme sice chtěli jet do bližší Opavy, ale nakonec nám to nějak nevyšlo. I proto, že propagace výstavy byla prachmizerná a nebýt upoutávky, kterou jsem zahlédl v televizi, asi bychom nejeli nikam. Byla by to škoda, když už vystavované exponáty na chvíli opustily trezory, i když naší peněžence pustila tato atrakce řádně žilou. Nemůže za to ale naše muzejnictví, ale poloha Šumperka. O tom však až později.

Do Brna jsme dorazili v pátek 5. září okolo 10,45 hod. Hned jsme se přesunuli na Zelný trh, kde se nachází místo konání výstavy, tedy Dietrichsteinský palác. Jedná se o raně barokní palác, který nechal postavit kardinál Dietrichstein v letech 1614 až 1620, pravděpodobně podle projektu Giovanniho Giacoma Tencaly. Dnes jej však již vidíme hlavně v podobě radikální přestavby Domenica Martinelliho, provedené okolo roku 1700. Z této doby pochází také nový portál a vestibul, kterým jsme do budovy vstoupili. Dnes zde totiž sídlí MZM, tedy Moravské zemské muzeum.

Za čím jedeme?

Celou výstavu tvoří jedna – přepážkami uměle vytvořená – temná místnost, ve které se nacházejí tři prosklené vitríny se třemi největšími klenoty českých muzejních sbírek. Vlevo se nachází hlava Kelta ze Mšeckých Žehrovic, reprezentující Národní muzeum v Praze, které v roce 2018 oslaví dvě stě let své existence. Uprostřed si můžeme prohlédnout slavnou Věstonickou Venuši, reprezentující domácí MZM Brno (dvoustovky dosáhne o rok dříve). A vpravo se usídlily vzácné meteority z Opavy - Kylešovic. Ty zastupují Slezské zemské muzeum v Opavě (dvě stě let slaví letos). Zmíněné tři unikátní předměty máte možnost takto pohromadě vidět poprvé v historii. Výstava je součástí projektu „Strážci paměti: 200 let muzejnictví v České republice 2014-2018“, jehož smyslem je připomenout veřejnosti význam muzejnictví a paměťových institucí v ČR i důležitost uchování a prezentace kulturního dědictví. Její brněnská část potrvá až do 30. září 2014. Komentované prohlídky s odborníky Moravského zemského muzea můžete navštívit 10., 17. a 30. září, vždy v 18.00 hod. A všechna muzea slibují, že v rámci pětiletých oslav připraví pro své návštěvníky i další společné akce.

O jednotlivých exponátech si prozraďme alespoň několik základních informací.

Nejstarším exponátem (snad mi teď kyprá Venuše odpustí) výstavy je nejslavnější keramická soška z období lovců mamutů, tedy Věstonická venuše. Pochází z období téměř před 30 000 lety, kdy osídlení Moravy představovalo vrchol kulturního vývoje v rámci celé Evropy. Soška ženy je vymodelovaná z hlíny a vypálená. Byla nalezena v Dolních Věstonicích, je vysoká 11,5 cm, její šířka je 4,4 cm a tloušťka 2,8 cm. Nalezl ji Emanuel Dania z týmu Karla Absolona roku 1925, a to v popelišti velkého ohniště, kde možná byly umělecké předměty úmyslně ničeny. Soška byla rozlomená na dva díly a představovala druhý nález paleolitické lidské plastiky ve střední Evropě. Dodnes patří mezi nejvýznamnější umělecká díla lovců starší doby kamenné, tedy paleolitu. Naposledy byla Věstonická venuše vystavována v loňském roce v Londýně. Vzhledem k tomu, že je Věstonická venuše stále rozlomena na dva kusy, je soška vystavena v otevřené etui, do které byla po svém objevu uložena.

Druhým exponátem je kamenná hlava keltského héroa z Mšeckých Žehrovic. Jedná se o jednu z ikon keltského neboli laténského umění a je jednou z nejčastěji fotografovaných keltských památek na světě. Pochází z konce 3. nebo počátku 2. století př.n.l., je vytvořena ze středočeské opuky a představuje nejdokonalejší dílo tohoto typu, vzniklé mimo oblasti klasických civilizací. Stylizovaný účes v podobě mnišské tonzury navazuje na tradice kněžského stavu keltských druidů předkřesťanského období. Zdobí jej nákrčník zvaný torques, který bývá zobrazován i na dřevěných sochách božstev nebo zlatých mincích. Provedení křivek očí a kníru je údajně typickou ukázkou stylizace umění středoevropské mladší doby železné. Hlava je rozlomená na pět kusů a byla objevena náhodně v roce 1943 v pískovně nedaleko Mšeckých Žehrovic, kde se zřejmě nacházel opevněný areál rezidence tehdejší kmenové aristokracie.

Poslední unikát je „několikadílný“. Jedná se o železné meteority z Opavy - Kylešovic, přesněji řečeno o několik kusů železných meteoritů, nalezených v bývalé Lundwallově cihelně v Opavě-Kylešovicích roku 1925. Meteoritická železa ležela v kulturní vrstvě sídliště paleolitických lovců a podle pazourkových nástrojů byl nález datován do doby před 18 000 lety. Je otázkou, zda lovci byli přímými svědky pádu meteoritu nebo jeho fragmenty sesbírali až po nějaké době. Meteority objevili dělníci pod metrovou vrstvou sprašové hlíny a o svém nálezu informovali Ing. G. Stumpfa, který usoudil, že by snad mohlo jít o železné meteority. Zjistil také, že podobných kamenů bylo vykopáno mnohem více, ale byly buď zasypány nebo rozebrány. Postupně jich bylo „zachráněno“ sedm a celková hmotnost nálezu přesáhla 21 kg. S malými odchylkami mají opavské meteority stejné složení, v němž naprosto převažuje železo (94,00 %). To doplňuje zejména nikl (5,5 %). Téměř stejné složení jednotlivých částí nasvědčuje tomu, že se jedná o úlomky jednoho tělesa a kromě devíti zlomků, uložených ve sbírkách Slezského zemského muzea, je několik menších fragmentů uloženo také v Národním muzeu v Praze a v Moravském zemském muzeu v Brně.

Po prohlídce obejdeme rozkopaný Zelný trh, dáme si skleničku burčáku (nebo lépe řečeno tekutiny, kterou v Brně za burčák vydávají – ale pitný režim se dodržovat musí), nahlédneme k radničnímu krokodýlovi, do domu pánů z Lipé a přes Náměstí Svobody vyrazíme k mé nejoblíbenější brněnské památce. Tou je kostel sv. Jakuba. Ten ale dnes není naším cílem. Sice zkontroluji, jestli je nemravný mužíček – alias Nehaňba – s partnerkou na svém místě a i do interiéru krátce nahlédneme, ale hlavně chceme navštívit podzemní kostnici, která byla v kostelní kryptě a pod někdejším hřbitovem na dnešním Jakubském náměstí v roce 2012 zpřístupněna.

Uvidíme tak unikátní podzemní prostory, které byly objeveny při průzkumných pracích v roce 2001. Počtem kosterních ostatků je údajně brněnská Kostnice u sv. Jakuba druhou největší kostnicí Evropy, hned po té pařížské. Počet pohřbených, jejichž ostatky zde byly použity, se odhaduje na více než 50 tisíc. Pocházejí z obětí morových a cholerových epidemií i bojů v třicetileté války a švédského obléhání. Kosterní ostatky doplňují – mimo jiné – různé náhrobky z období renesance a baroka i moderní skulptury a město Brno si dokonce pro své podzemí nechalo složit hudbu, jejímž autorem je Miloš Štědroň, proslavený zejména Baladou pro banditu. Více informací o tomto zajímavém místě – včetně obsáhlé fotogalerie – najdete na odkazu http://www.turistika.cz/mista/brno-kostnice-u-sv-jakuba-chramova-krypta-a-svatojakubske-podzemi.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Pak už nás čeká oběd v nedaleké – a mé oblíbené - pivnici Pegas. Je součástí stejnojmenného hotelu s malým pivovarem a vysloveně levnou záležitostí není. Například pivo má cenově podstatně blíže ke 40 korunám než ke 30. Je ovšem silné a velmi dobré. I guláš tady přijde na nějakých 150 Kč, ale dobré polední menu se tu dá pořídit za 75 Kč, což se podařilo i nám. Frankfurtská polévka a smažené žampiony s bramborem neurazí. Tak rychle ještě jednu třináctku na cestu a odchod. Máme ještě chvilku čas, kterou plánovaně využiji k pořízení několika snímků svatojakubských chrličů a ve 13,18 hod. (tedy samozřejmě o 10 minut později, znáte České dráhy …) jihomoravskou metropoli opouštíme. Před 16. hodinou jsme v Šumperku, stihneme ještě koupit burčák, stavit se na Koupáku na pivo a můžeme v klidu očekávat příjezd syna s chotí a jejich divokou čtyřnožkou.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Líbilo se nám všechno. Výstava byla přesně taková, jakou jsme ji čekali. Brněnské památky mám rád a sv. Jakuba přímo "zbožňuji". Kostnice je místem pietním, krásným, určittě navštíveníhodným ... ale silně předraženým. A je tu překvapivě teplo. U Pegase jsme byli naposledy před srpnovým odletem do Bulharska a opět jsme byli spokojeni. Jenom ten dezert nám zapomněli přinést, ale nijak nám nechyběl. A z vlaku jsem si navíc alespoň konečně vyfotil nejvyšší stavbu ČR, tedy 111 metrů vysokou AZ Tower. Až k ní jsem totiž ještě pořád tak jaksi nedošel.

Ostatní informace

Samotná výstava „Unikáty zemských muzeí" je takříkajíc za hubičku. Vstupné přijde na 30,- Kč a stejnou částku zaplatíte i za možnost fotografování. Je zakázán externí blesk, ale paní u vitrin nás požádala, ať blesk nepoužíváme vůbec. V Kostnici u sv. Jakuba po vás budou chtít 140,- Kč za osobu, čímž pouze potvrdí fakt, že Brno cenově předstihlo Prahu. Focení je pak již zdarma, za pohled jsem dal 10,- Kč. Největším problémem je Doprava, protože ze Šumperka je daleko všude, snad jen s výjimkou Olomouce. Za vlak jsme zaplatili přes 730,- Kč, takže se nám ty tři malé unikáty opravdu prodražily. Možná je to jen záležitost pro nadšence, ale my jsme tentokrát opravdu nelitovali ...

Poslední aktualizace: 10.9.2014
Autor příspěvku: markyz63
Kvalita příspěvku:    
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Unikáty zemských muzeí a kostnice u sv. Jakuba (Brno)</strong> mapa
mapa Unikáty zemských muzeí a kostnice u sv. Jakuba (Brno)

Příspěvky v okolí Unikáty zemských muzeí a kostnice u sv. Jakuba (Brno)

Již nějakou dobu poutá pozornost při pohledu na areál Petrova od Nových sadů výrazný kříž, který se nachází při hraně zdejších hradeb. Jedná se o dvanáct metrů vysoký kovový kříž, který byl v neděli 27. září 2009 umístěn při bohoslužbě Svatého otce Benedikta XVI. na mezinárodním letišti v Brně-Tuřanech. Jeho podstavec má připomínat pahorek Golgoty, kde byl ukřižován Ježíš Kristus. Pět stylizovaných hřebů pak…
Zastávka vlaku. Zde nebo v nejbližším okolí jsou k dispozici tyto služby:vnitrostátní pokladní přepážkamezinárodní pokladní přepážkaautomat na jízdenky ČDČD centrumčtečka in-karetvýdej in-karetplatba platební kart…
Kapucínskou hrobku najdeme v suterénu Kapucínského kláštera na Kapucínském náměstí v Brně. Do kapucínské hrobky byli pochovávaní jak členové mnišského řádu, tak jejich mecenáši i některé význačné osobnosti Brna.
Funkcionalistická stavba, nesená kovovou nýtovanou konstrukcí. Byla postavena v letech 1938-40 podle návrhu brněnského architekta Bohuslava Fuchse. Nachází se hned vedle hlavního vlakového…
Nachází se na rohu Masarykovy ulice a Bašty. Koncem 19. století byl přestavěn na hotel, jehož stavebníkem byl Laurent Padowetz. 
Od konce listopadu se otevřely vánoční stánky také na brněnském Zelnén trhu. Jejich organizátorem je městská část Brno-střed. Na tomto historickém náměstí se okolo dominantní kašny Parnas…
Kapucínska krypta sa nachádza pod kostolom Nalezení sv. Kříže.V polovici 17. storočia tu začali pochovávať členov kapucínskeho rádu,ale aj významné osobnosti a spriaznené duše kapucínov.V podzemí si návštevník pozrie mumifikované telá mníchov a cirkevných osobností. Medzi mníchmi tu našiel miesto svojho posledného odpočinku aj  barón Trenck, veliteľ obávaných pandúrov (1711…
Jihomoravská metropole s řadou památek, sdvěma dominantami - hradem Špilberkem a vrchem Petrov s katedrálou Sv.Petra a Pavla.
V posledním desetiletí byly nákladně rekonstruovány hradby pod katedrálou sv. Petra a Pavla a znovu tak propojeny Denisovy sady s ulicí Bašty. Byly doplněny o novou zeleň a několik vyhlí…
Víceméně neogotická katedrála sv. Petra a Pavla, lícová to strana našich desetikorun, patří k neoddiskutovatelným dominantám města Brna. Je sice menší než její pražská kolegyně, ale i tak se díky vyvýšené pol…
Jde o kamennou Kazatelnu, která je umístěna na zdi katedrály v rohové části severní předsíně. Byla zde zbudována, aby zdejším připomínala františkánského kazatele Jana Kapistrána, který během svých pobytů v Brně nedaleko odtud kázal. Byl sem vyslán papežem Mikulášem V. v červenci 1451 a Brno bylo jeho první zastávkou na této cestě. Za svého pobytu zde začal získávat a shromažďovat finanční prostředky na zal…
Nachází se v areálu nákladní části brněnského nádraží. Vznikla v letech 1894-97 při rekonstrukci a rozšíření zdejší nádražní části. Tehdejší Severní dráha zde postavila moderní patrov…
Nachází se na rohu budovy brněnské Nádražní pošty. Byla zde osazena proto, že jako poštovní úředník, vlastním jménem Vladimír Vašek, na několika brněnských poštách za svého brněnského pobytu pracoval. Jeho anonymně vydaná sbírka Slezské písně byla po určitý čas záhadou odborných lit…
Reduta se řadí k nejstarším divadelním budovám ve střední Evropě. Nárožní dům byl na počátku 17. století přestavěn na tavernu, kde hrávaly potulné divadelní společnosti. Pro ně byl v letech…
Navštívíme metropoli Jižní Moravy - Brno a to její dominanty Hrad Špilberk a katedrálu Petra a Pavla na Petrově. Vystoupíme z vlaku na hlavním nádraží Brno a pěknou procházkou cca necelý 1 km se projdeme stře…
Tento dominantní objekt se nachází na spojnici několika významných tras, které spojují centrum Brna s přilehlým okolím. V přímé blízkosti se nachází hlavní vlakové nádraží,…
Městské parky, odpočinkové zóny, různá místa, kde se můžete v klidu posadit - to jsou v centru velkých měst poměrně vyhledávané prostory. Nejstarší veřejný park v českých zemích se nachází v Brně, pod Petrovem. Jedná se o Denisovy sady.Park se táhne mezi ulicí Bašty u brněnského Hlavního nádraží po bývalých hradbách pod Petrovem až k ulici Husova. Zde se nachází nejznámnější…
Dnešní náměstí Zelný trh vzniklo již ve 30. letech 13. století. Tehdy se nazývalo Horní náměstí. Jeho součástí byl i Drůbeží trh, Hrnčířský trh a Vetešnický trh. Až v 15. století náměstí…
Dnešní objekt pochází z let 1903-04, kdy byla bývalá budova téměř od základu přestavěna v secesním slohu stavitelem J. Nebehostenym. Fasády celého souboru byly bohatě secesně vyzdobeny. Vstupní čás…
Turistické informační centrum se nachází v přízemí objektu Staré radnice, přímo pod dominantní vyhlídkovou věží. Leží v centru města na ulici Radnické, která spojuje přes ulici Pánskou a Masarykovu dvě nejvýznamnější brněnská náměstí a to Svobody se Zelným trhem.Kontakt: Turistické informační centrum města Brna, Radnická 8, 601 00 Brnotelefon: 542 211 090e-mail: info@ticbrno.cz
Legendární brněnský drak, ve skutečnosti krokodýl nilský se nachází pod stropem v průchodu Staré radnice. Je zavěšen na řetězech v podloubí a svou otevřenou tlamou má nahánět hrůzu. O tom, jak a proč se do Brna dostal, koluje řada verzí, případně i pověstí, jak o takovýchto kuriozitách bývají. Jedna vypráví, že jej do Brna přivezli křižáci. Další, prý nejvěrohodnější, že jej…
Stará radnice je nejstarší světskou budovou v Brně. Její základy pocházejí z 1. poloviny 13. století. Pozornost přitahuje kamenný portál s drobnou stavební hříčkou. Ve vyhlídkové věži je dnes umístěna expozice o dějinách radnice, brněnské městské správy a část sbírky technického muzea.
Tento pozdně gotický portál v přízemí věže pochází z let 1510-11 a je dílem sochařského mistra Antona Pilgrama. Portál zdobí původní skulptury zbrojnošů a měšťanů, prostřední alegorie Spravedlonosti byla současně s městským znakem vytesána a osazena v roce 1660. Pověst vypráví, že když se mistr Pilgram dozvěděl, že mu městská rada nevyplatí celou dohodnutou sumu, nechal prostřední věžičku nad sochou Spravedlnosti zakřivenou. Tur…
Jako každé významné středověké město, bylo i Brno obehnáno pásem hradeb. V dobách své největší slávy mělo celkem pět bran. V pozdějších staletích rozvojem města byly hradby a brány zbourány. Do dnešních dnů se v Brně dochovala pouze jediná, zvaná Měnínská. Byla postavena kolem roku 1500. Původně se jednalo o čtyřpatrovou věžovitou stavbu, která byla později snížena a přestavěna na obytný dům…
Nachází se uprostřed náměstí Svobody a byl postaven v roce 1679 na místě starého mariánského Sloupu. Raně barokní sloup byl proveden podle návrhu J. K. Erny. Sochu P. Marie na vrcholu zhotovil F. Pflannder z Imstu. Na jeho čtyřech rozích pak stojí sochy sv. Šebestiána, sv. Rocha, sv. Karla Boromejského a sv. Františka Xaverského a v grottě sv. Rozálie.
Náměstí Svobody je považováno za pomyslný střed a centrum celého města. První zmínky o něm pocházejí ze 13. století, kdy se nazývalo Dolní rynek. Ve středověku si zde bohatí…
Hrad Špilberk je monumentální pevností nad centrem největšího moravského města Brna, nacházejícího se v Jihomoravském kraji. Původní gotický královský hrad z 13. století si svého původního účelu reprezentačního …
I přesto, že bydlím v Brně celý život, nikdy jsem nebyla na prohlídce hradu Špilbek. Vždy jsem byla pod ním v parku, ale nikdy ne uvnitř. Tak jsem se rozhodla na napravit a vyrazila jsem na prohlídku. Zakoupila js…
Tipy na výlet
Brnensky hrad Spilberk byl zalozen ve druhe polovine 13. stoleti ceskym kralem Premyslem Otakarem II. Ve 14. stoleti slouzil jako sidelni hrad moravskych markrabat z rodu Lucemburku, urcity cas na nem pobyvala …
Město
Brno je krajské město Brněnského kraje a najdeme jej na Jižní Moravě. Brno bylo postaveno na soutoku řek Svratky a Svitavy. Brno se rozkládá v jihomoravské rovině, která u východního okra…
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace