Svatý Jan pod Skalou
Cestování a výlety
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Svatý Jan pod Skalou
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky

Svatý Jan pod Skalou

Tipy na výlet Rodina s dětmi Za kulturou Do přírody

Torzo Russwormova sousoší
Torzo Russwormova sousoší  •  Fotografie (28)  • Foto: asmera

Kam a jak jedeme?

Nejspíš nejkrásnější vyhlídku Českého Krasu najdeme ve Svatém Janu pod Skalou. Malá vesnice je jen asi 5 km od sjezdu z plzeňské dálnice na Loděnice, v sousedství dalších turisticky vděčných lokalit: Tetína a Karlštejna. Dostaneme se sem autobusem či autem, lze jít i pěšky; vede tudy nejstarší turistická stezka v Čechách - cesta Vojty Náprstka z Berouna přes Svatého Jana na Karlštejn.

Vesnička leží v malebném údolí potoka Loděnice a nad ní se vypíná skála, z níž je výše zmíněný nádherný výhled. Skálu vidíme při příjezdu již z dálky, na jejím nejvyšším bodě se tyčí dřevěný kříž a těsně pod ním je ve skále nepřístupná jeskyně, častý cíl horolezců.

Za čím jedeme?

Nežli se vydáte po naučné stezce nahoru na skálu (a můžete pokračovat ještě dál, do skanzenu Solvayovy lomy), máte i dole několik cílů, které stojí za shlédnutí. Přímo pod skalou bíle svítí krásný a velký barokní Kostel Sv. Jana Křtitele, postavený podle projektu Carla Luraga ve druhé polovině 17. století a na začátku století 18. přestavěný Krištofem Dienzenhoferem, protože se na měkkém podloží začal sesedat. Mimochodem - ve Sv. Janu jsou vypsány sbírky na opravy nejen kostela, ale i jiných památek i dnes. Jak sami uvidíte, pokud Sv. Jana navštívíte, je toho nutně zapotřebí...

Přímo z tohoto výstavního a bohatě zdobeného kostela vede vchod do kostela původního; jedná se o kostel jeskynní. V travertinové jeskyni uvidíte hrobky benediktinů, kteří žili v objektu vedle kostela, původní kamenný oltář a staré náhrobky. V této jeskyni prý žil v 9. století křesťanský poustevník Ivan. Musel to být život dosti krušný - je tu tma, krápníky a zima. Mj. tu uvidíte přírodní komín, jímž prý kdysi vyletěl čert sužující Ivana po souboji, pro poustevníka vítězném. Ivan je uváděn v Čechách jako sv. Ivan, ale katolickou církví dodnes za svatého uznán nebyl.

Až kostel opustíte, můžete se zastavit vedle něj u studánky, tzv. Ivanova pramene. Voda v něm je prý léčivá. Kromě nevábného jezírka (usazeniny způsobuje krasová činnost), do nějž házejí návštěvníci drobné mince, je tu i pumpa s hrníčkem, z níž se můžete napít.

Kláštera si jistě povšimněte, právě kvůli němu byl Sv. Jan pod Skalou v dřívějších dobách neznámý a v jednu dobu dokonce vymazaný z map. Po převzetí moci komunisty zde totiž byl v padesátých letech zřízen tábor nucených prací a věznice, později zde bylo školící středisko velitelů STB. Po vyslechnutí vzpomínek jedné pamětnice, řečné staré dámy na tyto doby, jsme s pohnutím postáli před seznamem s obětmi místního "teroru". V budově kláštera, který byl navrácen benediktinům, dnes sídlí Vyšší odborná pedagogická škola.

Pokud budete nít dost času, vraťte se ještě po silnici směrem na Loděnice a po chvilce narazíte na starý hřbitov s nádhernou kaplí sv. Maxmiliana v novogotickém slohu, postavenou jako hrobka rodiny Bergerových v letech 1847 - 9 profesorem architektury Karlovy univerzity Bernardem Grüberem. Kaple bývá bohužel uzavřená, ale i zvenku je co prohlížet a na hřbitově najdete unikátní staré hroby.

Pak už vám nic nebrání vydat se nahoru na skálu, protože odjet ze Sv. Jana bez pohledu na Český Kras z výšky by bylo hříchem... Cesta je nejprve pozvolná a po chvíli narazíte na kapli Povýšení sv. Kříže, která prý stojí na místě, kde se setkal sv. Ivan se sv. Janem Křtitelem v okamžiku, kdy chtěl - trápen démony - ze Sv. Jana uprchnout.

Po cestě můžete obdivovat flóru typickou pro tuto oblast včetně některých vzácných kousků - např. hrachor panonský, kostřavu sivou, žluté hluchavky či kavyl Ivanův. Cesta se postupně stává strmější, až přijdete k přírodním, nestejně vysokým schodům, tu a tam zpevněným dřevem, místy s hrubě otesanou kládou jako zábradlím. Vydáte-li se sem jako my po deštích, cesta nahoru se ještě ustát dá, ale dolů, rozbředlým blátem, s místy chybějícím zábradlím... Pomaličku, drobounkými krůčky a s podlomenými koleny jsme došli bez ztráty květinky:-)))

Pohled dolů z vrcholu skály od dřevěného kříže, kdy uvidíte domy jako krabičky zápalek a klášter s kostelem by mohly suplovat krabičku cigaretovou; kdy máte rozlehlé lesy Českého Krasu jako na dlani a potůčky, stezky a silničky vinoucí se mezi nimi jako různobarevné stužky; to všechno za cestu nahoru stojí i za těchto ztížených podmínek. Tady se ocitáte ve skalní stepi, kolem vás kvete lomikámen, tařice či koniklec, můžete tu vidět brouka roháče či ptáčka zedníčka skalního, pod nohama se vám prosmýkne užovka hladká. Těžko říci, zda je odsud hezčí pohled na jaře, kdy se stráně barví bíle a fialově sasankami a podléškami, v létě, kdy vše září jasně zelenou, nebo na podzim, kdy příroda hýří barvami jako šílený abstraktní malíř...

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Kaple, strop
Kaple, strop  •  Foto: asmera

Stačí jen přejít malý mostek od kostela a jste u restaurace a hotelu Obecná škola. Vypadá vcelku pěkně a lákavě, s venkovním posezením za pěkného počasí. My jsme se však zastavili přímo u výjezdu z dálnice v Loděnicích v pizzerii La Grande. Obsluha příjemná, speciality zejména italské kuchyně skvělé za ceny běžné v obdobných podnicích.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Přímo zděšeni jsme byli stavem sousoší, které nechal z červeného mramoru postavit v r. 1602 Heřman Kryštof Russworm a stálo původně u výše zmíněné Kaple Povýšení sv. Kříže u cesty na skálu. Pokud se vám zdá jméno dárce povědomé a máte dojem, že jste je někde slyšeli, nemýlíte se... Kdo by neznal chrastící "plechovou nádheru" v podání Zdeňka Štěpánka z Císařova pekaře?

Sousoší, lépe řečeno jeho torzo, dnes stojí na křižovatce hned za mostkem a má bujná fantazie již malovala náklaďák do něj najíždějící. I toto sousoší se nachází mezi památkami, na jejichž opravy pořádá obec Svatý Jan pod Skalou sbírku.

Ostatní informace

Vstup do skalní jeskyně byl za naší návštěvy dobrovolný, jinde se neplatilo.

V kostele si koupíte turistickou známku, k mání je zde i spousta nádherných pohledů kostela i okolí a publikace o sv. Ivanovi.

Podobné příspěvky
Svatý Jan pod Skalou

Kam a jak jedeme?

Vyjedeme nejlépe vlakem z Prahy, směr Beroun, kde vystoupíme na železniční zastávce Srbsko. Odtud se vydáme po žluté značce asi 5,5 Km do obce Svatý Jan pod Skalou.

Za čím jedeme?

Církevní památka a pramen, krásný výhled na údolí z kopce nad obcí.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Přímo v obci Srbsko, po výstupu na železniční zástávce přejdete most a po pravé straně je velice příjemná restaurace s tradiční kuchyní a příjemným posezením na prostorné z části zastřešené zahrádce.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Nejúchvatněji pusobí rozhled ze skály přímo nad obcí. Vynaložené úsilí ke zdolání prudkého stoupání se rozhodně vyplatí.

Ostatní informace

Doporučuji navštívit kostel vstupné je dobrovolné.

Svatý Jan pod Skalou

Kam a jak jedeme?

Ze Svatého Jana pod Skalou se jde okolo kostel podél hradeb směrem na skálu, kde vede lesní cesta. Cesta je místy do kopce a terén je dosti náročný pro rodiny s kočárky.

Za čím jedeme?

Jde se na vyhlídku ke křížku. Vyhlídka je na skále a je na Svatý Jan pod Skalou

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Najíst se dá přímo ve Svatém Janě pod Skalou v restauraci obecná škola. My osobně jsme se vydali autem do nedalekých Bubovic, kde jsem se najedli v přijemné restauraci na Na Návsi, která je spojená se zahradou, dětským hřištěm. Tudíž se i moje dcera mohla vyřádit a v klidu najíst. Moc turistů tu zrovna nebylo. Vřele doporučiji pro rodinu s dětmi.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Nejhezčí byly vyhlídka od Křížku. Mohu říct, že za tu námahu tam vyjít s kočárkem a ročním dítětem to opravdu stojí. Je to nezapomenutelný zážitek.

Ostatní informace

Parkování ve Svatém Janě není zrovna ideální, takže to chce se trochu obrnit trpělivostí než si najdete místečko. Nicméně by se to snad v blízké době mělo změnit a mělo by být vybudováno parkoviště. Tak se snad brzy dočkáme:)

Svatý Jan pod Skalou

Kam a jak jedeme?

První,co vás zaujme při příjezdu do Svatého Jana pod Skalou, je 210m vysoká skála a na ní dřevěný kříž.Hned pod skalou je kostel Narození svatého Jana Křtitele a jeskyně svatého Ivana,poustevníka,který zde byl pochován v 9.století. Uprostřed kostela stojí náhrobek svatého Ivana s jeho ostatky. Kostel je propojen se starým skalním kostelem – jeskyní sv. Ivana. V části skalního kostela je zachována přirozená travertinová jeskyně.Hned vedle jeskyně vyvěrá léčivý pramen,pramen svatého Ivana.Kelímky na pití byly k dispozici.Po prohlídce kostela je možno ještě shlédnout hřbitov a nebo vyjít na skálu a pokochat se dalekým rozhledem.Cesta je tedy náročnéá se značným převýšením,ale pohled na krajinu v okolí vám tu námahu vynahradí.Na cestu doporučuji pití,protože u kříže si nic nekoupíte.Můžete si s opatrností sednout na skálu a odpočívat,cesta dolů už je rychlejší:-).

Za čím jedeme?

Skalní vyhlídka nad obcí Svatý Jan pod Skalou.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

V obci ani okolí jsme nenocovali,dobře jsme se najedli hned v obci.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Krásný výhled od kříže ze sklály a léčivý pramen.

Ostatní informace

Vstup do kostela byl dobrovolný,je možno zakoupit i nějaké propagační materály.Jinak vše volně přístupné.Problém bylo parkování - auta stojí snad všude bez ladu a skladu.

Poslední aktualizace: 16.10.2010
Autor příspěvku: asmera
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Svatý Jan pod Skalou - Služby, informace
Svatý Jan pod Skalou na mapě
Přidat oblast mezi oblíbené
Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:

Příspěvky v okolí Svatý Jan pod Skalou

Obec Svatý Jan pod Skalou - Skanzen Solvayovy Lomy Velice úžasné místo pro rodinu s dětmi, kde se děti seznámí s technikou horníků pro těžbu vápence. Samotná projížďka hornickým vláškem přes celý skanzen je p…
Malebnýbarokní klášter benediktinů západně od Berouna, v hlubokém údolí pod vysokou skálou, kde měl podle legend svou poustevnu Sv.Ivan.
Pod impozantní vápencovou skalní stěnou ve Svatém Janu pod Skalou stojí už více než 350 let raně barokní Kostel sv. Jana Křtitele. Kostel byl postaven v letech 1657 až 1661 podle plánů Carla Luraga, jednoho z nejv…
Neogotickou kapli stojící na mísním hřbitově nechal roku 1849 vystavět majitel svatojánského panství Maxmilián Berger jako rodinnou hrobku. Pod průčelím se bachází vchod do krypty, kde jsou pohřbeni členové rodiny Bergerů. Nachází se zde jednoduchý oltář a výklenky pro rakve. V horní části je kaple sv. Maxmiliána. Vnější část kaple je bohatě zdobena v gotickém stylu. Bohužel…
Skanzen
Kousek od Svátého Jána pod Skalou se nachází Muzeum těžby a dopravy vápence v Českém krasu ? Skanzen Solvayovy lomy. Jedná se o už uzavřený lom. Je zde možné shlédnout těžební stroje a svézt se důlním vláčkem. Na…
Poutní místo
Obec se nachází necelých 5 km východně od Berouna a rozkládá se prakticky mezi skalami u břehu potoka Loděnice, který se později vlévá do Berounky. Patří mezi nejzajímavější turistické lokality okresu Beroun. Nejk…
Svatý Jan pod Skalou je výjimečná vesnice. Marně by jste tu hledali například okolní pole. Je tu potok, louka a lesy. Silnice, kolem níž stojí Pod Skalami domky, vás dovede před klášter a kostel s jeskyní pouste…
Impozantní vápencová skalní stěna vypínající se 210 m nad okolní terén tvoří monumentální kulisu celému okolí a zejména kostelu sv. Jana Křtitele. Nad poutním místem Svatý Jan pod Skalou se tu vypíná nejmohutnější…
Výlet se nedá označit jedním slovem, jde o všehochuť. Berounka patří mezi mé oblíbené řeky a v 80. a 90. letech minulého století jsem se něco v jejím okolí nachodila! Loni jsem šla úplně poprvé z Berouna cestu Vo…
Svatý Jan pod Skalou - Solvayovy lomy - Karlštejn Do sv. Jana pod skalou jsme zamířili zpražského Zličína busem 384 - cesta není nikterak dlouhá cca 35 minut. Vystoupili jsme přímo ve sv. Janu a vydali se smě…
Vážení přátelé Turistiky i turistiky, tentokrát bych Vás rád pozval  ke zhlédnutí Geologické expozice  na území areálu Solvayových lomů.Dostanete se sem několika způsoby. Třeba vlakem do Srbska a pak po …
Obec Svatý Jan pod Skalou leží 5 km východně od Berouna. Kromě hlavního kostela sv. Jana Křtitele se v obci nachází krásná kaple sv. Maxmiliána na hřbitově.…
Důl, štola, šachta
Hornický Skanzen Solvayovy lomy. Rozsáhlá technická památka těžby a dopravy vápence v Českém krasu, severovýchodně od Sv.Jana pod Skalou, s vlastní úzkokolejkou a řadou autentických budov.
Rozsáhlá technická památka těžby a dopravy vápence v Českém krasu, severovýchodně od Sv.Jana pod Skalou, s vlastní úzkokolejkou a řadou autentických budov.
Důl, štola, šachta
Bývalý vápencový lom Alkazar se nachází v údolí Berounky mezi Berounem a Srbskem. Je to stěnový etážový lom. Těžba zde probíhala v první polovině 20. století, vedla odtud úzkokolejná dráha…
Krásné vodopády, které se nacházejí na turistické stezce z Berouna do Svatého Jana pod Skalou a potom na Karlštejn. Je to jedno z nejznámějších a turisticky nejdéle zpřístupněných míst v NPR Karlštejn. Jsou tvořeny až dvoumetrovými vápencovými schody pokrytými mechem a řasami. Napájí je Bubovický potok, který teče v běžných letech pouze v jejich okolí. Před vodopády se…
Nachází se v oblasti Českého krasu poblíž Karlštejna. Jde o bývalý lom, nyní zatopený. Umělý původ není nijak do očí bijící, místo působí velice romanticky. Nevede sem žádná značená cesta…
Město
Beroun leží jihozápadně od Prahy na soutoku řek Litavky a Berounky. Beroun se rozkládá na pomyslné hranici mezi Pražskou kotlinou a západními Čechami. Kolem Berouna prochází silniční tah dálnice D5 z Prahy do Pl…
Lom Velká Amerika přezdívaný jako český Grand Canyon - je nejhezčí a největší ze soustavy lomů Amerika o rozloze cca 750 x 150 metrů a hloubkou  až 80 metrů. Na dně lomu je nádherné jezero s průzračně čistou …
Obec pod tímto jménem vznikla v roce 1952 administrativním spojením obcí Budňany a Poučník. Založení obce je spojeno se stavbou hradu Karlštejn, který dal vybudovat Karel IV. Správní území obce Karlštejn má 12…
Pozdně gotický královský hrad západně od Berouna, vybudovaný Karlem IV., historický úkryt korunovačních klenotů.
do Karlštejna dorazíme vláčkem ze smíchovského  nádraží v Praze, jezdí každou hodinku. Od nádraží Karlštejn se vydáme po žluté turistické trase směr k hradu. Pod hradem se můžeme odpojit do leva nebo jít po č…
Vrcholně gotický hrad založený v roce 1348 zaujímá mezi českými hrady zcela výjimečné postavení. Byl vybudován českým králem ařímským císařem Karlem IV. jako místo pro uložení královských pokladů, především sbírek svatých relikvií a říšských korunovačních klenotů. V roce 1355 již Karel IV. pobýval na hradě, dohlížel na jeho dostavbu a na výzdobu interiérů, především hradních…
Koněpruské jeskyně vznikly činností vody ve vápencích starých přibližně 400 milionů let. Koněpruské jeskyně se nalézají uvnitř návrší Zlatý kůň nad obcí Koněprusy v CHKO Český kras as…
Hrad Křivoklát je jedním z nejstarších a nejvýznamnějších hradů u nás, ve středověku byl oblíbeným sídlem mnoha českých knížat a králů. Hrad je významnou kulturní památkou na Rakovnicku v…
20.2km
více »
Pražský hrad je největším klenotem hlavního města i celé České republiky. Pražský hrad je národní kulturní památkou a tradičně patří k našim nejnavštěvovanějším památkám. Pražský hrad tvoří rozsáhlý komplex paláco…
24.1km
více »
Staroměstské náměstí, nejstarší a nejvýznamnější náměstí historické Prahy, se formovalo již od 10. st. jako tržiště na křižovatce evropských obchodních cest. Bývala zde celnice (Ungelt), kde se odedávna proclívalo…
24.5km
více »
Hlavní město
Praha je hlavním a největším městem České republiky. Leží na řece Vltavě, která protéká městem, v délce 30 km. Z Prahy je vzdušnou čarou přibližně stejně daleko k Jaderskému a k Baltskému moři. Praha je…
24.5km
více »
Hlavní město
Praha je hlavní a současně největší město České republiky. Leží mírně na sever od středu Čech na řece Vltavě, uvnitř Středočeského kraje, jehož je správním centrem, ale jako samostatný kraj…
24.6km
více »
Pražská ZOO... Pražská ZOO patří mezi nejlepší a nejvybavenější Zoologické zahrady v České republice. A není ani divu. V ZOO najdeme například koně převalského, adaxy, zubry a mnohé další. ZOO je velmi vhodná na Krásně strá…
26.5km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace