Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Modrava
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Rady a tipy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

Šumava na kole – Modrava-Poledník-Prášily-Srní-Antýgl-Modrava

Tipy na výlet Pro zdatnější Celodenní výlet Do přírody Na kole

údolí Roklanského potoka
údolí Roklanského potoka  •  Fotografie (77)  • Foto: Marfi

Kam a jak jedeme?

Letošní začátek prázdnin nás zavedl do půvabné šumavské vesničky Modrava, konkrétně do Modrého penzionu, který se na týden stal naším domovem a výchozím bodem pro poznávání tohoto koutu Šumavy.

Modravu najdeme necelých 30 kilometrů jižně od Sušice na soutoku Modravského a Roklanského potoka, jejímž soutokem začíná kouzelná říčka Vydra a musím přiznat, že nás toto místo očarovalo.

Za čím jedeme?

První den jsme zahájili v místním infocentru, které si opravdu tento název zaslouží. Krásně zakomponovaná budova s možností posezení před, včetně možnosti schovat se před nepohodou, otevřeno každý den, v letních měsících 8,00hod až 17,30hod. Velice ochotné slečny vám poradí, koupíte zde od suvenýrů, přes mapy, nápoje až po pláštěnku, nebo lepení na kola. Samozřejmostí jsou zdarma jízdní řády autobusů a cyklobusů, propagační materiály, veřejný internet a my zde pořídili turistickou známku číslo 61 Modrava. A kdyby jste dorazili když je zavřeno, je před infocentrem dotyková obrazovka, kde se dozvíte vše potřebné o okolí a můžete přes webku poslat elektronickou pohlednici.

Od infocenta jsme pokračovali po mostě přes Roklanský potok a kolem dřevařského muzea, z Modravy pak údolím Roklanského potoka. Je to po červené turistické značce (cyklostezka 2113) po asfaltové cestě, cesta je pohodová s malým převýšením nádherným údolím. Podél potoka je výhled na Modravské slatě a stojí za to občas se zastavit a pokochat se. Po cca pěti kilometrech pokračujeme podél Javořího potoka po stejné cestě. Po dalším cca kilometru přijedeme na rozcestí Tmavého potoka (1030m.n.m.). Cyklostezka odbočuje Doprava na Oblík (modrá turistická značka). Červená pokračuje rovně, ale cesta je v období 16.11. až 15.7. uzavřena z důvodu hnízdění tetřeva hlušce. Cesta se začíná zvedat, nejdříve mírně, ale každým dalším šlápnutím je to horší a horší, ale kdo chce vidět Rozhlednu Poledník a hlavně rozhled zní, nic jiného mu nezbývá. A když už to nejde, tak hrdě tlačíme. :o) . Přes Rozcestí Pod Oblíkem kam vede odbočka žluté turistické značky, se dostaneme na rozcestí Předěl kde cyklostezka zatáčí vlevo a k Poledníku nám zbývá posledních jeden a půl kilometru po zelené. Poslední část cesty před rozhlednou je zelená jen podle turistické značky, okolní lesní porosty jsou zle poničeny orkánem Kyrill, ale snad už se blýská na lepší časy a příroda sama pomalu zaceluje rány.

Dominantou Polední hory (1315 m.n.m.), je 37 metrů vysoká vyhlídková věž Poledník. 227 schodů vás dovede až na vrcholový Ochoz bývalého vojenského objektu, který byl součástí rozsáhlého komplexu určeného k elektronické ochraně západní hranice. Tento komplex byl z velké části demolován v průběhu rekonstrukce v roce 1997 až 1998, kdy byl objekt odkoupen Národním parkem Šumova a upraven do dnešní podoby. V laminátových nástavbách věže, které věži vtiskli její jedinečný vzhled, je dnes infocentrum a výstava připomínající, bývalý účel objektu. Ke koupi je zde turistická známka číslo 97 Poledník a v přízemí občerstvení, které nás moc nenadchlo. Poměrně draho a polévka za moc nestála i když byla vylepšená mouchou.

Nejvyšší bod dnešního výletu jsme nechali za zády a hned se jelo veseleji. Cca kilometr se vracíme po stejné cestě a na rozcestí odbočujeme vlevo po červené a stále po cyklostezce 2013 na Prášily. Místy je sjezd velice prudký a je rozhodně bezpečnější ztratit nějakou tu chvilku a kolo tlačit. Po dalších dvou kilometrech je odbočka na Prášilské ledovcové jezero, které rozhodně stojí za to vidět. Při rychlém sjezdu lze odbočku lehce minout, tak se vyplatí dávat pozor. K jezeru je to mírně do kopce, ale už cesta je lemována krásnými výhledy na Jezerní potok. Poslední část je určena pouze pro pěší a kola zanecháváme na připraveném odpočívadle. U jezera si chvilku odpočineme a pokocháme okolní přírodou, kde se tichá krása vodní hladiny prolíná s příkrými břehy, rozeklanými kameny a popadanými stromy.

Vrátíme se zpět na cyklostezku 2013 a pokračujeme dolů z kopce, až dojedeme k silnici a tam se cyklostezka stáčí do leva a po kilometru a půl jsme v centru další malebné šumavské vesničky Prášily. Infocentrum se nachází v centru obce a je zde mimo jiné k dostání turistická známka 63 Prášily a 506 Prášilské jezero. Nedaleko je penzion Michal s posezením venku, kde jsme se docela dobře najedli a k množství turistů i docela rychle. Krásná je nedaleká botanická zahrada a chov zubrů a pro milovníky historie je zde archeopark zaměřený na Keltskou kulturu.

Z Prášil se vydáváme do Srní po nedávno otevřené cyklostezce číslo 33, která z velké části vede souběžně z místní silnicí. Cesta je mírně zvlněná a velice pohodová, jen poslední kousek před Srním vede po silnici z dlažebních kostek. V centru obce je opět krásné infocentrum kde kupujeme další turistickou známku 62 Srní. Nedaleko je krásný kostelík Nejsvětější Trojice z let 1804-1805 typický šindelovým krytím návětrné strany. Dáváme pivko a pokračujeme dále po cyklostezce 33 na Antýgl. Cyklostezka zde vede po místní silnici, provoz je docela velký, ale většina řidičů jsou též cyklisté takže docela ohleduplní. Kupodivu i řidiči autobusů – cyklobusů jezdí opatrně, evidentně si nechtějí přejet potencionální zákazníky.

Dolní Antýgl nabízí krásné výhledy na říčku Vydru a autokemp, kde kupujeme turistickou známku 98, dáme si pivko a polívku a už nás čeká jen závěrečné táhlé stoupání na Modravu.

Výlet je to trochu náročnější, délka cca 45 kilometrů, celkové převýšení 1037 metrů, nejvyšší bod 1313 metrů nad mořem – Poledník, nejnižší v Srní 810 m.n.m., ale na druhou stranu zvládl to i náš sedmiletý synek. V nejhorším případě jde vzít za vděk cyklobusem, který docela často brázdí zdejší silnice a výlet ukončit v Prášilech, v Srní, nebo z Antýglu.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Ubytovali jsme se v Modrém penzionu na Modravě, a fakt super. Nové vybavení, v penzionu prodejnička, kde paní každý den vařila polévku, lívance... Cenově dostupné rozhodně můžeme doporučit.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Šumava je kouzelný kout naší vlasti, o tom není nejmenší pochyb a vychvalovat místní přírodu je jako nošení dříví do lesa. Úžasná jsou místní infocentra, z otvírací dobou více než vstřícnou turistům, vybavená, člověk se tam dozví vše potřebné i spoustu informací o místní floře, fauně a celém ekosystému. Dalším obrovským plusem jsou cyklobusy, které opravdu brázdí křížem celou oblast a v časech který mají smysl.

Ostatní informace

Rozhledna Poledník – otevřeno květen až říjen denně 10,00 – 16,00 hod, v červenci a srpnu do 18,00hod vstupné 30,- Kč zlevněné 15,- Kč

Poslední aktualizace: 27.8.2012
Autor příspěvku: Marfi
Kvalita příspěvku:    
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Šumava na kole – Modrava-Poledník-Prášily-Srní-Antýgl-Modrava</strong> mapa
mapa Šumava na kole – Modrava-Poledník-Prášily-Srní-Antýgl-Modrava

Příspěvky v okolí Šumava na kole – Modrava-Poledník-Prášily-Srní-Antýgl-Modrava

Letošní začátek prázdnin nás zavedl do půvabné šumavské vesničky Modrava, konkrétně do Modrého penzionu, který se na týden stal naším domovem a výchozím bodem pro poznávání tohoto koutu Šumavy. Modravu najdeme ne…
Trasa vhodná pro horská kola začíná příjemným mírným stoupáním v údolí Modravského potoka. Poté Vás po lesní cestě dovede přes Černou horu až k Prameni Vltavy. Poté trasa pokračuje zpět přes Kvildu.
Letošní začátek prázdnin nás zavedl do půvabné šumavské vesničky Modrava, konkrétně do Modrého penzionu, který se na týden stal naším domovem a výchozím bodem pro poznávání tohoto koutu Šumavy. Modravu najdeme ne…
  Myslím, že bych se na tom shodla s mnohými z vás, že Šumava má opravdu nádherná místa a že patří mezi místa, kam se rádi vracíme. Jedno z nich je Modrava. Jako Dopravu je lepší zvolit auto, autobusem …
Na Šumavě je hodně krásných míst, a tak si můžeme vybrat podle svých sil kratší procházku nebo delší výlet. Jeden z kratších pochodů, který můžeme zvolit třeba i v případě, že sebou…
Půvabné šumavská vesnička Modrava, skrývá téměř ve svém centru velice kouzelné místo, a to soutok Roklanského a Modravského potoka, jež dává vzniknout malebné říčce Vydře. Najdeme ho na konci centrálního parkovišt…
Tipy na výlet
Jedeme autem na Šumavu. Konkrétně na Modravu. Uprostřed obce je poměrně veliké parkoviště. Avšak v turistické špičce je i toto parkoviště plné. Doporučuji tedy jet v brzkých hodinách. Cena…
Osada
Obec a rekreační středisko Modrava leží v nadmořské výšce 980 m v údolí při soutoku Modravského, Roklanského a Filipohuťského potoka. Nachází se v okrese Klatovy asi 20 km západně od Vimperka. Původně dřevařsk…
Malebná horská stavení na soutoku Vydry, Roklanského a Modravského potoka. Nejvýznamnější turistická křižovatka Šumavy.
Klostermannova chata leží v obci Modrava. Je to velmi zajímavá stavba ve stylu šumavských stavení. Chatu postavil roku 1924 Klub českých turistů. Po 2. sv.v. dlouho chátrala, nyní je velmi zdařile opravená.
Filipova Huť by se dala spíše přirovnat k seskupení jednotlivých samot. Vznikala jako osada při sklářské huti na duté sklo v r. 1785. Název je odvozen od majitele panství Filipa Kinského. V 19. století huť zanik…
Kanál, vystavěný schwarzenberským projektantem Josefem Rosenauerem v letech 1799-1800, zpřístupnil pro těžbu rozsáhlé lesní porosty v okolí Modravy, kam nevedly v té době žádné pozemn…
Hradlový most - rechle - Vchynicko - tetovský kanál Jsme na Šumavě, stojíme na břehu řeky Vydry a nasloucháme šumění vody v jejím balvanitém korytu. Slunce tu vítá nejen nás, ale i desítky, snad i stovky pěšíc…
Z technického hlediska velmi zajímavý objekt leží na řece Vydře asi 2 km nad Antyglem. Jedná se o důležitou součást Vchynicko-Tetovského plavebního kanálu, která sloužila k zachytávání polen plavených řečištěm V…
Chodník, naučná stezka
Tříjezerní slať je malé vrchovištní rašeliniště pojmenované podle tří jezírek nalézajících se uprostřed vrchoviště. Rašeliniště se rozkládá na 5 hektarech a leží asi 3 km od Modravy pod vrcholem Oblík. Na dřevěném…
Asi 3 km severozápadně od Modravy se na ploše 5 ha rozkládá vrchovištní rašeliniště pojmenované podle tří rašelinných jezírek, z nichž největší má rozlohu 7 arů. Rašeliništěm prochází po povalovém…
Rekreační oblast
Dvorec Antýgl, dřevěná rázovitá usedlost, leží na počátku Naučné stezky Povydří ve výšce 928 m nad mořem při silnici ze Srní do Modravy v klatovském okrese v Šumavském národním park…
Jezerní slať je velmi pěkné rozvodnicové vrchovištní rašeliniště, které se rozprostírá v horském sedle mezi Kvildou a Horskou Kvildou. Jezerní slať je součástí národního parku Šumava. Rašeliniště bylo vytvořeno…
Nejvýše položená obec v České Republice (1065 m.n.m.), jedna z hlavních turistických křižovatek Šumavy.
Osada
Horská obec a rekreační středisko Srní leží v nadmořské výšce 858 m 16 km jižně od města Sušice v okrese Klatovy na Šumavských pláních v Povydří v Národním parku Šumava. Původně dřevařs…
Rezervace
Kaňonovité údolí Vydry s peřejnatým řečištěm, obřími hrnci vymletými v žulových balvanech unášením drobného písku a štěrku proudem říčky. Odvedením části vod do Vchyninsko-Tetovského kanálu je síla toku Vydry zn…
Naším cílem jsou Černé a Čertovo jezeru na Šumavě. Auto zaparkujeme u hotelu na Špičáckem sedlu. Odtud je to k Černému jezeru 3,5 kilometru po asfaltové silnici. Cestou míjíme Pramen svobody, jdeme místy pod který…
Čeňkova Pila leží na soutoku říčky Křemelné s řekou Vydrou 4 km od Rejštejna v Šumavských pláních v okrese Klatovy v nadmořské výšce 670 m. Soutokem Křemelné a Vydry tu vzniká řeka Otava. V 19. století byla při …
Chalupská slať je vrchovištní rašeliniště, které najdeme na okraji národního parku Šumava. Oblast leží nedaleko obce Borová Lada severním směrem. Obec Borová Lada se rozkládá jihovýchodním směrem od městečka Kvi…
Dobře zachovaná zřícenina gotického hradu se tyčí na skalnatém ostrohu na horním toku řeky Otavy ve Svatoborské vrchovině 3 km severně od Kašperských Hor. Svojí polohou 886 m n. m. je nejvýše položeným královským …
14.8km
více »
Jedna z nejznámějších šumavských a jihočeských hor vůbec se vypíná v prostoru mezi Vimperkem ležícím severně od Boubína a Lenorou na jeho jižním úpatí. Společně se sousedním Bobíkem (1.264 m) tvoří výraznou domi…
23.4km
více »
Přírodní rezervace Černé a Čertovo jezero (175 ha) byla vyhlášená již roku 1911 k ochraně dvou z osmi šumavských jezer ledovcového původu na úbočích Jezerní hory (1343 m). Černé jezero (zvané též Bystřické, Dešenické,…
29.1km
více »
Hrad Rabí Znovu sedíme v naší škodověnce „Feďovi“ a pokolikáté už míříme na milovanou Šumavu, majíce pocit, že…
30.2km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace