Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Modrava
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Rady a tipy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

Šumava na kole – Modrava-Březník-Pramen Vltavy-Knížecí Pláně-Svinná Lada-Kvilda -Modrava

Tipy na výlet Pro zdatnější Celodenní výlet Do přírody Na hory Na kole

údolí Modravského potoka
údolí Modravského potoka  •  Fotografie (96)  • Foto: Marfi

Kam a jak jedeme?

Letošní začátek prázdnin nás zavedl do půvabné šumavské vesničky Modrava, konkrétně do Modrého penzionu, který se na týden stal naším domovem a výchozím bodem pro poznávání tohoto koutu Šumavy.

Modravu najdeme necelých 30 kilometrů jižně od Sušice na soutoku Modravského a Roklanského potoka, jejímž soutokem začíná kouzelná říčka Vydra a musím přiznat, že nás toto místo očarovalo.

Za čím jedeme?

Náš druhý Šumavský výlet jsme opět zahájili v infocentru, ( zde ke koupi turistická známka číslo 854 Březník kam míříme) tentokrát proto, že na večer předchozího dne se spustila velice vydatná bouřka, která rozvodnila místní toky, i část Modravy byla pod vodou, ale ujistili nás, že to nebylo nic hrozného a že hlavní cesty by měli být průjezdné. V Modravském potoce bylo vody o poznání více, ale s lehkou nedůvěrou jsme vyjeli. Přejeli Modravský potok a u muzea dřevařství odbočili vlevo na cyklostezku číslo 1023 (červená turistická značka). Přímo na rozcestí nás uvítala velká louže a asi dvaceticentimetrová vrstva naplaveného bláta. Ale statečně jsme projeli, jen lehce upravili svůj vzhled (no kdo by vozil blatníky) a pokračovali lehkým stoupáním údolím Modravského potoka.

Nad hlavou modrej plech, sluníčko krásně hřálo a rozehrálo spolu s kapkami vody v trávě, stromech úžasnou hru světla, jiskřivých perliček vody (fotky ve velké galerii), o nádherně svěžím vzduchu s vůní lesa, tlejícího dřeva a rašeliny nemluvě. Cca po dvou kilometrech dojíždíme k mostku, přes Modravský potok, kde vlevo odbočuje červená turistická značka. Z této cesty byl to ráno menší potok, ale my pokračovali rovně podél potoka na Březník. Dva kilometry před Březníkem dojedeme na rozcestí Na Ztraceném (1 105m.n.m.) a pokračujeme po cyklostezce 1042 dále údolím potoka až na Březník. Stoupání je o něco prudší a krásný les vystřídají uschlé stromy, bráněné ekology a sežrané broukem – který tu má zelenou a může si hodovat jak chce. Je to smutný pohled a my pochopili, o čem jsou transparenty dole v Modravě, kde místní se ptají, zda jsou méně než kůrovec.

Pod Březníkem se rozkládá unikátní zachovalý celek vrchovištních rašelinišť – Modravské slatě, které spolu s Luzenským údolím tvoří krásný koutek nenarušené přírody. Informační tabule a nedaleké infocentrum vám podá všechny informace o vzniku a jedinečnosti této lokality. Pod infocentrem se dá odpočinout, je tam i přístřešek pro špatné počasí, a v klidu pokochat přírodou. Vracíme se zpět po stejné cestě, takže konečně z kopce, k rozcestí pod Březníkem a odbočujeme vpravo zpět na cyklostezku číslo 1023 a míříme k další zastávce naší cesty k pramenu Vltavy.

Čeká nás nepříjemné stoupání téměř až na vrchol Černé hory (1 315m.n.m.), ale předtím ještě kousek od rozcestí U Ptačí nádrže, pozorujeme nelehkou práci horolezců, kteří odkorňují stromy nastojato. Od spodu vylézt až na horu, po cestě ruční pilkou odřezat všechny větve a pak škrabákem oloupat kůru. Vzhledem k místní válce ekologů, proti všem kdož chtějí jakkoliv zasahovat proti kůrovci se raději ptáme zda si můžeme udělat fotku a po ujištění že nejsme od Duhy ani z inspektorátu bezpečnosti práce je nám to dovoleno a i jsme si chvilku popovídali. Z vrcholových partií Černé hory nás pak čekal sjezd k pramenu Vltavy, pod kopcem je třeba odbočit vlevo krátce na cyklostezku číslo 1041 (modrá turistická značka). Je to dobře značené.

U pramene Vltavy (turistická známka číslo 1 600 ke koupi na Horské Kvildě), nás kromě informačních tabulí, kde se opět dozvíme vše o Vltavě, vítali ekologičtí aktivisté z Hnutí Duha a chtěli podepsat petici proti novému zákonu o národním parku Šumava. To jsme odmítli, takže jsme již nebyli vítanými návštěvníky, ale nenechali jsme se otrávit a u pramene v klidu chvilku zevlovali a vhodili korun abychom se zas na toto krásné místo vrátili. Naštěstí ventilky nám neukradli a kola nevypustili, tak jsme se kousek vrátili na cyklostezku číslo 1023 a pokračovali směrem na Bučinu.

Další prudší stoupání na Stráž po šotolinové cestě nás odměňuje krásnými motýli, které kolem nás poletují, takže nám ani nevadí, že chvilkami tlačíme a oháníme se fotoaparátem, pod vrcholem Stráže na rozcestí (1 285m.n.m.) dáváme tatranku a těšíme se na sjezd dolů do Bučiny. V Bučině odbočujeme vpravo a děláme krátkou odbočku k muzeu železné opony. Tam nás kromě ostnatých drátů a strážních věží čeká penzion Alpská vyhlídka, stylová stavba s restaurací, terasou a krásnými jezírky včetně mlýnského kola. Nelze odolat, a jelikož již je čas oběda, dáváme si baštu. Obsluha rychlá, jídlo celkem ujde, lehce vyšší cena odpovídá místu.

Z plným břichem je veseleji a když cesta vede z kopce tak ještě lépe. Vracíme se zpět na cyklostezku 1023 a pokračujeme na Knížecí Pláně (1 005m.nm.), od Modravy nejvzdálenější bod dnešního výšlapu. Stojí zde stylová hájenka a je zde možno se též najíst a dobrého moku popít. Zastavujeme jen krátce, kupujeme turistickou známku číslo 508 a za hájenkou odbočujeme vlevo na cyklostezku číslo 1040 směrem k Borové Ladě. Cesta po asfaltce většinou z kopce rychle ubíhá. Na návsi odbočíme opět vlevo na cyklostezku číslo 33, a než pokračujeme do Svinné Lady dáváme na návsi krátké občerstvení na předzahrádce jedné z místních restaurací. Kolařů je plno a málem si nebylo kde sednout.

Vyrážíme tedy po silnici směrem na Kvildu a asi po necelém kilometru odbočujeme vpravo na Svinnou Ladu, je to jen krátká odbočka k dalšímu krásnému infocentru, jehož součástí je i dětské hřiště. Kupujeme turistickou známku číslo 851 Chalupářská slať a po povalovém chodníku, který začíná nedaleko, si stejnojmennou slať jdeme prohlédnout. Jde o největší české rašelinové jezírko s okolní slatí, která je však poznamenána těžbou rašeliny. Tedy již před delším časem, takže měsíční KRAJINY se obávat opravdu nemusíte. Nechybí informační tabule kde se vše dočtete a jezírko má opravdu svůj půvab.

Vracíme se zpět na silnici a čeká nás cca šestikilometrové táhlé stoupání na Kvildu po silnici, která vede údolím Teplé Vltavy. Docela to jde jen těsně před Kvildou se to zvedá poněkud prudčeji. Míříme do místního infocentra, které interaktivní formou podává o Šumavském národním parku obrovské množství informací a kupujeme turistickou známku číslo 96. Naproti infocentra stojí novogotický kostel svatého Štěpána s krásně vyřezávaným interiérem, stojí za krátkou zastávku.

A to už nás čeká po silnici a nadále po cyklostezce číslo 33 posledních cca sedm kilometrů přes Filipovu Huť do Modravy. Zezačátku je to docela prudké stoupání, které se změní v táhlý kopec ale poslední tři kilometry jsou už z kopce. Na konci Filipovy Huti je po levé straně občerstvení, kde měli výbornou držkovku a klobásky.

Výlet je to opět trochu náročnější, délka cca 45 kilometrů, celkové převýšení 1031 metrů, nejvyšší bod 1284 metrů nad mořem – cesta kolem vrcholu Černé hory, nejnižší v Borové Ladě na návsi 896 m.n.m., ale na druhou stranu zvládl to i náš sedmiletý synek. V nejhorším případě jde vzít za vděk cyklobusem, který docela často brázdí zdejší silnice a výlet ukončit v Borové Ladě, nebo Kvildě.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

pramen Vltay
pramen Vltay  •  Foto: Marfi

Ubytováni jsme byli v Modrém penzionu na Modravě, nedávno rekonstruovaný penzion nabízí cenově dostupné ubytování, prostředí a pokoje bez chybičky, čisto, přímo v penzionu malá prodejnička potravin, paní vaří polévky, dělá lívance. Vřele doporučujeme.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Šumava je kouzelný kout naší vlasti, o tom není nejmenší pochyb a vychvalovat místní přírodu je jako nošení dříví do lesa. Úžasná jsou místní infocentra, z otvírací dobou více než vstřícnou turistům, vybavená, člověk se tam dozví vše potřebné i spoustu informací o místní floře, fauně a celém ekosystému. Dalším obrovským plusem jsou cyklobusy, které opravdu brázdí křížem celou oblast a v časech který mají smysl.

Ostatní informace

Infocentra otevřena každý den, v létě spolehlivě mezi 8,30 až 17,00hod velice krásná, vybavená bezplatným internetem a vším možným na co si turista vzpomene.

Poslední aktualizace: 3.9.2012
Autor příspěvku: Marfi
Kvalita příspěvku:    
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Šumava na kole – Modrava-Březník-Pramen Vltavy-Knížecí Pláně-Svinná Lada-Kvilda -Modrava</strong> mapa
mapa Šumava na kole – Modrava-Březník-Pramen Vltavy-Knížecí Pláně-Svinná Lada-Kvilda -Modrava

Příspěvky v okolí Šumava na kole – Modrava-Březník-Pramen Vltavy-Knížecí Pláně-Svinná Lada-Kvilda -Modrava

Trasa vhodná pro horská kola začíná příjemným mírným stoupáním v údolí Modravského potoka. Poté Vás po lesní cestě dovede přes Černou horu až k Prameni Vltavy. Poté trasa pokračuje zpět přes Kvildu.
Letošní začátek prázdnin nás zavedl do půvabné šumavské vesničky Modrava, konkrétně do Modrého penzionu, který se na týden stal naším domovem a výchozím bodem pro poznávání tohoto koutu Šumavy. Modravu najdeme ne…
Letošní začátek prázdnin nás zavedl do půvabné šumavské vesničky Modrava, konkrétně do Modrého penzionu, který se na týden stal naším domovem a výchozím bodem pro poznávání tohoto koutu Šumavy. Modravu najdeme ne…
  Myslím, že bych se na tom shodla s mnohými z vás, že Šumava má opravdu nádherná místa a že patří mezi místa, kam se rádi vracíme. Jedno z nich je Modrava. Jako Dopravu je lepší zvolit auto, autobusem …
Na Šumavě je hodně krásných míst, a tak si můžeme vybrat podle svých sil kratší procházku nebo delší výlet. Jeden z kratších pochodů, který můžeme zvolit třeba i v případě, že sebou…
Půvabné šumavská vesnička Modrava, skrývá téměř ve svém centru velice kouzelné místo, a to soutok Roklanského a Modravského potoka, jež dává vzniknout malebné říčce Vydře. Najdeme ho na konci centrálního parkovišt…
Tipy na výlet
Jedeme autem na Šumavu. Konkrétně na Modravu. Uprostřed obce je poměrně veliké parkoviště. Avšak v turistické špičce je i toto parkoviště plné. Doporučuji tedy jet v brzkých hodinách. Cena…
Osada
Obec a rekreační středisko Modrava leží v nadmořské výšce 980 m v údolí při soutoku Modravského, Roklanského a Filipohuťského potoka. Nachází se v okrese Klatovy asi 20 km západně od Vimperka. Původně dřevařsk…
Malebná horská stavení na soutoku Vydry, Roklanského a Modravského potoka. Nejvýznamnější turistická křižovatka Šumavy.
Klostermannova chata leží v obci Modrava. Je to velmi zajímavá stavba ve stylu šumavských stavení. Chatu postavil roku 1924 Klub českých turistů. Po 2. sv.v. dlouho chátrala, nyní je velmi zdařile opravená.
Filipova Huť by se dala spíše přirovnat k seskupení jednotlivých samot. Vznikala jako osada při sklářské huti na duté sklo v r. 1785. Název je odvozen od majitele panství Filipa Kinského. V 19. století huť zanik…
Kanál, vystavěný schwarzenberským projektantem Josefem Rosenauerem v letech 1799-1800, zpřístupnil pro těžbu rozsáhlé lesní porosty v okolí Modravy, kam nevedly v té době žádné pozemn…
Hradlový most - rechle - Vchynicko - tetovský kanál Jsme na Šumavě, stojíme na břehu řeky Vydry a nasloucháme šumění vody v jejím balvanitém korytu. Slunce tu vítá nejen nás, ale i desítky, snad i stovky pěšíc…
Z technického hlediska velmi zajímavý objekt leží na řece Vydře asi 2 km nad Antyglem. Jedná se o důležitou součást Vchynicko-Tetovského plavebního kanálu, která sloužila k zachytávání polen plavených řečištěm V…
Chodník, naučná stezka
Tříjezerní slať je malé vrchovištní rašeliniště pojmenované podle tří jezírek nalézajících se uprostřed vrchoviště. Rašeliniště se rozkládá na 5 hektarech a leží asi 3 km od Modravy pod vrcholem Oblík. Na dřevěném…
Asi 3 km severozápadně od Modravy se na ploše 5 ha rozkládá vrchovištní rašeliniště pojmenované podle tří rašelinných jezírek, z nichž největší má rozlohu 7 arů. Rašeliništěm prochází po povalovém…
Rekreační oblast
Dvorec Antýgl, dřevěná rázovitá usedlost, leží na počátku Naučné stezky Povydří ve výšce 928 m nad mořem při silnici ze Srní do Modravy v klatovském okrese v Šumavském národním park…
Jezerní slať je velmi pěkné rozvodnicové vrchovištní rašeliniště, které se rozprostírá v horském sedle mezi Kvildou a Horskou Kvildou. Jezerní slať je součástí národního parku Šumava. Rašeliniště bylo vytvořeno…
Nejvýše položená obec v České Republice (1065 m.n.m.), jedna z hlavních turistických křižovatek Šumavy.
Osada
Horská obec a rekreační středisko Srní leží v nadmořské výšce 858 m 16 km jižně od města Sušice v okrese Klatovy na Šumavských pláních v Povydří v Národním parku Šumava. Původně dřevařs…
Rezervace
Kaňonovité údolí Vydry s peřejnatým řečištěm, obřími hrnci vymletými v žulových balvanech unášením drobného písku a štěrku proudem říčky. Odvedením části vod do Vchyninsko-Tetovského kanálu je síla toku Vydry zn…
Naším cílem jsou Černé a Čertovo jezeru na Šumavě. Auto zaparkujeme u hotelu na Špičáckem sedlu. Odtud je to k Černému jezeru 3,5 kilometru po asfaltové silnici. Cestou míjíme Pramen svobody, jdeme místy pod který…
Čeňkova Pila leží na soutoku říčky Křemelné s řekou Vydrou 4 km od Rejštejna v Šumavských pláních v okrese Klatovy v nadmořské výšce 670 m. Soutokem Křemelné a Vydry tu vzniká řeka Otava. V 19. století byla při …
Chalupská slať je vrchovištní rašeliniště, které najdeme na okraji národního parku Šumava. Oblast leží nedaleko obce Borová Lada severním směrem. Obec Borová Lada se rozkládá jihovýchodním směrem od městečka Kvi…
Dobře zachovaná zřícenina gotického hradu se tyčí na skalnatém ostrohu na horním toku řeky Otavy ve Svatoborské vrchovině 3 km severně od Kašperských Hor. Svojí polohou 886 m n. m. je nejvýše položeným královským …
14.8km
více »
Jedna z nejznámějších šumavských a jihočeských hor vůbec se vypíná v prostoru mezi Vimperkem ležícím severně od Boubína a Lenorou na jeho jižním úpatí. Společně se sousedním Bobíkem (1.264 m) tvoří výraznou domi…
23.4km
více »
Přírodní rezervace Černé a Čertovo jezero (175 ha) byla vyhlášená již roku 1911 k ochraně dvou z osmi šumavských jezer ledovcového původu na úbočích Jezerní hory (1343 m). Černé jezero (zvané též Bystřické, Dešenické,…
29.1km
více »
Hrad Rabí Znovu sedíme v naší škodověnce „Feďovi“ a pokolikáté už míříme na milovanou Šumavu, majíce pocit, že…
30.2km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace