Vimperk
Vimperk leží v Jižních Čechách, jižním směrem od města Strakonice. Město se rozkládá u severního okraje chráněné krajinné oblasti Šumava a nedaleko…

více o Vimperk

Partner lokality
Hlavní partneři stránek Turistika.cz
Podporují vývoj stránek a přispívají na odměny přispěvatelům. 
 

 

Turistika.cz doporučuje
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Vimperk
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Rady a tipy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

Sudslavická jeskyně a Sudslavická lípa.

Tipy na výlet Romantika Celodenní výlet Do přírody Na hory

Fotografie (48)  • Foto: Bohumir

Kam a jak jedeme?

Foto: Bohumir

Cílem tohoto výletu byla přírodní rezervace Opolenec. Ta se nachází na pravém břehu řeky Volyňky, přibližně 4 kilometry severně od města Vimperku. Rezervace byla vyhlášena v roce 1985 a její rozloha je okolo 19 ha. Je domovem mnoha vzácných rostlin naší flóry. Roste zde několik druhů orchidejí, lilie zlatohlavá, hruštička a mnohé další. Velkým lákadlem jsou krasové útvary i přesto, že byly v minulosti značně poničeny těžbou vápence. Pod Sudslavickou skálou se nalézá jeskyně stejného jména. O jejím významu svědčínálezy zbytků pravěkých zvířat. Mezi léty 1880 až 1883 tady paleontologJ. N. Woldřich nalezl kolem 9000 kusů kostí a 13000 ks zubů, podle kterých bylo určeno 70 druhů dávné fauny. Za výchozí místo jsme si vybrali Vimperk, kam nás dovezl motoráček ze Strakonic. Odtud jsme již museli pokračovat po svých. Šli jsme po žluté, cestou nad pravým břehem již jmenované řeky, z vimperského nádraží. Prošli jsme část Sudslavické stezky a výlet ukončili na nádraží v Bohumilicích.

Za čím jedeme?

Foto: Bohumir

Od nádraží stoupáme silnicí na Prachatice, ze které po několika desítkách metrů odbočujeme vlevo. Po chvilce máme město za zády a otevírají se nám odtud hezké pohledy na novou i starou část města a jižním směrem je vidět vrchol Boubína. Silnice dosahuje svého vrcholu a začíná klesat do vsi Boudská. Malá ves je rozložena podél silnice na svahu. Krátce po vstupu do obce odbočujeme ze silnice vlevo. Vísku opouštíme po polní cestě, směrem k severozápadu. Za vsí nás čeká překvapení v podobě „Podlešákova jilmu v Boudské“. Je to jeden z největších jilmů v širokém okolí, který přežil houbovou katastrofu, jež tento druh v minulosti postihla. Jedná se o jilm horský, je vysoký 22 metrů a jeho obvod je kolem 4 metrů. Nechybí pod ním ani lavička a je odtud vynikající výhledna okolní krajinu, které vévodí Mářský vrch. Cesta za tímto místem vstupuje do lesa a to již jdeme po hřebeni nad břehem řeky Volyňky. Ve složení lesa převažují smrky a borovice doplněné několika druhy listnáčů. Mezi těmi vynikají nádherné, staré duby a při loukách mezi lesy právě kvetoucí střemchy.Krátce se zastavujeme na vysoké skále, ze které je omezený výhled na vzdalující se Vimperk. Lesy tady jsou plné borůvčí a střídají se s loukami, které ovládla žluť pampelišek. Z jedné z nich se nám otevírá pohled k západu na vsi Výškovice a Vnarovy. Po krátkém stoupání jsme na hranici přírodní rezervace Opolenec.

Tady se ke žluté připojuje naučná stezka Sudslavického okruhu. Vrchol Opolence ( 640 m.n.m.) je zároveň nejvyšším bodem okruhu. Místo pod černými borovicemi zve k odpočinku. Kromě lavičky tu je schránka s vrcholovou knihou. Výrazně se v této části změnilo složení květeny. Při sestupu svahem jdeme kolem vojenských okopů, které byly vybudovány v roce 1938. Stezka dále prochází svahem. Míjímeinformační tabule a v této části jsou zajímavá místa spojená s těžbou vápence. Dostáváme se k „ břečťanové skále“. Stezka se přiblížila k železniční trati a před námi, jako by vyrostla ze země, se vypíná Sudslavická skála.

Foto: Bohumir

Výškový rozdíl mezi loučkou u jeskyně a nejvyšším bodem hřebene je kolem 80 m a výšku skály nad našimi hlavami lze odhadnoutpřibližně na 50 metrů. Jeskyně je vlastně skalní puklinou se dvěma vchody. Je dlouhá kolem 15 m, široká do 5 m a její strop je v nejvyšším místě 4 m ode dna. Na dně je malé jezírko, jehož hladina kolísá podle ročních období. Dříve byla volně přístupná, v současnosti je přístup zakázán z důvodu padajícího kamení.

Od jeskyně, se na vlastní nebezpečí vystupuje po železných žebřících na skálu a stezka dále pokračuje kolem několika hezkých skalních útvarůk hranicím rezervace. Následuje krátký úsek smrkovým lesem k železničnímu přejezdu. Procházíme kolem bývalé slévárny a Zachovy pily. Pila vyhořela v roce 1953 a ve slévárně byl ukončen provozroku 1996. Stezka za budovami se stáčí k řece a pokračuje při břehu k mlýnu Vanických, u kterého roste známá Sudslavická lípa. Strom je to skutečně mimořádný. Jeho výška je kolem 30 metrů aobvod skoro 12 metrů. Lípa patří ke třem nejmohutnějším v České republice a je z těchto tří nejvyšší. Poté jdeme kolem Volyňky, která je v těchto místech dosti divokým tokem. Naší konečnou je nádraží v Bohumilicích v Čechách.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Foto: Bohumir

Na jídlo a pití se v těchto končinách nenarazí. První a zároveň i poslední možnost nákupu je ve Vimperku. Pokud by tady někdo chtěl strávit delší dobu, tak Vimperk nabízí hodně možností ubytování.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Během cesty se otevírají výhledy především k severu a východu. Jedničkou jsou pohledy na Mářský vrch. Přírodní rezervace je mimořádná i přesto, že mnoho chráněných druhů rostlin ještě nekvetlo. Samotná skála je nádherná, tak ijeskyně pod ní. Sudslavická lípa ohromí, jen málokdy má člověk možnost vidět tak mohutný strom.

Ostatní informace

Se všemi možnými zacházkami jsme ušli něco mezi 8 až 9 km. Jediné větší stoupání je na začátku cesty za Vimperkem a na samotné stezce. Cesta je dobře značená a u zajímavých míst jsou vyčerpávající informační tabule. Celá trasa je na mapě KČT č. 69 Pošumaví – Vimpersko. Železniční trať, která tudy prochází, spojuje Strakonice s Vimperkem.

Poslední aktualizace: 22.5.2013
Autor příspěvku: Bohumir
Kvalita příspěvku:    
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Praktické informace
Sudslavická jeskyně a Sudslavická lípa.</strong> mapa
Mapa Sudslavická jeskyně a Sudslavická lípa.

Příspěvky v okolí Sudslavická jeskyně a Sudslavická lípa.

Okolím obce Sudslavice (asi 5 km severně od Vimperka) vede trasa 3,5 km dlouhé Naučné stezky, jejímž výchozím i cílovým místem je mlýn Vanických, ležící při silnici z Vimperka do Strakonic na začá…
Rekreační oblast
Rodinná firma Holoubek & pravnuci s.r.o. se od roku 1999 snaží rekonstruovat zámecký areál s hospodářským zázemím v Bohumilicích, ležících v půvabné šumavské krajině, 10 km od města Vimperk. Naším cílem je vy…
Město
Vimperk leží v Jižních Čechách, jižním směrem od města Strakonice. Město se rozkládá u severního okraje chráněné krajinné oblasti Šumava a nedaleko Boubínského pralesa. Městem protéká říčka Volyňka. Vimperk je vst…
Zámek
Vimperský zámek je dominantou města Vimperku v Jihočeském kraji. Nejstarší dochovanou stavbou na zámku je Vlčkova věž. V současnosti je na zámku veřejnosti zpřístupněna jen ta část, ve které je umístěno Muzeum p…
Historické město na křižovatce obchodních cest, s řadou stavebních památek a hradem, v němž je dnes sídlo Správy NP Šumava.
Jedeme vlakem na střechu českých železnic, do nejvýše položené železniční stanice u nás, do Kubovy Huti (995 m.n.m.). Výlet bude měřit celkem 14 km a dojdeme přes Boubín (1362 m.n.m.) do Vimperka. Z Kubovy Huti se vydáme po modré turistické značce směr Basumské louky a na vrchol hory Boubín. Stoupáme strmě po úzké asfaltové cestě a trochu nás překvapí, že trasa vede…
Jedna z nejznámějších šumavských a jihočeských hor vůbec se vypíná v prostoru mezi Vimperkem ležícím severně od Boubína a Lenorou na jeho jižním úpatí. Společně se sousedním Bobíkem (1.264 m) tvoří výraznou domi…
V blízkosti šumavské obce Stachy (asi 6 km severně) vystupuje nad stejnojmennou obcí, rozložený nad otevřenými lukami Javornické hornatiny, vrch Javorník (1.065 m). Úbočí vrchu nad osadou Javo…
11.9km
více »
Horská obec a rekreační středisko Kubova Huť leží na úpatí vrchu Boubína v CHKO Šumava. Nachází se asi 10 km jižně od města Vimperka v okrese Prachatice v nadmořské výšce 1.003 m. Zdejší…
Státní přírodní rezervace 666 ha. Naučná stezka vede kolem oploceného nejcenějšího jádra pralesa. Vývoj je zcela ponechán přírodě. Území je chráněno od roku 1858.
12.7km
více »
Chalupská slať je vrchovištní rašeliniště, které najdeme na okraji národního parku Šumava. Oblast leží nedaleko obce Borová Lada severním směrem. Obec Borová Lada se rozkládá jihovýchodním směrem od městečka Kvi…
Zřícenina
Rozsáhlé zříceniny hradu Helfenburk stojí na výrazném ostrohu (683 m), který dodnes pohledově ovládá celé jihovýchodní Pošumaví. Zřícenina hradu Helfenburk se nachází na Strakonicku v Jihočeském kr…
15.9km
více »
Prachatice leží v Jižních Čechách, západním směrem od Českých Budějovic. Město se rozkládá na okraji Šumavského podhůří a je obklopeno lesy. Městem protéká Živný potok. Severozápadním směrem od města protéká řeka Blanice na jejímž …
Jezerní slať je velmi pěkné rozvodnicové vrchovištní rašeliniště, které se rozprostírá v horském sedle mezi Kvildou a Horskou Kvildou. Jezerní slať je součástí národního parku Šumava. Rašeliniště bylo vytvořeno…
17.9km
více »
Dobře zachovaná zřícenina gotického hradu se tyčí na skalnatém ostrohu na horním toku řeky Otavy ve Svatoborské vrchovině 3 km severně od Kašperských Hor. Svojí polohou 886 m n. m. je nejvýše položeným královským …
18.6km
více »
Naším cílem jsou Černé a Čertovo jezeru na Šumavě. Auto zaparkujeme u hotelu na Špičáckem sedlu. Odtud je to k Černému jezeru 3,5 kilometru po asfaltové silnici. Cestou míjíme Pramen svobody, jdeme místy pod který…
Asi 3 km severozápadně od Modravy se na ploše 5 ha rozkládá vrchovištní rašeliniště pojmenované podle tří rašelinných jezírek, z nichž největší má rozlohu 7 arů. Rašeliništěm prochází po povalovém…
Šumavou se rozumí rozsáhlé pásemné pohoří, které se táhne podél jižní hranice České republiky v prostoru mezi Vyšebrodským a Všerubským průsmykem. Začíná nedaleko Vyššího…
20.1km
více »
Rekreační oblast
Dvorec Antýgl, dřevěná rázovitá usedlost, leží na počátku Naučné stezky Povydří ve výšce 928 m nad mořem při silnici ze Srní do Modravy v klatovském okrese v Šumavském národním park…
21.2km
více »
Rezervace
Kaňonovité údolí Vydry s peřejnatým řečištěm, obřími hrnci vymletými v žulových balvanech unášením drobného písku a štěrku proudem říčky. Odvedením části vod do Vchyninsko-Tetovského kanálu je síla toku Vydry zn…
21.4km
více »
Čeňkova Pila leží na soutoku říčky Křemelné s řekou Vydrou 4 km od Rejštejna v Šumavských pláních v okrese Klatovy v nadmořské výšce 670 m. Soutokem Křemelné a Vydry tu vzniká řeka Otava. V 19. století byla při …
22.5km
více »
Osada
Horská obec a rekreační středisko Srní leží v nadmořské výšce 858 m 16 km jižně od města Sušice v okrese Klatovy na Šumavských pláních v Povydří v Národním parku Šumava. Původně dřevařs…
23.2km
více »
Osada
Obec a rekreační středisko Modrava leží v nadmořské výšce 980 m v údolí při soutoku Modravského, Roklanského a Filipohuťského potoka. Nachází se v okrese Klatovy asi 20 km západně od Vimperka. Původně dřevařsk…
23.5km
více »
Hrad Rabí Znovu sedíme v naší škodověnce „Feďovi“ a pokolikáté už míříme na milovanou Šumavu, majíce pocit, že…
Řeka
Vltava je nejdelší a nejvodnatější česká řeka. Jméno nese tok až od soutoku Teplé a Studené Vltavy v přírodní rezervaci Mrtvý luh nedaleko Nové Pece na Šumavě. Teplá Vltava, která je považována …
26.7km
více »
Zámek Kratochvíle je renesanční perlou italského stavitelství v jižních Čechách. Zámek se nachází asi 2 kilometry severozápadně od města netolic na Prachaticku. Zámek je otevřen v dubnu a…
Plešné jezero se rozkládá na svahu hory Plechý (1.378 m) v nadmořské výšce 1.089 m asi 17 km jižně od Volar. Vzniklo podobně jako ostatní šumavská ledovcová jezera v období pleistocénu. Přes jeden kilometr dlouhý…
35.2km
více »
Pozdně gotický Hrad Velhartice patří k ojedinělým dílům české hradní architektury. Hrad se nachází na Klatovsku v Plzeňském kraji. Hrad Velhartice lze navštívit v dubnu a říjnu pouze o víkendech a svátcích a v kvě…
35.6km
více »
Vrchol
Nejvyšší vrchol Blanského lesa (1.084 m) se vypíná 7 km severozápadně od Českého Krumlova. Nejbližší hora Českých Budějovic je z města dobře viditelná. Je cílem častých výletů turistů jak z Budějovicka, tak z Českého Krumlova. Na jejích svazích je lyžařská sjezdovka s vleky, takže sem směřuje řada návštěvníků i v zimním období. Na vrcholku byla v roce 1825 postavena…
43.2km
více »
Zámek Orlík se tyčí na skále nad Orlickým jezerem. Zámek se nachází na Písecku v Jihočeském kraji. Na zámku je téměř 150 místností včetně chodeb a přilehlých prostorů. Desetina z nich je upravena …
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace