Štramberk
Cestování a výlety
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Štramberk
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky

Štramberk a Lašská naučná stezka

Tipy na výlet Rodina s dětmi Romantika Pro zdatnější Vycházka - půldenní Za kulturou Do přírody

Národní sad
Národní sad  •  Fotografie (71)  • Foto: Dalibor2603

Kam a jak jedeme?

Tentokráte se v tipech na Výlet vydáváme do horského městečka nazývaného též pro svojí krásu Moravský betlém, jemuž dominuje válcová věž Trúba a proslavený je rovněž jeho pekařský výrobek.

Tím městečkem je samozřejmě Štramberk, dominující válcová věž Trúba, která je viditelná už zdaleka a téměř ze všech stran je vlastně pozůstatek Štramberského hradu a tím pekařským výrobkem jsou Štramberské uši.

Nabízí se Vám celá škála možnosti, jak toto městečko navštívit. Můžete využít své automobily, nebo svěřit svou dopravu Českým drahám a navštívit Štramberk po železnici a nabízí se zde také možnost využití autobusové dopravy, která je dobře zajištěná s okolními většími městy - Novým Jičínem, Kopřivnicí, Frenštátem nebo Rožnovem pod Radhoštěm a Ostravou.

Za čím jedeme?

Do tohoto horského městečka v centru Štramberské vrchoviny na svazích Zámeckého kopce, Kotouče, Bílé hory, Libotinských vrchů a Červeného kamene se vydáváme nejen za návštěvou pozůstatku hradu, válcovou věží Trúbou, doporučuji projít také Lašskou naučnou stezku tímto městečkem a jeho přilehlým okolím, na které se dozvíte spoustu zajímavých informací z historie a nejen to.

Lašská naučná stezka

Na tuto naučnou stezku Štramberkem, jejíž počátek i konec je u nádraží ČD ve Štramberku se můžete vydat stejně jako já až od prvního zastavení, kterým je Národní sad. Tento výchozí bod je vhodný zejména pro návštěvníky z řad motoristů, neboť poblíž se nachází záchytné parkoviště. Celková délka této stezky je 6 km s celkovým počtěm 13 zastavení osazených informačními tabulemi o zajímavostech daného místa.

Jednotlivá zastavení jsou: Národní sad, jeskyně Šípka, Kotouč, Jůruv kámen, Pláňava, Horní Bašta, Náměstí, Zámecký vrch - Trúba, skála Rudý, Bíla hora, U panný Marie, Horní kamenárka, Botanická zahrada a arboretum.

Vydejme se tedy na tuto stezku. Ze záchytného parkoviště projdeme kolem školy, která se nachází u prvního zastavení na této naučné stezce. Vstupuji do Národního sadu, který je dnes národní přírodní památkou. Ve vstupní části je postaven pomník padlým obětem 1. a 2. světové války, na kterém jsou uvedená jména občanů Štramberku, kteří zahynuli v těchto válečných dobách. Rovněž zde nalezneme spoustu bust a pamětních desek naších významných osobností českých národních dějin a kultůry, které jsou rozmístěny podel cestičky sadem až k zastavení č.5. Ale vraťme se zpět na začátek. Od pomníku padlých zdoláme menší stoupání k zastavení jeskyně Šípka. Je zde krásný výhled na historickou část města společně s věží Trúba. Na informační tabuli umístěné před vstupem do jeskyně se dočteme, že v roce 1880 zde byla nalezené spodní čelist neandrtalského dítěte a chodby vybíhající z jeskyně se nazývají Jezevčí díra a Krapníková jeskyně. Je však škoda, že krapníková výzdoba byla zničená krátce po jejím objevení. Od jeskyně vystoupáme po schůdkách ke kamenné mohyle s křížem. Když se však po zdolání schůdku dáte napravo, stojí zde dřevěná zvonička. Kolem kamenné mohyly cestičkou k dalšímu zastavení, mineme bustu Leoše Janáčka a kousek dál stojí socha svatého Václava.

Kotouč, hora využívaná společností Kotouč Štramberk k těžbě vápence. V současné době je vytěžená větší část kopce. Opatrným pohlédnutím do těžebního prostoru, přes skalní hranu se můžeme přesvědčit o proměnách krajiny při těžbě vápence. Vstup do prostoru je však zakázan, takže tento pohled se Vám naskytne pouze na vlastní nebezpečí. Od prostoru lomu sestoupíme ke k 3 - 10 m vysoké skalní stěně, která se táhne podel cestičky napravo. Stěna se nazývá Jůruv kamen a má přírodní reliéf, protože nebyla v historii dotčená těžbou. Ve svahu nad bustou Františka Palackého se nachází tzv. Jůrová jeskyně, která je 5 m dlouhá, 3 m široká a 3 m vysoká. Pomalu scházíme do úpatí Kotouče k zastavení Pláňava. Protéká jí Kobylí potok, vytékající ze studánky Míru. Ke studánce se dostanete odbočující lesní cestičkou vedoucí mírně do kopečka. Od této studánky se však budete muset vrátit spět na původní stezku. Opouštíme zalesněnou část této stezky a ocitáme se na Horní Baště. Tato klidná poutní ulička s dochovanými původními roubenými domky na kamenných podezdívkách nás dovede kolem informačního centra až na náměstí. Na tamní informační tabuli si můžete prohlédnout schéma dvou typů domků, která se v té době stavěla v závislosti na vykonávaném řemesle dané rodiny.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Naše kroky při putování Lašskou naučnou stezkou zavítaly do místního Městského pivovaru. Nejdete jej při vstupu z ulice Horní Bašta na náměstí po levé straně. Tento pivovar obnovil po 150 létech tradici vaření piva ve Štramberku. Takže k obědu si můžete dopřát ochutnávku tohoto piva. Vaří se zde světlý nefiltrovaný ležák plzeňského typu zvaný Trubáč a tmavý nefiltrovaný ležák flekovského typu. Ve sklepení pivovaru se nachází kamenný šenk v jehož interiéru najdete historické předměty, které kdysi sloužili k vaření piva společně s funkčním výčepní pultem z 30. let minulého století.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Návštěvu Štramberku mohu jen doporučit stejně jako celou Lašskou naučnou stezku Štramberkem, na níž najdete neskutečné množství zajímavých míst s překrásnými výhledy po okolí. Věřím, že nebudete litovat a z tohoto města budete odjíždět stejně okouzlení jako my.

Ostatní informace

Otevírací doba hradu

Duben

po - ne 9:00 - 17:00

Květen - Září

po - ne 9:00 - 19:00

Říjen

po - ne 9:00 - 17:00

Listopad - Březen

po - ne 9:00 - 16:00

Vstupné

děti 15.- Kč

dospělí 25.- Kč

Veškeré informace jako jsou otevírací doby, ceny vstupenek a pod. naleznete na www.stramberk.cz v sekci městské informační centrum

Podrobné informace o jednotlivých zastaveních Lašské naučné stezky na www.stramberk.cz v sekci Lašká naučná stezka

Poslední aktualizace: 15.05.2010
Autor příspěvku: Dalibor2603
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Štramberk a Lašská naučná stezka - Služby, informace
Štramberk a Lašská naučná stezka na mapě
Přidat oblast mezi oblíbené
Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:

Příspěvky v okolí Štramberk a Lašská naučná stezka

Štramberský hrad byl založen koncem 13. století jako centrum zbylého zeměpanského majetku po rozdělení držav pánů z Hückeswagen. Jádro hradu tvořilo malé nádvoří s válcovou 40 m vysokou věží, do níž se vcházelo …
Informační centrum Vám poskytne informace o společenských, kulturních a sportovních akcích ve městě a okolí. Dále máte možnost zajistit si ubytování čí stravování. V rámci centra si můžete zakoupit vstupenky na ak…
Až pohádkově nádherné místo, pro svou malebnost je nazýváno též „Moravský Betlém“. Málokdo však ví, že Štramberk byl založen Janem Jindřicem Lucemburským již v r. 1359. Dnešní místní dominanta - kamenná válcová v…
Kdo přijede do Města Štramberka, jistě si nenechá ujít pohled ze 40 m vysoké vyhlídkové vysoké věže - Štramberská Trúba, která je součástí kdysi strážního hradu Štramberk ve Valašském Království. Cest…
Jdeme pěšky ze Štramberka od Národního sadu, k NNP Šipka - volně přístupná jeskyně, zpět k parkovišti a kolem  roubených domů po žluté a modré zn. do  hist. centra Štramberka, na hlavní náměstí s kašnou …
Štramberk je nádherné horské mestečko na Štranberskej vrchovine asi 9 kilometrov východne od Nového Jičína, v predhorí Beskyd má pre svoju malebnosť aj názov ,,Moravský Betlém,,. Štramberk založil 4. decembra 135…
Ocitnete - li se v  malebném městečku Štramberk, a procházíte - li z náměstí do kopečka k věži Trúbě, po pravé straně, pod bránou hradu, na úbočí kopce a začátku romantické uličky s roubenkami stojí Kavárna a…
Válcová věž "Trůba", sloužící dnes jako rozhledna, zbyla z kdysi mocného hradu, postaveného nad stejnojmenným městečkem, v podhůří Beskyd.
Válcová gotická, hradní věž Trúba, tyčící se na kopci nad malebným náměstím Štramberku, slouží dnes jako turistická rozhledna. Stojí zde jako zbytek kdysi mocného hradu, vzniklého ve 13. …
Vydáme se na pouť od Městského informačního centra ulicí Horní Bašta. Tato ulička je nejzachovalejší a nejcennější částí zdejší městské památkové rezervace. Zdejší dochované sruby jsou vesměs z 2. poloviny 18. sto…
Chcete - li si spestřit prohlídku náměstí ve Štramberku, navštivte zdejší největší sladkovodní akvárium, stojící na náměstí pod schody vedoucími k věži Trúba. Aqua Terra jistě zaujme malé i dospělé návštěvníky. Pr…
Tento krátký výlet přes město Štramberk je okruh přibližně 8km dlouhý. Vynechává výstup k rozhledně na Bílé Hoře. Vychází se na železničním nádraží směrem do města po červené značce a…
Rozcestník Štramberská trůba najdeme na nádvoří hradu před stánkem s občerstvením. Turistické šipky ukazují do čtyř směrů: Po modré značce do Hukvald a na druhou stranu k rozcestí Národní sad. Žlutá značka odtud vede do Příboru k nádraží a opačným směrem společně s modrou značkou k rozcestí Národní sad. Zajímavostí tohoto rozcestníku je chybný nápis: Na tabuli je napsáno …
Štramberk leží na Severní Moravě, jižním směrem od Ostravy. Městečko se rozkládá pod vrcholky Moravskoslezských Beskyd a na pravém břehu říčky Sedlnice. U jihozápadního okraje města je na…
Pramen Horní koryto se nachází v ulici Záuličí u domu č. p. 121 nedaleko centra Štramberka. Pitná voda z pramene je svedena do betonové nádrže ohrazené dřevěným plotem. V nádrži hluboké 3,5m jsou chováni pstruzi, nad kterými bdí v rohu nádrže sedící vodník.
Vydali jsme se tam autobusem, s přestupem v Novém Jičíně -  město má zajímavost - v zámku je muzeum s klobouky, které si mohou návštěvníci dokonce sami vyzkoušet. O kousek dál v předhůří Beskyd - nad Kopřivni…
Kolem svažitého náměstí Štramberka zaujmou Měšťanské domy z velké části zachované dodnes. Během staletí vznikala rozsáhlá malebná předměstí většinou z roubených stavení, terasovitě nahromaděných na sk…
Chcete - li si pohádkový, malebný Štramberk prohlédnout z výšky, navštivte Národní sad, kde u přístupné jeskyně Šipka je vyhlídkové místo s lavičkami pro odpočinek a pohled z výšky na město. Projdete li od parkoviště na Laš…
Chcete-li spatřit tuto dobře známou jeskyni, zajeďte se podívat do malebného městečka Štramberk. Nachází se v areálu Národního sadu na východním úbočí vrcholku Kotouč ( 495 m.n.m.). Tento sad je chráněn jako Náro…
Po několikahodinové jízdě vlakem vystupujeme na nádraží ve Štramberku a začínáme svou pouť městečkem. Je konec října 2009 a dnes je poslední krásný den tohoto roku. Hlavní ulicí se mírným stoupáním dostáváme až na…
Rozhledna Bílá hora stojí u vrcholku stejnojmenného kopce Bílá hora ( 556 m.n.m.), který se zvedá mezi městy Štramberk a Kopřivnice. Již počátkem 20. století se měla na vrcholku postavit nejprve dřevěná rozhledna …
Ocelová typizovaná telekomunikační věž s vyhlídkovou plošinou, západně od Kopřivnice, v těsném sousedství Štramberské Trůby.
Tipy na výlet
nádherná procházka po Štramberku    Arboretum - botanická zahrada se nachází v místě bývalého vápencového lomu Dolní Kamenárka. V daném místě se podařilo obnovit původní vápnomilná a teplomilná s…
Technické Muzeum Tatra je součástí Regionálního muzea v Kopřivnici o. p. s.. Dalšími objekty jsou Muzeum Šustalova vila a Muzeum Fojtství. V reprezentativních prostorách Technického muzea, zprovozněných r. 199…
Obec ze 13.století v podhůří Beskyd, rozvíjející se v 19.století díky automobilce, nejstarší v Rakousku-Uhersku.
Kopřivnice leží na Severní Moravě, jižním směrem od města Ostravy. Jižním směrem od Kopřivnice se zvedají vrcholky Moravskoslezských Beskyd. Město Kopřivnice je známé především výrobou automobilů, legendární Tatry…
Hrad Hukvaldy se nachází v Moravskoslezském kraji přibližně 14 km od Frýdku Místku a 9 km od Příbora. V obci Hukvaldy se nachází památník a rodný dům Leoše Janáčka. V červenci a srpnu se zde koná mezinárodní hudbní festival Janáčkovy Hukvaldy a mnoho dalších akcí pořádaných především na hradě. Na hrad se dostanete pěšky po cestě, která vede lesní oborou. V oboře se nachází…
Vrchol Radhošť (1129 m n.m.) se nachází 4 km od horského sedla Pustevny. Vrchol Radhoště je holý a můžeme z něj spatřit jeden z nejkrásnějších pohledů na beskydské panoráma, Vsetínské vrchy, Javorníky, Malo…
13.4km
více »
Již po několikáté jsem se byla podívat ve skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm. Musím uznat, že jsem byla mile překvapená. Čekala jsem, že vše bude tak jak minule, ale nebylo. Je vidět, že skanzen se neustále rozrůstá o nové a nové objekty. Prohlídka tohoto místa zabere celkem dost času. Je lepší si to naplánovat jako celodenní výlet. Vedle skanzenu je velké parkoviště. Za…
14.5km
více »
"Lysá hora je nejvyšší hora Moravskoslezských Beskyd (1323 m n. m.). Z jejího vrcholu, který není zcela zalesněný, se rozbíhají 4 velké rozsochy, jež se rozvětvují v další menší podruž…
24.3km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace