Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Altenberg
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

Stará hornická stezka - 2.část

Tipy na výlet Rodina s dětmi Celodenní výlet Do přírody Na hory

hornická stezka
hornická stezka  •  Fotografie (15)  • Foto: Hribal

Kam a jak jedeme?

Pokračování hornické stezky tentokrát na německé straně Krušných hor.

Za čím jedeme?

Z Teplic jsem autobusem vyjel na Cínovec. Okolo chátrajícího hlubinného dolu, který skončil těžbu v roce 1990, okolo bývalé celnice jsem přešel do německého Cínovce - Zinnwaldu. Hned za hranicí je vlastivědné a hornické muzeum Huthaus /cechovní dům/, které je umístěno v bývalé kovárně z roku 1756. Jeho expozice informuje především o vývoji těžby cínu a o každodenním životě horníků. Ve věžičce na střeše býval zvon, který svolával horníky do práce.

Po dobře značené cestě jsem sestoupil na okraj obce k zpřístupněnému dolu Zinnwald, který vznikl ze štoly "Tiefen Bünau", pocházející z poloviny 16. století. Štola sloužila k odvodňování a používala se k fárání i dopravě. V roce 1992 byla zpřístupněna pro návštěvníky. Téměř tříkilometrový okruh vede vypálenými chodbami cínového dolu, které patří k největším přístupným chodbám svého druhu v celém Krušnohoří. Od dolu pokračuje pěkná a příjemná cesta lesem okolo Popelářského příkopu. Tento umělý příkop, vyhloubený mezi roky 1452 a 1458 patří k mistrovským technickým dílům. Příkop dlouhý přes 7 km se sklonem až 0,6% přiváděl z hřebene hor západně od Zinnwaldu vodu pro provoz altenberských prádel rudy a tavicích zařízení. Cestou se křižuje trasa historické bobové dráhy, která byla postavena v letech 1907/08. K závodění se používala do roku 1930. Značená cesta vychází na hlavní silnici vedoucí z Cínovce, na okraji Altenbergu, u dolu Arno Lippmann . Tato šachta byla v provozu až do roku 1991. Cesta pokračuje mezi vilkami po okraji městečka, přes lyžařskou sjezdovku, okolo letní bobové dráhy s atrakcemi pro děti, okolo sportovního areálu k Šibeničním rybníkům. Velký a malý Šibeniční rybník byly vybudovány v polovině 16. století. Voda z rybníků sloužila k pohonu důlních výtahů, rybníky zadržovaly vodu a poskytovaly dostatečný a trvalý přísun vody pro prádla rudy. Tyto rybníky, ležící v nadmořské výšce 790 m, jsou nejvýše položenými umělými nádržemi v Krušných horách. Dnes jsou využívány k rekreaci a sportu. Je zde hezké koupaliště, půjčují se zde lodičky. V blízkosti je pěkný autokemp, kterým prochází hornická stezka. Cesta pokračuje po okraji hornického městečka , kde po dobu 550 let určovalo dolování cínu vývoj této obce. Naleziště Altenberg představovalo nejvýznamnější ložisko cínu v Evropě. Dolování zde bylo zastaveno teprve v roce 1991. Dlouholetá hornická činnost po sobě ve městě a jeho nejbližším okolí zanechala četné viditelné stopy, z nichž největší památkou je Altenbergská pinka (propadlina v důsledku hornické činnosti). K největšímu propadnutí došlo v roce 1620. Bylo zničeno 36 těžních jam a vznikl kráter o rozloze 2 ha. V průběhu pokračující těžby pak již docházelo k řízeným následným propadům. Pinka dnes dosahuje plochy 12 ha při hloubce 150 m a průměru 450 m.

Značená cesta obchází oplocenou pinku a schází k hornickému muzeu. Hornické muzeum tvoří bývalé IV. prádlo rudy. Je to poslední zachované prádlo rudy z rozsáhlého systému původních úpravárenských zařízení, rozmístěných v údolí potoka Tiefenbach mezi Altenbergem a Geisingem. Představuje historické zpracovávání cínové rudy podle původní technologie. V roce 1971 bylo muzeum rozšířeno o prohlídkovou štolu. Ke štole „Neubeschert-Glück-Stollen" , vyražené v roce 1802, byla připojena pracoviště dokumentující techniku dobývání v uplynulých 500 letech.

Asi 1 km od muzea je nádherný Vodopád na potoce Tiefenbach. Po zintenzivnění těžby v poválečné době byla v roce 1953 v údolí potoka Tiefenbach založena velká halda na vyplavenou hlušinu. Přeložením koryta potoka kolem haldy vznikl umělý, 20 m vysoký impozantní vodopád, ke kterému se lze dostat po příkré stezce. Od vodopádu vyjdeme na silnici, která nás přivede na okraj obce Geising. Stezka odbočuje k dědičné štole, která , sloužila k odvodňování altenbergských šachet. Štola se razila z obou stran současně. Jenže se stavitelé nesetkali ve stejné výšce, takže uvnitř hory vznikl vodopád vysoký 3 metry. Dnes je nepřístupná. Cesta schází do krásné hornické obce Geising, a vede celou obcí okolo krásných starých hrázděných domů a přes historické centrum, krásnou cyklostezkou začíná pozvolna stoupat ke státní hranici. V půli cesty je odbočka ke Stříbrné štole. Ta vznikla v naději na nalezení rud stříbra, mědi a olova v 17. století. Byla několikrát krátkodobě provozována, avšak bez úspěchu. V některých materiálech je uváděno, že je přístupná. Proto jsem byl nemile překvapen dnešním stavem. Asi byl učiněn pokus o zpřístupnění, jsou zde postaveny dva sruby, ale vchod do štoly byl pak zazděn a teď je zase napůl zbořený. Je vidět, že se někteří odvážlivci tam vydávají na vlastí riziko. Cesta dál pozvolna stoupá krásnou horskou krajinou přes obec Fürstenau k hraničnímu přechodu a do Fojtovic.Odtud je to již kousek na Komáří hůrku.

Cestu můžeme ukončit již ve Fojtovicích, kde je dobrá hospůdka U Pepy a odkud jezdí autobus zpět do Teplic. Měl jsem dost času a tak jsem sešel hornickou stezkou až do Krupky.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Možnosti občerstvení jsou jak na německé tak i na české straně.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Oproti české straně je stezka velice dobře značená a udržovaná. Je zde plno laviček a odpočívadel. I pro toho, koho nezajímá historie hornictví je to hezký výlet v pěkné horské krajině i se zábavou pro děti.

Ostatní informace

Muzeum Huthaus Zinnwald So,Ne 10 - 16 hod

Důl Zinnwald Út - Ne 10 - 15 hod Vstupné 5,5 € , rodinné 15€

Hornické muzeum Altenberg mimo pátku 10 - 16 hod Vstupné 2,5 € , rodinné 7,5 €

Prohlídka pinky pouze v doprovodu průvodce, V. - X., každou středu ve 1330 , sraz na nádraží

Možnost využití Kulturního pasu Euroregion Elbe/Labe, který umožňuje 50% slevu ze vstupného. Tento pas stojí 30,- Kč a platí kalendářní rok.

Poslední aktualizace: 13.09.2009
Autor příspěvku: Hribal
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Stará hornická stezka - 2.část - Služby, informace
Stará hornická stezka - 2.část na mapě
Přidat oblast mezi oblíbené
Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:

Příspěvky v okolí Stará hornická stezka - 2.část

Důl, štola, šachta
Naleziště Altenberg představovalo nejvýznamnější ložisko cínu v Evropě. Dolování zde bylo zastaveno teprve v roce 1991. Dlouholetá hornická činnost po sobě ve městě a jeho nejbližším okolí zanechala četné viditel…
Městečko
Horské městečko v Krušných horách, 5 km severně od Cínovce. Bývalo nejvýznamnějším místem těžby cínové rudy v Sasku. Dodnes je zde plno památek na dolování /hornické muzeum, těžní věže, propadlý důl – pinka, popel…
Hornické muzeum tvoří bývalé IV. prádlo rudy. Je to poslední zachované prádlo rudy z rozsáhlého systému původních úpravárenských zařízení, rozmístěných v údolí potoka Tiefenbach mezi Altenbergem a Geisingem. Př…
Čtyři kilometry severně od Cínovce ve svahu hory Raupennest /826 m/ na jižním okraji městečka Altenbergu je Sportovní areál s lyžařskou sjezdovkou, letní bobovou dráhou a areálem pro děti.
Tipy na výlet
Vydáme se po slavné silnici E55 s Teplic směrem na Dubí a dále na Cínovec.Po přejetí bývalého hraničního přechodu dojedeme  do malebného městečka Altenberg.Na světelné křižovatce(po pravé straně je nádraží) o…
Poblíž silnice z Altenbergu do Geisingu je na potoce Tiefenbach nádherný vodopád. Dá je k němu také dojít po 1 km od hornického muzea v Altenbergu. Po zintenzivnění těžby v poválečné době byla v roce 1953 v údolí potoka Tiefenbach založena velká halda na vyplavenou hlušinu. Přeložením koryta potoka kolem haldy vznikl umělý 20 metrů Vysoký vodopád. Za vodopádem pak potok…
Pět kilometrů z Cínovce u městečka Altenberg je výrazný zalesněný čedičový vrch vysoký 824 metrů. Na vrcholu stojí od roku 1891 rozhledna, ke které byla později přistavěna horská chata. Osmiboká věž z cihelného zdiva je vysoká 18 metrů. Na vrchol vede úzké točité schodiště s 88 schody. Z rozhledny je nádherný kruhový výhled na severní a východní část Krušných hor, na…
Velký a malý Šibeniční rybník byly vybudovány v polovině 16. století. Voda z rybníků sloužila k pohonu důlních výtahů, rybníky zadržovaly vodu a poskytovaly dostatečný a trvalý přísun vody pro prádla rudy. Tyto ry…
Tři kilometry od Cínovce na zalesněném vrcholu, vysokém 786 metrů, stojí hezká celokovová rozhledna a horská chata. Od roku 1889 zde stávala 9 metrů vysoká dřevěná věž na 2,5 metru vysokém kamenném podstavci. V roce 1995 byla stará poničená věž zbourána a místo ní byla postavena nová 8 metrů vysoká rozhledna podobná staré věži. Na rozhlednu vede 39 schodů a je odtud nádherný…
Městečko
Cínovec leží v Západních Čechách na státní hranici s Německem, severozápadně od Ústí nad Labem. V Cínovci je rovněž hraniční přechod. Cínovec je horské městečko, které se rozkládá…
Horský hotel severně od Teplic, horní stanice sedačkové lanovky na Komáří Hůrku.
První den s našeho rozhlednového putování se blíží ke konci. Po zdolání čtyř rozhleden (Sokolí vrch, Pastýřská stěna, Velký Chlum, Děčínský Sněžník) se v pozdním odpoledni dostáváme do cíle prvního dne. Tím cílem …
Zřícenina
Zřícenina gotického hradu Krupka stojí na vysokém ostrohu, který odděluje horní a dolní část města Krupky, nacházejícího se na Teplicku v Ústeckém kraji. V měsíci červenci a srpnu mohou n…
10.9km
více »
Město
Krupka leží v Severních Čechách, severním směrem od města Teplice. Krupka je označována jako naše nejstarší hornické město, v jehož okolí se těžil cín. Krupka je podhorské město, nad kterým se zvedají zalesněné …
11.5km
více »
Na osamoceném vrchu Doubravka v blízkosti Teplic byl na konci 15. století postaven pozdně gotický hrad, který později vyhořel. Na počátku 17. století byla ruina přebudována na pevnost, která pak po třicetileté válce byla na příkaz císaře zničena. Na konci 19.století zde byla vybudována Restaurace s vyhlídkovou věží. Po jedenácti letech objekt opět vyhořel. Hrad byl několikrát…
15.4km
více »
Zámek
Zámek Duchcov je architektonickým skvostem severních Čech a kulturní dominantou města Duchcova v Ústeckém kraji. Zámek je možné navštívit v dubnu a říjnu od středy do neděle a od květ…
17.6km
více »
Skalní útvar
Velice zajímavý skalní útvar známý jako Malé a Velké Tiské stěny, které se táhnou nad vesnicí Tisá (západně od Děčína) po celé její délce. Jedná se o skalní město z kvádrových pískovců s…
18.8km
více »
Ústí nad Labem leží v severních Čechách, východním směrem od města Teplice. Město se rozkládá v údolí mezi vrcholky Krušných hor a chráněnou krajinou oblastí České středohoří a jak název napovídá na levém břehu ře…
22.8km
více »
Zoologická zahrada vznikla z původně soukromé ptačí rezervace,kterou založil na svahu Mariánské skály Heinrich Lumpe,uznávaný ornitolog.Nazývala se Lumpepark. Postupně místo zveleboval a dodal mu podobu udržované…
23.7km
více »
Zveme vás k výšlapu na vrchol jménem Děčínský Sněžník, na němž stojí kamenná Rozhledna Vysoká 33 metrů. Budete tak mít možnost porozhlédnout se po okolním kraji a mimo to se také obče…
24.2km
více »
Proč se nevydat do Ústeckého kraje, a rovnou do samotného Ústí nad Labem, má určitě co nabídnout, na své si tu turisté rozhodně přijdou. Jedním z lákadel může být právě hrad Střekov, stojí na strmém skalním ostrohu nad řekou Labe.Dotváří tak siluetu města, a je s ním již neodmyslitelně spjat. Tento gotický hrad, jež je ve velmi dobrém stavu, měl původně být strážní věží nad…
24.5km
více »
Rozhledna na naší největší Stolové hoře je jedním z velice častých turistických cílů. V polovině 19. století zde byla postavena triangulační věž, která později sloužila jako rozhledna. V roce 1864 byla postavena rozhledna z velkých pískovcových kvádrů vysoká 33 metrů, ke která byl přistaven hostinec a turistická chata. Od 70. let minulého století rozhledna a přilehlé…
24.5km
více »
Vrchol Milešovka leží nad obcí Milešov, 10 km severozápadně od Lovosic. Je nejvyšší horou Českého středohoří a zároveň největrnější horou celé ČR. Z východu odděluje Milešovku od ostatníc…
26.2km
více »
Děčínská ZOO se nachází za Pastýřskou stěnou. Je mnoho druhů zvířat, nejen původních z Českého Švýcarska. Je zde hezké dětské hřiště. Otevírací doba: březen - duben 8.00 - 18.00 květen - srpen 8.00 - 19.00 září - říjen 8.00 - 18.00 listopad - únor 8.00 - 16.00 Zoo je otevře…
30.6km
více »
Město
Děčín leží v Ústeckém kraji, severovýchodně od Ústí nad Labem a nedaleko statní hranice s Německem. Město je postaveno na obou březích řeky Labe, do které na území města ústí řeka Ploučnice. Ve městě je rozsáhlý ř…
32.4km
více »
Dříve nazývaná Edmundova nebo Dolní, skalnatý kaňon řeky Kamenice, poslední ze tří soutěsek na dolním toku řeky, VJV od Hřenska. Jeho stěny tvoří strmé, často kolmé skalní stěny, vystupující nad úroveň hladiny do…
36.8km
více »
Hřensko - soutěsky. Českosaské Švýcarsko je pojem, který turisté dobře znají. My dnes – obrazně řečeno - míříme přímo do jeho srdce - do soutěsek na malebné říčce Kamenici. Bohužel ještě předtím, než se ponoříme do stínu strmých srázů a začneme postupovat proti proudu Kamenice, musíme začít počítat. Parkovné za osobní auto na dobu delší než 3 hodiny – 120,- Kč! Bum!…
Barokní zámek Ploskovice se nachází přibližně 6 kilometrů od města Litoměřic v Ústeckém kraji. Kromě …
38.2km
více »
Zřícenina
Zřícenina gotické hradu Hazmburk, stojící na strmém čedičovém útesu (418 m), je snad nejznámější dominantou Českého středohoří. Hradní zřícenina Hazmburk se nachází na Litoměřicku v Ústeckém kraji. Hradní cesta ná…
40.6km
více »
Zámek Libochovice patří k nejvýznamnějším raně barokním památkám u nás. Zámek se nachází 6 kilometrů od Lovosic na Litoměřicku. Zámek lze navštívit každý den od dubna do října. Interiér z…
44.4km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace