Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Brno
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Rady a tipy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

Spilberk

Tipy na výlet Rodina s dětmi Romantika Pro zdatnější Vycházka - půldenní Za kulturou Za sportem Do přírody

Fotografie (2)  • Foto: lukirubi

Brnensky hrad Spilberk byl zalozen ve druhe polovine 13. stoleti ceskym kralem Premyslem Otakarem II. Ve 14. stoleti slouzil jako sidelni hrad moravskych markrabat z rodu Lucemburku, urcity cas na nem pobyvala i manzelka Karla IV. Blanka z Valois.

Jako strategicky vyznamna pevnost se uplatnil v 15. stoleti za valek husitskych i za boju mezi ceskym kralem Jirim z Podebrad a uherskym Matyasem Korvinem. V nasledujicim stoleti vojensky vyznam hradu poklesl. Roku 1560 presel z kralovskeho majetku do vlastnictvi mesta Brna. Po porazce ceskeho stavovskeho povstani byl v roce 1621 zkonfiskovan a stal se cisarskou zemskou pevnosti, jejiz nejslavnejsi chvile nastala na sklonku tricetilete valky. V roce 1645 spilberska pevnost pres svuj chatrny stav odolala spolu s mestem Brnem trimesicnimu oblehani mnohonasobne presily svedskych vojsk a vyznamne tak prispela k obratu ve valce. V nasledujicich sto letech byl postupne prebudovan v mohutnou barokni pevnost, ktera jako citadela tvorila spolu se stejne opevnenym mestem jednotnou pevnostni soustavu, nejvetsi a nejvyznamnejsi na Morave a jednu z prednich v cele habsburske monarchii.

Tento vyvoj byl dovrsen na pocatku ctyricatych let 18. stoleti, v prvni fazi valek mezi Marii Terezii a pruskym kralem Fridrichem II. pro nehoz se v roce 1742 stala brnenska pevnost neprekonatelnou prekazkou.

Foto: lukirubi

Soucasti vnitrniho opevneni Spilberku se staly kasematy. Byly to z cihel postavene klenute dvoupatrove chodby, ktere se vnitrni stranou opiraly o strme klesajici skalni podlozi hradu. V ramci reforem rakouskeho vezenstvi rozhodl v roce 1783 cisar Josef II. zridit na spilberkske pevnosti vezeni pro nejtezsi a nejnebezpecnejsi zlocince. Krome starsi vezenske budovy, nachazejici se v zadnim prikopu, prikazal prebudovat k vezenskym ucelum horni patro severnich kasemat. Po dokonceni teto adaptace sem byli prvni veznove umisteni v cervnu 1784. Pro zlocince, odsouzene na dozivoti bylo postupne zhotoveno 29 jednotlivych kobek, sbitych ze silnych prken a tramu, k nimz byli veznove trvale prikovani. Tyto kobky se nachazely v "nejhlubsich a nejhorsich kasematech". Horni patra kasemat slouzila jako vezeni az do pocatku 30. let 19. stoleti. V hromadnych celach byli v kasematech vezneni pouze "obycejni" kriminalni zlocinci, predevsim vrazi, lupici a zhari, odsouzeni jednak na dozivoti, jednak k deletrvajicim tezsim druhum vezení. Svym urcenim i charakterem predstavovaly spilberske kasematy nejtvrdsi zalár v cele rakouske monarchii. Do techto prostor neprichazely osoby vyssiho stavu a tzv. statni veznove. Pro ne byly urceny mistnosti v hornim patre stare vezenske budovy v zadnim prikopu, pozdeji pak cast kasarenskych objektu, zejmena jejich severni kridlo. Puvodne prizemni budova byla v roce 1800 upravena na vezenske cely a zvysena o jedno patro. V nem se pak nachazely "aresty" pro statni vezne, v nichz nedobrovolne pobyvali tez italsti karbonari a dalsi bojovnici proti habsburskemu absolutismu.

V OKOLÍ JE Toho spousta kde se najíst přece jen to je uprostřed Brna.

Souziti spilberske vojenske pevnosti s rozrustajici se veznici, ktera byla od reformy Josefa II. v r. 1783 pod civilni spravou, prinaselo radu problemu a vzajemnych neshod. Po zniceni dulezitych casti pevnostniho systemu Spilberku odchazejicim francouzskym vojskem cisare Napoleona v roce 1809 ztratila pevnost svuj vojensky vyznam a v roce 1820 byla zrusena.

Cely Spilberk se stal civilni veznici, kterou zrusil az cisar Frantisek Josef I. v roce 1855. a v roce 1858 se jeji prostory premenily na vojenske kasarny, kterymi pak zustaly dalsich sto let.

Spilberske kasematy pak byly v roce 1880 zpristupneny verejnosti. Od te doby se uz vice nez 120 let tesi velkemu zajmu navstevniku.

Jeste dvakrat vsak vstoupil Spilberk znovu do obecneho povedomi jako misto utrpeni a nesvobody. Poprve v letech prvni svetove valky, kdy zde krome provinilych vojaku byli vezneni i civilni odpurci rakouskeho rezimu, podruhe a mnohem vyrazneji v prvnim roce nacisticke okupace Ceskoslovenska. Tehdy ve spilberskych zdech trpelo nekolik tisic ceskych vlastencu, z nichz nekteri zde nalezli smrt. Pro vetsinu vsak Spilberk znamenal jen prestupni stanici do dalsich nemeckych veznic ci koncentracnich taboru.

Nemecka armada provedla v letech 1939-1941 na Spilberku rozsahle upravy, aby zde vytvorila vzorova kasarna v romanticko historizujicim duchu tehdejsi velkonemecke ideologie.

Roku 1959 opousti Spilberk ceskoslovenska armada a definitivne tak konci jeho vojenska era. Nasledujiciho roku se Spilberk stava sidlem Muzea mesta Brna, ktere zde verejnosti zpristupnuje historicke a kulturni dedictvi sveho mesta uchovavane v muzejnich sbirkach.

Nejvyznamnejsi brnenska historicka pamatka se tak stava zivym a turisticky atraktivnim kulturnim centrem Brna i cele Moravy.

 

říjen – prosinec 9 – 17 hodin otevřeno denně včetně pondělí !!!Vstupné
  plné vstupné 70 Kč
  snížené vstupné 35 Kč
  rodinné vstupné (2 dospělí + 1 až 4 děti do 15 let) 150 Kč
  děti ve školní výpravě 30 Kč
  poplatek za cizojazyčný výklad + 20 Kč ke vstupnému na osobu
  půjčovné za audioprůvodce 20 Kč + vratná záloha
  prodej vstupenek končí 45 minut před uzavřením !!!  
  telefon: 542 123 614

 


Poslední aktualizace: 21.11.2010
Autor příspěvku: lukirubi
Kvalita příspěvku:    
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Spilberk</strong> mapa
mapa Spilberk

Příspěvky v okolí Spilberk

V tomto místě nechal v roce 1312 král Jan Lucemburský založit klášter sv. Anny, věnovaný dominikánkám. Klášter, který během staletí prošel několika přestavbami, byl v roce 1784 za vlády Josefa II. zrušen a stal se nemocnicí. Kolem poloviny 19. století byl objekt zbořen a na jeho místě v letech 1865-68 byla postavena tzv. Zemská nemocnice podle projektu T. Hansena a F. Vyhnala. Vznikl zde rozlehlý…
Nacházíme se v okresním městě Brno, kde Vám chceme představit zajímavou kulturní památku. Jedná se o Chrám sv. Petra a Pavla, biskupskou katedrálu na kopci Petrov, postavenou v 11. století původně jako románskou baziliku. V 15. a 16. století byla provedena gotická a posléze barokní úprava. Chrám spolu s hradem Špilberk tvoří charakteristickou siluetu města.
Tento polokruhový velký altán se nachází pod jednou z bašt na jižní straně hradního kopce a je velice pěkným odpočinkovým místem. Díky svému jedinečnému rozhledu na Mendlovo náměstí a jih a …
Městské parky, odpočinkové zóny, různá místa, kde se můžete v klidu posadit - to jsou v centru velkých měst poměrně vyhledávané prostory. Nejstarší veřejný park v českých zemích se nachází v Brně, pod Petrovem. Jedná se o Denisovy sady.Park se táhne mezi ulicí Bašty u brněnského Hlavního nádraží po bývalých hradbách pod Petrovem až k ulici Husova. Zde se nachází nejznámnější…
I přesto, že bydlím v Brně celý život, nikdy jsem nebyla na prohlídce hradu Špilbek. Vždy jsem byla pod ním v parku, ale nikdy ne uvnitř. Tak jsem se rozhodla na napravit a vyrazila jsem na prohlídku. Zakoupila js…
Hrad Špilberk je monumentální pevností nad centrem největšího moravského města Brna, nacházejícího se v Jihomoravském kraji. Původní gotický královský hrad z 13. století si svého původního účelu reprezentačního …
Dnešní známý a populární pivovar byl založen v roce 1872 na místě bývalého klášterního pivovaru, který se nachází hned vedle Starobrněnského kláštera. Trojkřídlá soliterní stavba secesně…
Vojenská pevnost s kasematy, dominanta města Brna.
Jihomoravská metropole s řadou památek, sdvěma dominantami - hradem Špilberkem a vrchem Petrov s katedrálou Sv.Petra a Pavla.
V posledním desetiletí byly nákladně rekonstruovány hradby pod katedrálou sv. Petra a Pavla a znovu tak propojeny Denisovy sady s ulicí Bašty. Byly doplněny o novou zeleň a několik vyhlí…
Nachází se na druhém nádvoří hradu. S pracemi na jejím hloubení bylo započato v roce 1714. K práci sem byli povoláni horníci z pernštejnského panstvíí pod vedením důlního mistra S. Sprosse.…
O brněnském hradu Špilberku bylo zde napsáno mnoho statí, ale jedna z jeho částí byla opomíjena. Jednou ze současných prohlídkových tras hradu je i tzv. Rozhledna. Jedná se o nejvýše…
Navštívíme metropoli Jižní Moravy - Brno a to její dominanty Hrad Špilberk a katedrálu Petra a Pavla na Petrově. Vystoupíme z vlaku na hlavním nádraží Brno a pěknou procházkou cca necelý 1 km se projdeme stře…
Je spolu s hradem vyhlášen za národní kulturní památku. Má rozlohu 17 ha a svojí polohou i expozicí je jednou z dominant města. Založen byl v letech 1861 až 1862 z podnětu tehdejšího vel…
Turistické informační centrum se nachází v přízemí objektu Staré radnice, přímo pod dominantní vyhlídkovou věží. Leží v centru města na ulici Radnické, která spojuje přes ulici Pánskou a Masarykovu dvě nejvýznamnější brněnská náměstí a to Svobody se Zelným trhem.Kontakt: Turistické informační centrum města Brna, Radnická 8, 601 00 Brnotelefon: 542 211 090e-mail: info@ticbrno.cz
Legendární brněnský drak, ve skutečnosti krokodýl nilský se nachází pod stropem v průchodu Staré radnice. Je zavěšen na řetězech v podloubí a svou otevřenou tlamou má nahánět hrůzu. O tom, jak a proč se do Brna dostal, koluje řada verzí, případně i pověstí, jak o takovýchto kuriozitách bývají. Jedna vypráví, že jej do Brna přivezli křižáci. Další, prý nejvěrohodnější, že jej…
Stará radnice je nejstarší světskou budovou v Brně. Její základy pocházejí z 1. poloviny 13. století. Pozornost přitahuje kamenný portál s drobnou stavební hříčkou. Ve vyhlídkové věži je dnes umístěna expozice o dějinách radnice, brněnské městské správy a část sbírky technického muzea.
Zastávka vlaku. Zde nebo v nejbližším okolí jsou k dispozici tyto služby:vnitrostátní pokladní přepážkamezinárodní pokladní přepážkaautomat na jízdenky ČDČD centrumčtečka in-karetvýdej in-karetplatba platební kart…
Kapucínska krypta sa nachádza pod kostolom Nalezení sv. Kříže.V polovici 17. storočia tu začali pochovávať členov kapucínskeho rádu,ale aj významné osobnosti a spriaznené duše kapucínov.V podzemí si návštevník pozrie mumifikované telá mníchov a cirkevných osobností. Medzi mníchmi tu našiel miesto svojho posledného odpočinku aj  barón Trenck, veliteľ obávaných pandúrov (1711…
Kapucínskou hrobku najdeme v suterénu Kapucínského kláštera na Kapucínském náměstí v Brně. Do kapucínské hrobky byli pochovávaní jak členové mnišského řádu, tak jejich mecenáši i některé význačné osobnosti Brna.
Dnešní náměstí Zelný trh vzniklo již ve 30. letech 13. století. Tehdy se nazývalo Horní náměstí. Jeho součástí byl i Drůbeží trh, Hrnčířský trh a Vetešnický trh. Až v 15. století náměstí…
Tento pozdně gotický portál v přízemí věže pochází z let 1510-11 a je dílem sochařského mistra Antona Pilgrama. Portál zdobí původní skulptury zbrojnošů a měšťanů, prostřední alegorie Spravedlonosti byla současně s městským znakem vytesána a osazena v roce 1660. Pověst vypráví, že když se mistr Pilgram dozvěděl, že mu městská rada nevyplatí celou dohodnutou sumu, nechal prostřední věžičku nad sochou Spravedlnosti zakřivenou. Tur…
Nachází se uprostřed náměstí Svobody a byl postaven v roce 1679 na místě starého mariánského Sloupu. Raně barokní sloup byl proveden podle návrhu J. K. Erny. Sochu P. Marie na vrcholu zhotovil F. Pflannder z Imstu. Na jeho čtyřech rozích pak stojí sochy sv. Šebestiána, sv. Rocha, sv. Karla Boromejského a sv. Františka Xaverského a v grottě sv. Rozálie.
Náměstí Svobody je považováno za pomyslný střed a centrum celého města. První zmínky o něm pocházejí ze 13. století, kdy se nazývalo Dolní rynek. Ve středověku si zde bohatí…
Nacházíme se v okresním městě Brno, kde vám chceme představit zajímavou kulturní památku. Jedná se o starou Městskou radnici s věží, která pochází ze 13. století a s hlavním portálem z období pozdní gotiky od A. Pilgrama. Část budovy s arkádami je ve stylu renesančním, ostatní je barokní. Radnice je díky své historii velmi vzácnou kulturní památkou.
Jako každé významné středověké město, bylo i Brno obehnáno pásem hradeb. V dobách své největší slávy mělo celkem pět bran. V pozdějších staletích rozvojem města byly hradby a brány zbourány. Do dnešních dnů se v Brně dochovala pouze jediná, zvaná Měnínská. Byla postavena kolem roku 1500. Původně se jednalo o čtyřpatrovou věžovitou stavbu, která byla později snížena a přestavěna na obytný dům…
Areál Výstaviště se nachází v městské čtvrti Pisárky. Rozkládá na ploše více jak 650.000 m2 a svojí architekturou se řadí mezi nejkrásnější veletržní areály v Evropě. Již více jak sedmdesát…
Město
Brno je krajské město Brněnského kraje a najdeme jej na Jižní Moravě. Brno bylo postaveno na soutoku řek Svratky a Svitavy. Brno se rozkládá v jihomoravské rovině, která u východního okra…
Propast
Macocha je propast, tvořící jednu z nejzajímavějších atrakcí celého Moravského krasu, který spadá do oblasti Brněnské vrchoviny. Prozatimní hloubka dosahuje cca 138 metrů. Propast vznikla…
22.5km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace