TURISTIKU PODPORUJÍ
57 798 turistů a cestovatelů
90 431 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
880 017,- odměny za články
Reklama
Reklama
Turistika.cz doporučuje
Frýdek-Místek
Cestování a výlety
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Frýdek-Místek
Tipy na výlet vybrat: vše / nic
 ↓ 
Druh vybrat: vše / nic
Do přírody
Na golf
Na hory
Na kole
Se psem
Vinařská turistika
Za gastronomií
Za kulturou
Za sportem
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Ostatní vybrat: vše / nic
Babyfriendly
Bivak
Hraniční přechod
Infocentrum
Nordic walking point
Ostatní
Prima Port
Turistická známka
WebKamera
Zajímavost
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Bouda
Boží muka
Chata
Chrám
Drobné památky
Dům, budova
Farma
Hrad
Hradby
Hrádek
Hradiště
Hřbitov
Hřebčín
Kaple
Kašna
Klášter
Kostel
Kříž
Lapidárium
Letohrad
Mešita
Měšťanský dům
Muzeum
Památník
Panský dvůr
Pevnost, opevnění
Pomník
Radnice
Rotunda
Rychta
Salaš, koliba
Skanzen
Socha
Statek
Synagoga
Trosky
Tvrz
Zámeček
Zámek
Zřícenina
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Hora
Hřeben
Jeskyně
Jezero
Jezírko
Kámen
Kaňon
Kopec
Krasový útvar
Louka
Minerální pramen
Ostrov
Památný strom
Park
Planina
Pláž
Pleso
Pobřeží
Pohoří
Poloostrov
Potok
Poušť
Pramen
Propast
Přírodní památka
Přírodní park
Rašeliniště
Rokle
Rybník
Řeka
Říčka
Sedlo
Skalní útvar
Slatě
Sopka
Soutěska
Studánka
Štít
Travertíny
Tůň
Údolí
Údolí, dolina
Vodní nádrž
Vodopád
Vrchol
Zahrada
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Aquapark
Cyklisté vítáni
Cyklo bar - hospůdka
Cyklo shop - servis
Golf
Koňská stezka
Koupaliště
Lázně
Ledovec
Letovisko
Potápění
Půjčovna kol
Půjčovna lodí
Rekreační oblast
Ski areál
Zábava, atrakce
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Typ vybrat: vše / nic
Autem
Balónem
Běžecká trasa
Běžky
Cyklotrasa
Golf
In line brusle
Pěší trasa
Po vodě
Ski areál
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Cestopisy vybrat: vše / nic
Články redakce vybrat: vše / nic
Rady a tipy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Moje dovolená vybrat: vše / nic
 ↓ 
Kdy jsme jeli vybrat: vše / nic
Jaro
Léto
Podzim
Zima
Délka dovolené vybrat: vše / nic
Méně než 1 týden (do 6 dní)
1 týden (7-9 dní)
Delší než 1 týden (10-12 dní)
2 týdny a více (13 a více dní)
S kým vybrat: vše / nic
Rodina s dětmi do 5-ti let
Rodina s dětmi do 10-ti let
Rodina s dětmi 10-18 let
S partnerem
S přáteli
Typ vybrat: vše / nic
Pobyt
Aktivní dovolená
Poznávací dovolená
Eurovíkend
Plavba
Prodloužený víkend
Zaměření vybrat: vše / nic
K moři
Na lyže
Za zábavou a poznáním
Do přírody
Na hory
Cyklo
Se psem
Na vodu
Aerobic
Golf
Wellness
Potápění
Za kulturou
Zábavné parky
Aquaparky
Gastronomie
Jak jsme jeli vybrat: vše / nic
Autem
Autobusem
Letadlem
Lodí
Jinak
Jak a kde jsme bydleli vybrat: vše / nic
Dům / rekreační objekt
Kemp
Apartmán
Hotel / Penzion
Stravování na dovolené vybrat: vše / nic
Vlastní
Snídaně
Večeře
Polopenze
Plná penze
All Inclusive
Ultra all inclusive
Fotogalerie vybrat: vše / nic
zobrazit výsledky

Procházka Frýdkem-Místkem

Tipy na výlet Rodina s dětmi Vycházka - půldenní Za kulturou

Kam a jak jedeme?

Na kalendáři by sice mělo být datum první červnové soboty, ale povídejte to našim rozespalým očím, které naň nevidí, neboť musíme kvůli spoji vstávat už před čtvrtou hodinou ranní. A jelikož máme letní čas (a je tím pádem o hodinu míň), je takové vstávání vskutku hororem - vždyť i to venkovní ptactvo ještě různě po haluzích spokojeně chrápe! Trolejbusem do Otrokovic a přestup na vlak do Hulína. Všechny spoje, jedoucí na Přerov ale mají zpoždění. Proč tomu tak je? Při projíždění tlumačovským nádražím napoví pohled z okna: ze sousední koleje zřízenci zeškrabují a do černého pytle strkají to, co zůstalo z jakéhosi sebevraha... V Hulíně přestup do vlaku, který je i na chodbách tak přecpán bicykly, že je musíme ve Valmezu odsunout, abysme stihli přestoupit na další spoj. Tento už nás odveze až do cíle naší cesty - na hlavní nádraží souměstí Frýdek-Místek, předtím ale necháme už procitlé zraky pokochat se divukrásnou přírodou beskydských hor, kol kterých projíždíme. Konečně vylézáme z vlaku a můžeme rozcvičit ztuhlé prdelní svaly. Najednou by to pro ně byl ale moc veliký nápor, a tož napřed do hospůdky Čekanka před nádražím na obligátní kávu. Pak už vzhůru do neznámých ulic! Hned za nádražím v jedné z nich právě probíhá demolice továrny, neváhám, tasím foťák... a když si později už doma pročítám na netu informace o textilkách Slezan, zjišťuji, že je to v našem státě stále jako v Kocourkově - i přes Petici mnoha tisíců lidí za zachování kulturní textilní památky příslušné ministerstvo toto nepovolilo. Po začátku demoličních prací ale obrátilo o sto procent, jenže s tím zase nesouhlasili vlastníci... A jak to nakonec všechno dopadlo, tož to nevím, neboť my jsme se na nádraží po prohlídce města vraceli z opačné strany, a tak se ten jediný můj snímek možná už stal "historickým," neboť bývalá textilka byla mezitím srovnána se zemí. Člověk by si řekl, že rozumní radní by měli mít pochopení pro něco, co kdysi zajistilo městu jeho prosperitu, ale zdá se, že právě v tomto městě to v novověku nikdy neplatilo - viz úděsný silniční průtah samotným centrem města, demolicemi okousaná historická jádra, z nichž se do dnešních časů zachovala jen torza... a tak bychom mohli pokračovat, ale tady už se to dá naštěstí svést na komunisty!

No - nekažme si výlet rozčilováním a otevřme raději oči dokořán, ať nám neunikne nic z toho pozoruhodného, co tady ještě zbylo. Frýdek-Místek je naštěstí městem velikým, a tož je tu toho ještě dost. Přecházíme nadjezd nad železniční tratí, po které právě projíždí náklaďák, napěchovaný osobními vozy, po přechodu protneme Třídu T.G.Masaryka s Hlavní třídou, lemovanou moderními prosklenými paláci a dostáváme se na teritorium menšího parku, který nese jméno po učiteli národů. Už na jeho začátku míjíme zajímavé sousoší Kalvárie se znakem města a erbem rodu Pražmů. Zaujme nás novodobá fontánka a také představa, že pod těmi - pískem vysypanými cestičkami, se až do 30.let minulého století rozkládal hřbitov! A po změně na park se zde sadil hlavně kaštan koňský (jírovec maďal). Nejzajímavějším objektem sadu je ale bezesporu pozdně renesanční sakrální stavba - kostel sv.Jošta. Při pohledu přes Masarykovu třídu vidíme, že stojí naproti honosným, v neo stylu vystavěným budovám Obchodní Akademie a Bezručovy školy. Kostelík, pojmenovaný po téměř neznámém světci, se původně nacházel daleko za hranicemi města, ale procházela okolo něj důležitá silniční komunikace. V těch dobách po ní projížděli prapodivné vozy s naprostou absencí kapot, a tak se veškeré ty koně musely spokojit s umístěním v čele vozu! Od Komenského parku to řežeme Těšínskou ulicí zkratkou do kopce do centra Frýdku a vycházíme na ulici Raniční. Je spojnicí mezi hrůzostrašnou silniční křižovatkou z dob "budování lepších zítřků" a tím, co zbylo z historického jádra města. Hned vedle nás se nachází ohromná novorenesanční budova, ve které sídlí magistrát. Zajímavé, že právě toto sídlo si vybralo i soudruzi, kterým byla přístavba novoromantických budov okolo historického jádra na přelomu předminulého století trnem v oku a dělali vše proto, jen aby jich co nejvíce zbourali!

Foto: Franta

Procházíme okolo historizujících fasád domů vzhůru ulicí, míjíme maličký parčík se soškou Maryčky Magdonové a pak už vycházíme na hlavní frýdecký rynek, jímž je Zámecké náměstí. Rozložitá a členitá budova s vysokou věží, která mu dala jméno, zabírá celé západní průčelí náměstí. Zbytek tvoří semknuté šiky starých měšťanských domů. Jejich fasády sice už dávno nereprezentují ty původní slohy, ve kterých byly vystavěny, ale i dnes je na ně pohled velmi uspokojivý. Vyjímku tvoří dům, který si nechal vystavět bývalý hejtman a městský radní jménem Samuel Wolf, a který si pamatuje ještě období renesance. Nad severními střechami se vypíná vysoká věž gotického kostela sv.Jana Křtitele, střed náměstí zdobí kašna a litinová socha patrona města - sv.Floriána. Celý rynek pokrývá novodobé dláždění, což svádí k domněnce, že je zde pěší zóna, ale pozor na to: tak tomu přece není na náměstích ani našich nejvýznačnějších historických měst! Proto nezapomínejte na to, ve kterém státě to žijete... při chůzi se všude rozhlížejte a na auta pozor dejte!! (Mimochodem, chybí tady směrovky, a tak si stejně každé jezdí po ploše rynku, jak se mu zlíbí...)

Za čím jedeme?

Foto: Franta

Janu nechávám fotit a běžím zakoupit vstupenky na prohlídku zámku. Je sobota, tudíž samá svatba, ale zámecká expozice je naštěstí přístupna. Jen je posunuta na celou hodinu. A tož beru manželku pod křídlo a jdeme do nejbližší cukrárny, kde si dáváme kafčo a něčím sladkým ho zajídáme. Pak už se mezi svatebčany prodíráme na první nádvoří bývalého hradu, přeměněného četnými přestavbami do dnešní klasicistní podoby a krky si můžeme vykroutit, jak se snažíme do hledáčků fotopřístrojů zachytit i celou tu štíhlou pětipatrovou hranolovou věž a vysoké štíty zámeckých budov. Pak už přichází náš průvodce. Jeho vzhled mne trochu zarazí, neboť je oblečen do červených kalhot a žlutého trička. Spolu s ním se prodíráme mezi hordami zdivočelých svatebních hostů po schodech nahoru do patra. Napřed je nám kvůli obřadům jen v krátkosti představen Rytířský sál, pak už ale vcházíme mimo svatební ryk do komnat, kterými začíná hlavní prohlídka. Ta je pro nás velikým potěšením - (jsme na ni kromě průvodce jen my dva) - a také velikým překvapením! Když jsem o Frýdeckém zámku v minulosti pročítal informace, dozvěděl jsem se, že jeho interiéry slouží především jako muzeum. To je sice pravda, ale byly naprosto dokonale a vkusně doplněny historickým (byť ne původním) inventářem, takže pro laika je prohlídka interiérů Frýdeckého zámku k nerozeznání od těch, které vidí v jiných takových památkových objektech. Jeden háček to ale přece jen má - jelikož je to muzeum, platili jsme jen 40 kč za osobu!! Náš průvodce si pořád trochu rozpačitě odkašlává, a tož neodolám a bombarduji ho různými dotazy, protože se chci o historii zámku i města dozvědět co nejvíc. (Vám čtenářům ale udělám radost a nebudu to zde vypisovat, neboť by to bylo na encyklopedii...) Aby mi to alespoň trochu oplatil, dává mi náš průvodce při procházce sály a při pohledu na vystavené exponáty různé "kontrolní otázky," ale potom znechuceně konstatuje, že bych tady mohl provádět i já sám. (Ale nemohl! Vždyť já, blbec jeden - nevím proč - žil až dodnes v historickém omylu, že je ten kopcovitý Frýdek moravskou a Místek slezskou částí města... no a ono je to přesně naopak! A o frýdecké bazilice, kdysi význačném poutním místě a stojícím na protilehlém návrší, jsem měl také jen velmi mlhavé tušení.) Prohlídka zámku vrcholí Krásnou vyhlídkou z Glorietu a návštěvou kaple sv.Barbory, kde se nachází i expozice o tom Mariánském poutním místě, na které se v době jeho slávy sjížděli tisíce slezských věřících.

Foto: Franta

Pak už se s našim průvodcem loučíme, opouštíme arkádové prostory druhého zámeckého nádvoří... a mezi nevěstami se zjihlým zrakem a zamračenými ženichy, kterým zřejmě po svatebním obřadu už došlo, jaké neprozřetelnosti se dopustili... se proboxováváme ven. Další atraktivitou je prohlídka Zámeckého parku. Okupuje kol dokola nejenom strmé svahy pod budovami zámku, ale je úzkou enklávou spojen i s mnohem rozsáhlejším areálem nad břehem řeky Ostravice. Tady v horní části je ale nejhezčí, neboť je to i park vyhlídkový. A to nejen na frýdecký poutní chrám, tam za řekou na město Místek, ale i na blízké beskydské velikány. A pod úpatím vysokých zámeckých stěn vedou chodníčky, takže se dá celý objekt obejít hezky dokola! Vycházíme znova na Zámeckém rynku a naše další kroky vedou do ulice Hluboká. Její prudké klesání umožňuje nejen moc hezký výhled na protější baziliku, ale také nastartuje v mozku všetečnou otázku: Proboha - proč právě tato strmá ulice bývala hlavní tepnou starého Frýdku?!? Vždyť kdyby vám i dnes tady nahoře upadlo tělo, tož se dokutálíte až pod kola aut, projíždějící Revoluční ulicí! No vidíte, dříve to ale nikomu nevadilo (však ony ty žebřiňáky tak rychle nejezdily) a ulice proslula jako centrum řemeslníků. Stávaly tu též městské lázně, pivovar a byly zde obchody a hostince. Poslední upomínkou na dobu slávy jsou tři repliky starých kupeckých domů. Všude v článcích se pisatelé rozplývají nad tím, jak jsou hezké, já se ale odvážím odporovat - když postavíte napodobeninu jakékoliv historické budovy, zůstane pouhou atrapou řadu let, až dokud nechytí "patinu"... A můj odpor k těmto "novostavbám" má ještě jednu příčinu: doma mám fotopublikaci o Beskydách, zakoupenou ještě v době Hluboké totality, na níž je fotografie Hluboké ulice ještě s těmi původními starými kupeckými domy a ulice je vydlážděna kostkou žulovou. Obrázek je sice černobílý, ale i tak navozuje atmosféru nějakého skanzenu a ne toho, co tu vidíme včil!

Foto: Franta

U historického Langerova domu s Muzeem Beskyd nechávám manželku fotit a spěchám na protilehlou vyvýšeninu Mariánské náměstí. Jeho největší dominantou je samozřejmě ta poutní bazilika minor Navštívení Panny Marie, jejíž stavba s vysokými věžemi se k nebíčku vypíná už od roku 1752. Důstojně nahradila starou dřevěnou svatyni, ve které bývala uložena soška zázračné Panenky Marie Frýdecké. Jednolodní, nádherně vyzdobený interiér, člení šest kaplí. Mohutná rampa před hlavním vchodem je ozdobena sochami a otvírá se z ní krásný pohled na zámecké návrší a zbytek historického Frýdku. Baziliku v půlkruhu obepíná 14 zastavení křížové cesty s rotundovou kaplí Srdce Páně. Pod chrámem ční do výše zajímavá historizující fasáda penzionu pro seniory. Vracím se za manželkou a společně pokračujeme podél velmi frekventované silnici k mostu přes Ostravici, která rozděluje celé souměstí na samostatný Frýdek a v nížině ležící Místek. Za mostem už jsme zase zpátky doma na Moravě a v raně odpoledním žáru se jako lemry líné plazíme rozpálenými ulicemi, než konečně narazíme na otevřenou krčmu a uhasíme v ní jak smed, tak i hlad...

Foto: Franta

S novým optimismem v očích se blížíme historickému jádru města, jehož předzvěstí je vysokánská věž kostela sv.Jakuba Většího. Ta je dominantou i podloubím zdobenému Náměstí Svobody, neboť štíty a střechy starých měšťanských domů nepřevyšuje ani budova radnice. Střed rynku zdobí napodobenina barokní sochy Bohorodičky. Musím za nás Moraváky požalovat, že když se i Místek stal součástí těšínského panství, byl tou diskriminovanou součástí, neboť veškerý hospodářský rozvoj (a blahobyt) se odehrával v tom městě na kopci. Situace se změnila, až když Místek připadl hukvaldskému panství a tím pádem olomouckým biskupům. Městu byla vrácena práva a výsady, občané měli rázem pro co žít, a tak se stalo, že od 18.století spolu obě města v prosperitě úspěšně soutěžila. Ale Frýdek svědčil za svůj blahobyt textilním továrnám a obchodu, kdežto Místek vsadil na řemesla a také tu vznikly první fabriky...

Foto: Franta

Po prohlídce hezkého náměstí si procházíme ještě několik "historických" ulic, v horku se přiblížíme až na dosah skvostného chrámu sv.Jana a Pavla, ale jeho barokní interiér je neprodyšně uzavřen a vysoký kostel nejde bez patřičného odstupu řádně zvěčnit. A tak se pomalu vydáváme přes město nazpět na vlakové nádraží. Cestou ještě míjíme množství zajímavých historizujících budov, z nichž zaujme hlavně budova nynější Umělecké školy a Národní dům a přes park, odkud se z jakéhosi zábavného centra rozléhá hlasitá a nervy drásající muzika M. Davida (a kam radostně míří desítky dospělých s dětmi), přicházíme k lávce přes Ostravici. Zde se setkáváme i s modrou turistickou značkou, která nás bezpečně přivede až zpět k vlakovému nádraží. Než nám to jede do dalšího cíle naší cesty - do města Frenštátu, navštívíme kvůli žízni ještě jednou občerstvení Čekanku. Jeden host už je tam tak podnapilý, že po příchodu z WC ani netrefí zpět ke svému stolu!

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Nějakou svačinku jsme měli sebou, ale nepohrdli jsme obědem v sympatické restauraci v Místku. Dali jsme si zde vyprážaný rezeň, jak by ten velký obalený kus masa s přílohou označili bratři Slováci. Jen bych je rád slyšel, jak by oni vyslovovali slovo řízek...

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Nejvíce se nám líbila prohlídka zámku a to, co zůstalo z historických jáder měst. Nelíbilo se nám to, co vzniklo na místě všech těch demolic.

Ostatní informace

Návštěva zámku a jeho interiérů je díky tomu, že je veden jako Muzeum, doslova za babku! A tož neváhejte s jeho návštěvou, neboť jak jsme slyšeli, jedná s o tom, že snad má přejít pod majetek města....

GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor (49.685, 18.349)
Poslední aktualizace: 17.11.2014
Autor: Franta
Kvalita příspěvku:    
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Frýdek-Místek

Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
0,9km od místa

Příspěvky v okolí Procházka Frýdkem-Místkem

Stavba je podle úsudku mnohých znalců mistrovské dílo a dodnes je na severní Moravě největší a zřejmě i nejkrásnější církevní stavba. Položení základního kamene ke stavbě je datováno 4. října 1740. Přestože stavba chrámu rychle pokračovala, byla zastavena za doby panování Marie Terezie a byla dokončena zcela bez věží až v roce 1759. 13. května 1759 byla stavba slavnosně…
 Mariánské náměstí se nachází na výrazném návrší ve vzdálenosti 0.5 km na sever od Frýdeckého zámku a spolu s ním - kvůli své historické zástavbě, tvoří největší dominanty frýdecké části dvojměstí. Ale - za…
Bazilika Navštívení Panny Marie je nejvýznamnější dominantou Frýdku-Místku, je to poutní barokní chrám, který byl dostavěn v roce 1777. V roce 1999 byl kostel povýšen na basiliku minor.
Západní stranu Zámeckého náměstí ve Frýdku uzavírá zámek, který je výraznou dominantou celého města Frýdek-Místek v Moravskoslezském kraji. Z interiérů vyniká především tzv. Rytířský sál ze …
Architektonickou památkou, kterou ve Frýdku obdivujete, stojící v Hluboké ulici jsou repliky tří zaniklých kupeckých domů z 2. poloviny 18. století. Nechal je zde vystavět místní podnikatel. Kopie historických dom…
  Ulice v našich městech nesou různá jména. Některé po slavných rodácích, politicích anebo umělcích, jiné si vzaly za vzor objekty z přírody. Lakonické názvy jako Dlouhá, Široká či Krátká nám zase prozradí …
   Zámecký park je nejrozsáhlejší plochou zeleně ve Frýdku. Rozkládá se na svazích návrší západně, na jih a na sever od bývalého šlechtického sídla, které je jednou z dominant tohoto města. Zatímco sev…
Dvojměstí Frýdek-Místek prošlo za minulého režimu razantními zásahy do svých historických center (srovnatelnými snad jen s bombardováním), a když je radlice buldozerů konečně opustily, zůstala z kdysi pyšných…
Tipy na výlet
Dnes zavítáme do severomoravského města Frýdek-Místek. Do Frýdku-Místku se dostaneme vlakem z Českého Těšína, Ostravy, Frýdlantu nad Ostravicí,…
  Radniční ulice je spojnicí půvabného zbytku historického jádra Frýdku s hrůznou křižovatkou na hlavní třídě T.G.Masaryka, jíž vyvrcholilo šílenství komunistických mocipánů při stavebních "úpravách" tohoto mě…
Uprostřed frýdeckého Zámeckého náměstí zaujme jedna z významných městských památek - Kamenná kašna z roku 1863, kterou zdobí slitinová socha sv. Floriana z roku 1894. Socha sv. Floriana má podobu římsk…
V horní části frýdeckého Zámeckého náměstí můžete navštívit výraznou dominantu města Frýdku, zdejší renesanční zámek, z náměsti se dostanete do jeho prvního nádvoří a parku. Kdysi tu stávala gotická…
 Naproti honosné budovy Bezručovy školy a Obchodní akademie ve Frýdku-Místku se za Třídou T.G.M. rozprostírá Komenského park a v něm se ukrývá pozdně renesanční sakrální stavba, zasvěcená svatému Joštovi, pat…
  Jeden z menších parků Frýdku - Místku se nachází u průsečíku Hlavní třídy a Třídy T.G.Masaryka na bývalém předměstí. Kromě dřevin se na jeho severozápadním nároží můžeme potěšit také sakrální památkou - pozdně …
Město Frýdek-Místek leží na okraji Moravskoslezských Beskyd a je nazýváno ?Branou Beskyd?. Patří mezi města jež vznikla spojením dvou obcí. Jednotlivé části města odděluje řeka Ostravice. Blízkost Beskyd nabízí s…
Průmyslové souměstí s řadou památek na řece Ostravici, kudy prochází moravsko-slezská hranice. Slezský Frýdek byl významnou hraniční pevností na obchodní cestě z Olomouce do Krakova.
Tipy na výlet
Autobusem z Frýdku na Vislalaje (za 10 Kč hodina jízdy!). Od tud k Bílému kříži a pak na Grůň. Nádherná procházka s krásným výhledem. Sváča svoje, ale občerstvení s posezením je u chaty Švarná Hanka. Krásný výhled, škoda, že začalo pršet. Vlak z Ostravy cca 30 Kč, autobus na Visalaje 10 Kč. 
Vodní nádrž Baška se rozkládá u severovýchodního okraje stejnojmenné obce Baška. V roce 1958 byla zahájena výstavba vodní nádrže na říčce Baštici a jejím účelem bylo především rekreační využití a v případě potřeby…
Hrad Hukvaldy se nachází v Moravskoslezském kraji přibližně 14 km od Frýdku Místku a 9 km od Příbora. V obci Hukvaldy se nachází památník a rodný dům Leoše Janáčka. V červenci a srpnu se zde koná mezinárodní hudbní festival Janáčkovy Hukvaldy a mnoho dalších akcí pořádaných především na hradě. Na hrad se dostanete pěšky po cestě, která vede lesní oborou. V oboře se nachází…
11.7km
více »
Město
Ostrava, třetí největší město České republiky, je s počtem obyvatel přibližně 311 tisíc srdcem Moravskoslezského kraje. Leží nedaleko slovenských a polských hranic na březích řeky Ostravice…
14.8km
více »
Areál zoologické zahrady Ostrava se rozkládá mezi městkými částmi Ostravy a to Slezkou Ostravou a Michálkovicemi. V roce 1956 byla zahájena stavba zoologické zahrady a jako první byly…
17.3km
více »
"Lysá hora je nejvyšší hora Moravskoslezských Beskyd (1323 m n. m.). Z jejího vrcholu, který není zcela zalesněný, se rozbíhají 4 velké rozsochy, jež se rozvětvují v další menší podruž…
17.6km
více »
Kopřivnice leží na Severní Moravě, jižním směrem od města Ostravy. Jižním směrem od Kopřivnice se zvedají vrcholky Moravskoslezských Beskyd. Město Kopřivnice je známé především výrobou automobilů, legendární Tatry…
Ostrava dostala jméno podle řeky Ostravice, která město rozděluje na moravskou a slezskou část. První osídlení tohoto území je už z starší doby kamenné. Na vrchu Landek měli svá tábořiště lovci mamutů.K nejstarším…
19.3km
více »
Štramberk leží na Severní Moravě, jižním směrem od Ostravy. Městečko se rozkládá pod vrcholky Moravskoslezských Beskyd a na pravém břehu říčky Sedlnice. U jihozápadního okraje města je na…
19.8km
více »
Štramberský hrad byl založen koncem 13. století jako centrum zbylého zeměpanského majetku po rozdělení držav pánů z Hückeswagen. Jádro hradu tvořilo malé nádvoří s válcovou 40 m vysokou věží, do níž se vcházelo …
20.1km
více »
Vrchol Radhošť (1129 m n.m.) se nachází 4 km od horského sedla Pustevny. Vrchol Radhoště je holý a můžeme z něj spatřit jeden z nejkrásnějších pohledů na beskydské panoráma, Vsetínské vrchy, Javorníky, Malo…
23.9km
více »
Dřevěné městečko je nejstarším areálem. Od roku 1925, kdy bylo poprvé otevřeno pro veřejnost, sem byly postupně přeneseny a znovu postaveny domy z rožnovského náměstí. K nim později dostavěn kostel podle kostela ve Větřkovicíc…
Již po několikáté jsem se byla podívat ve skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm. Musím uznat, že jsem byla mile překvapená. Čekala jsem, že vše bude tak jak minule, ale nebylo. Je vidět, že skanzen se neustále rozrůstá o nové a nové objekty. Prohlídka tohoto místa zabere celkem dost času. Je lepší si to naplánovat jako celodenní výlet. Vedle skanzenu je velké parkoviště. Za…
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace