Jiřetín pod Jedlovou
Cestování a výlety
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Jiřetín pod Jedlovou
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Rady a tipy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky

Přes polomy do Jedlové

Tipy na výlet Rodina s dětmi Vycházka - půldenní Do přírody Na hory

Svor
Svor  •  Fotografie (23)  • Foto: Karolus

Kam a jak jedeme?

Trasa tohoto výletu začíná na nádraží ve Když konečně sejdemeSvoru, které leží na železniční tratí mezi Českou Lípou a Rumburkem. Tato obec se rozkládá v údolí, kterým protéká potok Bobrava, označovaný také jako Boberský, pod majestátně vyhlížející horou Klíč(759m.nm.) O Svoru je první zmínka již v roce 1395, kde je nazýván Rýkrštorfem.Dlouhou dobu patřila ves a přilehlé dvorce k panství zákupskému, tedy Berkům z Lipé a Vartenberkům. Nejstarší historickou památkou ve vsi je barokní kaple Nejsvětější Trojice z roku 1788.

Od nádraží se vydáme krátký úsek po žluté, abychom se brzo napojili na červenou, která nás posléze vyvede z obce. Podejdeme železniční trať, projdeme okolo lesního koupaliště, sportovně kulturním areálem, přejdeme frekventovanou silnici E9 vedoucí do Rumburku. Za železničním podjezdem projdeme přes louku, pak úvozovou cestou do obce Rousínov.

Rousínov je malebná ves lemující Rousínovský potok, v obci je několik zachovalých roubenek lužického typu. U turistického rozcestníku odbočíme vlevo a dále až do konce naši trasy pokračujeme lesním terénem. Převažuje smrkový porost, nechybí zde množství potůčků a pramenů, kráčíme po pohodlné asfaltové účelové komunikaci, která pomalu stoupá až k zřícenině hradu Milštejna, někdy také uváděný jako Žernov.

Rousínov
Rousínov  •  Foto: Karolus

Milštejn byl zřejmě založen na přelomu 13. a 14.století jako strážní hrad střežící důležitou obchodní cestu do Lužického Šestiměstí. V roce 1456 byl hrad vojsky Šestiměstí dobyt a pobořen a od 16.století je již uváděn jako pustý, Rychle chátral, navíc hodně utrpěl, když se v jeho blízkosti počal těžit křemenný pískovec, který se používal k výrobě mlýnských mlecích kamenů,- žernovů a brusných kamenů. Z hradu se dnes zachovalo jen pár zbytků hradní zdi, hradní válcová věž vzala za své právě v důsledku těžby. V terénu se ještě dají vypozorovat známky po příkopu a valech. Nepřehlednutelný je přírodní výtvor v podobě skalní brány s malým oknem.

Od Milštejna pokračujeme dále po červené, ale za nedlouho opustíme značenou cestu, která dále pokračuje k odbočce k Ledové jeskyni a k přehradě Naděje. My ale odbočíme vlevo, také po asfaltce, která zhruba kopíruje starou tzv. Pražskou cestu. Na ní určitě nepřehledneme po levé straně na stromě barevnou dřevěnou tabuli, která nahradila tzv. Samperův obrázek, který zde byl zavěšen na památku tragického neštěstí v roce 1812, kdy zde při kácení stromu zemřel syn dřevorubce Franze Sampera.

Za nedlouho se ocitneme na velké planině. To je památka na přírodní katastrofu ze dne 24.května 2010. V důsledku silné bouře se v lokalitě Jedlová prohnala větrná smršť o síle vichru, hovoří se o způsobeném horizontálním větrném víru. Na každý pád následek byl katastrofální.Odhaduje se, že větrnému živlu padlo za oběť na 25.tisíc vzrostlých stromů,vzniklo několik pásů polomů širokých od 400 do 600 metrů, dlouhých dohromady přes 10km. I když se dnes polomy úspěšně opět zalesňují, jizva v Lužických horách v okolí Jedlové bude ještě dlouho znatelná.

Držíme se stále Staré pražské cesty, na několika místech se setkáváme s pozůstatky na hraniční opevnění z předválečné doby v podobě železobetonových pevnůstek tzv. řopíků. U rozcestníku se napojíme na žlutě značenou turistickou cestu, která nás zavede na silnici do Horní Světlé v místě zvaném po léta U Jána. Po soše svatého tu dnes bohužel jen zbyl podstavec. Stjí za to, zajít si pár set metrů po silničce směrem na Horní Světlou a pak vlevo proti proudu Hamerského potoka k zajímavému přírodnímu útvaru zvanému Sirný pramen.

Milštejn
Milštejn  •  Foto: Karolus

Sirný pramen je jedinečné místo, tvoří ho asi 3m okrouhlá tůňka, s vydatným pramenem silně železité vody ve které jsou žlutohnědé, nebo žlutorezavé chuchvalce, které lidé dříve považovali že jsou tvořeny sírou. Až počátkem 20.století se zjistilo, že chuchvalce jsou tvořeny vláknitými bakteriemi druhu Leptothrix ochracea, které se živí rozpuštěným železem.

Od Sirného pramene se vrátíme zpět na žlutou, která nás provede lesy pod Bouřným (702m.nm). Posléze nás stezka dovede opět na silnici E9, která se zde prodírá Stožeským sedlem, nebezpečným úsekem známém také jako Šebr.

Když konečně vejdeme zase do klidnější části trasy, ocitneme se opět na dalším pásu polomů na dohled Jedlové hory ( 774m.nm.) a zříceniny hradu Tolštejna. Cesta pláněmi nás nakonec dovede k místu zvanému Točna a odtud nám zbývá poslední úsek k našemu cíli, nádraží v Jedlové, kde se křižují tratě směrem na Českou Lípu, Děčín a Rumburk.

Za čím jedeme?

Vydali jsme se poznat zajímavou a málo známou část Lužických hor, která byla v roce 2010 značně poničená silným vichrem. I když došlo k značné devastaci lesního porostu, příroda se pomalu vzpamatovává z této pohromy a můžeme se kochat množstvím dalších zajímavých přírodních scenérií.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Cesta je poměrně dlouhá, takže se dostatečně předzásobíme proviantem. V cíli,na nádraží v Jedlové najdeme příjemnou hospůdku, která nám nabídne bohatý výběr jídla i pití.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Na každou přírodní katastrofu je smutný pohled. Kdo si pamatuje krásné lužické Hvozdy pod Jedlovou horou, tomu jistě tento neutěšený pohled vžene slzy do očí. Ale doufejme, že milosrdný čas jednou vše napraví a místní kraj, tak půvabný a bohatý na rozmanitost KRAJINY, se opět zazelená množstvím nových stromů.

Ostatní informace

Mimo výdajů za Dopravu a občerstvení nás na cestě nečekají žádné poplatky ani vstupné.

Poslední aktualizace: 5.7.2013
Autor příspěvku: Karolus
Kvalita příspěvku:    
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Přes polomy do Jedlové</strong> mapa
mapa Přes polomy do Jedlové

Příspěvky v okolí Přes polomy do Jedlové

Zastávka vlaku. Zde nebo v nejbližším okolí jsou k dispozici tyto služby:zastávka linkových autobusůveřejné parkovištěrestaurace
Túru jsme odstartovali na nádraží v Jedlové, nádražní budova na dosti frekventované trati se nachází uprostřed lužických lesů. Šli jsme po zelené TZ a cestou jsme sbírali borůvky. Až k rozcestí U ranče. Zde jsme odbočili doleva a po červené TZ jsme stoupali k vrcholu Jedlové. Na vrcholu jsme vylezli na rozhlednu a pokochali se pohledem na okolní kopce a pod rozhlednou jsme si dali limonádu …
Pohodová trasa, převážně lesem, bez větších převýšení. Nabízí výhledy na vrchy Lužických hor. Nabídne také dvě přírodní památky. Zlatý vrch(656m.n.m), který je Národní přírodní památkou, jde o stěnu  bývalého…
Vyjeli jsme vlakem z České Lípy a vystoupili na zastávce Jedlová. Důležitými bodem naší expedice byl sběr hub na smaženici, ale též k zamražení a k sušení. A protože vlaková zastá…
Naše cesta začíná na parkovišti na Stožeckém sedle.Rozcestník s turistickým odpočívadlem je asi 40 m od silnice. My se vydáme po žluté TZ z kopečka bohužel po hlavní silnici k odbočce na lesní cestu(nepříjemný ús…
Skalní útvar
Jako Jelení kameny se většinou označují dvě nápadná čedičová skaliska, vystupující z pískovcového hřbetu, táhnoucího se mezi nádražím Jedlová a Stožeckým sedlem. Někdy se tímto …
Mohutná znělcová kupa Jedlová (774 m) je po Luži a Pěnkavčím vrchu třetí nejvyšší horou Lužických hor. Pojmenována byla podle mohutných Jedlových lesů, které ji pokrývaly ještě v roce 1890, kdy byly po…
Tipy na výlet
Z náměstí Jiřetína pod Jedlovovou jdeme asi 2 km přes Křižovou horu a Tolštejn na 3. nejvyšší horu Lužických hor. Procházka nám nabídne krásné výhledy na okolí Lužických hor. Jedlová hora 7…
Hora s rozhlednou a turistickou chatou v západní části Lužických hor.
vlakem, na kolene, nebo pěšky... cílem je Jedlová hora 774 m. n. m. na jejím vrcholu je 23 metrů vysoká rozhledna s překrásným výhledem, příjemný výstup, dobrý tip na výlet Jedlová hora (Lužické hory)(774 m.n…
další z tras která vás provede krásami Lužických hor a konkrétně mikroregionu Tolštejské panství. TAk si ji užijte, navštívíte Jedlovou horu (774 m. n.m.), Křížovou horu a Kozí farmu Žofín, kde si můžete zaoupit k…
Tipy na výlet
Vyjely jsme z Jiřetína pod Jedlovou kde v místním informačním centrum nám poradily cestu na zříceninu hradu Tolštejn(670m). Jedeme autem po úzké asfaltové silnici, až pod hrad. Dobré občerstvení je …
Naše několikadenní cesta do Lužických hor začínala na hradě Tolštejně. Ten jsme si vybrali jako místo, ze kterého budeme vyjíždět na naše cesty tímto pohořím. Bývá zvykem alespoň zhruba popsat jeho historii. Byl p…
Jiřetín pod Jedlovou je nevelké městečko při severní části Lužických hor, dostaneme se tam po silnici I./9. Jiřetín byl založen v roce 1554 jako hornické město Jiřím ze Šlejnic, po kterém získalo i jméno. V okolí se našly ložiska stříbrné rudy, Jiří ze Šlejnic, pán na blízkém hradě Tolštejn, střežící zemskou stezku do Žitavy a Lužického Šestiměstí, sem přizval horníky ze Saska…
Rozhledna
Z náměstí Jiřetína pod Jedlovovou jdeme asi 2 km přes Křižovou horu a Tolštejn na 3. nejvyšší horu Lužických hor. Procházka nám nabídne krásné výhledy na okolí Lužických hor. Vsutpné na rozhlednu na Jedlové cca 30…
Jiřetín jak název napovídá leží pod Jedlovou horou, která je součástí Lužických hor. Městečko najdeme v Severních Čechách, jihozápadně od Vansdorfu. Jiřetín je pohorské městečko hojně…
Hora
Výrazná znělcová hora (793 m), ležící asi 1,5 km severně od Horní Světlé, je nejvyšší horou Lužických hor. Poprvé je uváděna v roce 1538 jako Spitzberg (Špičák), místními lidmi z něme…
Přírodní památka
Čedičový vrch výrazně vystupující z náhorní plošiny u Práchně na východním okraji Kamenického Šenova je nejznámější geologickou rezervací u nás. Již v 18. století zde byl v činnosti lom, v němž byla postupnou tě…
10.1km
více »
Sloup je převážně rekreační obec, ležící v širokém údolí Dobranovského potoka na severozápadním úpatí Svojkovských vrchů, asi 3 km jihovýchodně od Nového Boru. Má asi 700 obyvatel a díky zajímavým památkám i malebnému okolí je vyhledávaným letoviskem. Dříve k ní patřila také jihozápadně ležící osada Janov, která je dnes součástí Nového Boru. Krajinu v širokém okolí kdysi…
11.1km
více »
Zřícenina
Na jižním okraji Sloupu ční nad údolí Dobranovského potoka asi 35 m vysoký pískovcový skalní suk (318 m), všeobecně považovaný za Skalní hrad. O sloupském hradu se sice zmiňuje řada…
11.7km
více »
Obec a rekreační místo v krásné pískovcové krajině, severozápadně od České Kamenice. Připomínána je koncem 14. století jako majetek hradu Sokolí. V roce 1778 byla zničena Prusy. Původně …
12.2km
více »
Zřícenina
Zbytky skalního hradu Šaunštejn, nazývaného také Loupežnický hrad, stojí na mohutném pískovcovém bloku v Jetřichovických stěnách nedaleko Vysoké Lípy na Děčínsku v Ústeckém kraji. Vrcholo…
15.6km
více »
  Hřensko – soutěsky a Pravčická brána. V minulém výletu jsme se podívali na Moravu, a tentokráte jsme otočili na druhou stranu republiky, a to do CHKO České Švýcarsko, přesněji do Hřenska, kde se nachází lá…
20.9km
více »
Hřensko - soutěsky. Českosaské Švýcarsko je pojem, který turisté dobře znají. My dnes – obrazně řečeno - míříme přímo do jeho srdce - do soutěsek na malebné říčce Kamenici. Bohužel ještě předtím, než se ponoříme do stínu strmých srázů a začneme postupovat proti proudu Kamenice, musíme začít počítat. Parkovné za osobní auto na dobu delší než 3 hodiny – 120,- Kč! Bum!…
Dříve nazývaná Edmundova nebo Dolní, skalnatý kaňon řeky Kamenice, poslední ze tří soutěsek na dolním toku řeky, VJV od Hřenska. Jeho stěny tvoří strmé, často kolmé skalní stěny, vystupující nad úroveň hladiny do…
22.3km
více »
Máchovo jezero je dnes velice navštěvovanou turistickou lokalitou. V okolí je spousta rekreačních zařízení a kempů.Rozkládá se v nadmořské výšce 266 m, má rozlohu 284 ha. Dosahuje hlo…
29.1km
více »
Ještěd, nejvyšší místo Ještědského hřbetu, je výraznou dominantou a orientačním bodem. V dřívějších dobách byl i přirozenou hranicí v pronikání od severu k jihu a stal se i hranicí národnostní mezi Čechy a Sasy. Samotný vrchol Ještědu je bezlesý, horní hranice lesa je proti normálu snížena tzv. vrcholovým jevem obvyklým v pohořích, kde je nejvyšší vrchol osamocen.…
31.5km
více »
Vrchol
Vrchol kopce Ještěd ( 1012 m.n.m.) je nepřehlédnutelnou dominantou Severních Čech. Přes vrchol kopce v minulosti vedla nejedna obchodní stezka. Ještěd rovněž tvořil hranici mezi Čechy a Německem. První označení …
31.8km
více »
Zbytky skalního hradu Drábské světničky, které dnes tvoří malebný labyrint, se nacházejí na okraji rozsáhlé pískovcové plošiny Mužský nad osadou Dneboh východně od Mnichova Hradiště. Drábské světničky jsou jedním …
47.7km
více »
Zřícenina hradu Valečov se nachází na Zlaté stezce Českého ráje východně od Mnichova Hradiště. Historie hradu spadá do počátku 14. století, prvně je písemně zmiňován v letech 1316-18. Valečov je přístupný v květ…
48.7km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace