Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Mohelnice
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Rady a tipy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

Pravěk Mohelnicka

Tipy na výlet Rodina s dětmi Vycházka - půldenní Za kulturou

Slavná zastávka v Lošticích
Slavná zastávka v Lošticích  •  Fotografie (39)  • Foto: Bobkart

Kam a jak jedeme?

Tak nám pomalu po 3,5 měsících končí listopad (s přestávkou asi 10 dnů prosince a cca 1 týdne ledna), jinak nevím jak mám právě končící zimu pojmenovat. Nějak jsem se minul s výpravou, ale jak jsme se v pátek domlouvali, že v neděli bude sraz na nádraží k nějakému výletu, nikde nikdo, zprávu nikdo neposlal tak co najednou s volným časem. Naštěstí už jsem se chtěl rozjet na jih pře týdnem, ale nakonec ještě nebylo tak krásně na delší jízdu, ale první březnová neděle je skutečně Jarní, tak sednu na kolo s cílem v Mohelnici. Jinak kdo není velký cyklista, může se sem dopravit vlekem, autobusem, autem – prostě město je na hlavní trati i na dálnici, takže dostupná snadno.

Za čím jedeme?

Už v loňském lednu byla ve zdejším muzeu otevřena nová stálá expozice Pravěk Mohelnicka, a protože podle referátů v místním tisku a nakonec i ze skutečnosti, že vlastně Mohelnické muzeum moc neznám, zdálo se mi vhodné tento nedostatek poněkud dohnat.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Cesta ubíhala vskutku hezky, nebyl žádný prudký vítr ze všech směrů, tak už si říkám že to natáhnu přes Loštice (abych se podíval na malovanou zastávku), a tam si užít občerstvení v hospodě U Coufalů. Chléb s tvarůžkem a Plzní je vždy výborným občerstvením. (A zrovna jsem viděl na Eurosportu jak se vysekal Ondra Bank, naštěstí prý lehce.)

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Pak už se obrátím na sever a vzhůru do Mohelnice. Zdejší muzeum je umístěno v budově bývalé fary. Najdeme ho tedy kousek za zdejším kostelem sv. Tomáše z Canterburry. Vnější vzhled budovy sice nepoukazuje na nějaký významný architektonický počin, nicméně původ budovy sahá snad do poloviny 13. století, kdy objekt mohl být součástí víceméně hypotetického hradu v dnešní Mohelnici. Dnešní podobu soubor budov dostal po roce 1841, kdy Mohelnici zasáhl mohutný požár. Nějaké fragmenty staršího vzhledu ovšem můžeme najít, asi nejzajímavější bude renesanční freska s biblickým výjevy, jedním z nich je Hostina v domě bohatce, kterou najdeme ve slavnostním sále, na přeneseném fragmentu pak Krista s Lazarem.

Ale k expozici. Přítomné pracovnice muzea mě ukecaly, abych se podíval i na výstavu hodin (putovní expozice byla před časem i u nás v Šumperku). V muzeu nebylo zrovna narváno, tak paní od pokladny nahradila i neexistujícího audioprůvodce, takže výstava byla s přívlastkem.

Pak už tedy ten pravěk. Nová expozice je umístěna ve sklepě muzea a dá se říci, že od prvního okamžiku se mi líbila. Sklepy bývalé fary zřejmě nesou podobu původní středověké stavby a odkryté kamenné i cihelné zdivo koresponduje s pravěkou tématikou. Expozice je vlastně rozdělená do několika tématických celků podle nálezů, které byly v okolí Mohelnice učiněny. Krajina v širokém údolí Moravy mezi svahy Zábřežské vrchoviny na západě, Hanušovické vrchoviny na severu a Úsovské pahorkatiny na východě je vcelku příjemnou a úrodnou oblastí a není divu, že jakmile sem dorazili první lidé, vcelku intenzivně zdejší zdroje využívali. Přece jen je to mírnější oblast, vůči nedalekým, ale již drsnějším Jeseníkům.

Nálezy artefaktů prozrazují přítomnost lidí již ve starší době kamenné, asi nejznámější jsou objevy v nedalekých jeskyních v Mladči, které snad sloužily jako rituální pohřebiště.

Z mladší domy kamenné jsou již nálezy četnější, významnou lokalitou je oblast u dnešní pískovny (Mohelnické jezero), kde jsou doloženy i základy pravěkých staveb, různých nádoba apod. Mladší doba kamenná zastihla už Mohelnicko jako stabilně zalidněnou oblast, kde kvetlo zemědělství ale i primitivní řemeslná výroba.

Pak už přichází doba bronzová s kulturou lužických popelnicových polí. Ta je dokumentována i celkem bohatou sbírkou kovových výrobků všeho druhu. Doba železná je zastoupená tzv. Halštatskou kulturou. To je vlastně již historicky relativně nedávná doba, zhruba do přelomu letopočtu v našich končinách žili Keltové, snad Volkové-Tektoságové. Keltové byli zruční řemeslníci, zřejmě dovednější než germánští Markomani, kteří na našem území žili v prvních staletích našeho letopočtu. V souvislosti s pádem Západní Římské Říše dochází k mohutnému pohybu obyvatel od západní Asie přes východní Evropu dál na západ, až se i na Mohelnicko někdy v 5. -6. století dostali první Slované. Tím víceméně expozice končí.

Ostatní informace

Expozice není složena jen z jednotlivých nálezů, ale i různých modelů a rekonstrukcí. K tomu najdeme i několik figurín při typických činnostech a samozřejmostí je audio či video a prezentace na dotykových monitorech.

Vstupné do expozice pravěku je za 40,- Kč/dospělí, žáci, studenti, senioři 20,- Kč, otevřeno denně mimo pondělí 9:00–12:00, 12:30–17:00.

http://www.muzeum-sumperk.cz/zarizeni/muzeum-mohelnice/stale-expozice/

Poslední aktualizace: 2.3.2014
Autor příspěvku: Bobkart
Kvalita příspěvku:    
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Pravěk Mohelnicka</strong> mapa
mapa Pravěk Mohelnicka

Příspěvky v okolí Pravěk Mohelnicka

Asi už nic nového než se píše  na stránkách viz výše nenapíšu. Jedná se o budovu pravděpodobně ze 13.stol., která je slavná vícero událostmi - jednak, že zde byla první škola na Severní Moravě podotýkám - fa…
Krásná vstupní brána, která také zůstala zachována i se schody a městskými hradbami.  Dostaneme se k ní buď z Kostelního nám., nachází se hned vedle - Domu s baštou Čarodějnický domek), když sejdeme po schůd…
   Pamětní deska Antala Staška (vlastním jménem Dr. Antonín Zeman) se nachází v domě na ulici U Brány 928/3 v Mohelnici. Spisovatel zde chvíli žil a literárně tvořil jen krátce. Ve svých 71 letech se musel, z existenčních důvodů, přestěhovat z Prahy - Krče, kde trávil svůj "důchodcovský odpočinek".    V Mohelnici působil před první světovou válkou český…
Mohelnice leží na Severní Moravě, severozápadním směrem od města Olomouc. Město se rozkládá mezi Zábřežskou vrchovinou a Mohelnickou brázdou. Město je postaveno na pravém břehu řeky Moravy a východním směrem od města je …
Pekařský dům se nachází u jediné kompletně dochované vstupní brány tzv. Vodní (severní) viz Mohelnice - Vodní brána. Dům by si zasloužil kompletně rekonstrukci, momentálně je v insolvenci.Znepřístupněn veřejnosti…
Gotická brána tzv. Vodní (severní), jediná ze čtyř dalších.  Má zde letopočet 1540 a latinský nápis - vidíme pouze když jdeme do kopce (ne z kopce od Pekařského domu), takže projdeme dolů a otočíme se. Dnes …
Na Kostelním náměstí v Mohelnici se nachází toskánský sloup se sochou Immaculaty z r. 1698 a barokní Socha sv. Jana Nepomuckého.
Muzeum je umístěno v objektu bývalé fary, v jedné z nejstarších staveb severně od Olomouce. Podle písemných záznamů plyne, že zde stála budova již v r. 1283, označována ve 14. století jako biskupský hrad. Ve 14. st…
Mohelnická secesní Radnice, sídlo Městského úřadu se nachází v severovýchodním rohu náměstí Svobody. Původně zde stála renesanční radnice vybudovaná v 16. stol. V r. 1851 byla radnice přestavěna v pozdně klasicistn…
Na Kostelním náměstí v Mohelnici stojí dům čp. 2, který byl v minulosti součástí fortifikačního systému města. V 17. století zde byla vybudována nová věznice a v r. 1683 sem byl z mírovské věznice převezen šumpersk…
Dominantou města Mohelnice je 72 m vysoká věž u farního kostela sv. Tomáše z Canterbury. Jádro věže pochází z 1. poloviny 14. století. Věž stojí na čtvercovém půdorysu 9 x 9 m a síla zdiva je 2,5 m. Věž byla součásti fortifikačního systému, jako městská strážní věž a zároveň jako zvonice farního kostela. Vždy byla majetkem města a ke kostelu nikdy nepatřila. V r. 1651 byla věž upravena barokně a dnešn…
Jeden z pouhé desítky smírčích křížů, nacházejících se na šumperském okrese, najdete i ve městě Mohelnice, ležícím 26 kilometrů jihozápadně od Šumperka. Toto téměř desetitisícové město bylo založeno již v roce 1131 a…
Historické moravské město na strategické křižovatce, v minulosti mnohokrát vypáleno a vypleněno. Zachoval se gotický Děkanský kostel a část městských hradeb.
Mohelnické muzeum je jedním ze zařízení, spadajících pod Vlastivědné Muzeum v Šumperku. Samotná budova muzea se nachází v objektu bývalé fary, která zde sídlila od poloviny…
Na náměstí Svobody v Mohelnici stojí Morový sloup z r. 1717 od Jana Václava Strumera. Na sloupu je vyrytý nápis místního kronikáře Kellera, popisující morovou epidemii v r. 1715. Na vrcholu korintského sloupu je so…
Na náměstí Svobody v Mohelnici se nachází klasicistní litinová kašna z poloviny 19. století se sochou Hygie, která přidržuje na pravém rameni amforu. Na amfoře je nasazena menší mísa, z níž přetéká voda do velké mí…
Na Zámecké ulici V Mohelnici nechal postavit v r. 1801 mohelnický obchodník Petr Magin městský dům ve stylu malého zámečku. Dům čp. 13, tzv. Zámeček je samostatně stojící klasicistní budova s doznívajícími barokním…
Městečko
Loštice leží na Severní Moravě, severozápadním směrem od Olomouce. Městečko je známé především výrobou tak zvaných Olomouckých syrečků. V Lošticích je této pochoutce věnováno i muzeum, kde jsou k vidění stroje a…
JAVOŘÍČKO : Javoříčko leží v horském úžlabí Českomoravské vysočiny, vzdáleno asi 14 km západně od Litovle, Severozápadním směrem protéká vesnicí potok Javoříčka, podél jehož obou břehů…
Romantický pohádkový hrad, přestavěný na počátku 19. století Řádem Německých rytířů.
Hrad Bouzov na Olomoucku je typickým romantickým sídlem se všemi znaky adaptace z konce 19. století, zvýrazněné cimbuřím, arkýři, střílnami, bezpočtem věží a bašt, parkem a dvěma dlouhými mosty, které se klenou na…
Mladečské jeskyně se nacházejí na západním okraji obce Mladeč u Litovle v CHKO Litovelské Pomoraví. Puklinové chodby a dómy se nacházejí v podzemí vápencového vrchu Třesín. Části podzemních prostor jsou bohatě z…
10.7km
více »
Město
Město Litovel leží přibližně 20 km severozápadně od Olomouce v srdci úrodné Hané. Malebným městečkem protéká hned 6 ramen řeky Moravy, které dodávají městu osobitý ráz i pojmenování Hanácké…
14.4km
více »
Přírodní památka
Rešovské vodopády je národní přírodní památka a najdeme ji západním směrem od obce Rešov a na toku říčky Huntavy. Přírodní památka je součástí přírodního parku Sovinecko. Severovýchodním…
23.5km
více »
Hrad Sovinec a stejnojmenné městečko se nacházejí 13 km jižně od Rýmařova na okraji masivu Nízkého Jeseníku v Andělskohorské vrchovině, která nese podle hradu název Sovinecká vrchovina.Hrad byl založen bratry Pavl…
24.3km
více »
Město
Olomouc leží na Severní Moravě, jihozápadním směrem od Ostravy. Olomouc je nejvýznamnější historické město na Moravě ležící na soutoku řeky Moravy a Bystřice. Město je centrem oblasti zvané…
31.6km
více »
Nejvyšší a nejnavštěvovanější vrchol Moravy určitě upoutá svou výškou (1492 m) a možnostmi vyžití, hlavně sportovními. Poskytuje podmínky pro pěší turistiku, sjezdové a běžecké lyžovaní. Z vrcholu je výhled na Rychlebské hory, kralický sněžník a další. Výstup na vrchol je velmi jednoduchý, vede na něj asfaltová cesta. Výstup můžete zahájit např. na Ovčárně, kde vás doveze autobus, a nebo na Hvězdě u Karlovy Studánky, pokud…
40.5km
více »
Karlova Studánka leží severozápadním směrem od města Bruntál a tvoří vstupní bránu na vrchol Praděd ( 1492 m.n.m.), který se zvedá západním směrem nad obcí a je nejvýše položeným místem pohoří Jeseník. Karlova Studánka je jednak vyhledávanou rekreační oblastí a jednak světoznámými lázněmi, a to především pro léčbu dýchacího ústrojí. Obcí protéká říčka Bílá Opava. Karlova Studánka je nejvýše položenou obcí bruntálského re…
42.9km
více »
Propast
Macocha je propast, tvořící jednu z nejzajímavějších atrakcí celého Moravského krasu, který spadá do oblasti Brněnské vrchoviny. Prozatimní hloubka dosahuje cca 138 metrů. Propast vznikla…
47.2km
více »
Arcibiskupský zámek Kroměříž se nachází ve Zlínském kraji. Zámek je otevřen v dubnu a říjnu pouze o víkendech a od května do září každý den. Zámek patří k nejvýznamnějším památkám na Moravě. Zámek Kroměříž byl zapsán do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Zámek, na rozdíl od mnoha jiných památkových objektů, v minulosti zpřístupnil téměř všechny své…
63.4km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace