Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Jičín
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Rady a tipy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

Pohádkové město Jičín.

Tipy na výlet Rodina s dětmi Romantika Vycházka - půldenní Za kulturou

Jičín, Valdštejnovo náměstí
Jičín, Valdštejnovo náměstí  •  Fotografie (50)  • Foto: Bohumir

Kam a jak jedeme?

Den je od rána jako vymalovaný a náš výběr pro odpolední výlet padl na pohádkové město Jičín. Navíc je dnešní cíl od Rybníčku, kde dočasně bydlíme, co by kamenem dohodil. Po necelých deseti minutách se po výjezdu z obchvatu města dostáváme do menší kolony, ze které nás zachraňuje odbočení na Lidické náměstí, kde je velké parkoviště. O tomto městě toho bylo napsáno již hodně a tak jen malé mrknutí do minulosti. První písemná zmínka je z roku 1293 a do roku 1316 bylo město královským majetkem. Poté se tu vystřídalo několik šlechtických rodů jako Vartemberkové, v období renesance Trčkové a později Smiřičtí. Ti zde nechali postavit renesanční zámek. Ten vzal za své v roce 1620, kdy výbuch střelného prachu a následný požár jej silně poškodil. Významnou osobností byl ale zcela jistě Albrecht z Valdštejna. Pro něho byl Jičín hlavním městem jeho frýdlantského panství. Nechal zde razit i vlastní mince a jeho velké plány skončily v Chebu v roce 1634, kde byl zavražděn. Po jeho smrti vývoj města zbrzdila třicetiletá válka, kdy město vydrancovaly obě válečné strany. Přesto se město dostalo na výsluní a dnes patří mezi nejhezčí v celé zemi. Úvod máme za sebou a naše procházka městem začíná.

Za čím jedeme?

Z parkoviště procházíme novou částí na jižní stráně města. Přecházíme řeku Cidlinu, která tu je jen menším potokem. Přes rušnou silnici a kolem školní budovy procházíme do starého města. Staré uličky nás pohltily a z nich po chvilce vycházíme na západní straně Valdštejnova náměstí. Před očima máme velké obdélníkové náměstí s domy z období renesance a baroka. Kolem celého náměstí je podloubí. Větší část jižní strany patří zámku. Ten byl postaven v raně barokním slohu na místě renesančního objektu právě Albrechtem z Valdštejna. Stavělo se mezi roky 1624 až 1633. Později prošel zámek klasicistní a empírovou úpravou. Budovy zámku obklopují tři arkádová nádvoří. Zámek je sídlem městského muzea a galerie. Východní straně náměstí dominuje Valdická brána. Byla postavena v letech 1568 až 1570 v pozdně gotickém slohu. Ve středu náměstí je empírová korunovační studna z roku 1836. O rok starší je kašna Amfritrité. Mariánský sloup je krásné baroko z roku 1702. Náměstí máme za sebou a jde se na věž.

Valdická brána je vysoká 52 metrů a podobné schody v dolní části jen tak někde nejsou. Se svým opotřebovaným kolenem jsem si myslel, že to vzdám. Ve věži se setkáváme v jednom patře s pohádkou. Výstup končí u pokladny a potom se již před námi otevírá čarokrásný pohled na město a jeho okolí. Prostě nádhera, která se musí vidět. Viditelnost je velmi dobrá, na vrch Zebín by si člověk skoro mohl sáhnout. Na severu je vidět hrad Brada, hora Tábor a její okolí. O něco dále k východu je Hrad Kumburk. Na opačné straně se vypíná Veliš. Pohled na náměstí a starou část města má něco do sebe. Jen ta novější část jako by sem nepatřila. Paní pokladní toho jak o městě tak okolí ví docela hodně a tak bohatší o hezký zážitek a informace se vracíme na náměstí. Další naše kroky míří do nedalekého barokního kostela sv. Jakuba Většího z roku 1627. Novoklasicistní průčelí bylo postaveno v roce 1865 až 1867. Uvnitř mě na první pohled zmátla malba kopule, od skutečné k nerozeznání. Kostel je spojen chodbou se zámkem.

Nedaleko věže je Rumcajsova ševcovna, barokní budova děkanství z let 1628 až 1630. Okolí nedalekých hradeb je parkově upravené. Docela hezké místečko pro posezení. Vracíme se na náměstí a pokračujeme ke kostelu sv. Ignáce. Gotická stavba stojí na náměstí Svobody a je ze 14. století. Kostel byl barokně přestaven po velkém požáru. V okolí je bývalá jezuitská kolej z let 1628 až 1630. Od roku 1628 bylo v areálu gymnázium a mezi roky 1686 až 1692 seminář. Bezcílně se touláme uličkami města, barokní sochy které nacházíme jsou většinou z 18. století. Jičínské divadlo je novorenesanční z let 1893 až 1894. Ve městě jsou sochy Mistra Jana Husa, Komenského a K. H. Borovského. Po židovské komunitě tu zůstala barokní synagoga z roku 1773 a židovský hřbitov, který je již mimo staré město. Zbývá návrat na parkoviště, ke kterému jdeme Ruskou ulicí. Ta prochází kolem hřbitovního kostela Panny Marie de Sale.. Byl postaven v letech 1661 až 1663 a věž je až z roku 1718. Nedaleko je hezká barokní socha sv. Jana z Nepomuku a náš výlet do města loupežníka Rumcajse je u konce.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Při pobytu v Českém ráji jsme bydleli v hotelu Filip v Rybníčku. Je to malá víska asi 3 kilometry od Jičína. Vaří se tu dobře a obsluhující personál byl velmi vstřícný. Můžeme jen doporučit. V Jičíně jsme zašli do kavárny na náměstí a dali si něco sladkého s kafíčkem. Měli tam na stěně moc hezké keramické náměstí.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Vůbec si nedokáži představit, že při návštěvě Českého ráje by se vynechal výlet do Jičína. Velmi hezké město člověka nejen okouzlí, ale dává jakousi pohádkovou pohodu. Staré město zcela jistě okouzlí každého vnímavého návštěvníka. Nám se tady moc líbilo.

Ostatní informace

Když se to všechno spočítá dohromady, tak to je mezi 2 až 4 kilometry a jen a jen po dlažbě. K dalším zajímavostem města patří nejstarší rozhledna v České ráji Milohlídka, která byla postavena v roce 1843 a Valdštejnská lodžie. Asi každému je známo, že Jičín je městem pohádek. Rumcajsův svět je i v muzeu města. Jičín se najde na mapě KČ T č. 19 Český ráj.

Poslední aktualizace: 14.6.2015
Autor příspěvku: Bohumir
Kvalita příspěvku:    
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Pohádkové město Jičín.</strong> mapa
mapa Pohádkové město Jičín.

Příspěvky v okolí Pohádkové město Jičín.

Bývalá Vodárenská věž, dnešní Galerie Na hrázi se nachází mezi historickým centrem města a rybníkem Kníže. Postavena byla z kamenných kvádrů zřejmě po období Albrechta z Valdštejna. V roce 1542 je doloženo napájení dvou kašen na náměstí. Tlakový stroj byl umístěn v přízemí věže a železnými rourami byla voda tlačena do měděné nádrže v nejvyšším patře věže. Dále byla voda…
Zajímavá umělecká díla vyřezaná z kmenů stromů se nachází na hrázi rybníka Kníže. Autorem celkem pěti soch je řezbář a sochař Ivan Šmíd z Libošovic - Nepřívče u Mladějova.
Jedeme do jednoho z nejkrásnějších českých měst, do vstupní brány do Českého ráje a do města pohádek…… Nejvýznamnější historie města je zřejmě nejvíce spojena s obdobím Albrechta z Valdštějna, který v Jičíně zanechal svůj „otisk“. První písemná zmínka o Jičínu je však již z roku 1293. Městu dominuje Valdštejnovo náměstí se zámkem a Valdickou…
Pomník věnovaný obětem pruskorakouské bitvy dne 29. 6. 1866 u Jičína se nachází v Jičínské lokalitě Letná. V tomto prostoru se stýkaly dvě cesty, po kterých táhla pruská vojska k Jičínu. Od Sobotky postupovala 3. pěší divize, od severu 5. pěší divize. Pomník byl vysvěcen rok po krvavé bitvě, tj. dne 29. 6. 1867, věnován byl jičínskými měšťany. Autorem pomníku je hořický sochař…
Vydáváme se do Jičína. Z Prahy jedeme po rychlostní silnici R10 na Mladou Boleslav a odtud po šestnáctce až do Jičína. Je hezké počasí, tak se cestou do Krkonoš zastavíme na kávu a podíváme se Jičínu na zoubek. Auto necháváme zaparkované na placeném parkovišti nedaleko centra, kousek od autobusového nádraží. V Íčku se dovídáme základní informace. To, že město…
Historie jičínské Synagogy spadá do konce 70. let 18. století, první doložená zpráva pochází z května roku 1773, kdy byla na střechu synagogy umístěna Davidova hvězda. Budova samotná je původně barokního původu, z…
Jičínský zámek je spolu s Valdickou bránou a kostelem sv. Jakuba dominantou Valdštejnova náměstí. Historie místa spadá do doby, kdy si Mikuláš Trčka z Lípy v domě čp. 1 zřídil sídlo, které bylo v letech 1607-1608 …
Jičínský aqupark, resp. koupaliště Kníže bylo vybudováno v místech bývalého zanedbaného koupaliště ze třicátých let. Rekonstrukce areálu byla ukončena v průběhu srpna 2010. Návštěvníkům je k dispozici plavecký baz…
Historické město, východisko do Českého ráje.
Tato vysoká kamenná věž odděluje Valštejnovo a Žižkovo náměstí. Věž je postavena na místě starší brány ze 14. století. Stavba se uskutečnila nejspíše v letech 1568-1578 pro což svědčí letopočty v průjezdu na vnější zdi brány a na vnitřní zdi ke kostelu je také znak Trčků z Lípy s letopočtem 1568.
Z Jičína se dáme po červené turistické značce a Libosadem směřujeme k Valdštejnské lodžii a dále k Valdicím. Za Valdicemi opustíme červenou značku a u odbočky na Soběraz se dále držíme značky m…
Z Jičína se vydáme po červené turistické značce, Libosadem míříme k Valdštejnské lodžii a přes Valdice dále do Železnice. Ze Železnice nás Zlatá stezka Českého ráje vede přes Kyjský hřbet a obec Kyje až k vrcholu Tábora. Komu se nechce prudce stoupat může od žst. Kyje k vrcholu Tábora využít delší, ale mírnější trasu vedoucí kolem Allainovy věže. Po…
Z Jičínského Valdštejnova náměstí se vydáme po modré značce k rybníku Kníže a dále do obce Kbelnice. Po překročení silnice č. 35 již stoupáme k obci a vrchu stejného názvu Brada. Po „kochací“ zastávce na vrcholu Brada  pokračujeme podél Přivýšiny (možno vystoupat na vyhlídku) k obci Prachov. Od pomníků prusko-rakouské války r. 1866 „přesedláme“ na značku…
Kostel sv. Ignáce - nejstarší dochovaná stavba v Jičíně. Jedná se o původně gotický farní kostel ze 14. století, dostavěn byl zřejmě v roce 1390. Prvně byl kostel zasvěcen sv. Jakubu Většímu. Po častých požárech byl kostel několikrát přestavován a tak jsou na trojlodní stavbě patrné úpravy renesance a baroka. Roku 1622 byl kostel předán jezuitům, kteří jej zasvětili sv.…
Jičínské informační centrum, kde návštěvník města najde vše potřebné, se nachází v historickém centru města na Valdštejnově náměstí čp. 1, na podloubí v budově bývalého zámku. Otvírací doba: Červen - Září …
Valdická brána - dominanta Valdštejnova náměstí v Jičíně. Je jedinou ze tří dochovaných bran, které byly součástí původních městských zděných hradeb (pozn. redakce: součástí opevnění města). Do dnes známé podoby byla Valdická brána dostavěna kolem roku 1568 (pozn. redakce: na příkaz šlechtického rodu Trčků z Lípy, ale jak dokládají kusy zdiva…
Přirozeným centrem Jičína je historické Valdštejnovo náměstí. Dominantní částí náměstí je strana jižní s budovou zámku, kterou v rohu doplňuje Valdická bránou s kostelem sv.…
Jedinečná expozice, která je oblíbená především dětmi - ocitnete se tu přímo v prostředí příběhů o loupežníkovi Rumcajsovi, jak je znáte od výtvarníka Radka Pilaře. Výstavu tvoří interaktivní modely - můžete s nimy a s jejich částmi posouvat, točit, uvádět do chodu důmyslné mechanismy a těšit se ze zajímavých scén. Galerii najdete na Valdštejnově námě…
Rumcajsova ševcovna se nachází na levé straně ulice Pod Koštofránkem, tj mezi autobusovým nádražím a Valdickou bránou. V expozici, která je věnována spisovateli Václavu Čtvrtkovi a malíři Radku Pilařovi, zejména d…
Jičínský Zámecký park se nachází jižně od budovy zámku. První návrhy na parkovou úpravu byly vypracován v roce 1937 zahradním architektem B. Duchačem - Vyskočilem a ing. arch. Č. Musilem. K realizaci návrhů bylo p…
Se stavbou děkanského kostela sv. Jakuba Většího bylo započato v r. 1627. Po požáru v roce 1681 byl barokně upraven. Dnešní podoba je po dalším požáru z roku 1768. Se sousedním zámkem je kostel spojen chodbou. Zaj…
Pevnost, opevnění
Dochovaná část městských zděných hradeb se nachází v prostoru mezi Valdickou branou, zámeckým parkem a Koštofrankem. Část vnitřních hradeb je zakomponována do zámeckého parku. U venkovní části hradeb Na Koštofrank…
Město
Jičín leží v Severních Čechách, východním směrem od Mladé Boleslavi. Město Jičín proslavil spisovatel Václav Čtvrtek ve svých pohádkách umístěných do města Jičína a jeho okolí. Václav Čtvrtek tu jako chlapec trávil prázdniny u dědečka v letech 1914 až 1918. Město Jičín je pomyslnou bránou do oblasti Českého ráje, především do Prachovských skal. U západního a východního okraje…
Úchvatný rozhled nacelý jičín a okolí. Valdická brána je renesanční stavba, která byla stavěna v letech 1568-78 jako součást Městského opevnění. Poslední patro je pozdně barokní z roku 1768, vrcholek věže s Ochozem a stanovou střechou pochází z roku 1840. Je typickou dominantou siluety města. Otevírací doba Duben Út - Pá 10:00 - 16:00 So - Ne 9:00 - 17:0…
Jičínské Aqua Centrum slouží veřejnosti od roku 1998, nachází se v areálu sportovních zařízení. V areálu se nachází plavecký bazén o délce 25 x 8 metrů s teplotou vody 24 - 26°C, dětský bazén o délce 12,5 x 8 …
Jičínská lipová alej dnes neodmyslitelně patří k symbolům města. Vysazena byla v letech 1630 - 1634 Albrechtem z Valdštejna. Alej spojuje město Jičín s Valdštejnskou lodžii a Libosadem, nachází se v ní více než 12…
Nejznámější skalní město Českého ráje.
Název místa Vyhlídka Českého ráje vypovída za vše... prostě nádhera. Z vyhlídky se nabízí výhledy na celý amfiteátr skal, Prachovskou jehlu, Madonu, skály Plecháče. V dálce jsou vidět Trosky, Vyskeř, Mužský, ale i Ještěd a při velmi dobré viditelnosti (jako na foto) Ralsko, Bezděz, České Středohoří a Lužické hory. K Vyhlídce Českého ráje nás dovede odbočka…
Přírodní rezervace vyhlášena v roce 1933. Skalní město vzniklo usazením pískovců a slínovců na dně druhohorního moře a stalo se tak součástí českého křídového masívu. V okolí je prehistorické naleziště, svědčící o osídlení v 10. až 7. stol. př.n.l. Rezervací vede mnoho turisticky značených cest vedoucích roklemi, obklopenými pískovcovými stěnami a Krásnými vyhlídkami.…
Trosky - jednoznačně nejvýraznější dominanta Českého ráje, která se nachází cca v polovině cesty mezi Jičínem a Turnovem. V letech 1380-90 byl Čeňkem z Vartenberka mezi dvěma čedičovými vrcholky postaven hrad s vě…
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace