Svor
Rekreační obec pod vrcholem Klíče, severovýchodně od Nového Boru, je poprvé připomínána roku 1502. V listině z roku 1555 je uváděna jako Rykrštorf,…

více o Svor

Partner lokality
Hlavní partneři stránek Turistika.cz
Podporují vývoj stránek a přispívají na odměny přispěvatelům. 
 

 

Turistika.cz doporučuje
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Svor
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Rady a tipy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

Podhůřím Lužických hor

Tipy na výlet Pro zdatnější Celodenní výlet Do přírody Na hory Na kole

Svor - Boberský potok
Svor - Boberský potok  •  Fotografie (39)  • Foto: Karolus

Kam a jak jedeme?

Trasa našeho dnešního výletu začíná na nádraží ve Svoru, nacházejícího se na trati Česká Lípa - Jedlová. Velká, nevábně vyhlížející budova nádraží, už těžko u někoho vzbuzuje pocity, že kdysi tu bývala rušná železniční křižovatka. Trať do Jablonného v Podještědí byla již v sedmdesátých letech minulého století zrušená, zachovaly se pouze koleje, ztrácející se po několika stech metrech v křovinách.

Hned za nádražní budovou, na vzrostlém kaštanu, nalezneme turistický rozcestník. Pro nás je důležitá červeně značená turistická cesta, vedoucí ze svahu do obce. Po levé straně nemůžeme přehlédnout dominantní kužel Klíče (759m.nm.). Sejdeme na místní komunikaci, značená cesta nás kousek vede okolo Boberského potoka, pak zahýbá vlevo na polní cestu lemovanou pastvinami. Odtud je pěkný Rozhled na Svor, rozkládající se v údolí pod Klíčem.

První zmíňky o Svoru pocházejí již z konce 14. století, kdy zde stál panský dvůr a několik usedlostí. V 19.století zde vznikla rozlehlá sklářská huť, z které se dnes zachovaly díky divoké privatizace pouhé rujny. Projdeme pod železniční tratí, všimneme si opuštěného lesního koupaliště pod stejně zanedbaným sportovnímm areálem. Přejdeme rušnou silnici 9/I. vedoucí do Rumburku, chvíli kopírujeme železniční trať, pak loukami a úvozovou cestou dojdeme do Rousínova.

Rousínov
Rousínov  •  Foto: Karolus

Rousínov je dnes převážně rekreační obec, katastrálně přináležející ke Svoru. I zde se ještě v době docela nedávné nacházelo několik sklářských hutí a dílen. Přejdeme potok a za needlouho se vnoříme do lesního porostu, typického pro tuto oblast. Napojíme se na asfaltovou komunikaci, dnes hojně využívanou těžařskými společnostmi, nemilosrdně ničící zdejší krásné lesy. Cesta začíná pozvolna stoupat, v okolí je mnoho potoků a potůčků, stékajících ze svahů Lužických hor. Cesta nás posléze zavede až k odbočce k zřícenině hradu Milštejna.

Milštejn byl pravděpodobně založen Ronovci v polovině 13.století na ochranu důležité zemské stezky. Za husitských a lužických válek byl pobořen a dnes se zachovaly jen nepatrné zbytky zdí. Při vstupu procházíme rozlehlou skalní bránou, nad ní se ještě nachází malé skalní okno. Co nezničil dobyvatelé a čas, to doničila těžba tvrdého pískovce s příměsí křemene, který se používal na brusné kotouče a mlýnská kola.

Stále po červené pokračujeme dál,až se dostaneme k odbočce k Ledové jeskyni. Jedná se o zajímavou unikátní přírodní památku, o pseudokrasovou jeskyni. Jediným otvorem v horní části v zimě sem prochází těžký Studený vzduch a díky tomu, že v jeskyni není žádná cirkulace, udržuje se zde po celý rok chladná teplota, díky niž se udržuje na dně jeskyně stálá vrstva ledu. Dnes je jeskyně bohužel pro návštěvníky nepřístupná a můžeme do jejiho nitra pouze nahlédnout přes mřížemi zakrytý vchod.

Za nedlouho nás cesta zavede k přehradní nádrži Naděje. Vznikla v letech 1938 - 1939, jako akumulační nádrž sloužící k pohonu pily, mlýna a brusíren v níže položené obci Hamr. Vodní plocha zabírá 1,16 ha, přehradní nádrž je dlouhá 90 metrů a vysoká 9metrů. Dnes již spíše slouží k regulaci vody při hrozících záplavách. V přehradě je sice možné se koupat, ale nenajdete zde žádné pláže a voda bývá navíc dosti studená.

Od přehrady pokračujeme po žluté značce. Cesta nás vede podél Hamerského potoka přes nově upravené lávky. Na některých místech můžeme nalézt zbytky po bývalém náhonu.Projdeme-li údolím dojdeme až k samotné osadě Hamr. Po náročné cestě se můžeme občerstvit v Penzionu Pod Přehradou a pak budeme pokračovat dále romantickým Antoninovým údolím, kde opět narazíme na zbytky původního náhonu.

U Domu důchodců se napojíme na modře značenou cestu, která nás provede obcí Trávník. Pak nás čeká poměrně dlouhá cesta po okresní silničce, až dojdeme k poslednímu velice zajímavému místu našeho výletu a tím je Vrch Kalvárie. Kalvárie, nebo-li také Křížový vrch, bylo známé poutní místo již od 18.století, udajně zde došlo k několika zázračným uzdravením i tajemným zjevením. Byla zde vybudována Křížová cesta s kapličkami s plastickými obrazy zpodobňující ukřižování Ježiše. Místo doplňovala kaple a boží hrob, dále se zde také nacházela poustevna. Toto místo je opravdu velice poutavé, poskytuje prostor pro odpočinek i rozjímání.

Milštejn
Milštejn  •  Foto: Karolus

Opustíme Kalvárií a za nedlouho dojdeme k městečku Cvikov. Z místních památek určitě stojí kostel sv. Alžběty, původně ze 14.století, později renesančně a nakonec barokně přestavěn do dnešní podoby. Před kostelem nalezneme také barokní sousoší. Zde se nacházícíl našeho výletu, ze Cvikova je poměrně dobrá autobusová Doprava všemi směry.

Za čím jedeme?

Dnešní trasa nás zavedla do podhůří Lužických hor, vede převážně krásnými hlubokými lesy, zajímavá je svou rozmanitostí, spatříme nejenom malebné podhůrské vesničky se zachovalou lidovou architekturou lužického typu, ale můžeme navštívit i unikátní Ledovou jeskyni,- byť nepřístupnou-, pokochat se pohledem na romantickou přehradu a nakonec si zameditovat na tajuplném Křížovém vrchu.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Naděje
Naděje  •  Foto: Karolus

Velice slušně se dá najíst v Penzionu Pod přehradou v Hamru, pokud chcete blížeji poznat Lužické hory, dá se zde i ubytovat. Podobný penzion najdete i v Trávníku. A ve Cvikově, zatím co budete čekat na autobus, se můžete dobře najíst třeba v hospůdce U Frajera, nebo Na Radnici, na cvikovském náměstí.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Trasa, byť trochu delší,- asi 18 km, potěší každého milovníka přírody. Na své si tu příjdou i cykloturisté, protože cesta vede po příjemných cyklostezkách. Lužické hory jsou neprávem opomíjenou turistickou oblastí.

Ostatní informace

Mimo výdaje za občerstvení a nezbytné potravinové doplňky do vašich baťohů, není na trase nic, co by zatížilo vaší peněženku.

Poslední aktualizace: 29.11.2014
Autor příspěvku: Karolus
Kvalita příspěvku:    
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Praktické informace
Podhůřím Lužických hor</strong> mapa
Mapa Podhůřím Lužických hor

Příspěvky v okolí Podhůřím Lužických hor

Další velmi příjemná trasa Lužickými horami, z obce Svor  přes přírodní rezervaci Klíč(749m.nm.) až do nedalekého Nového Boru, kde můžete navštívit třeba Sklářské muzeum.Již při samotném procházení Svore…
Vesnice
Rekreační obec pod vrcholem Klíče, severovýchodně od Nového Boru, je poprvé připomínána roku 1502. V listině z roku 1555 je uváděna jako Rykrštorf, což nejspíše připomíná…
Jedna z dalších tras, která vede krásnou přírodou Lužických hor. Cestou navštívíme zříceninu hradu Tolštejn(670m.n.m.)již z první poloviny 14.století, který byl zbudován na obranu cesty z Čech do Lu…
Klíč (759 m) je výrazná znělcová hora, majestátně vyčnívající nad krajinou asi 1,5 km západně od Svoru a 3,5 km severně od Nového Boru. Je to jedna z nejkrásnějších a nejznámějších dominant Lužických hor, jejíž zd…
Další z příjemných tras v Lužických hor, která nás zavede z obce Svor do Rousínova odkud se po silnici vedoucí lesem dostaneme až na okraj Cvikova a zkratkou přes les do jeho centra.Odsud se po té vydáme do Nového Boru, nejprve při silnici a po té už jen krásnou zdejší přírodou, odměnou nám závěrem bude výhled ze skal nedaleko Novoborského lesního hřbitova
Vydatné prameny vody jsou na úpatích hory Klíč známy již z pradávných dob. Dokladem je samotný název hory Klíč, praslovansky Ključ, kterým naši předci označovaly prameny vod. A právě jeden takový pramen se na…
Údolí, dolina
Romantické Údolí samoty se nalézá při toku Dobranovského potoka mezi Cvikovem a Radvancem. Délka údolí, kterým nás spolehlivě vede zelená značka je cca 2 km. Cesta od Cvikova nejprve vede kapradím podél pole, ale …
Naším cílem je pohodový výlet, při kterém poznáme krásné skalní útvary, tj. Panenskou skálu a Havraní skály, které se nachází při zelené značce mezi Cvikovem a Novým Borem. Výlet začínáme na náměstí v Cv…
Z vrcholové plošiny na vrcholu havraních skal ve výši 371 metrů se nám nabízí krásné výhledy do všech stran: k severu na dominantní Klíč, dále Českou skálu a Chotovický vrch, v pozadí Vlhošť, Ronov,…
Zajímavý skalní úkaz – Modlivý důl poblíž Nového Boru.               Modlivý důl se nachází poblíž Svojkova na Novoborsku. Blíže řečeno my jsme se k němu vydali tak,že jsme jeli vlakem do Nového Boru a  pak z náměstí jsme pokračovali již pěšky silnící do Sloupu, prošli okolo hradu Sloup a pokračovali dál po silnici směrem ke Svojkovu,ale …
Výlet začínáme na náměstí v Cvikově, po překročení hlavní silnice se již ocitáme mimo lidská obydlí a vstupujeme do lesa. Cesta se postupně začíná svažovat až se ocitáme v romantickém Údolí Samoty, po levé straně …
Sloup je převážně rekreační obec, ležící v širokém údolí Dobranovského potoka na severozápadním úpatí Svojkovských vrchů, asi 3 km jihovýchodně od Nového Boru. Má asi 700 obyvatel a díky zajímavým památkám i malebnému okolí je vyhledávaným letoviskem. Dříve k ní patřila také jihozápadně ležící osada Janov, která je dnes součástí Nového Boru. Krajinu v širokém okolí kdysi…
Zřícenina
Hrad Sloup patří k našim nejlépe zachovaným a nejkrásnějším Skalním hradům. Hrad Sloup stojí na 33 metrů vysokém skalním bloku. Skalní hrad Sloup se nachází na Českolipsku v Libereckém kraji. Z původního hra…
Tipy na výlet
Dalším skvělým typem na výlet v okolí Nového Boru  je unikátní Skalní hrad Sloup, dorazit k němu můžete, pěšky, na kole či vlastním dopravním prostředkem. Opravdu unikátní a skvěle dochovaný hradní komplex najdeme v obci Sloup ve a na 30 vysoké a 100 metrů dlouhé pískovcové skále.Do jejích útrob vystoupáme po dřevěných schodech a na první venkovní terase, kde je…
Zřícenina
Na jižním okraji Sloupu ční nad údolí Dobranovského potoka asi 35 m vysoký pískovcový skalní suk (318 m), všeobecně považovaný za Skalní hrad. O sloupském hradu se sice zmiňuje řada…
Mohutná znělcová kupa Jedlová (774 m) je po Luži a Pěnkavčím vrchu třetí nejvyšší horou Lužických hor. Pojmenována byla podle mohutných Jedlových lesů, které ji pokrývaly ještě v roce 1890, kdy byly po…
Hora
Výrazná znělcová hora (793 m), ležící asi 1,5 km severně od Horní Světlé, je nejvyšší horou Lužických hor. Poprvé je uváděna v roce 1538 jako Spitzberg (Špičák), místními lidmi z něme…
Přírodní památka
Čedičový vrch výrazně vystupující z náhorní plošiny u Práchně na východním okraji Kamenického Šenova je nejznámější geologickou rezervací u nás. Již v 18. století zde byl v činnosti lom, v němž byla postupnou tě…
Obec a rekreační místo v krásné pískovcové krajině, severozápadně od České Kamenice. Připomínána je koncem 14. století jako majetek hradu Sokolí. V roce 1778 byla zničena Prusy. Původně …
15.2km
více »
Zřícenina
Zbytky skalního hradu Šaunštejn, nazývaného také Loupežnický hrad, stojí na mohutném pískovcovém bloku v Jetřichovických stěnách nedaleko Vysoké Lípy na Děčínsku v Ústeckém kraji. Vrcholo…
18.8km
více »
Máchovo jezero je dnes velice navštěvovanou turistickou lokalitou. V okolí je spousta rekreačních zařízení a kempů.Rozkládá se v nadmořské výšce 266 m, má rozlohu 284 ha. Dosahuje hlo…
23.4km
více »
  Hřensko – soutěsky a Pravčická brána. V minulém výletu jsme se podívali na Moravu, a tentokráte jsme otočili na druhou stranu republiky, a to do CHKO České Švýcarsko, přesněji do Hřenska, kde se nachází lákadlo této oblasti, a to soutěsky vedoucí až k Pravčické bráně.   Jak jsem již nakousnul bude naším cílem právě Pravčická brána, která je vyvrcholením…
24.1km
více »
Hřensko - soutěsky. Českosaské Švýcarsko je pojem, který turisté dobře znají. My dnes – obrazně řečeno - míříme přímo do jeho srdce - do soutěsek na malebné říčce Kamenici. Bohužel ještě předtím, než se ponoříme do stínu strmých srázů a začneme postupovat proti proudu Kamenice, musíme začít počítat. Parkovné za osobní auto na dobu delší než 3 hodiny – 120,- Kč! Bum!…
24.8km
více »
Dříve nazývaná Edmundova nebo Dolní, skalnatý kaňon řeky Kamenice, poslední ze tří soutěsek na dolním toku řeky, VJV od Hřenska. Jeho stěny tvoří strmé, často kolmé skalní stěny, vystupující nad úroveň hladiny do…
25.1km
více »
Ještěd, nejvyšší místo Ještědského hřbetu, je výraznou dominantou a orientačním bodem. V dřívějších dobách byl i přirozenou hranicí v pronikání od severu k jihu a stal se i hranicí národnostní mezi Čechy a Sasy. Samotný vrchol Ještědu je bezlesý, horní hranice lesa je proti normálu snížena tzv. vrcholovým jevem obvyklým v pohořích, kde je nejvyšší vrchol osamocen.…
28.5km
více »
Vrchol
Vrchol kopce Ještěd ( 1012 m.n.m.) je nepřehlédnutelnou dominantou Severních Čech. Přes vrchol kopce v minulosti vedla nejedna obchodní stezka. Ještěd rovněž tvořil hranici mezi Čechy a Německem. První označení …
28.8km
více »
V roce 1919 vznikla nejstarší Zoologická zahrada na území České republiky, která je nerozlučně spojena s městem Libercem. Liberec leží v kotlině mezi Jizerskými horami a Ještědským hřbetem,…
34.2km
více »
Zbytky skalního hradu Drábské světničky, které dnes tvoří malebný labyrint, se nacházejí na okraji rozsáhlé pískovcové plošiny Mužský nad osadou Dneboh východně od Mnichova Hradiště. Drábské světničky jsou jedním …
42.8km
více »
Zřícenina hradu Valečov se nachází na Zlaté stezce Českého ráje východně od Mnichova Hradiště. Historie hradu spadá do počátku 14. století, prvně je písemně zmiňován v letech 1316-18. Valečov je přístupný v květ…
43.7km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace