Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Sobotín
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

Pět dnů v Jeseníkách -II. den - výlet na sedlo Skřítek

Tipy na výlet Rodina s dětmi Romantika Celodenní výlet Do přírody Na hory

motorest na sedle Skřítek
motorest na sedle Skřítek  •  Fotografie (60)  • Foto: JENNY-JANA

Kam a jak jedeme?

Druhý den je neděle, budíme se v 5 hodin ráno, dnes vyrážíme na Sedlo Skřítek. Na rozhraní Hrubého Jeseníku a Hraběšické hornatiny se nachází Sedlo Skřítek ve výšce 867 m. n. m. Jeho velkou část zabírá přírodní rezervace s rašeliništěm. Z Koutů máme jet autobusem, zastávka je kousek od hotelu, kde bydlíme. Manžel si užívá ranní kávu s cigárem venku před hotelem. Tvrdil mi, že byl na vojně a dokáže se obléci za pět minut. Říkám mu : " To jsem zvědavá, jak to stihneš ! " Já jsem zatím chystala snídani a svačinu na cestu. Opravdu, za chvíli stál ve dveřích a hlásil - už jsem tady ! Můžeme vyrazit. Jedeme do Rapotína, vystoupíme na zastávce u hřiště, odkud z protější strany dalším autobusem odjíždíme na Sedlo Skřítek.

Od motorestu Skřítek se vydáváme k lesu, po modré a zelené značce asi 1 km lesem až dojdeme k silničce a dalšímu rozcestníku. Přejdeme silničku a ještě kousek po značce pěšinou lesem. Pak se rozdvojuje, modrá vede dál k Rabštejnu, my odbočujeme již bez značky vpravo. Jdeme kolem posedu, pak po travnaté cestě asi 0,5 km pod Bílý kámen. Odbočujeme pěšinkou vyšlapanou do svahu, kde je mezi smrkovým porostem vlevo ukryt Bílý kámen.

Po svahu vede pěšinka až na vyhlídku na jeho vrcholu. Franta samozřejmně vylezl až nahoru a pod ním se nachází velká propast. Nic pro ty, co mají závratě a hrůzu z výšek a hloubek jako já. Proto jsem čekala na pěšince, až si Franta zahraje na průzkumníka a od vrcholu sestoupí až ke dnu propasti. Vím, že jeho duše dobrodruha by jinak neměla klid, ale já jsem měla klid, až jsem ho viděla, že odtud vylezl celý.

Na dně propasti je hodně hluboké asi " bezedné " jezírko. Franta jeho hloubku zkoušel hozením kamene - jen to žbluňklo. Tuto propast pokřtil na " jesenickou Macochu ". Pokračujeme dál, travnatá pěšinka se mění ve vyšlapanou cestičku mezi borůvčím až na vrchol hřebene. Pak rovně, kousek dolů a na závěr stoupáme až k údajně Černým kamenům.

Jsou ale spíš bílé, některé zbarvené do zelena. Proplétáme se mezi balvany pod touto velkou kupou, z níž je za pěkného počasí krásný rozhled. Máme štěstí na nádherné modré nebe, kameny tak působí velmi malebně. Jsme asi 2, 5 km od sedla Skřítek. Po odpočinku pokračujeme travnatou pěšinkou až ke skalám nad loveckou chatou Alicí, a tyto jsou opravdu černé. Franta si je fotí zblízka, jde kolem hradby, která může být až přes 100 metrů dlouhá.

Odtud pokračujeme pěšinkou lesem vpravo do sedla a protože se z nenadání nad námi zčernalo nebe, zestupujeme k lesní silničce se zelenou turistickou značkou. Vytahujeme pláštěnky a ukrýváme se pod smrky v lese. Když se největší bouřka přehnala, Franta si usmyslí, že musí ještě prozkoumat nějaké skály nad Hvězdou. Mě se v dešti nechtělo čekat, i když ustával, po 20 minutách jsem se pomalu vypravila po silničce zpět k rozcestníku nad Skřítkem, od kterého jsme vyšli. Franta říkal, že mě dožene.

Za čím jedeme?

Déšť ustal a vrátilo se velké horko, jako by ani nepršelo. Cestou jsem potkala několik cyklistů. Došla jsem po 3 km lesem k rozcestníku. Tady jsem ho čekala, asi po 15 minutách se přihnal. Cestou se ještě zdržel u skály Krtinec, která byla kousek pod cestou. Po chvíli odpočinku jsme šli už společné 1 km lesem k motorestu Skřítek, kde jsme poobědvali. Než nám jel autobus do Koutů, měli jsme dvě hodiny času, tak jsme se šli kousek projít každý jiným směrem. Franta chtěl vidět nějakou vyhlídku, ale byla zarostlá, tak ji nenašel. Zato potkal srnce s laní. Podle jeko výrazu, když přišel, byl dost překvapený. Srnec na něho prý blafal - asi na pozdrav, nebo to bylo upozornění, aby si šel svou cestou...... Naštěstí se rozešli v dobrém. Já jsem zatím zkoumala kousek lesa od rozcestníků k hlavnímu hřebenu a snažila jsem se fotit motýly.

Asi za půl hodiny jsme se sešli na terase u motorestu a dali si kávu s kofolou a Franta pivo. Za hodinu jsme autobusem dojeli do Šumperka, další hodina čekání, neboť v neděli tady spoje jezdí míň. V 19 hodin nám pak jel vlak do Koutů. Kolem 20. hodiny večer opět prší, a je silná bouřka, ale to už nám nevadí, neboť už jsme v pokoji v hotelu.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

V motorestu na Skřítku jsme měli výborný oběd - vrabce s knedlíkem a červeným a bílým zelím, pivo, kofolu.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Cesta nebyla nijak náročná, jenom u té propasti Pod Bílým kamenem jsem trnula, aby tam Franta nespadl do jezírka. Bílé - " údajně Černé " kameny nás překvapily svou malebností, ani ta bouřka nakonec nevadila, aspoň trochu pročistila vzduch.

Ostatní informace

Sedlo Skřítek se nachází na hlavní silnici č. 11 mezi Šumperkem a Rýmařovem. Je zde i velké parkoviště. Milovníci lyžování zde mají svůj areál běžeckých tras. Rašeliniště Skřítek rozkládající se na 166, 55 ha, je národní přírodní rezervací v jižní části CHKO Jeseníky JV od motorestu Skřítek. Uprostřed rašeliniště jsou četné tůně s břízou karpatskou a typickou rašeliništní květenou. Žijí zde chránění živočichové. Rezervace je veřejnosti nepřístupná.

Při příjezdu na sedlo vítá všechny socha dobrého ducha hor - Skřítka.

V motorestu nabízí teplá a studená jídla domácí kuchyně i možnost posezení s občerstvením na terase před motorestem.

Poslední aktualizace: 09.08.2013
Autor příspěvku: JENNY-JANA
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Pět dnů v Jeseníkách -II. den - výlet na sedlo Skřítek - Služby, informace
Pět dnů v Jeseníkách -II. den - výlet na sedlo Skřítek na mapě
Přidat oblast mezi oblíbené
Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:

Příspěvky v okolí Pět dnů v Jeseníkách -II. den - výlet na sedlo Skřítek

Horské sedlo na silnici Šumperk - Rýmařov, přírodní rezervace horských rašelinišť, motorest, východisko na hřebenové tůry.
Trasa vede ze Skřitku po zelené značce směr Ztracené kameny – Pecný – Jelení studánka - bývalá turistická chata Alfrédka (žlutá souběžně s červenou) – Pod Josefínkou (žlutá ) – Pod zelený…
Další z dluhů, kde má noha ještě nevstoupila je severovýchodní okolí Skřítku v Jeseníkách. Věnujeme mu tedy jeden víkend. Na Skřítek přijíždíme již po tmě kvůli bouchlé pneumatice a…
Hrubý Jeseník tvoří výraznou hranici mezi Moravou na jihu a Horním Slezskem na severu a východě. Spojení přes hory v hlavních směrech zabezpečují tří horská sedla. Na severozápadě to je…
Turistické značení: Skřítek – Hvězda po zelené Tz, Hvězda – Rabštejn červená Tz se žlutou, Rabštejn – Skřítek modrá Tz. Náročnost: Trasa je nenáročná Popis trasy: Ze Skřítku se vydáváme…
Orientační bod
Rozcestí turistických tras se nachází na hlavní cestě přes Jeseníky. Je zde často navštěvovaný motorest Skřítek. Po žluté turistické značce se dostane kolem, dnes již vyhořelé chaty…
Ke Ztraceným kamenům dojdete po zelené značce ze Skřítku, jsou to 3 kilometry. Jedná se o skáluz období devonu s kamenným mořem. Podle pověsti tyto kameny vysypal čert ze svých bot, když honil jednoho sedláka. O…
Skalní útvar
Zajímavý kvarcitový skalní výchoz s balvanovými proudy v jihozápadním úbočí hory Pecný (Pec). Skála je tvořena devonským kvarcitem, pokrytým šupinkami chloritoidu. Skála je přístupná po…
  Skalka "Krtinec" - (kdysi známé vyhlídkové místo), která se vypíná vedle silničky se zeleným turistickým značením asi 2 km od motorestu na Skřítku, je dnes místem, které cykloturisté míjejí jen s pohrdavým …
Vrchol
Vrchol Pecný ( 1334 m.n.m.) je součástí pohoří Hrubý Jeseník a zvedá se severovýchodním směrem od motorestu Skřítek. Severním směrem od Pecného je Břidličná hora ( 1358 m.n.m.) a jižním…
Jelení studánka se nachází kousek pod hřebenem Jeleního hřbetu na zelené značce na trase ze Skřítku na Ovčárnu. Je přístupná také z bývalé Alfrédovy chaty, a to po červené značce. Jelení hř…
    Tento název článku jsem převzal z informační tabule, na kterou narazíte po výstupu nebo vyjetí na Praděd. Viz. fotogalerie. Letos potřetí jsem  vyjel z místa bydliště na Praděd (110 km…
Zřícenina
Nevelké zříceniny hradu Rabštejn se ukrývají v lesích nad obcí Bedřichov na Šumpersku v Olomouckém kraji. Hrad se skládal z Předhradí a vlastního hradu mezi dvěma skalními bloky. Z hradu se…
Jedeme do Velkých Losin podívat se na ruční výrobu papíru. Jedema vlakem do Šumperka  a dále vlakem  do Velkých Losin . Velké Losiny leží severně od Šumperka. První papírny vybudoval Jan  mladší ze Žerotína v lete…
Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně. Instalovaný výkon elektrárny je 650 MW. Horní nádrž je spojena s dolní nádrží (800 m.n.m.) dvěma tunely o průměru 3m. V době největších povodní zadržela přehrada 2 0…
Velké Losiny jsou podhorskou rekreační a lázeňskou obcí a najdeme ji severním směrem od města Šumperku. Obec je známá nejenom díky lázním, ale také díky zdejšímu zámku, ve kterém probíhaly č…
Nejvýše položené lyžařské středisko v České republice na úpatí Praděda, prameniště Bílé Opavy.
Nejvyšší hora Moravy v masivu Hrubého Jeseníku, nadmořská výška 1491 metrů.
10.1km
více »
Tipy na výlet
Jedeme autem na Hvězdu, buď z Karlové Studánky nebo z Malé Morávky. My jsme parkovali na placeném parkovišti za 70 Kč (rok 2009),které bylo 27.9.2009 den před stát.svátkem totálně narvané a…
10.2km
více »
Nejvyšší a nejnavštěvovanější vrchol Moravy určitě upoutá svou výškou (1492 m) a možnostmi vyžití, hlavně sportovními. Poskytuje podmínky pro pěší turistiku, sjezdové a běžecké lyžovaní. Z vrcholu je výhled na Rychlebské hory, kralický sněžník a další. Výstup na vrchol je velmi jednoduchý, vede na něj asfaltová cesta. Výstup můžete zahájit např. na Ovčárně, kde vás doveze autobus, a nebo na Hvězdě u Karlovy Studánky, pokud…
10.2km
více »
Praděd (1491,3m n.m.) je pátá nejvyšší hora České republiky a zároveň nejvyšší hora Moravy a tím pádem i Jeseníků. Rozkládá se  na staré zemské hranici Moravy a Slezska. Je zde jedno z nejchladnějších podnebí v republice  s průměrnou roční teplotou kolem 1°C. Na severním úbočí hory mužete spatřit skalní útvar tzv. mrazivých srubů pojmenovaný Tabulové skály. Na…
10.2km
více »
Údolí, dolina
SPR Bílá Opava (rozloha 279,52ha-vyhlášena roku 1963) se nachází na jihovýchodním svahu Pradědu v hluboce zaříznutém údolí pramenné části říčky Bíle Opavy. Předmětem ochrany jsou zde přirozené smrkové porosty s…
10.6km
více »
Na nejfrekventovanější části hlavní hřebenové trasy Jeseníků, mezi Červenohorským sedlem a nejvyšší horou Moravy - Pradědem, leží na svahu Malého Děda v nadmořské výšce 1304 m.n.m jeden z…
11.2km
více »
Bílá Opava je říčka pramenící pod vrcholkem Praděd a tvoří přítok Střední Opavy. Tok říčky a její okolí je součástí přírodní rezervace Praděd. Mezi Ovčárnou a Karlovou Studánkou vytvořila říčka ve skalním podloží …
11.4km
více »
Karlova Studánka leží severozápadním směrem od města Bruntál a tvoří vstupní bránu na vrchol Praděd ( 1492 m.n.m.), který se zvedá západním směrem nad obcí a je nejvýše položeným místem pohoří Jeseník. Karlova Studánka je jednak vyhledávanou rekreační oblastí a jednak světoznámými lázněmi, a to především pro léčbu dýchacího ústrojí. Obcí protéká říčka Bílá Opava. Karlova Studánka je nejvýše položenou obcí bruntálského re…
13.2km
více »
Středně naročný výstup podél Bílé Opavy zahájíme a ukončíme v Karlově Studánce. Na jaře bývají vodopády po jarním tání nejkrásnější, ale cesta může být mokrá a na vrcholku trasy, U Barborky, může být i sníh. V lét…
13.7km
více »
Přírodní památka
Rešovské vodopády je národní přírodní památka a najdeme ji západním směrem od obce Rešov a na toku říčky Huntavy. Přírodní památka je součástí přírodního parku Sovinecko. Severovýchodním…
14.4km
více »
Hrad Sovinec a stejnojmenné městečko se nacházejí 13 km jižně od Rýmařova na okraji masivu Nízkého Jeseníku v Andělskohorské vrchovině, která nese podle hradu název Sovinecká vrchovina.Hrad byl založen bratry Pavl…
19.8km
více »
Hrad Bouzov na Olomoucku je typickým romantickým sídlem se všemi znaky adaptace z konce 19. století, zvýrazněné cimbuřím, arkýři, střílnami, bezpočtem věží a bašt, parkem a dvěma dlouhými mosty, které se klenou na…
38.6km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace