Staré Město
Cestování a výlety
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Staré Město
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Rady a tipy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

Od Paprsku na Návrší

Tipy na výlet Pro zdatnější Celodenní výlet Za sportem Na hory

Skubus na nádraží
Skubus na nádraží  •  Fotografie (108)  • Foto: Bobkart

Kam a jak jedeme?

Nejdříve vlakem. Ačkoliv Staré Město (pod Sněžníkem) není od nás příliš daleko (25 km) Doprava je sem relativně komplikovaná, ale to spíše tentokrát díky nedochvilnosti některých spojů. Ačkoliv ze Šumperka vyjíždí jednovozový couráček na čas, v následujícím Bludově značně čekáme na křižující spoje, zejména spožděný osobák od Olomouce (tuším původně od Přerova). Maně přemítáme, kde může vlak nasekat 15 minut na rychlém koridoru. Průvodčí nám slibuje, že přípoj (stejný motoráček) bude čekat v Hanušovicích. Nejen že čeká, ale opět čeká ještě na další zpožděný přímý spěšňák z Olomouce, takže po ránu byly zřejmě po trati větší komplikace. Největší nebezpečí je ovšem v tom, stihneme-li ve Staráku skibus. Podle ankety, skoro drtivá většina (min. 20 dalších běžkařů) má stejný záměr, jako naše výprava. Tak by mohla hrozit další ztráta. Naštěstí průvodčí operativně volá na nádraží našeho cíle, paní pokladní od jízdenek skibus pozdrží.

Dobře udělala, z vláčku skutečně směřuje do přistavěného autobusu velká fronta, i podle zběžného pohledu značí, že by autobus-skibus jel do Velkého Vrbna poloprázdný, takto je plně obsazen.

Za čím jedeme?

Zima letošního roku je zase v našich končinách značně sporadická, když se tedy na přelomu února a března opět přidaly ve středních a vyšších polohách sněhové srážky, bylo otázkou vydrží-li nám to do víkendu. Vydrželo. Navíc rolbaři nelenili, a kde to šlo,najeli nové stopy, aby uspokojili potřeby chtivých běžkařů. Ačkoliv spousta výletníků z našich přátel se vymlouvá na zaneprázdnění, nemoci a jiné povinnosti, nakonec vyrážíme v celkem dostatečném počtu po páteční telefonické domluvě. Vrozená lenost nám velí využít lanovku a na Paprsek si cestu ulehčit, i tak si užijeme poměrně dlouhé pouti.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Jak už z předchozích řádek vyplývá, startujeme u oblíbené chaty a protože dlouho po trase do jiné hospody jen tak nezabloudíme, hodí se mít něco málo v ranečku, i když na konci nás čeká Návrší pod Králickým Sněžníkem, ale to bude to trvat.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Upřesněná předpověď počasí slibuje relativně teplý den, ráno v Okolí Paprsku je ještě vskutku zimní, ve vyšších polohách napadlo určitě kolem 15 – 20 cm nového sněhu a podmínky pro lyžování se na čas vylepšili. Po raní gulášovce a Šeráku si užíváme prvních metrů v příjemné zvlněné parovině směrem k Růžové boudě, tedy v červeném turistickém značení. Podklad je zatím pěkně ztuhlý, takže následující sjezd k Medvědí boudě je pěkně svižný. Prostory u chaty jsou značně zaplněné parkujícími auty, nejsou to jen rekreanti na boudě, ale spousta běžkařů vyráží do stopy odsud. Pokračujeme dále v červeném značení, které je zde poněkud pozměněné. Dříve se od Medvědí chodilo (nebo jezdilo) úzkým chodníčkem, který šikmo stoupal postupně po jižním úbočí pohraničního Chlupěnkovce. Když teď máme vymoženosti v podobě rolb na úpravu lyžařských stop, tato pěšina příliš nevyhovoval. Značení bylo poněkud pozměněno, využívá vedení nové lesní cesty, která vede víceméně vrstevnicí k upravenému Aloisovu prameni, po té víceméně kolmo do svahu (podél potoku) pokračuje až ke státní hranici. Nový rozcestník připojuje polské zelené značení. Poláci mají velkou část hranice doplněnou zelenou TZ. I nové turistické směrovky (české) poukazují,na fakt, že jde vlastně o značení našich sousedů. Společně značky směřují téměř k vrcholu Chlupěnkovce (980 m). Název sice poukazuje na výskyt nějakého ovocného keře, ale tuším, že tu žádný angrešt neroste. Nové značení zrušilo staré textační místo Zhořelá, z kterého zbyly jen lišty po směrovkách na původním stromě. Jak běží den, pomalu se začíná oteplovat, občas vysvitne sluníčko a protože i dosti fouká, pomalu začínají opadávat sněhové nánosy z okolních stromů. U Kunčické hory nás po dlouhé době dojedou dva mladí běžkaři, jinak si užíváme téměř liduprázdné stopy. Méně znalí běžkaři do končin kolem Kladského sedla nezajíždí, což je vcelku škoda. Nadmořská výška se stále pohybuje přes 800 metrů a hory zde nejsou nijak krkolomné, což by mělo vyhovovat i méně vyježděným borcům. Jedinou komplikací je zde možná horší dopravní obslužnost, dnes ale spousta výletníků jezdí vlastními auty, takže jejich chyba. Pak jsou takové ty tradiční stopy leckdy přeplněné.

Pod Kladským sedlem trasa přechází silnici a jak nám sdělí další výletníci, na hranici v penzionu (a hospodě) je zavřeno, čímž máme vyřešen problém, bude-li hospoda. Mohli bychom sice pokračovat po upravené trase dolů k hájovně (ale nevíme, je-li pan Vébr přítomen). Volíme tedy starou lyžařskou (neupravenou) stopu. Je to úzká pěšina mezi stromy, jak už je teplo, tak ze stromů pěkně prší, občas spadne i nějaký kus sněhu, tak je to takové dobrodružné. Zkratka vlastně udržuje výškové metry, tak se brzy dostaneme zpět k lesní cestě, kterou jezdí rolbaři.

Poměrně dlouhý úsek je bohužel celý schovaný v lese, je sice víceméně vrstevnicový (či mírně stoupá), nicméně nenabízí díky okolnímu porostu nějaké zpestření ve výhledech do kraje.

Až když se objeví odbočka k lesní kapli Panny Marie, víme, že máme velkou část túry splněnou.

Zbývá sjet k silnici od Stříbrnic a ještě asi kilometr po asfaltce (cesta se jen mírně prohrnuje, nechává se sjízdná pro běžkaře). Návrší je v podstatě jedinou klasickou horskou chatou na naší straně Králického Sněžníku. Přímo pod vrcholem sice bývala Liechtenštejnova chata, ta už ale dávno vzala za své. Poláci mají svou chatu ale blíže pod horou. Nad Dolní Moravou mají sice novou Slaměnku, ta je ale víc zaměřená na sjezdaře ale už je to moderní objekt.

Návrší (dříve U Salašních bud), bylo postaveno ve 30. letech minulého století, tehdy to vlastně byl skoro poslední objet blízkých Stříbrnic. Z jejich horního konce ovšem zástavba značně prořídla, tak je dnes chata skoro na samotě. I díky určité odlehlosti tady není takový nával jako třebas na takové Švýcárně (nebo Paprsku). Díky mizerným podmínkám nejezdí sjezdovka, dorazí sem běžkaři od Hynčic, ale i výletníci, kteří stoupají na samotný Kraličák.

Nakonec se rozhodujeme, že běžek bylo dost, tak do Stříbrnic seběhneme kolem sjezdovky, i tak toho bylo akorát (a výtečné výpečky se špenátem).

Ostatní informace

Ještě stihneme pivo a kafe U Kampů, tak akorát k místní lince, která objíždí staroměstské enklávy (Seninka, Stříbrnice, Kunčice). Vypadá to, že další týdny už velkou zimu nepřinesou, takže pokud by to měl být závěr sezony, bylo by to důstojné zakončení. Náklady převážně padnou na Dopravu (skibus 30, lanovka 40), samozřejmě občerstvení ale to nechám na uvážení a možnostech jednotlivého běžkaře.

Poslední aktualizace: 6.3.2016
Autor příspěvku: Bobkart
Kvalita příspěvku:    
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Od Paprsku na Návrší</strong> mapa
mapa Od Paprsku na Návrší

Příspěvky v okolí Od Paprsku na Návrší

Tipy na výlet
Na Králický Sněžník se vydávám už po několikáté...vždy jinou cestou. Tentokrát tedy po červné, hlavní, která vede přes celé Jeseníky až na Praděd. Vyjížjíme tedy, počasí ve městě vypadá tak všelijak, ale známe to, vyjeme ven z města a všechno je jinak. No tentokrát to neplatilo,počasí stejné všude, přibalujeme pláštěnky a jedeme. Auto jsme chtěly nechat u restaurece Na Rozcestí v Dolní Moravě. Ale snad tím pošasím a taky…
  Pramen na stezce ze Stříbrnic Na Králický Sněžník nebo Návrší, nad Stříbrnickou kapličkou, po modré turistické značce. V minulosti bylo okolí upraveno, v éře socialismu postupně…
Rozcestí žluté, červené a modré tur. značky se nachází nad Adéliným pramenem východně od Králického Sněžníku.
Horská chata na úbočí Kralického Sněžníku na cestě od Starého Města.
Turistická chata Návrší se nachází cca 2 km severozápadně od vesnice Stříbrnice. Vede zde žlutá tur. značka, cyklotrasa a silnice ze Stříbrnice.
Horská ves Stříbrnice je součástí Starého Města pod Sněžníkem, dnes téměř bez stálých obyvatel (asi 10), díky silnici naštěstí celkem dobře přístupné autem, ale i místním autobusem, tedy i na kole a přes kopec pěšky ze Starého Města. Samotná trasa výletu je ovšem asi nejlépe schůdná pěšky, ačkoliv pro odvážné a zdatné by byla i sjízdná na horském kole. Poloha na svazích Králického Sněžníku, geologické poměry i dostatek…
Sedlo se nachází pod horou Stříbrnická, která má nadmořskou výšku 1250 metrů. Do sedla se dostaneme po červené značce z Králického Sněžníku nebo po modré značce ze Stříbrnice.
Výchozím bodem výletu jsou Stříbrnice, místní část Starého Města pod Sněžníkem. Od místního kostelíka vyrazíme po žlutě značené pěší trase, poměrně náročným stoupáním k turistické chatě Návrší. Pokračujeme dále už…
Hora Sušina se nachází jižně od Králického Sněžníku v nadmořské výšce 1321m n.m. Na vrchol vede červená a modrá turistická značka.
Králický Sněžník: Výstup na Králický Sněžník (07/2014) Pohoří Králický Sněžník (polsky: Masyw Śnieżnika) sice patří z geomorfologického hlediska do subpr…
Slůně na Králickém Sněžníku je zřejmě nejbizarnějším symbolem, který můžeme na našich horách najít. Nicméně tato půvabná soška si za dobu své existence získala přízeň snad všech návštěvníků této magické hory a dnes bychom si snad ani Kraličák bez slona nedokázali představit. Nicméně je otázkou jak se slon na Sněžník dostal. Skazku, že Hanibal šel do Říma ne přes Alpy ale přes Sněžník můžeme rychle zamítnout. Ve 20. a 30. l…
Velkoplošná Národní přírodní rezervace Králický Sněžník (1694,67 ha) leží v centrální a vrcholové části stejnojmenného pohoří v nadmořské výšce 820 - 1423,7 m. K zamezení rušivých vlivů z okolí bylo pro rezerv…
Tipy na výlet
Řeka Morava pramení na pomezí České republiky a Polska v pohoří Kralický sněžník. Výšlap začíná z české strany, a to z Dolní Moravy, kde je parkoviště pro auta, případně zastávka autobusu. Trasa kopíruje naučnou s…
Tato hora s nadmořskou výškou 1424 m leží na hranici Čech a Polska a je dominantou KRAJINY. Z horského masívu odtékají řeky do třech evropských moří - Morava přes Dunaj do Černého Moře, Lipka p…
Naše cesta na tento Jesenický vrchol začala ve 6 hodin ráno v Ostravě. Vlakem jsme se dopravili přes Zábřeh na Moravě a Hanušovice do Starého Města pod Sněžníkem, kde jsme se dostali kolem 9 hodiny. Hned na nádraží se napojujeme na modrou značku, která nás má dovést do obce Stříbrnice, která je vzdálena cca půl hodiny pohodové chůze přes mírný kopeček. Cesta vede mezi poli a už tady se nám naskýtá krásný výhled na okolní hřebeny s kralickým sněžníkem v pozadí. Ve Stříbrnici si dáváme krátkou pauzu. Sed…
Magická hora jakou Králický Sněžník je vždy přitahovala pozornost návštěvníků hor. Není bez zajímavosti, že v r. 1780 na Sněžník vystoupil i císař Josef II. za doprovodu staroměstského…
Nejvyšší vrchol Skupiny Kralického sněžníku, na česko-polské hranici, 1424 m.n.m. Na vrcholu plastika slona - symbol umělecké skupiny Pražská secese z roku 1932.
Trojmezí kralického sněžníku V odborné i turistické literatuře se často píše o rozvodí tří moří na Kralickém Sněžníku, to je skutečně rarita i v evropském měřítku, nejbližší takový bod…
Cílem našeho výšlapu a cílem nádherných výhledů je jeden z dominantních vrcholů Jeseníků - Keprník, 1422 m. Jdeme na celkem lehkou pěší tůru z Červenohorského sedla na Keprník. U hotelu v Červe…
Jeskyně na Pomezí je vyhledávaným turistickým cílem lázeňské oblasti Jeseník. Jeskyni najdeme severozápadním směrem od města Jeseník a v chráněné krajinné oblasti Jeseníky. Jeskyně je…
19.3km
více »
Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně. Instalovaný výkon elektrárny je 650 MW. Horní nádrž je spojena s dolní nádrží (800 m.n.m.) dvěma tunely o průměru 3m. V době největších povodní zadržela přehrada 2 0…
23.7km
více »
Nejvyšší hora Moravy v masivu Hrubého Jeseníku, nadmořská výška 1491 metrů.
27.7km
více »
Tipy na výlet
Jedeme autem na Hvězdu, buď z Karlové Studánky nebo z Malé Morávky. My jsme parkovali na placeném parkovišti za 70 Kč (rok 2009),které bylo 27.9.2009 den před stát.svátkem totálně narvané a…
27.8km
více »
Nejvyšší a nejnavštěvovanější vrchol Moravy určitě upoutá svou výškou (1492 m) a možnostmi vyžití, hlavně sportovními. Poskytuje podmínky pro pěší turistiku, sjezdové a běžecké lyžovaní. Z vrcholu je výhled na Rychlebské hory, kralický sněžník a další. Výstup na vrchol je velmi jednoduchý, vede na něj asfaltová cesta. Výstup můžete zahájit např. na Ovčárně, kde vás doveze autobus, a nebo na Hvězdě u Karlovy Studánky, pokud…
27.8km
více »
Rašeliniště
Velké a malé Mechové jezírko jsou rašelinná jezírka v SPR Rejvíz - 1,2 km jz. od vsi Rejvízu. Jsou centrem velkého vrchovištního rašeliniště v povodí Černé Opavy. Plocha velkého jezírka je 1 692 m2, hloubka 2-3 …
29.5km
více »
Karlova Studánka leží severozápadním směrem od města Bruntál a tvoří vstupní bránu na vrchol Praděd ( 1492 m.n.m.), který se zvedá západním směrem nad obcí a je nejvýše položeným místem pohoří Jeseník. Karlova Studánka je jednak vyhledávanou rekreační oblastí a jednak světoznámými lázněmi, a to především pro léčbu dýchacího ústrojí. Obcí protéká říčka Bílá Opava. Karlova Studánka je nejvýše položenou obcí bruntálského re…
33.2km
více »
Přírodní památka
Rešovské vodopády je národní přírodní památka a najdeme ji západním směrem od obce Rešov a na toku říčky Huntavy. Přírodní památka je součástí přírodního parku Sovinecko. Severovýchodním…
41.7km
více »
Hrad Sovinec a stejnojmenné městečko se nacházejí 13 km jižně od Rýmařova na okraji masivu Nízkého Jeseníku v Andělskohorské vrchovině, která nese podle hradu název Sovinecká vrchovina.Hrad byl založen bratry Pavl…
47.1km
více »
Hrad Bouzov na Olomoucku je typickým romantickým sídlem se všemi znaky adaptace z konce 19. století, zvýrazněné cimbuřím, arkýři, střílnami, bezpočtem věží a bašt, parkem a dvěma dlouhými mosty, které se klenou na…
54.1km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace