Klášterec nad Ohří
Klášterec nad Ohří leží v Západních Čechách, jihozápadním směrem od města Chomutov. Město se rozkládá v údolí tvořeném řekou Ohří, nad kterým se…

více o Klášterec nad Ohří

Partner lokality
Hlavní partneři stránek Turistika.cz
Podporují vývoj stránek a přispívají na odměny přispěvatelům. 
 

 

Turistika.cz doporučuje
Klášterec nad Ohří
Cestování a výlety
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Klášterec nad Ohří
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Rady a tipy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky

O třech zříceninách

Tipy na výlet Pro zdatnější Celodenní výlet Do přírody

Kam a jak jedeme?

O třech zříceninách.

Již delší dobu jsem se chystal podívat se na dvě zříceniny hradů nedaleko Klášterce nad Ohří. Ta první je hrad Perštejn a druhý je Lestkov. Tou třetí jsem po výletě byl já. A jak to teda bylo?

Ráno o půl šesté vyrážím na vlak směr Pardubice,tady přestup směr Praha a další přestup a ten už mě veze až do Klášterce. Na místě jsem v 10 hodin a tak nejprve se jdu podívat na předem objednaný nocleh v jednom penzionu nedaleko nádraží. Ač je to trošku brzo na ubytování, přesto není problém. Pouštějí mě dovnitř, a hned se tedy vybaluji v pěkném dvoulůžkovém pokoji. Z batohu všechno ven,zůstává jen foťák a místo na případnou svačinu. I bunda jde na ramínko do skříně. Beru klíče a vyrážím.

jen kmen
jen kmen  •  Foto: jezek

Téměř naproti je potravinářský obchůdek a tak se zastavuji pro občerstvení. Sakra,právě jim dovezli teplou sekanou. Tak dva plátky a nějakou housku k tomu. Samozřejmě se musí doplňovat tekutiny,tak jednu ve skleněné lahvi.Za tratí je autobusové nádraží,odkud mi jede autobus do Perštejna. Je to kousek, a tak za chvíli vystupuji z autobusu. Ještě se stačím zeptat šoféra kudy na hrad. Neví. Tak vyrážím nejprve na slepo. V jedněch dveřích dvě babky mají důležitou pavlačovou plenárku a tak se jich ptám na cestu. No,prý kousek ještě po silnici do kopce, potom do leva a za zahrádkama je hájovna a za ní podle plotu po stezičce. Tak teda jdu. Hájenka je na světě, ale ta stezička stojí za to. Úzká,podle plotu do pěkného kopce. Ale je to lesem a tak pohádka. Nahoře narážím na značenou stezku a tak se jí držím a po chvíli jsem u hradu. Teda samozřejmě bývalého. Dnes tu stojí zbytky zdí a věže. Procházím se rozvalinami. Musel to být docela velký hrad. Zůstalo z něho málo,ale přesto jsou rozvaliny půvabné. A je vidět,že čundráci jsou tu častými hosty. Dole,na bývalém nádvoří je velké ohniště obložené kamením. Po hradě jsou rozloženy cedule s vyobrazením hradu ,jak asi vypadal,jeho historie a pár obrázků různých zbraní patřičných k době.

Po prohlídce a po svačince uprostřed hradu se vydávám dolů . Jdu ale druhou stranou, vlastně po značené stezce.Za chvíli po romantickém šlapání houštím jsem opět ve vesnic Perštejn. Jelikož nevím kdy mi něco pojede do Klášterce, tak se jdu posilnit tekutinou zvanou pivko. Jedno a šlapu dolů k zastávce autobusu. Za dvacet minut jede pražák a tak jsem za chvíli opět v Klášterci na autobusáku. No ony to jsou spíš Miřetice. Z autobusáku opět přes koleje a podle ubytování se vydávám na druhou část putování.

cesta lesem
cesta lesem  •  Foto: jezek

V dálce je na kopci vidět další zřícenina. Je to hrad Lestkov. Spouštím se s kopečka dolů k řece a po cyklostezce je nádherná procházka přírodou. Voda vedle se stříbří ve sluníčku. Já hledám nějaký Most přes tu vodičku. Asi po kilometru je tu lávka pro cyklisty a chodce. Na lávce objevuji konečně turistickou značku,červenou a věřím,že mě dovede k hradu. Ve vesnici je turistická křižovatka a tak jdu dál po té červené nad venici. Jenže chvílemi jdu odhadem , jelikož tady je jedno z nejhorších značení, jaké jsem zažil. Občas nevím jestli vůbec jdu dobře. No, i když jsem si trošku zašel,zase jsem na červené. Ale po stoupání je tu veliká louka. No spíš pastva a na ní stádo krav. Louka je rozdupaná a značka nikde v dohledu. Odhaduji a šlapu přes louku. Hurá,z dálky vidím na sloupu namalovanou značku. Na dalším je pod značkou namalovaná šipka a napsáno :Do vesnice 400metrů. Tak se blížím k domkům a doufám,že nějakou značku objevím. Nedaleko posledního domku na mě z roští kouká moje červená. Je to dobré,přicházím až na autobusovou zastávku, ale zároveň i turistické rozcestí. Tady píšou,že na hrad je 500 metrů. No jo,ale nenapsali do jakého kopce. Tak s radostí šlapu a šlapu. Ale nějak se mi krátí zastávky na vydechnutí. Těch 500 metrů má snad tři kilometry podle únavy. Prostě šplhám a šplhám. Na vrcholku je ta odměna, pro kterou tohle absolvuji. Posledních pár metrů a hradní zřícenina vítá tu lidskou. Prolézám neznačená místa a stezičky. Na straně směrem ke Klášterci je krásná plošinka a z ní nádherný výhled na město v dáli dole. Palouček je můj kamarád a tak si natahuji pěkně postavu na ležato. Sluníčko docela mile hřeje a já si dávám půlhodinovou pauzu se svačinou. Nebo to byl pozdní oběd?

Pohoda, siesta skončila a já se začínám spouštět dolů svahem po vyšláplo stezce mezi roštím. Těsně před cestou je to tady pěkně rozryto od divočáků. Snad tu někde nejsou zašití. Na cestě je opět červená a tak už po lesní cestě až dolů k městu, k Ohři a mostu přes ní. Sice psali,že to jsou jen 2 km,ale já je mám nějak delší a to jdu z kopce. Nevadí. Za Mostem je hned hezký zámecký park a tak podle vody jdu až k zámku. Ten je obložen lešením. Býval krásně světlý,teď nějaký děsně chytrý ho dává přemalovat na červenou. Jak katovna. No místní se to vůbec nelíbí jak mi říkají. Ani těm policajtům,s kterými jsem hodil řeč. Tak pokračuji dál do města Žižkovou ulicí až téměř k ubytovně. Nožky bolí,ale je už 7 hodin a tak se ještě zastavuji na večeři a potom přes ulici do pokojíčku,do sprchy a do postele.

Ráno nohy ještě bolí. Víc jak večer. Vyspinkaném do růžova si balím věci a v 11 hodin mi jede rychlík k domovu. Byl to krásný výlet i když už na mě náročnější.

Za čím jedeme?

Je to výlet do kopečků,kde kdysi stávaly pevné hrady. Dnes už je tam jen pár romantických zbytků zdiva. Místa nejsou asi nijak zvlášť navštěvované podle toho,jak se příroda vnořila mezi pozůstatky zdí a cestičk nejsou moc vyšlapané.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Jídlo bylo z vlastních zásob uprostřed lesa a hradních zřícenin.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Co se asi tak může nejvíc líbit uprostřed lesních velikánů a hrdě tyčících se zbytků kdysi pevných hradů. To,že jseme tady ,v tichu přírody. A co se nelíbilo? To úděsné šplhání do kopců. Kdysi by to byla pohoda,dnes je to horší.

Ostatní informace

Vstupné žádné,jen kdyby snad hajný stál za smrkem či divočáci chtěli něco mlsného.

Poslední aktualizace: 8.9.2010
Autor příspěvku: jezek
Kvalita příspěvku:    
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Praktické informace
O třech zříceninách</strong> mapa
Mapa O třech zříceninách

Příspěvky v okolí O třech zříceninách

Romanticky upravený zámek stojí na ostrohu nad řekou Ohří. Zámek je půvabnou dominantou města Klášterce nad Ohří, nacházejícího se na Chomutovsku v Ústeckém kraji. Zámecký areál tvoří 4 patrová křídla s hranolovou…
Klášterec nad Ohří leží v Západních Čechách, jihozápadním směrem od města Chomutov. Město se rozkládá v údolí tvořeném řekou Ohří, nad kterým se zvedají vrcholky Krušných a Doupovských hor. Město je obklopeno za…
Pobývat v Kadani a nezajet do Klášterce nad Ohří snad ani není možné. Porcelán vystavovaný ve zdejším zámku se jen tak někde nevidí. Když se k tomu přidají stavební památky města a velmi pestrý zámecký park je to …
Pěkný výlet čerstvě zasněženou krajinou okolo Ohře. Od nádraží v Klášterci nad Ohří , okolo zámku, zámeckým parkem k lázním Evženie. Po červené TZ po břehu Ohře, pod zříceninou Šumburk, s výstupem na ska…
Hezký výlet v okolí Klášterce na zříceninu hradu a podél Ohře zpět do Klášterce. Vycházíme z nádraží v Klášterci nad Ohří. Po modré TZ směrem na Měděnec. kousek za turistickým rozcestím Průsek odbo…
Aquapark s nejdelším tobogánem v České republice najdete v Klášterci nad Ohří, v podhůří Krušných hor. Dále je zde celkem osm bazénů - dětské, skokanský a plavecký bazén, bazén pro velké tobogány, proudový kaná…
Město založené ve 12. století Benediktýny, spjaté s výrobou porcelánu.
Zámek Klášterec nad Ohří nalezneme ve stejnojmenném městě, patří mezi nejvýznamnější historická sídla v severozápadních čechách. Zámek byl postaven pány z Fictumu kolem roku 1514. Roku 1623 získali zámek Thunové, …
Thunskou hrobku naleznete v Kostele Nejsvětější Trojice v Klášterci nad Ohří. Je přístupná pouze s průvodcem. Vstupenky zakoupíte na zámku v Klášterci. Kostel Nejsvětější Trojice se začal stavět v roce 1665 p…
Můžete jet autem, autobusem, vlakem či pokud jste z  okolí tak na kole. Navštívili jsme zde Zámek Klášterec nad Ohří a přímo okruh Thunská hrobka. Tento okruh vřele doporučuji nejen, že hrobka již z venk…
Při cestě z Chomutova do Karlových Varů jistě každého řidiče zaujme zřícenina hradu, která se objeví po levé straně hlavní silnice kousek za Kláštercem nad Orlicí. Jedná se o zříceninu hradu Šumburku. Tento hrad …
Klášterec nad Ohří - vyhliadková zámocká veža,  zámok a park    Zámok leží na brehu rieky Ohře. Súčasťou zámku je zámocký park s 220 druhmi stromov z celého sveta.      História zámku začína rokom 1514 keď Volf…
Lázně Evženie najdeme na levém břehu řeky Ohře na okraji města Klášterec nad Ohří. Tyto méně známé lázně obklopuje z jedné strany lázeňský park, ze strany druhé park klášterského zámku a přirozenou hranici areálu …
Lestkov je zřícenina hradu ze 14. století, ležící na jednom z trojice vrchů nad vesnicí Lestkov, která je částí Klášterce nad Ohří.
Zřícenina
Zřícenina hradu Egrberk stojí na zalesněném vrchu nedaleko Klášterce nad Ohří na Chomutovsku v Ústeckém kraji. Z hradu se dochovaly zříceniny obdélného vstupního paláce s průjezdem v části…
Zřícenina
Překrásná zřícenina hradu Šumburka vás vítá, už daleko dříve, nežli se objevíte u její paty. Klikatá cesta z vesničky Černýš je dosti spletitá. Pokud by jste šli přes poplužní dvůr z druhé strany, bude to určitě p…
Objekt rozhledny se nachází na vrcholu Svatého kopce nad městem Kadaní v nadmořské výšce 390 m n.m. Původní rozhledna byla vystavěna pravděpodobně v období mezi 1. a 2. světovou válkou. V šedesátých letech minul. století byla zničena požárem. Vzhledem k tomu, že nyní je Sv.kopec zalesněn, je nová vyhlídková plošina vyvýšena 9 m nad původní podlahou. Tato plošina je přístupná točivým ocelovým schodištěm vedeným vnitřkem …
Město
Kadaň leží v Západních Čechách, jižním směrem od Chomutova. Západním směrem od města se zvedají vrcholky Krušných hor a jižním směrem Doupovských hor. Severním a západním směrem od města je oblast Mosteckých hnědouhelných dolů. Severním směrem od Kadaně pracuje tepelná elektrárna Pruméřov a východním směrem nedaleko města elektrárna Tušimice. Mezi městem a elektrárnou Tušimice …
Skalní útvar
Vzácný skalní útvar Sfingy leží nedaleko obce Měděnec, severně od Klášterce nad Ohří. Sfingy vznikly procesem mrazového zvětrávání ruly a jsou přírodní chráněnou památkou. Je z nich krásn…
Hrad se nachází ve městě Kadaň na Chomutovsku v Ústeckém kraji. Pravidelný čtyřhranný hradní objekt měl v rozích věže ? zachovala se jedna do výšky 2. patra a základy dalších, dále palác …
Městečko
Mědenec leží v Západních Čechách, východním směrem od města Chomutov. Městečko se rozkládá na úpatí vrcholků Krušných hor. Měděnec obklopují zalesněné stráně. Měděnec je bývalé hornické město a v současné době rek…
Měděný vrch se tyčí nad obcí Měděnec, severně od Klášterce nad Ohří. V minulosti se zde těžily nerostné suroviny. Malachitové jeskyně byly roku 1910 zpřístupněny veřejnosti. Dnes tady najdete rotundovou kapli z …
Zřícenina
Malebná zřícenina gotického hradu Hasištejn stojí na skalnatém ostrohu nad údolím Prunéřovského potoka nedaleko obce Místo. Hradní zřícenina se nachází na Chomutovsku v Ústeckém kraji. Hrad byl postaven na protáhlém oválném půdorysu. Dominantou je mohutná válcová věž ? bergfrit, která je upravena na rozlehnu. Na jižní straně jsou zbytky paláce. Proti vstupní bráně stojí…
Hrad vyrostl na skalnaté ostrožně nad soutokem dvou potoků v údolí, které se výrazně svažuje z masivu Klínovce k řece Ohři. "Z údolí vine se cesta až ku bráně, která s vedlejším stavením teprve v 19. století zal…
Klínovec je nejvyšším vrcholem Krušných hor, a tyčí se nedaleko hraničního přechodu Boží dar a lázní Jáchymov. Z vrcholu lze za zvlášť dobré viditelnosti zahlédnout dokonce Sněžku , šumavský Javor, Říp či pražs…
15.6km
více »
Zoopark leží v Chomutově, poblíž centra města a nedaleko rekreačního místa Kamencové jezero. V rozsáhlém areálu žije více než 600 zvířat ve 130 druzích. Park vznikl v roce 1975 v areálu…
18.9km
více »
Městečko
Boží Dar leží v Západních Čechách, severním směrem od Karlových Varů v těsné blízkosti státní hranice s Německem. Boží dar je nejvýše položené městečko ve Střední Evropě, jeho nadmořská výška je 1028 metrů. Měst…
19.1km
více »
Karlovy Vary leží v Západních Čechách. Karlovy Vary jsou světově známé a vyhledávané lázeňské město. Ve městě se každoročně pořádá Mezinárodní filmový festival. Karlovy Vary se rozkládají u soutoku řek Ohře a Tepl…
28.4km
více »
Hrad
Gotický hrad Loket se vypíná na skále nad řekou Ohří. Pod hradem leží malé Město Loket. Hrad se nachází v Karlovarském kraji. Turisté mohou hrad navštívit po celý rok. Nejstarší částí dne…
38.4km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace