Dobříš
Dobříš se nachází v příbramském okrese ve výšce 371 m n.m. v nevelkém specifickém území, kde na západě se zdvihají Brdy, které však jsou dál, než by…

více o Dobříš

Reklama
Turistika.cz doporučuje
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Dobříš
Tipy na výlet vybrat: vše / nic
 ↓ 
Druh vybrat: vše / nic
Do přírody
Na golf
Na hory
Na kole
Se psem
Vinařská turistika
Za gastronomií
Za kulturou
Za sportem
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Ostatní vybrat: vše / nic
Babyfriendly
Bivak
Hraniční přechod
Infocentrum
Nordic walking point
Ostatní
Prima Port
Turistická známka
WebKamera
Zajímavost
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Bouda
Boží muka
Chata
Chrám
Drobné památky
Dům, budova
Farma
Hrad
Hradby
Hrádek
Hradiště
Hřbitov
Hřebčín
Kaple
Kašna
Klášter
Kostel
Kříž
Lapidárium
Letohrad
Mešita
Měšťanský dům
Muzeum
Památník
Panský dvůr
Pevnost, opevnění
Pomník
Radnice
Rotunda
Rychta
Salaš, koliba
Skanzen
Socha
Statek
Synagoga
Trosky
Tvrz
Zámeček
Zámek
Zřícenina
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Hora
Hřeben
Jeskyně
Jezero
Jezírko
Kámen
Kaňon
Kopec
Krasový útvar
Louka
Minerální pramen
Ostrov
Památný strom
Park
Planina
Pláž
Pleso
Pobřeží
Pohoří
Poloostrov
Potok
Poušť
Pramen
Propast
Přírodní památka
Přírodní park
Rašeliniště
Rokle
Rybník
Řeka
Říčka
Sedlo
Skalní útvar
Slatě
Sopka
Soutěska
Studánka
Štít
Travertíny
Tůň
Údolí
Údolí, dolina
Vodní nádrž
Vodopád
Vrchol
Zahrada
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Aquapark
Cyklisté vítáni
Cyklo bar - hospůdka
Cyklo shop - servis
Golf
Koňská stezka
Koupaliště
Lázně
Ledovec
Letovisko
Potápění
Půjčovna kol
Půjčovna lodí
Rekreační oblast
Ski areál
Zábava, atrakce
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Typ vybrat: vše / nic
Autem
Balónem
Běžecká trasa
Běžky
Cyklotrasa
Golf
In line brusle
Pěší trasa
Po vodě
Ski areál
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Cestopisy vybrat: vše / nic
Články redakce vybrat: vše / nic
Rady a tipy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Moje dovolená vybrat: vše / nic
 ↓ 
Kdy jsme jeli vybrat: vše / nic
Jaro
Léto
Podzim
Zima
Délka dovolené vybrat: vše / nic
Méně než 1 týden (do 6 dní)
1 týden (7-9 dní)
Delší než 1 týden (10-12 dní)
2 týdny a více (13 a více dní)
S kým vybrat: vše / nic
Rodina s dětmi do 5-ti let
Rodina s dětmi do 10-ti let
Rodina s dětmi 10-18 let
S partnerem
S přáteli
Typ vybrat: vše / nic
Pobyt
Aktivní dovolená
Poznávací dovolená
Eurovíkend
Plavba
Prodloužený víkend
Zaměření vybrat: vše / nic
K moři
Na lyže
Za zábavou a poznáním
Do přírody
Na hory
Cyklo
Se psem
Na vodu
Aerobic
Golf
Wellness
Potápění
Za kulturou
Zábavné parky
Aquaparky
Gastronomie
Jak jsme jeli vybrat: vše / nic
Autem
Autobusem
Letadlem
Lodí
Jinak
Jak a kde jsme bydleli vybrat: vše / nic
Dům / rekreační objekt
Kemp
Apartmán
Hotel / Penzion
Stravování na dovolené vybrat: vše / nic
Vlastní
Snídaně
Večeře
Polopenze
Plná penze
All Inclusive
Ultra all inclusive
Fotogalerie vybrat: vše / nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

Na běžkách k vojenské základně na Hřebenech

Tipy na výlet Romantika Pro zdatnější Celodenní výlet Za sportem Na hory

Fotografie (1)  • Foto: Martin_S.

Že jsou Brdy z větší části vojenským prostorem, je všeobecně známo. Stejně jako to, že pohoří táhnoucí se zhruba od Dobříše až k Praze, jehož přesnější označení je Hřebeny, vojenským prostorem není. Možná ale někoho překvapí, že i na Hřebenech se nacházela poměrně velká vojenská základna. Byla vybudována na hlavním hřebeni zhruba mezi vrcholy Brdo a Vrážky a v současnosti je opuštěná. Každý rok to sněhové podmínky neumožní, ale poslední dvě zimy se dalo k základně dojet i na běžkách. Milovníky strojově upravených lyžařských tratí sem lákat nebudu – na Hřebenech si lyžaři vyšlapávají stopy sami. Ale i takto vytvořené stopy mohou nabídnout pěkné svezení. Závisí na sněhových podmínkách – aktuality o stavu sněhu mohou lyžaři hledat na webu kamzasnehem.cz, který umožňuje lyžařům navzájem se informovat o aktuálním stavu stop.

Pokud se na výlet vypravíme autem, ideálním startovním místem je provizorní parkoviště u silnice mezi Mníškem pod Brdy a Řevnicemi v místě, kde tato silnice kříží hlavní hřeben. Pozor ale o víkendech – pokud je hodně sněhu, parkoviště se brzy zaplní a parkování podél silnice často odměňují policisté pokutami. Po hřebeni vede červená turistická značka, po níž je zpravidla vyjeta lyžařská stopa už od Černolic. My ale vyrážíme po hřebeni opačným směrem, po asfaltové cestě k jihozápadu.

Asfaltky se můžeme držet cca 3 kilometry – mineme odbočku červené značky směrem ke Skalce (ona se stejně brzy vrací) a dojedeme až k rozcestí nazvanému Červený kříž. Podmínky pro jízdu na běžkách po této cestě bývají rozdílné – může být uježděná tak, že se zde dá slušně bruslit, ale stejně tak bývá často „upravena“ pro provoz lesáckých aut a pro lyžaře nepříliš vhodná. V tom případě může být záchranou stopa, která bývá mnohdy vyjeta průsekem, co začíná asi půl kilometru od parkoviště, kde asfaltka zahýbá doleva nahoru směrem ke Skalce. Průsek pokračuje pořád rovně a vede až k Červenému kříži. Pouze průjezd údolíčkem Moklického potoka některé lyžaře nepotěší a donutí je sundat běžky.

U Červeného kříže červenou značku opustíme. Nezamíříme tedy na Kytínskou louku, ale pokračujeme na křižovatce rovně. Po pár desítkách metrů stopa opouští hlavní cestu a vede lehce doleva po pěšině do mírného kopce. Zůstáváme víceméně pořád na hřebeni (který v těchto místech není nijak výrazný), nikam nezahýbáme a můžeme sledovat občasné žluté šipky, jichž se stopa drží. Po zhruba 3 kilometrech se cesta opět připojí na červenou značku, která přichází po širší cestě z Kytínské louky. To už jsme téměř na rozcestí Na Soudném.

I zde pokračujeme spolu s červenou značkou rovně po hřebeni. Po více než kilometru dojedeme na křižovatku, kde značka zamíří po asfaltu doleva pod hřeben. My však zahneme po asfaltce na druhou stranu. Po sto metrech ale tato cesta odbočuje ostře Doprava. Tam ji opustíme a zahneme buď doleva, nebo jedeme rovně – rozhodnout se můžeme podle toho, kde je zrovna vyjeta lepší stopa. V obou případech brzy uvidíme vysokou betonovou zeď, před níž navíc stojí obdobně vysoký plot podobné výšky. Vojenská základna bývala oddělena od okolního světa skutečně důkladně. Nyní však jsou jak ve zdi, tak v plotě jsou v těchto (a několika málo dalších) místech díry. Můžeme tedy dovnitř. Ostatně lyžařské stopy také u oplocení nekončí. Jaká jsou oficiální pravidla vstupu do prostoru bývalé základny, nevím. Nápisy „střežený objekt“ jsou jen vzpomínkami na minulost. Osobně si myslím, že vstup je na vlastní nebezpečí. 

Vojenská protiletadlová raketová základna přezdívaná Klondajk byla vybudována v letech 1981-1985. Zrušena byla v letech 2001-2002. O tom, k čemu přesně sloužila, jak byla vybavena, jak probíhala její výstavba a jaký může být její další osud, se rozepisovat nebudu – vše najdete podrobně popsáno na webu brdy.org. Důležité je ale zmínit, že se základna skládala ze dvou částí. Ta menší, západněji položená (tedy z druhé strany, než jsme přijeli) je označována jako provozní část. Nachází se v ní zejména budovy, v nichž byli vojáci ubytováni. Tato část je obehnána pouze plotem a zůstává stále částečně střežená (nikoliv armádou) a nepřístupná. Při poslední návštěvě v prosinci 2010 jsem za plotem spatřil řady solárních panelů. Druhá část je obehnaná i dříve zmíněnou betonovou zdí a nacházely se v ní samotné zbraňové systémy. Pouze do této části se dá dostat.

Můžeme tedy vkročit do prostoru základny a nechat se „unášet“ vyjetou stopou. Pokaždé nás může zavést jinam – při každé z mých návštěv základny byla síť stop vyježděna jinak. V únoru 2010 mi přišla nejhustší, dokázal jsem v prostoru základny najezdit více než 15 kilometrů (některými stopami jsem projel ale vícekrát). Takto vypadá tehdejší „mapa“ lyžařských stop na Klondajku. Zpravidla jde o příjemné lyžování – základna se nachází na náhorní plošině a stopy bývají v rámci možností kvalitní, v prostoru základny si vždy zalyžuju nejlépe.

Ve vojenské základně ani na cestě k ní se žádné restaurační zařízení nenachází, ale jídlo dovezené v batohu chutná dobře. A příště už budu vědět, že článek má předepsanou strukturu a mám ho psát tak, aby do něj informace o ubytování a stravování zapadala lépe :-)

Lyžař, který vjede do prostoru základny poprvé, se však bude asi často zastavovat a prohlížet si různé vojenské objekty, které již svému původnímu účelu neslouží, přesto však zůstávají poměrně zachovalé. Zajímavých staveb je vidět spousta, nicméně většinu návštěvníků asi nejvíc překvapí obrovské betonové plošiny vysoké snad 20 metrů. V severní části základny se nacházejí hned tři. Nejde o žádné odpalovací rampy, jak by si někdo mohl myslet, ale o stanoviště pro obří radary. Na každou z plošin se dá vystoupat i na lyžích. Odměnou je pohled z výšky na část základny. Jakožto nevoják nebudu ani zkoušet další stavby popisovat. Na některé z nich se můžete podívat ve fotogalerii.

Kudy zpátky? Ven ze základny ideálně stejnou stopou, kterou jsme do ní vjeli. Použitelných děr v oplocení je minimum a jejich hledání náročné. Zpět k autu se nejčastěji jezdí také stejnou cestou. Komu by byla trasa krátká (od parkoviště k základně a zpátky je to asi 16 km, plus lyžování v prostoru základny), může se pokračovat dále za základnu. Stopa okolo základny je zpravidla vyšlapána podél plotu zleva a dostaneme se po ní až k hlavní vstupní bráně do základny. Ta však slouží jako vjezd do nepřístupné části základny a je zavřená. Nicméně vede k ní silnice, po které se dá na lyžích pokračovat třeba k rozcestí Stožec. Odtud případně i dále – lyžaři, kteří přijeli veřejnou Dopravou, mohou v případě nadstandardních sněhových podmínek dojet třeba na autobus až do Dobříše či Kytína.


GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor (49.851, 14.166)
Poslední aktualizace: 28.12.2010
Autor: Martin_S.
Kvalita příspěvku:    
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Praktické informace
Na běžkách k vojenské základně na Hřebenech mapa
Mapa Na běžkách k vojenské základně na Hřebenech
Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
3,7km od místa

Příspěvky v okolí Na běžkách k vojenské základně na Hřebenech

Jedeme vlakem do Všenor (trať 171). Odtud se vydáme pěšky po hřebenech Brd přes Skalku, Kytínskou louku, Stožec, Kuchyňku a Komorsko až do Jinců (trať 200). Jedná se o výlet pro náročnější. Celková délka je 35 km …
Zámek se nalézá 12km od Prahy. Již ve středověku na místě zámku stávala tvrz. Za vlády posledních Přemyslovců byla tvrz přestavěna na lovecký Hrádek. Ve druhé polovině 18. stol. byl přestavěn na zámek. Najdete tam…
Rokokový zámek Dobříš se znaky francouzské architektury připomíná svým uspořádáním francouzská sídla či vídeňské zámky. Zámek je klenotem města Dobříše na Příbramsku ve Středočeském kraji. Prohlídkový okruh inte…
Dobříš se nachází v příbramském okrese ve výšce 371 m n.m. v nevelkém specifickém území, kde na západě se zdvihají Brdy, které však jsou dál, než by se čekalo; na východě je Dobříšská pahorkatina; a z jihu se sem …
Do Dobříše se dostanete auten, busem, na kole či pěšky.Na zámek,který je vystavěn ve stylu rokoko s francouzským a nádherným rozlehlým anglickým parkem narazite na okraji města(při příjezdu od Prahy). Současná po…
Rozhledna Studený vrch u Dobříše. Původně zeměměřičská kamenná šestipatrová věž postavená v r. 1942. Vysoká 17,5 m. Od r. 2004 využívaná jako rozhledna. Přístupná je po vlastním značení šipkami z červené značky ze Skalky přes Kuchyňku do Jinců asi 1,5 km od Jeleních palouků. Cesta je pohodlnou lesní cestou a i když je omezený výhled, stojí to za to. Vstupné dobrovolné a v občerstvení ceny lidové. Je možné si koupit i klobás…
Koněpruské jeskyně vznikly činností vody ve vápencích starých přibližně 400 milionů let. Koněpruské jeskyně se nalézají uvnitř návrší Zlatý kůň nad obcí Koněprusy v CHKO Český kras as…
Obec pod tímto jménem vznikla v roce 1952 administrativním spojením obcí Budňany a Poučník. Založení obce je spojeno se stavbou hradu Karlštejn, který dal vybudovat Karel IV. Správní území obce Karlštejn má 12…
Pozdně gotický královský hrad západně od Berouna, vybudovaný Karlem IV., historický úkryt korunovačních klenotů.
do Karlštejna dorazíme vláčkem ze smíchovského  nádraží v Praze, jezdí každou hodinku. Od nádraží Karlštejn se vydáme po žluté turistické trase směr k hradu. Pod hradem se můžeme odpojit do leva nebo jít po č…
Tipy na výlet
Hrad Karlštejn se nachází ve CHKO Český Kras cca 30km jihovýchodně od Prahy. Přijeli jsme vlakem (spoj Praha - Brno - Plzeň) a vystoupili na zástávce Karlštejn, která je vzdálená cca 2 km od hradu. Dále jsme šli pěšky a nasměrovaly nás cedule. Autobusy zde nejezdí.  Jedná se o nejznámější a nejnavštěvovanější český hrad, který byl v r. 1348 vybudován Karlem IV.…
Vrcholně gotický hrad založený v roce 1348 zaujímá mezi českými hrady zcela výjimečné postavení. Byl vybudován českým králem ařímským císařem Karlem IV. jako místo pro uložení královských pokladů, především sbírek svatých relikvií a říšských korunovačních klenotů. V roce 1355 již Karel IV. pobýval na hradě, dohlížel na jeho dostavbu a na výzdobu interiérů, především hradních…
10.1km
více »
Vápencové jeskyně jižně od Berouna, úkryt padělatelů micí.
10.3km
více »
Nachází se v oblasti Českého krasu poblíž Karlštejna. Jde o bývalý lom, nyní zatopený. Umělý původ není nijak do očí bijící, místo působí velice romanticky. Nevede sem žádná značená cesta…
11.2km
více »
Krásné vodopády, které se nacházejí na turistické stezce z Berouna do Svatého Jana pod Skalou a potom na Karlštejn. Je to jedno z nejznámějších a turisticky nejdéle zpřístupněných míst v NPR Karlštejn. Jsou tvořeny až dvoumetrovými vápencovými schody pokrytými mechem a řasami. Napájí je Bubovický potok, který teče v běžných letech pouze v jejich okolí. Před vodopády se…
11.4km
více »
Příjezdové místo:  Mořina. Bezpečné parkování je na návsi ve středu obce. Turisté bez aut  mohou  za 20 ,-  Kč  využít autobusovou  linku  311 z  Prahy – Zličína, metro B. Cesta autobusem  trvá  50 minut (http://w…
11.8km
více »
Lom Velká Amerika přezdívaný jako český Grand Canyon - je nejhezčí a největší ze soustavy lomů Amerika o rozloze cca 750 x 150 metrů a hloubkou  až 80 metrů. Na dně lomu je nádherné jezero s průzračně čistou …
12.3km
více »
Poutní místo
Obec se nachází necelých 5 km východně od Berouna a rozkládá se prakticky mezi skalami u břehu potoka Loděnice, který se později vlévá do Berounky. Patří mezi nejzajímavější turistické lokality okresu Beroun. Nejk…
13.6km
více »
Město
Beroun leží jihozápadně od Prahy na soutoku řek Litavky a Berounky. Beroun se rozkládá na pomyslné hranici mezi Pražskou kotlinou a západními Čechami. Kolem Berouna prochází silniční tah dálnice D5 z Prahy do Pl…
14.2km
více »
Hrad Křivoklát je jedním z nejstarších a nejvýznamnějších hradů u nás, ve středověku byl oblíbeným sídlem mnoha českých knížat a králů. Hrad je významnou kulturní památkou na Rakovnicku v…
29.8km
více »
Petřínská rozhledna - historie Petřínské rozhlednyPetřínská rozhledna aneb jak to celé začalo. Roku 1889 se 363 členů Klubu českých turistů vypravilo na Světovou výstavu v Paříži. Výprava se pro ně stala nezapomen…
30.6km
více »
Do roku 1852 zakoupen pozemek bývalé solnice u řetězového mostu, v roce 1862 tu bylo postaveno Prozatimní divadlo pro 990 diváků (V.I.Ullmann), v roce 1868 položen základní kámen k novostavbě podle novorenesančn…
Katedrála svatého Víta je největším a nejvýznamnějším pražským chrámem. Kromě bohoslužeb se zde odehrávaly i korunovace českých králů a královen. Je místem uložení ostatků svatých zemských patronů, panovníků, šlechticů a arcibiskupů. Chrám je třetím kostelem stejného zasvěcení na témže místě. Kolem roku 925 zde kníže Václav I. založil románskou rotundu, která byla po roce 1060 přestavěna v trojlodní baziliku se dvěma …
31.5km
více »
Hlavní město
Praha je hlavním a největším městem České republiky. Leží na řece Vltavě, která protéká městem, v délce 30 km. Z Prahy je vzdušnou čarou přibližně stejně daleko k Jaderskému a k Baltskému moři. Praha je…
31.5km
více »
Staroměstské náměstí, nejstarší a nejvýznamnější náměstí historické Prahy, se formovalo již od 10. st. jako tržiště na křižovatce evropských obchodních cest. Bývala zde celnice (Ungelt), kde se odedávna proclívalo…
Hlavní město
Praha je hlavní a současně největší město České republiky. Leží mírně na sever od středu Čech na řece Vltavě, uvnitř Středočeského kraje, jehož je správním centrem, ale jako samostatný kraj…
32.1km
více »
Pražský hrad je největším klenotem hlavního města i celé České republiky. Pražský hrad je národní kulturní památkou a tradičně patří k našim nejnavštěvovanějším památkám. Pražský hrad tvoří rozsáhlý komplex paláco…
32.1km
více »
Pražská ZOO... Pražská ZOO patří mezi nejlepší a nejvybavenější Zoologické zahrady v České republice. A není ani divu. V ZOO najdeme například koně převalského, adaxy, zubry a mnohé další. ZOO je velmi vhodná na Krásně strá…
34.9km
více »
Zámek Konopiště je navštěvovanější památkou na Benešovsku ve Středočeském kraji. Při návštěvě zámku si turisté mohou vybrat ze tří prohlídkových okruhů. Na zámku jsou k vidění reprezentační a hostinské místnosti s…
35.8km
více »
Zámek Orlík se tyčí na skále nad Orlickým jezerem. Zámek se nachází na Písecku v Jihočeském kraji. Na zámku je téměř 150 místností včetně chodeb a přilehlých prostorů. Desetina z nich je upravena …
37.6km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace