Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Zdobnice
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky

Hřebeny Orlické

Tipy na výlet Rodina s dětmi Pro zdatnější Celodenní výlet Za sportem Do přírody Na hory

Dvě již zase tradiční lyžařky
Dvě již zase tradiční lyžařky  •  Fotografie (72)  • Foto: Bobkart

Kam a jak jedeme?

Do Orlických hor, tentokrát zájezdovým autobusem s využitím služby cestovní kanceláře.

Když už loňská zima byla pro nás, milovníky lyžování slušně řečeno skoupá, snažíme se dohnat co se dá (i když nic se nedá dohnat). Ačkoliv prosinec byl stejně rozpačitý, jako minulá zima, na přelomu roku se přeci jen nějaké sněžení i mrazy dostavily a i přes přechodné oteplení toho na horách relativně dost zbylo na to, aby se vrstva bílé hmoty dala využít ke klouzavým pohybům po horských vrcholcích.

Za čím jedeme?

Foto: Bobkart

Už léta jsem se snažil našim kamarádům vysvětlit, že blízké Orlické hory nabízejí celkem zajímavé terény na běžky a je záhodnou občas vyzkoušet i něco jiného, když na naší straně Jeseníků (i té odlehlejší) máme celkem dost tras projetých. A protože zábřežská cestovní kancelář Praděd, pořádá občas jednodenní zájezdy do relativně blízkých destinací i vcelku za rozumný peníz podařilo se nakonec domluvit početnou skupinu, navíc podpořenou i hojnou účastí jiných lyžařů, takže ze Zábřeha a Šumperka nakonec do Orlických hor vyjely hned dva plné autobusy.

Ranní sraz u jednoho z místních supermarketů byl účastníky sice dodržen, bohužel autobus dorazil o něco později – startoval už Velkých Losin a některý zájezdník si spletl místo nástupu. V podhůří sněhu moc nezůstalo, takže přístupová cesta přes Hanušovice, Králíky, Mladkov a Orlické Záhoří je téměř holá,a ž jak cesta stoupá za Bedřichovkou začíná okolí připomínat pravé zimní podmínky.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Na Šerlichu vládne sice pravá zima, bohužel zcela zahalená v mlžném hávu. Naštěstí útulná Masarykova chata nám poskytne přístřeší k posilnění organizmu před náročnou jízdou.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Část hřebenovky Orlických hor mám už projetou několikrát, takže vím do čeho jdeme. Hlavní část hor, nazývaná Deštenská hornatina je tvořena hřebenem, který ve svých nejvyšších místech překonává výšku 1000 m, samotná nejvyšší Velká Deštná o 25 m překonává výšku 1100 m. Na druhé straně se vrcholky toho kilometru výšky dosti zodpovědně drží a když známe výšku sedla Šerlichu 982 m, máme před sebou příjemnou trasu s prvním výraznějším stoupáním a dál povětšinou z kopce (obrazně řečeno). Hřeben hory v nepatrných odstupech sleduje tzv. bunkrová cesta, vybudovaná ve 30. letech minulého století při výstavbě pohraničního opevnění. Opevnění jak známo příliš neposloužilo, ale skvěle vyvedená silnice slouží nadále lesákům a k velké radosti turistů, cyklistům a v zimě běžkařům. Je-li dostatek sněhu, jde vskutku o běžkařskou dálnici. Nakonec se kromě našich výprav vydává řada jednotlivců, menších skupin i těch ce na Šerlich dorazí jedním z mnoha skibusů, které sem zajíždějí. Podklad je dosti tvrdý, naštěstí se trasy pravidelně rolbují a stoupání pod velkou Deštnou je vlastně mírné, nakonec mě překvapilo, jak jsme brzy u bufetu Horské služby. Tradičně je nabito, i naše skupina se věnuje malému občerstvení. Za dobrého počasí bych asi hnal účastníky na nedaleký vrchol, ale pořád panuje mlha, ačkoliv řídkým mrakem prosvítá sluníčko. Někteří kolegové k vrcholu vyrazili, tak tam panovalo sice úplné sluníčko, ale díky okolní mlze se výhledy nekonaly. Na Deštné stávala vyhlídková plošina (spíš posed), teď je prý zbořený, takže tam nic momentálně není, ale údajně se připravuje regulérní rozhledna.

Rampušák
Rampušák  •  Foto: Bobkart

Následuje první sjezd, díky tvrdému podkladu pěkně rychlý a k množství lyžařů dosti husto. Další popis trasy by se dal nazvat nahoru, dolů, ale je to vždy mírný kopeček, mírný sjezd, trošku váháme v rozcestí Pod Homolí – vedou tu cesty po obou stranách hřebene, obě upravené, ale protože ta jižní je přece jen o něco kratší, tak dívky rozhodnou pro tento směr. Konečně – byť velice skromně vykoukne i to sluníčko, sice se nekonají výhledy do širých dálav, ale i to málo hned zlepší náladu. Cestou se bavíme i s dalšími zájezdníky, od jednoho máme pozdravovat Marka (byl to Sparťan Libor). Sluníčko nám svítí až k Pěticestí. Kdo tady nikdy nebyl, měl by dojem, že se tu koná nějaká demonstrace. Nedaleko střediska Říčky je další z vrcholových bufetů Horské služby a odhadem tu může být i stovka běžkařů. Právě díky nedaleké lanovce je to skvělý nástup na orlickohorskou hřebenovku. Vlastně tu i končí ta vyšší část hor, v dalších částech už budeme pod výškou 1000 (na jednu malou výjimku). Projeví se to hned táhlým sjezdem k odbočce do Říček (ti nevyužijeme) a pokračujeme pod Komáří vrch, další sjezd k Mezivrší s cestou od Orlického Záhoří, značně zarovnanou auty – další nástupy na hřeben), a vlastně je před námi poslední hora. Prohodím pár slov s nějakým bunkrologem u pěchotního srubu Průsek, takže skupina přátel už je netrpělivá pod Anenským vrchem. Část váhá, vystoupíme-li na vrchol, části se nechce. Tak nakonec vyrazím první, pár skalních se přidá. Na kopec to zas tak daleko není, vrchol zdobí zánovní rozhledna. A když k výšce hory 991 m připočteme zhruba 15 m vyhlídkové plošiny, máme ještě tu poslední tisícovku. Rozhledna je naštěstí volně přístupná, a ačkoliv nevidíme zbla nic, dobrý pocit to zachová.

Byl to tedy poslední kopec, následuje mírný sjezd, po té delší rovinka a pak dosti namrzlý až ledový sjezd k Panským Polím. Pokud by byl prašánek, nebylo by to tak náročné, ale stopa je vypreparovaná tající vodou z vyšších stromů tak po přituhnutí je plužení spíš symbolické, ale přežili jsme to. Panskému Poli ovšem všeobecně říkáme Hanička, je tu parkoviště, odkud se chodí na prohlídky dělostřelecké tvrze, kterou jsme vlastně při sjezdu míjeli. Skupina, co nevystoupala k vrcholu je díky přistavivšímu autobusu již v dobrém rozpoložení.

Ostatní informace

Po chvíli vyjíždíme do Rokytnice, kde je sice domluvena nějaká restaurace, ta ovšem nedostačuje kapacitě dvou autobusů (navíc tu přibyl i další zájezd někde z Hradce), obsazen je i oblíbený Rampušák na náměstí, tak nakonec nalezneme přístřeší až v socialisticko-realistické restauraci v místním kulturáku nedaleko autobusového nádraží. Prostředí poněkud zakouřené, ale nakonec tu i vaří a když je dobrá parta, zas tak to nevadí. Vyvedená výprava za 250,- Kč vcelku odpovídající cena.

Poslední aktualizace: 26.01.2015
Autor příspěvku: Bobkart
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Hřebeny Orlické - Služby, informace
Hřebeny Orlické na mapě
Přidat oblast mezi oblíbené
Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:

Příspěvky v okolí Hřebeny Orlické

Barokní kaple Navštívení Panny Marie z roku 1760 kruhového půdorysu, na hlavním hřebeni Orlických hor ve výšce 1035 m.
Barokní kaple Navštívení Panny Marie pochází z roku 1760. Je kruhového půdorysu a nachází se na hlavním hřebeni Orl. hor ve výšce 1035 m. Sloužila jako místo k bohoslužbě dřevařských dělníků, kteří většinou byli z Tyrol a do Orlických hor byli pozváni za prací. kaple byla během své existence několikrát zdevastována vlivem krajně nepříznivých podmínek na hřebení, ale vždy znovu obnovena. Poslední oprava probíhala po…
Hřebenová křižovatka turistických tras, občerstvení provozované Horskou službou.
Turistický rozcestník, který se nachází ve známé křižovatce cest Pěticestí u srubu HS, ukazuje turistům cestu v pěti směrech. Po zelené značce ve směru Pěticestí - Orlické Záhoří, po žluté zn. ve směru Zdobnice - Říčky kostel a po zn. červené ve směru Velká Deštná - Mezivrší.
Vrchol
Zakletý - výrazný vrch severně nad Říčkami. Místo dalekého rozhledu směrem k jižní části hlavního hřebene Orlických hor a na Českotřebovskou a Žambereckou pahorkatinu. V zimě je vrch nejlépe dostupný lanovkou z Ří…
Zdobnice - první písemné zmínky o osadě se datují od roku 1550. Počátkem 16. století byli do oblasti povoláni horníci - výdřevníci, kteří zde káceli lesy a plavili dřevo. Kolem roku 1630 bylo kácení lesů ukončeno …
Orlické Záhoří je společné pojmenování osad a obcí v údolí Divoké Orlice na českopolské hranici. Kunštát je jejich pomyslným centrem. Tato ves (680 m), jejíž vznik se klade přibližně do…
Přírodní památka
Komáří vrch - přírodní rezervace na hlavním hřebenu Orlických hor. Základ rezervace je tvořen zakrslou horskou bučinou se smrkem, jeřábem, jedlí a subalpinskou smrčinou. Rezervace byla vyhlášena v r. 1973. Nedaleko vrcholu prochází červená turistická značka mezi Pěticestím a Mezivrším.
Velká Deštná je se svou nadmořskou výškou (1 115 m) nejvyšším bodem Orlických hor. Z malé vyhlídkové věže je při dobré viditelnosti možno pozorovat na severozápadě Sněžku a další výrazné …
Nejvyšší hora Orlických hor s rozhlednou na vrcholu (1115 m.n.m). U Jiráskovy cesty je umístěna útulna Horské služby.
Hanička je jednou z největších českých pevností postavených před druhou světovou válkou, vznikla v letech 1936 až 1938 za téměř 28 miliónů korun. Měla mít 426 mužů posádky. Úkolem pevnosti bylo posílení pásma ob…
Součást pohraničního opevnění ze 30.let 20.století, zpřístupněná dělostřelecká tvrz severovýchodně od Rokytnice v Orlických horách.
Turistické destinace
Šerlich leží na hlavním hřebenu Orlických hor a díky Masarykově chatě postavené v roce 1925 KČT z Hradce Králové je jedním z nejnavštěvovanějších míst v Orlických horách. Šerlich leží na hřebenové Jiráskově cestě…
Nevýrazný vrch (1027 m) v hlavním hřebenu Orlických hor při cestě Al. Jiráska. Borovice kleč a limba zde byly vysazeny uměle při stavbě turistické chaty. Na horské hřebenové louce je několik rekreačních chalup a…
Pašerácká lávka se nachází v údolí Divoké Orlice, v přírodní rezervaci Zemská Brána. K lávce je přístup po modré značce od Zemské brány, nebo po červené Jiráskovou cestou. Současná podoba je z r. 2002, kdy byla …
Hrad Litice nad Orlicí se nachází ve stejnojmenné obci v podhůří Orlických hor, asi 8 km západně od Žamberka. V obci je neplacené malé parkoviště, hrad je od něj vzdálen asi 500 m Hrad je pro veřejnost přístupný od dubna do října Informace o vstupném: duben 9.00–16.00  |  soboty, neděle, státní svátky (pro předem ohlášené výpravy o minimálním počtu 10…
20.2km
více »
Hrad Potštejn leží v podhůří Orlických hor, ve stejnojmenné obci, asi 5 km od města Vamberk. Hrad je přístupný pro veřejnost od dubna do října. Prohlídka hradu probíhá s průvodcem a trvá přibližně 45 min. Vstupné …
21.5km
více »
Pastvinská přehrada byla vybudována v letech 1932-1938 na Divoké Orlici. Název přehrady je odvozen od obce Pastviny, která se připomíná v r. 1543. Umělé jezero je cca 7km dlouhé, výška…
21.8km
více »
Rozlehlé zříceniny hradu Potštejn stojí na vysokém zalesněném kopci. Potštejn se nachází v Královéhradeckém kraji, jižním směrem od Rychnova nad Kněžnou. Potštejn lze navštívit od dubna do října denně kromě ponděl…
Zámek v Novém Městě nad Metují v Královéhradeckém kraji je pro návštěvníky otevřen po celý rok. Z období na počátku 20. století mohou návštěvníci zhlédnout autentické interiéry ve stylu vrcholné secese, art deco a…
22.8km
více »
Jedeme na Náchodsko do historického Nového města nad Metují. Míříme za architekturou a historií města, které je prvně písemně doloženo roku 1501 a jehož historické centrum se rozkládá na skalnatém ostrohu nad…
22.8km
více »
Zámek Opočno, který je národní kulturní památkou, leží nad údolím Zlatého potoka. Zámek Opočno je perlou české renesanční architektury. Zámek je hlavní dominantou stejnojmenného města v Královéhradeckém kraji. Z…
23.3km
více »
Směřujeme do jednoho z našich nejmalebnějších měst, do Opočna, které se nachází cca 30 km severovýchodně od  Hradce Králové a cca 20 km jižně od Náchoda. Historie Opočna, tehdy zřejmě jako strážní h…
23.3km
více »
Dobrošovská pevnost byla vybudována v letech 1936 - 1938 jako součást pohraničního opevnění ČSR. Přístupná jsou podzemní kasárna, dělostřelecký srub Zelený a velitelský srub Můstek. Pevnostní objekty jsou nejschůdněji dosažitelné autem z Náchoda, nebo České Čermné a dále pěšky z parkoviště. Pro zdatné je možnost pěšího výstupu z Náchoda Bělovse po NS Pevnost Dobrošov. Na…
23.5km
více »
Náchodský zámek je kulturní dominantou města Náchoda ve východních Čechách. Charakteristickým rysem zámku je gotická válcová věž s arkádovým Ochozem, která je vidět z dalekého okolí. Zámek je možné navštívit v kvě…
26.7km
více »
Tato hora s nadmořskou výškou 1424 m leží na hranici Čech a Polska a je dominantou krajiny. Z horského masívu odtékají řeky do třech evropských moří - Morava přes Dunaj do Černého Moře, Lipka p…
29.4km
více »
Empírově upravený barokní zámek Ratibořice, známý z díla spisovatelky Boženy Němcové ?Babička?, leží v údolí řeky Úpy, nazvaném Babiččino údolí. Zámek se nachází na Náchodsku v Královéhradeckém kraji, nedaleko m…
32.9km
více »
Babiččino údolí je velice půvabné místo rozprostírající se v údolí řeky Úpy nad vesničkou Ratibořice, ležící nedaleko České Skalice. Bylo pojmenováno podle známého díla Babička spisovatelky Boženy Němcové, kter…
33.6km
více »
Skalní útvar
Adršpašské skály je přírodní rezervace, kde najdeme pískovcové skály, skalní soutěsky a jezírka. Roste tady také řada původních a chráněných rostlin. Adršpašské skály najdeme severovýchodně od města Trutnov …
45.4km
více »
Tipy na výlet
Dojedeme do Teplic nad Metují a odtud pokračujeme asi 2km k městečku Adršpach. Nejlépe se sem dostaneme autem nebo na kole, jezdí sem ale také autobusová doprava či vlak.   Krásné skalní městečko s jez…
48.2km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace