Horní Čermná
Cestování a výlety
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Horní Čermná
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky

Hora zvaná Mariánská

Tipy na výlet Rodina s dětmi Celodenní výlet Za kulturou Do přírody

Přiblížení od Výprachtic
Přiblížení od Výprachtic  •  Fotografie (47)  • Foto: Bobkart

Kam a jak jedeme?

Na Lanškrounsko do Horní Čermné, ačkoliv jde vlastně o dvě lokality, a ta starší už patří k vedlejšímu Hornímu Třešňovci. Každý si asi neudělá 90 km vyjížďku na kole, automobilista to má sice jednodušší, ale jakožto zodpovědný turista bych měl razit nějakou tu fyzickou aktivitu, tudíž pěší se sem můžou dopravit mnoha turistickými trasami, které se při pohledu do mapy hvězdicově protínají na Mariánské hoře. Namátkou, modrá z Lanškrouna (asi nejbližší větší město), ze severu červená od Jablonného n. Orlicí, od jihozápadu česká Třebová (přes Třebovské stěny), přímo ze západu Ústí nad Orlicí, z obou zmiňovaných měst asi stejně daleko v podstatě celodenní výlet, na východě nejvzdálenější ale dosažitelné Štíty (okolo Lázku).

Za čím jedeme?

Nepokrytě se přiznám, že k výpravě mě inspiroval článek v Turistovi (časopis), který sliboval na sobotu 6.9.2014 otevření rozhledny u Horní Čermné. Protože pěknou rozhlednu člověk vždy rád navštíví, nebylo třeba váhat. Navíc nějakých 500 m západně od rozhledny je poutní místo zv. Mariánská hora, byl i cíl navíc. Kdysi jsem na Mariánskou horu dojel jaksi omylem (z Letohradu, hledaje jinou trasu a nenacházeje, použil jsem žlutou z Dolní Čermné).

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Občerstvení v tomto případě slibovala akce otevření rozhledny, konkrétně na čepu Radegast 10°, Ferdinand 11°, kofola, limo (viděl jsem i stánek s kořalkou. Z poživatin prase na rožni, klobása v udírně. Na raut pro vrchnost bohužel pozvánka nebyla. Vcelku prozřetelně jsem požil desítku a klobásu (před Ferdinandem nás nedávno varovali v oblasti Posázaví).

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Foto: Bobkart

Rozhledna se líbila dostatečně, což se nakonec dá usoudit zde http://www.turistika.cz/mista/marianka--1. Snad jen škoda, že pozdní léto je provázeno vzdušným oparem, tudíž domněnka, že by z rozhledny mohly být vidět i Jeseníky (či Krkonoše), zůstala ve stádiu dohadů (a myšlenky na nějaký podzimní zájezd). Výhoda byla i v relativně včasném příjezdu k rozhledně (asi ve 13 hodin), o hodinu později, kdy se mělo konat otevření a dorazila sem většina návštěvníků a účastníků turistického pochodu, už byla rozhledna v obležení a ke schodišti se tvořila fronta, skoro jak za komančů na banány.

Čtrnáctá hodina je tedy hodina manifestace, které není potřeba věnovat pozornost (ačkoliv program sliboval hudebníky, ochotníky a hasiče). Díky tomu je ovšem vcelku klid na vedlejší hoře Mariánské. Poutní místo zasazené do příjemného prostředí s paloučkem a alejí lip (s křížovou cestou) je relativně zánovní. Z informačního letáku se dá vyčíst, že místní poutníci se často vydávali na poutě do Maria zellu, tedy poutního místa v Horním Štýrsku. První známá pouť se konala v r. 1780 a když se pozorně začteme do letáku, padla na to celá dovolená (tehdy asi pojem neznámý). Od Lanškrouna to má být nějakých 350 km tam a ještě jednou zpátky. Pěšky se šlo 10 dní jedním směrem a 10 dní obráceně. Účastníku prý bývalo 200–300.

Roku 1814 přes Mariánskou horu v pozdních hodinách jel povozník Antonín Keprt z Kunvaldu u Žamberka. Ve tmě vůz najel na nějaký kámen a začal se naklánět, marně vozka držel náklad, povoz se na něj převrhl. Jal se modlit k Panně Marii Cellenské. Zaplálo světlo, zjevila se bílá panna a vůz nad nešťastníkem zdvihla a on mohl pokračovat v jízdě nezraněn. O nehodě pak pověděl kočí v hospodě v nedalekém Třešňovci a slíbil, že do Maria Zellu bude putovat každoročně, což plnil až do své smrti.

První označil místo v r. 1857 Leopold Fiala, kameník z Písečné, jeden z mnoha účastníků cellenské pouti. Jednalo se o sloupek, který dnes najdeme před oltářem nynějšího kostela. V r. 1862 se Fiala na Mariánskou horu přistěhoval a brzy byla postavena první kaple.

V roce 1868 byl k malé kapli postaven základ dnešního kostela (kaplička tvoří dnešní presbytář). Díky darům poutníků byl kostel rozšířen zhruba do dnešní podoby v r. 1875.

Kostel má tedy podobné uspořádání jako potní místo v Maria Zellu, tedy s tzv. Cellenskou kaplí uvnitř kostelní lodě, s kamenným sloupem před hlavním oltářem. Oltář, kazatelna a rámy obrazů jsou z velké části dílem Josefa Langra, který byl vychován u L. Fialy. Velká část výzdoby jsou dary poutníků z jiných mariánských poutních míst (P. Maria z Čenstochové, různé další obrazy, sošky). Varhany jsou dílem truhláře Hübla za Jakubovic, sochy nad vchodem jsou z r. 1883, oficiálním poutním místem je Mariánská hora od r. 1885. O rok později vznikly kapličky venkovní křížové cesty a byla vysázená alej lip. Celkově potní kostel je poměrně jednoduchou stavbou s hladkými omítkami. Obdélníkový půdorys se závěrem trojbokého presbytáže, který je původní kaple. Presbytář je zaklenut valenou klenbou, hlavní loď má strop plochý. Strop je vymalován výjevy z mariánskými zjeveními, stěny mají ornamentální výzdobu. Ty naposledy obnovovali malíři V. Kunert a p. Koblížek. Současný zvon je z dílny zvonařů Manoušků z r. 1947.

Ostatní informace

U poutního kostela najdeme původní dům L. Fialy, dnes je z něj Poutní dům, zde můžeme najít někoho, kdo nás pustí do jinak zavřeného kostela. Hlavní pouť se koná v neděli kolem 8. září (narození P. Marie). Letošní pouť byla tedy 7.9. Díky tomu, že v sobotu byla slavnost u rozhledny bylo na Mariánské hoře relativně klidně, ovšem kostel se chystal na následující slavnost. Ovšem na palouku bylo relativně hlučno (lunapark), ale kupodivu kdysi výborný country soubor Rangers, později estrádoví Plavci z reprosoustav moc neotravoval.

Poslední aktualizace: 11.09.2014
Autor příspěvku: Bobkart
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Hora zvaná Mariánská - Služby, informace
Hora zvaná Mariánská na mapě
Přidat oblast mezi oblíbené
Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:

Příspěvky v okolí Hora zvaná Mariánská

Rozhledna
V tomto případě skutečně nejde o podobu oblíbeného kuřiva, ale o zcela novou rozhlednu. Označení nese od nedalekého poutního místa Mariánská Hora u Horního Třešňovce nad Lanškrounem. Vybu…
Poutní místo
Kostel Mariánské Hory stojí přímo na evropském rozvodí do Severního a do Černého moře. Tvoří poutní místo. Nalézá se na území katastru Horní Třešňovec.
Dolní Čermná je velkou obcí s 1380 obyvateli a najdeme ji v podhůří Orlických hor, v blízkosti přírodního parku Orlice, jižním směrem od města Jablonné nad Orlicí a severním směrem od města…
Nachází se při silnici severně od obce v místech Evropského rozvodí Dunaj - Labe. Tato památná borovice lesní má obvod kmene 290 cm, výšku 11 m a její stáří je odhadováno na 300 let. Turistické  mapy: KČT 1:50 000 č.49 Českomoravské mezihoří - Českotřebovsko, GOL 1:25 000 Orlicko-Třebovsko  
Přírodní park
Nacházejí se severozápadně od města Lanškrouna a pro svoji přírodovědnou a krajinářskou jedinečnost byly v roce 1990 vyhlášeny za přírodní park o rozloze 243 ha. Jsou významným hnízdištěm…
Lanškroun leží na rozhraní Východních Čech a Moravy, východním směrem od České Třebové. Město se rozkládá v Zábřežské pahorkatině na soutoku Ostrovského a Třešňoveckého potoka. Severozápadním směrem je na toku O…
Při velkém požáru v Lanškrouně v r. 1568 byla zničena velká část města a také Městská radnice. V letech 1581-82 byla uprostřed náměstí J. M. Marků v Lanškrouně, vybudována nová renesanční radnice. V obou podlažích je široká střední chodba. Přízemí, které je zaklenuto křížovou klenbou, sloužilo k prodejním účelům, byl zde také šenk a sklad soli. V přízemí jsou z obou s…
Jablonné nad Orlicí leží ve Východních Čechách, jihovýchodně od města Rychnov nad Kněžnou. Město se rozkládá v údolí tvořeném Tichou Orlicí a pod vrcholky kopců Orlických hor. Městečko…
Muzeum řemesel je umístěno v památkově chráněném areálu Nového dvora z roku 1750 v Letohradě. Plochou 1700 m2 je největším muzeem svého druhu v ČR. Zahrnuje více než 50 ucelených ex­pozic…
10.4km
více »
Víte o Suchém vrchu, že svými 995 m je nejvyšším bodem Bukovohorské hornatiny, že z jeho vrcholu je krásný pohled do Východních Čech, na skupinu Králického Sněžníku a za jasného počasí i…
12.1km
více »
Jihozápadním směrem od města Králíky se rozprostírá Bukovohorská pahorkatina a její nejvyšší hora je Suchý vrch ( 995 m.n.m.). Na nižším vrc…
12.2km
více »
Městská památková zóna v České Třebová byla vyhlášena v roce 1995 o výměře 12,8 ha. Jejím středem je Staré náměstí, kde  stojí renesanční Stará radnice z roku 1547, …
12.3km
více »
Pastvinská přehrada byla vybudována v letech 1932-1938 na Divoké Orlici. Název přehrady je odvozen od obce Pastviny, která se připomíná v r. 1543. Umělé jezero je cca 7km dlouhé, výška…
12.9km
více »
Muzeum
Dělostřelecká tvrz Bouda je součástí pevnostního systému budovaného před II. světovou válkou. Od roku 1990 probíhají rozsáhlé rekonstrukce, které umožnili zpřístupnění veřejnosti. Pevnost je největším muzeem čes…
13.7km
více »
Rozhledna na Křížové hoře První zmínky o Křížové hoře u Červené Vody jsou z r. 1653. Pravděpodobně pojmenována byla podle kříže, který tu stával. R. 1813 se sem konalo velké procesí po vítězné bitvě nad Napoleonem u Lipska. R. 1833 zde byl postaven dřevěný kostelík Proměnění Páně, později po požáru větší s plechovou střechou. V pískovcových křížích byla osázená malovaná křížová cesta. U kostela byla r. 1923 vybudován…
14.5km
více »
Obecný popis Vystupující Rozhlednu Andrlův Chlum můžeme spatřit nad jihozápadní částí města Ústí nad Orlicí, v pardubickém kraji. Stojí v nadmořské výšce 559,3 m. Výška rozhledny je 49,4 metrů. Jediná vyhlídková plošina se nachází ve výšce 34,6 metrů. Vede k ní 183 schodů. Příjezd k rozhledně je ze silnice č.14 Vamberk - Česká Třebová, odbočka v Ústí nad Orlicí vpravo na silnici č.360 na Řetůvku a po cca 1 km odbočka vlev…
15.6km
více »
Králíky leží ve Východních Čechách, severením směrem od města Ústí nad Orlicí. Město leží na pomyslné hranici mezi Moravou a Čechami. Západním směrem od města se zvedají vrcholky Orlických hor a východním směrem p…
Tipy na výlet
Jedeme na pomyslnou hranici Čech, Moravy a Kladska, do Králík Historie dnešních Králík je prvně historicky doložena roku 1367, tehdy však ve spojitosti s doly v horách Králických. Město jako takové …
18.1km
více »
Pašerácká lávka se nachází v údolí Divoké Orlice, v přírodní rezervaci Zemská Brána. K lávce je přístup po modré značce od Zemské brány, nebo po červené Jiráskovou cestou. Současná podoba je z r. 2002, kdy byla …
19.9km
více »
Zemská brána je část řeky Divoké Orlice, kolem něhož se nachází přírodní rezervace taktéž pojmenované Zemská brána. Rozloha chráněného území je 88.22 ha. Místo dostalo svůj název díky výrazným skalnatým útvaru okolo řeky, které jakoby připomínaly bránu. Názvu nahrává i samotný fakt, že přes řeku stojí obloukový most, po kterém vede silnice. Most byl v letech 2004-2005 zrekonstruován. Na místo se dá pohodlně dojet autem, kte…
20.1km
více »
Litomyšlský zámecký areál je národní kulturní památkou a v roce 1999 byl zapsán do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Areál tvoří soubor několika budov, část z nich získalo město zpět v r…
22.1km
více »
Hrad Litice nad Orlicí se nachází ve stejnojmenné obci v podhůří Orlických hor, asi 8 km západně od Žamberka. V obci je neplacené malé parkoviště, hrad je od něj vzdálen asi 500 m Hrad je pro veřejnost přístupný od dubna do října Informace o vstupném: duben 9.00–16.00  |  soboty, neděle, státní svátky (pro předem ohlášené výpravy o minimálním počtu 10…
22.2km
více »
Litomyšl leží ve Východních Čechách, jižním směrem od města Ústí nad Orlicí. Město Litomyšl se rozkládá v srdci Svitavské pahorkatiny. Město je velmi známé…
22.5km
více »
Tipy na výlet
Navštívili jsme město Litomyšl a Zámek v Litomyšli. Přijeli jsme na náměstí do Litomyšle, kde jsme zaparkovali auto a na prohlídku města a na zámek jsme se vydali pěšky.  Litomyšl je město na samém východě …
22.5km
více »
Rozlehlé zříceniny hradu Potštejn stojí na vysokém zalesněném kopci. Potštejn se nachází v Královéhradeckém kraji, jižním směrem od Rychnova nad Kněžnou. Potštejn lze navštívit od dubna do října denně kromě ponděl…
Hrad Potštejn leží v podhůří Orlických hor, ve stejnojmenné obci, asi 5 km od města Vamberk. Hrad je přístupný pro veřejnost od dubna do října. Prohlídka hradu probíhá s průvodcem a trvá přibližně 45 min. Vstupné …
24.2km
více »
Tato hora s nadmořskou výškou 1424 m leží na hranici Čech a Polska a je dominantou krajiny. Z horského masívu odtékají řeky do třech evropských moří - Morava přes Dunaj do Černého Moře, Lipka p…
32.6km
více »
Velké Losiny jsou podhorskou rekreační a lázeňskou obcí a najdeme ji severním směrem od města Šumperku. Obec je známá nejenom díky lázním, ale také díky zdejšímu zámku, ve kterém probíhaly č…
33.1km
více »
Hrad Bouzov na Olomoucku je typickým romantickým sídlem se všemi znaky adaptace z konce 19. století, zvýrazněné cimbuřím, arkýři, střílnami, bezpočtem věží a bašt, parkem a dvěma dlouhými mosty, které se klenou na…
35.8km
více »
Náchodský zámek je kulturní dominantou města Náchoda ve východních Čechách. Charakteristickým rysem zámku je gotická válcová věž s arkádovým ochozem, která je vidět z dalekého okolí. Zámek je možné navštívit v kvě…
59.2km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace