TURISTIKU PODPORUJÍ
57 798 turistů a cestovatelů
90 431 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
880 017,- odměny za články
Lanškroun
Lanškroun leží na rozhraní Východních Čech a Moravy, východním směrem od České Třebové. Město se rozkládá v Zábřežské pahorkatině na soutoku…

více o Lanškroun

Partner lokality
Turistika.cz doporučuje
Lanškroun
Cestování a výlety
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Lanškroun
Tipy na výlet vybrat: vše / nic
 ↓ 
Druh vybrat: vše / nic
Do přírody
Na golf
Na hory
Na kole
Se psem
Vinařská turistika
Za gastronomií
Za kulturou
Za sportem
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Ostatní vybrat: vše / nic
Babyfriendly
Bivak
Hraniční přechod
Infocentrum
Nordic walking point
Ostatní
Prima Port
Turistická známka
WebKamera
Zajímavost
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Bouda
Boží muka
Chata
Chrám
Drobné památky
Dům, budova
Farma
Hrad
Hradby
Hrádek
Hradiště
Hřbitov
Hřebčín
Kaple
Kašna
Klášter
Kostel
Kříž
Lapidárium
Letohrad
Mešita
Měšťanský dům
Muzeum
Památník
Panský dvůr
Pevnost, opevnění
Pomník
Radnice
Rotunda
Rychta
Salaš, koliba
Skanzen
Socha
Statek
Synagoga
Trosky
Tvrz
Zámeček
Zámek
Zřícenina
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Hora
Hřeben
Jeskyně
Jezero
Jezírko
Kámen
Kaňon
Kopec
Krasový útvar
Louka
Minerální pramen
Ostrov
Památný strom
Park
Planina
Pláž
Pleso
Pobřeží
Pohoří
Poloostrov
Potok
Poušť
Pramen
Propast
Přírodní památka
Přírodní park
Rašeliniště
Rokle
Rybník
Řeka
Říčka
Sedlo
Skalní útvar
Slatě
Sopka
Soutěska
Studánka
Štít
Travertíny
Tůň
Údolí
Údolí, dolina
Vodní nádrž
Vodopád
Vrchol
Zahrada
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Aquapark
Cyklisté vítáni
Cyklo bar - hospůdka
Cyklo shop - servis
Golf
Koňská stezka
Koupaliště
Lázně
Ledovec
Letovisko
Potápění
Půjčovna kol
Půjčovna lodí
Rekreační oblast
Ski areál
Zábava, atrakce
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Typ vybrat: vše / nic
Autem
Balónem
Běžecká trasa
Běžky
Cyklotrasa
Golf
In line brusle
Pěší trasa
Po vodě
Ski areál
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Cestopisy vybrat: vše / nic
Články redakce vybrat: vše / nic
Rady a tipy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Moje dovolená vybrat: vše / nic
 ↓ 
Kdy jsme jeli vybrat: vše / nic
Jaro
Léto
Podzim
Zima
Délka dovolené vybrat: vše / nic
Méně než 1 týden (do 6 dní)
1 týden (7-9 dní)
Delší než 1 týden (10-12 dní)
2 týdny a více (13 a více dní)
S kým vybrat: vše / nic
Rodina s dětmi do 5-ti let
Rodina s dětmi do 10-ti let
Rodina s dětmi 10-18 let
S partnerem
S přáteli
Typ vybrat: vše / nic
Pobyt
Aktivní dovolená
Poznávací dovolená
Eurovíkend
Plavba
Prodloužený víkend
Zaměření vybrat: vše / nic
K moři
Na lyže
Za zábavou a poznáním
Do přírody
Na hory
Cyklo
Se psem
Na vodu
Aerobic
Golf
Wellness
Potápění
Za kulturou
Zábavné parky
Aquaparky
Gastronomie
Jak jsme jeli vybrat: vše / nic
Autem
Autobusem
Letadlem
Lodí
Jinak
Jak a kde jsme bydleli vybrat: vše / nic
Dům / rekreační objekt
Kemp
Apartmán
Hotel / Penzion
Stravování na dovolené vybrat: vše / nic
Vlastní
Snídaně
Večeře
Polopenze
Plná penze
All Inclusive
Ultra all inclusive
Fotogalerie vybrat: vše / nic
zobrazit výsledky

Procházka Lanškrounem

Tipy na výlet Rodina s dětmi Romantika Vycházka - půldenní Za kulturou

Kam a jak jedeme?

Dnes je "zlatá neděle". V obchodech právě vrcholí předvánoční mumraj a hodní páni obchodníci lákají lid na akční ceny produktů, zaokrouhlovaných na "baťovské" numero a u těch nejdrobnějších, označených cenou např. "19.90", si už totálně zblblý národ ani neuvědomí, že je to lež jako věž : desetníkům, dvacetníkům a dokonce i padesátihaléřovým mincím už u nás přece dávno odzvonila hrana ! Po krásném balíčku pod stromeček od naší vlády - zvýšení DPH v následujícím roce - a po předchozích hektických dnech, kdy jsem s manželkou lítal po obchodech a plnil funkci himalájského nosiče se dnes s radostí uvolím stvořit nedělní oběd a nechávám Janu, ať si svoji poslední spanilou jízdu po zlínských obchodech vychutná sama. Já jsem dal péct masíčko, otvírám počítač a své myšlénky a v duchu se vracím do jednoho krásného rána naší letní dovolené, kdy jsme ráno vstali ...

... a chystali se na výlet do města Lanškrouna a k jeho Rybníkům. Po snídani jsme prošli dosud ztichlým půvabným centrem Poličky a zamířili k vlakovému nádraží. Ve Svitavách už tradičně přestup z lokálky na jiný vlak, v České Třebové se při čekání na další přípoj našla chvilka i na "kafos end cigaretos". Pak už nasedáme do dalšího lokálního vláčku, jedoucího přes Rudoltice až na konečnou do Lanškrouna.

K našemu překvapení se nádraží nachází na "kopci" a poskytuje i pod prozatím podmračenou letní oblohou skvělý rozhled nejen na centrum města - ( dalším překvapením je jeho umístění ve svahu protilehlého kopce ) - ale také na celou velikou Lanškrounskou kotlinu. Ve skutečnosti je to velmi ploché říční údolí Moravské Sázavy a je lemováno zalesněnými výběžky Orlických hor a jejich podhůří. Při pohledu na turistickou mapu člověk zjistí, že má toto město úžasnou polohu, jako stvořenou pro letní či zimní dovolenou : je odsud blízko do Orlických hor,na Králický Sněžník a do Jeseníků, blízké Polsko se také může stát lákavým cílem a k nám na Moravu je to, co by kamenem dohodil.

Foto: Franta

Město s velmi zvláštním názvem se ve skutečnosti před jeho zkomolením jmenovalo "Landeskrone"- Koruna Zemská. Ano, natolik si král cenil tohoto území na rozhraní Čech, Moravy a Slezska, když zde ve 13.století nechal zbudovat město s velkým čtvercovým náměstím a sítí pravoúhlých ulic a poctil ho právě tímto názvem. Město se stalo centrem velikého lanškrounského a lanšperského panství a později přecházelo do vlastnictví nových majitelů, z nichž třeba vzpomenout hlavně Záviše z Falkenštejna, Zbraslavský klášter a pány z Boskovic a z Pernštejna - tyto poslední dva rody zajistily díky významným privilegiím městu rozkvět a prosperitu. Co by to ale bylo za naše město, které by nebylo vážně poškozeno v 30.leté válce ?!? Však i Lanškroun si zkusil svoje - nejen Švédi, ale i císařští vojáci si dali zvláště záležet na tom, aby město co nejvíce poničili !! Obnově a následnému dalšímu rozkvětu Lanškrouna napomohli hlavně noví němečtí osadníci, ve městě se rozvíjí mnohostranný průmysl, zakládají se školy a gymnázium a o významu města svědčí i fakt, že bylo až do r.1960 městem okresním ...

Za čím jedeme?

Ještě než sejdeme dolů do městských ulic, zaujme nás veliký komplex továrních budov nad nádražím. Lanškrounský elektronický, papírenský a strojírenský průmysl prý v dnešní době zažívá takový boom, že počet obyvatel města - ( něco přes 10 tisíc ) - je pro něj naprosto nedostačující a pracovníci do místních fabrik se prý musí svážet až z 50 km vzdáleného okolí !

Tato prosperita zatím ale není moc znát na městské periférii : od busového nádraží dolů a v okolí kruhového objezdu v údolí jsou ulice lemovány mnoha nevzhlednými domy a navíc všude okolo zrovna probíhá rozsáhlá rekonstrukce chodníků. Pak už ale stoupáme jednou z ulic s mnoha obchůdky nahoru k náměstí a ráz městských stavení se obratem mění k mnohem přívětivějšímu dojmu. Vyvrcholením naší návštěvy tohoto města je určitě první pohled na nádherné náměstí, jemuž i na tu dálku dominuje pohádková bělostná kulisa budovy - ( ozářena prvními dnešními paprsky slunce nám připadá skoro jako Tádžmahal ) - umístěná v jeho středu. Teprve zblízka vidíme, že ona skvostná budova s vysokou věží a stěnami pokrytými psaníčky je "jen" budova zdejší radnice !

Pokud patří radnice v Poličce k nejkrásnějším barokním radnicím v českých zemích, zcela jistě velmi vysokou příčku českých "nej" obsadila i ta Lanškrounská - myslím tím ale umístění v pomyslném žebříčku radnic renesančních !!

Kromě této nejkrásnější městské dominanty je na náměstí k vidění budova gymnázia, měšťanské domy a nad radnicí se nachází velice hezká empírová kašna z r.1823 s vázou a delfíny.

Stoupáme hlavní ulicí s obchody na další náměstí - Aloise Jiráska - které zdobí parčík s další, tentokráte moderní kašnou a na něž shlíží vysoká věž kostela sv.Václava. V nejhořejším cípu rynku pak nacházíme objekt Městského muzea, jehož expozice se ukrývají v nenápadním objektu místního zámku a přilehlých hospodářských budov. ( Původně zde stával Augistiniánský klášter, ten byl ale přestavěn na renesanční zámek. V 17.století si tu asi někdo neopatrný hrál s křesadlem, neboť zámek vyhořel. Byl sice obnoven, ale jako nevýznamný připadl r.1928 městu, které zde o 4 roky později umístilo muzeum. Po převratu prošel velikou rekonstrukcí a dnes nás tady vítá nejen opravená patrová zámecká budova, ale i útulný dvůr s parčíkem a přilehlých hospodářských stavení, které jsou též využívány k výstavním účelům.)

Foto: Franta

Vstupenky a základní výklad dostáváme od dvou velmi zapálených a nadšených pracovnic Muzea - je moc pěkné v dnešní době potkat i takovou "bílou vránu" z řad mladistvých, v tomto případě navíc velice sličné mlaďounké kastelánky ... Po krátkém úvodu si už sami procházíme výstavní prostory a seznamujeme se s historií Lanškrouna a expozicí regionálního sklářství, pak navštěvujeme kabinet pamětních mincí a medailí Z.Kolářského. Následuje návštěva pamětní síně geniálního skladatele a pianisty J.Pravečka a úplně na závěr přecházíme do sálu, který nabízí výstavu PANENEK ! Neohrnujte prosím - vážení pánové - nad tímto nos, neboť takové panenky jste zcela určitě jistě nikde neviděli : kromě těch všelijakých klasických z celého světa sbírka obsahuje i zcela nové exponáty ve formě podob největších světových Star a kdyby nebyly tak malé, tak bychom si připadali jako v Muzeu voskových figurín ! Tyto výtvory jsou provedeny s tak dokonalou anatomickou podobou a tvary, že při pohledu na ně by nejeden z nás - "pánů tvorstva" - chtěl být na okamžik malým klukem a půjčil by na výměnu sestře své milované autíčko, jen aby si mohl aspoň na malou chviličku pohrát s takovou panenečkou ... ( Věčná škoda, že tato výstava je jen sezónní a příště už zde bude zase něco úplně jiného !)

Plni dojmů se loučíme se sympatickými průvodkyněmi a vracíme se na hlavní náměstí, abychom zde před další procházkou - ta bude k nedalekým Lanškrounským Rybníkům - někde něco pojedli a chvilku spočinuli. I ten nejkrásnější letní den se o polednách stává velice úmorným a otravným - zvláště když se venkovní teplota vyšplhá až k tropickým hodnotám ...

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Foto: Franta

Pod renesanční radnicí se na spodním konci náměstí nachází tak trošku zvláštní pohostinné zařízení : kromě venkovní zahrádky se v interiéru nachází něco na způsob bufetu s restaurací, kavárnou a cukrárnou dohromady a navíc s překvapivou nabídkou jídla za příjemně šokující ceny ! No posuďte sami : Jana si dala hovězí s rýží a já napřed dršťkovou polévku a pak KRÁLÍKA S BRAMBOROVOU KAŠÍ. Králík byl vykostěný a toto hlavní jídlo stálo neuvěřitelných 63 Korun !!!

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Velmi se nám líbilo náměstí s neuvěřitelně sličnou radnicí a pak prohlídka Městského muzea s moc milým přístupem jeho pracovnic. Vstup na expozice zde činil třicet Korun za 1 dospělého, což je v dnešní době absolutní cenová bomba ! Městské centrum je opravdu zajímavé a kdyby to od nás nebylo tak daleko, tak bych napsal, že se sem BRZY rádi vrátíme - už jen kvůli tomu, abychom navštívili také slavnou starou hospodu Krčmu a mnohé další zajímavosti ...

Ostatní informace

Foto: Franta

Hlavní náměstí se jmenuje Markovo, ale nenese název po jednom z apoštolů, ale po slavném lanškrounském rodákovi : byl jím Jan Marek Marci a ve své době proslul - kromě jiného - hlavně jako velmi významný matematik, fyzik a astronom. Pokud si někdy pustíte slavné album od skupiny PINK FLOYD : Dark Side of the Moon neboli "Odvrácenou stranu měsíce", pak tedy vězte, že zrovna někde tam je po "lanškrouňovanovi" pojmenován jeden kráter ...

GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor (49.912, 16.609)
Poslední aktualizace: 23.12.2012
Autor: Franta
Kvalita příspěvku:    
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Lanškroun

Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
0,5km od místa

Příspěvky v okolí Procházka Lanškrounem

Kostel sv. Máří Magdalény v Lanškrouně je poměrně vzácnou – stylově čistou – empírovou stavbou. Byl postaven v roce 1827 na místě augustiniánského kláštera, založeného již v roce…
Dnešní 25 km trasa okolím Lanškrouna má za cíl zbytky gotického kláštera Koruny Panny Marie v jižní části obce Krasíkova. Z kláštera založeného roku 1267 se do dnešních dnů se zachovaly pouze zbytky obvodových zdí klášterního kostela s dřevěnou zvonicí. V 16.století mniši řádu sv. Augustina odešli do Brna a klášter roku 1552 zanikl.     Z …
Lanškroun leží na rozhraní Východních Čech a Moravy, východním směrem od České Třebové. Město se rozkládá v Zábřežské pahorkatině na soutoku Ostrovského a Třešňoveckého potoka. Severozápadním směrem je na toku O…
Tipy na výlet
Pokud zvolíme pro cestu do Lanškrouna vlak je nejlepší výchozí stanicí Česká Třebová odkud jezdí pravidelné spoje buď přímo do Lanškrouna nebo do žst. Rudoltice v Čechách kde je nutné přestoupit na přípojný motorový vlak. Cesta z Rudoltic do Lanškrouna trvá méně než 10minut. Pokud cestujeme ze směru Olomouc hl.n pestoupíme na motorový osobní vlak v žst. Rudoltice v Čec…
Budova byla vyprojektována a postavena v letech 1906-07 lanškrounským stavitelem Richardem Kreislem pro potřeby tehdejšího okresního zastupitelstva. V současné době zde sídlí část městského úřadu a městská policie.Turistická mapa KČT 1:50 000 č.49 Českomoravské mezihoří-Českotřebovsko
Infocentrum se nachází v historické části města na ulici Boženy Němcové. Kontakt: Informační centrum, B. Němcové 124, 563 01 Lanškroun telefon: 465 320 007 e-mail: info.lanskoun@seznam…
Historické město, založené Přemyslem Otakarem II., s řadou památek, jako je například renesanční a barokní zámek, přestavěný z augustiniánského kláštera.
Při velkém požáru v Lanškrouně v r. 1568 byla zničena velká část města a také Městská radnice. V letech 1581-82 byla uprostřed náměstí J. M. Marků v Lanškrouně, vybudována nová renesanční radnice. V obou podlažích je široká střední chodba. Přízemí, které je zaklenuto křížovou klenbou, sloužilo k prodejním účelům, byl zde také šenk a sklad soli. V přízemí jsou z obou s…
Naším cílem je navštívit region Lanškrounsko, který leží ve východočeském  podhůří Orlických hor, na česko – moravské hranici. Kromě centra celé oblasti – tedy 10-tisícového města Lanškroun - máme v plánu i několik památek v obcích tohoto 25-tisícového regionu. A protože hodláme přejíždět, jedeme raději autem. Samotné město Lanškroun nabízí velký počet historických památek. Za zmínku urči…
To jsme tak jednou na podzim hledali nějakou nenáročnou a nepříliš dlouhou trasu pro nevlídný, sychravý a studený podzimní den, kdy je lepší se spíš nechat vozit vlakem, než se někde cábrova…
Hostinec na dnešním Malém náměstí stál již v polovině 16. století. Nejstarší částí objektu je sklep s mohutným kamenným portálem. Dnešní podoba objektu pochází z 2. poloviny 18. století.…
Lanškrounská Kopa
Zhruba od druhé poloviny 17. století začaly v katolicky orientovaných zemích v poměrně hojné míře vyrůstat děkovné či čestné sloupy, povětšinou zasvěcené Panně Marii nebo Svaté Trojici. Podle zdrojů, kterými disp…
Děkanský Kostel sv. Václava v Lanškrouně najdeme na náměstí A. Jiráska v sousedství zámku. Kostel má gotické jádro, první zmínka o něm je z r. 1350. Od r. 1377 byl kostel součástí augustiniánského kláštera, který sem byl přemístěn ze zaplavovaných míst mimo městských hradeb. Právě klášter se později stal po přestavbě dnešním zámkem. R. 1645 kostel vyhořel a bylo přistoupeno k barokní obnově. Věž kostela je z r. 1768. V 8…
Zastávka vlaku. Zde nebo v nejbližším okolí jsou k dispozici tyto služby:vnitrostátní pokladní přepážkačtečka in-karetvýdej in-karetplatba platební kartouplatba v eurechČD Kurýrúschovn…
Veřejnosti přístupný zámek je jednou z řady historických památek města Lanškroun v Pardubickém kraji. Zámek je patrový dvoukřídlý objekt, v jehož zdivu se dochovaly pozůstatky konventu augustiniánského kláštera. Na z…
Jednou z nejzajímavějších historických památek města Lanškroun je bezesporu - původně hřbitovní - kostel sv. Anny. Tato pozoruhodná barokní stavba, nacházející se téměř na okraji…
Při naší dovolené na Vysočině jsme navštívili město Lanškroun, kde jsme naši procházku začali prohlídkou hlavního čtvercového náměstí. Uprostřed hned zaujme renesanční radnice z let 1581 - 1…
  Po dobrém obědě a krátké polední siestě opuštíme hlavní lanškrounské náměstí, s plnými bříšky scházíme na Pivovarské náměstí a odtud po značce směr Rybníky. Kromě mnoha památek má Lanškroun ještě jeden mimo…
Kam a jak jedeme? Na návrší mezi Lanškrounem a Rudolticemi do dálky svítí tozro zámku Lichtenštejnů.  V současné době je zde přístupná zámecká věž a rozsáhlá sklepení. Cena vstupného:   Otevírací doba: od 28.4. do 30.9.2012 středa: 14:00 - 18:00 sobota, neděle, svátek: 10:00 - 18:00
Přírodní park
Nacházejí se severozápadně od města Lanškrouna a pro svoji přírodovědnou a krajinářskou jedinečnost byly v roce 1990 vyhlášeny za přírodní park o rozloze 243 ha. Jsou významným hnízdištěm…
Jihozápadním směrem od města Králíky se rozprostírá Bukovohorská pahorkatina a její nejvyšší hora je Suchý vrch ( 995 m.n.m.). Na nižším vrc…
16.8km
více »
Pastvinská přehrada byla vybudována v letech 1932-1938 na Divoké Orlici. Název přehrady je odvozen od obce Pastviny, která se připomíná v r. 1543. Umělé jezero je cca 7km dlouhé, výška…
18.8km
více »
Litomyšlský zámecký areál je národní kulturní památkou a v roce 1999 byl zapsán do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Areál tvoří soubor několika budov, část z nich získalo město zpět v r…
21.5km
více »
Litomyšl leží ve Východních Čechách, jižním směrem od města Ústí nad Orlicí. Město Litomyšl se rozkládá v srdci Svitavské pahorkatiny. Město je velmi známé…
21.8km
více »
Hrad Potštejn leží v podhůří Orlických hor, ve stejnojmenné obci, asi 5 km od města Vamberk. Hrad je přístupný pro veřejnost od dubna do října. Prohlídka hradu probíhá s průvodcem a trvá přibližně 45 min. Vstupné …
28.8km
více »
Hrad Bouzov na Olomoucku je typickým romantickým sídlem se všemi znaky adaptace z konce 19. století, zvýrazněné cimbuřím, arkýři, střílnami, bezpočtem věží a bašt, parkem a dvěma dlouhými mosty, které se klenou na…
30.5km
více »
Tato hora s nadmořskou výškou 1424 m leží na hranici Čech, Moravy a Polska a je dominantou krajiny. Z horského masívu odtékají řeky do třech evropských moří - Morava přes Dunaj do Černého Moře,…
Hrad Pernštejn je druhým nejmohutnějším hradem u nás. Hrad stojí nad městečkem Nedvědicí v Jihomoravském kraji a je jedním z našich nejzachovalejších a historicky nejcennějších hradů. Hrad je možné navštívit v dubnu a říjnu o víkendech a svátcích a od května do září každý den, návštěvníci si mohou vybrat ze 4 prohlídkových tras. Jedinečnou ukázkou opevňovací techniky na hradě…
55.2km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace