Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Holovousy
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky

Holovousova naučná stezka

Tipy na výlet Rodina s dětmi Romantika Vycházka - půldenní Celodenní výlet Za kulturou Do přírody

Začátek naučné stezky nad Hláskem
Začátek naučné stezky nad Hláskem  •  Fotografie (52)  • Foto: dupis

Kam a jak jedeme?

Holovousova naučná stezka pod Hořickým chlumem byla slavnostně otevřená dne 4. června 2011. Od tohoto data pomyslný pan Holovous, zakladatel obce Holovousy, provádí malé i velké turisty krajem od bývalých lázní Hlásek přes obce Holovousy a Chodovice až po bývalý rybník Sukdol (může se psát i Suchdol). Necelých pět kilometrů dlouhá naučná stezka využívá především svoje vlastní značení, které spojuje jedenáct památek a zajímavých cílů. Trasa naučné stezky je sice krátká, nezačíná a nekončí však ve stejném místě. Navíc její začátek i konec nemá dobrou návaznost na dopravní spojení. Proto počítejte s více než pěti nachozenými kilometry.

Za čím jedeme?

Hlásek
Hlásek  •  Foto: dupis

Pojďme si představit jednotlivé zastávky, respektive cíle, této naučné stezky. Představím je velice stručně, protože většinu z nich jsem popsal v samostatných článcích. V případě zájmu o více informaci stačí v textu kliknout na název místa.

Naučná stezka začíná u bývalých lázní Hlásek. První zmínka o osadě, která v minulosti patřila střídavě k Ostroměři a Holovousům, je z roku 1790. Koncem roku 1911 Ferdinand Tománek rozšířil svůj hostinec o šest koupelen zásobovaných vodou z Javorky. Tak založil sluneční lázně pro klientelu především z blízkého okolí. Specialitou lázní bylo sázení baněk, což je ubírání krve pomocí pijavic. Procedura byla ordinovaná bujným lidem, aby se zklidnili. Dnes objekt bývalých lázní slouží k rekreačním účelům soukromým majitelům.

Druhou zastávkou jsou na okraji Holovous tři smírčí kříže. Vážou se k tragické nehodě z roku 1640, kdy v převráceném kočáře zahynuli ženich, nevěsta a družička. Měla to být odplata rodičům nevěsty za to, že nutili svoji dceru, aby se vdala za starého sedláka, kterého nemilovala. U smírčích křížů se nacházejí také božím muka.

Třetí zastávka je v obci Holovousy, u hostince U Krejčů. První zmínka o hostinci, tehdy o krčmě, pochází z roku 1529. A to díky kuriosnímu sporu o svršky paní Elišky Karlíkové z Nežetic. Ty jí odmítl vydat její nevlastní syn Mikuláš Karlík. V roce 1922 hostinec koupil František Vávra, navrátivší se z Ameriky. Po jeho smrti se vdova Vávrová vdala za pana Krejčů. Po roce 1989 byl hostinec Krejčům v restituci vrácen. Sál hostince byl společenským místem obce. Hrálo se zde divadlo, konaly volby…. V říjnu 2015 byl hostinec v provozu, o měsíc později jsme jej viděli zavřený.

Čtvrtá zastávka je na návsi v Holovousech. Zde uvidíte rybník (požární nádrž), sochu Panny Marie z roku 1875 na sloupu ve stínu čtyř lip a barokní sochu svatého Jana Nepomuckého z roku 1751. Po roce 1914 byl na návsi vysázen jabloňový sad, v němž mělo největší zastoupení Holovouské malinové. S touto odrůdou holovouští pěstitelé prorazili do světa v roce 1888 na výstavě ve Vídni. Malinové jablko holovouské, jak jej pomologové oficiálně pojmenovali, bylo označeno jako nejlepší a nejchutnější. Oblíbil si ho i sám císař pán, který prohlásil památnou větu: „Toto je jablko na můj stůl“. V 80. letech minulého století byl sad na návsi vykácen. V roce 2003 se však jabloně a hrušky na holovouskou náves opět vrátily.

Hned u návsi uvidíte holovouský zámek, který je zastávkou č. 5. Do zámku se však nepodíváte, pro veřejnost je zavřený. Sídlí v něm Ovocnářský výzkumný institut. Původně barokní zámek byl v letech 1906-1907 přestavěn J. Vejrychem v pseudogotickém a secesním stylu. Zámek obklopuje park o rozloze 1,5 ha. Roste v něm 20 druhů jehličnanů a 66 druhů listnatých stromů.

Po nakouknutí na zámek skrz vrata cesta pokračuje kolem památné lípy, pomníku padlým v 1. a 2. světové válce, dále kolem U rampy a nového objektu Ovocnářského výzkumného institutu k zastávce č. 6 u holovouské obory. Do ní se také nedostanete, přečtete si pouze několik informaci o její historii a chovu zvěře.

Žaludy
Žaludy  •  Foto: dupis

Od obory je to co by kamenem dohodil k zastávce č. 7 u chodovických vodních nádrží a tůňky. Ve druhé polovině minulého století zde bývalo koupaliště. V roce 2005 bylo přestavěné na dvě rekreační a požární nádrže o ploše 5.700 m2, respektive 2.500 m2. Na velké nádrži je atraktivní přívoz, kterým se pomocí lana a vlastní síly přitáhnete k protějšímu břehu. Vodní nádrž hlídá skleněný vodník vyrobený Martinem Štefánkem podle návrhu sochaře Jakuba Berdycha.

Po mírném stoupáním lesem se dostanete k Čertově lávce, zastávce č. 8. Místo je opředeno legendami a bájemi hlavně o čertu. Podle něj se mostek v těsné blízkosti hradiště také jmenuje. Že jste u Čertovy lávky, vám připomene kromě informační tabule i umělecké dílo s názvem Čert od sochaře Pavla Doskočila.

Ponoříte-li se dál do lesa, značky vás dovedou k 9. zastávce, ke studánce nad školou. Ta od roku 1914 bývala zásobárnou vody pro Chodovice. Dnes už tomu tak není. U pramene na čistotu vody dbá studánková víla v podobě umělecké dřevořezby od Jana Novotného. Posedět si zde můžete na dvou lavičkách.

Z lesa vyjdete nad Chodovicemi. K zastávce č. 10, ke kostelu svatého Bartoloměje, již trefíte snadno. Odhaduje se, že základy kostela pocházejí z 12. století. Písemně je kostel doložen z poloviny 14. století. Ve věži kostela se dochoval původní zvon, jeden ze čtyř, z roku 1444. V kostele je pohřbena řada majitelů holovouského panství.

Od kostela stezka pokračuje po silnici dolů, po pár metrech odbočuje ke hřbitovu. Ještě než odbočíte, můžete si na protilehlé straně silnice všimnout pomníku Mistra Jana Husa z roku 1921 zhotoveného sochařem Jaroslavem Jedličkou podle návrhu profesora V. Suchomela.

Poslední 11. zastávka je asi 300 metrů za hřbitovem. Dojdete k bývalému rybníku, později pastvinám, Sukdol. Mnoho zde neuvidíte. Můžete si připomenout na informační tabuli popsaný příběh o rychtáři Tauchmanovi, který prohrál a propil vybrané daně, a poté se v rybníku utopil. Po sestoupení na bývalé dno rybníka se můžete podívat ke studánce. Z polní cesty vás k ní navede směrovka.

To je stručný popis Holovousovy naučné stezky. Navštívená místa jsou zajímavá, mají svoji historii, jsou okořeněná řadou legend a pověstí. Vtěsnat všechno do jednoho článku, by jej udělalo příliš dlouhým. Proto jsem většinu jednotlivých míst, jak se již zmiňuji ve druhém odstavci, popsal v samostatných článcích.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Hostinec U Krejčů v Holovousech je v současnosti (listopad 2015) uzavřený. Naproti přes křižovatku je další pohostinství. Ve sportovním areálu u vagónu v Holovousech (před zastávkou č. 6) se můžete občerstvit za příznivého počasí od středy do neděle v odpoledních a večerních hodinách.

Na studánky uvedené v článku se nespoléhejte. O studánce u zastávky č. 9 se sice píše jako o zázračné, ale v době naší návštěvy byla úplně vyschlá. Taktéž vyschlá byla studánka na dně bývalého rybníka Sukdol. I když o té si nejsem jistý, zda by voda z ní byla pitná. Rok 2015 byl bohužel srážkově podprůměrný.

Totéž
Totéž  •  Foto: dupis

Největší jistotu jídla a pití najdete ve svém batohu. Nebo v Ostroměři či Hořicích v Podkrkonoší.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Velice nás překvapilo, kolik zajímavých cílů se nachází na poměrně malém území. Přiblížit místa této části regionu nám pomohly hlavně informační tabule na jednotlivých zastávkách. Několik míst oživují různé plastiky (vodník, čert, víla). Vodní nádrž zatraktivňuje ruční přívoz, který si užijí nejen děti, ale i dospělí.

Ostatní informace

Protože Holovousova naučná stezka nemá začátek a konec v jednom místě, projdete si ji buď jako součást svojí delší túry, například z Ostroměře do Hořic v Podkrkonoší, nebo místa naučné stezky navštívíte v rámci svojí vlastní trasy.

My jsme zaparkovali v Holovousech. Odtud jsme se vydali do Hlásku po trase naučné stezky, vede v tomto úseku souběžně se žlutou turistickou značkou. Zpět do Holovous jsme se vrátili vrchem kolem lesa. U smírčích křížů na okraji Holovous jsme se napojili opět na naučnou stezku. Z té jsme se již neodklonili a došli po ní až na její konec u bývalého rybníka Sukdol. K autu do Holovous jsme se vrátili hruškovou alejí přes Chodovice. Na mapě by naše trasa zanechala nepovedenou šišatou osmičku. Je však na každém, jakou trasu si zvolí, a které zastávky naučné stezky navštíví. Doporučuji si vytisknout podrobnou mapu ze stránek www.mapy.cz.

V Holovousech, případně v Chodovicích, zaparkujete na veřejných prostranstvích zdarma. Na žádném místě, kterým projdete, se vstupné neplatí.

Poslední aktualizace: 25.11.2015
Autor příspěvku: dupis
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Holovousova naučná stezka - Služby, informace
Holovousova naučná stezka na mapě
Přidat oblast mezi oblíbené
Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:

Příspěvky v okolí Holovousova naučná stezka

Holovousy - obec na jižním úpatí Hořického chlumu, která je prvně písemně doložena již roku 1260. V místech bývalé tvrze ze 13. století byl v 18. století, Františkem z Löwenehru, postaven jednopatrový zá…
Zajímavým krajinotvorným prvkem je soubor božích muk a 3 smírčích křížů, které se nachází v části obce Holohlavy nedaleko silnice č. 35 ve směru na Ostroměř. Boží muka pochází již z roku 1690. Jeden ze zmíněných smírčích křížů je datován rokem 1640. Dle pověsti byly kříže postaveny na památku svatebčanů, kteří se zde, při cestě z Mezihoře, převrátli. Zemřít měla nevětsa,…
Chodovice - obec jejíž historie sahá do dob slovanského hradiště z 9. století. První zmínka o Chodovicích je z roku 1143, kdy ves patřila strahovským premonstrátům, první písemná zmínka se však datuje rokem 1260. Dominantou obce je kostel sv. Bartoloměje, který byl založen již ve 12. století. V následných staletích byl několikrát přestavován. Dnešní podoba kostela byla…
Hořický hřbet je poslední izolovaná elevace Podkrkonoší směrem k Polabí. Hřbet je zalesněný, 26 km dlouhý a je tvořen pískovci. Údolí říček Javorky a Bystřice hřbet dělí na tři části: Mlázovický, Hořický a Vřešťov…
Vesnice
První písemná zpráva o Ostroměři pochází z roku 1382. Osídlení Ostroměřského okolí je však známé již v pravěku. Nad říčkou Javorkou, v místech, kde se zvedá hřbet Mlázovického Chlumu, se nalézá slovanské Hradiště …
Od Ostroměřského nádraží vyrazíme po souběžné zelené a modré značce k bývalé tvrzi Hradišťku. Tvrz na Hradišťku je doložena roku 1553. Od rozcestí u bývalého Ostroměřského hradiště nás již vede pouz…
Od Ostroměřského nádraží se vydáme po souběžné zelené a modré značce k bývalé tvrzi Hradišťku, která je zmíněna roku 1553. Od rozcestí u bývalého Ostroměřského hradiště nás již vede pouze značka zelená, projd…
Ostroměřské Muzeum věnované místním slavným rodákům se nachází v budově kulturního střediska. Expozice je věnována nejen dílu spisovatele Eduarda Štorcha a filmového režiséra Karla Zemana, ale i loutkoherci Matěji Kopeckému, řediteli hradeckého divadla DRAK. Pravěké osídlení Ostroměřska dokládá expozice doložená nálezy z okolí. Muzeum je možno navštívit ve dnech: úterý -…
Dnes bych vás rád pozval na rozhlednu Chlum u Hořic v Podkrkonoší. Jedná se o jednu z mnoha rozhleden, která slouží zároveň jako vysílač mobilního operátora Eurotel. I když se nejedná o žádnou oku lichotivou stavbu, natož historickou, je z této rozhledny za dobrého počasí nádherný výhled. Je totiž 410 m./n.m. a její výška = 41,5 m. Vyhlídková plošina se…
Dominanta náměstí Jiřího z Poděbrad, novogotická radnice, byla postavena byla v roce 1872 dle projektu hořického stavitele Františka Poličanského v místech původní Staré radnice. Zajímavostí je u vchodu do radnice…
Naše cesta směřuje do Podkrkonoší, do Hořic, které se nachází na úpatí Hořického Chlumu cca v polovině cesty mezi Hradcem Králové a Jičínem. Jak je z názvu příspěvku naznačeno jdeme za kamennou krás…
Masarykova věž samostatnosti je jedním z největších symbolů Hořic. Postavena byla v letech 1925 - 1938 dle projektu architekta Františka Blažka, umístěna je v ose hořického náměstí. Základní kámen byl položen 10. …
Smetanovy sady - park na úpatí Gothardu. Založen byl roku 1900 hudebním spolkem Dalibor, který zde dal postavit pomník Bedřichu Smetanovy. Rodiče budoucího skladatele měli svatbu ve zdejším Kostele Narození Panny …
Přírodní koupaliště Dachova návštěvníky očekává cca 2 km od centra Hořic na severní straně Hořického chlumu.  Pohodovou atmosféru 20 - 30 let dotváří dochované dřevěné kabinky na převlékání.  Koupaliště …
Sochařský park vznikl v letech 1966 - 1969, je výsledkem tzv. mezinárodních sochařských sympozií, která se v Hořicích konají od rok u1966. Díla sochařů vznikají v historickém lomu sv. Josefa…
Když se řekne Bělohrad tak se každému vybaví pojem Lázně Bělohrad. Proslulost místních lázní byla taková, že roku 1905 byl městu přiznán oficiální název města Lázně Bělohrad. Na tradici dnes velmi úspěšně navazují…
Hrad
Hrad Pecka stojí na návrší nad stejnojmennou obcí, nacházející se na Jičínsku v Královéhradeckém kraji. Hrad Pecka je jednou z nejvýznamnějších památek v Podkrkonoší. Po kamenném mostě ze 17. století návštěvníci přicházejí k hradní bráně. Nad Škopkovským palácem se zdvihají zbytky hlavní věže. V Harantovském paláci je stálá expozice věnovaná Kryštof…
11.8km
více »
ZOO nabízí klasickou zahradu se všemi pavilony a s více než 2.400 zvířaty po celou otevírací dobu, velké letní výběhy osazené africkými kopytníky a ptáky a Africké safari, kde návštěvníci…
16.2km
více »
Město
Jičín leží v Severních Čechách, východním směrem od Mladé Boleslavi. Město Jičín proslavil spisovatel Václav Čtvrtek ve svých pohádkách umístěných do města Jičína a jeho okolí. Václav Čtvrtek tu jako chlapec trávil prázdniny u dědečka v letech 1914 až 1918. Město Jičín je pomyslnou bránou do oblasti Českého ráje, především do Prachovských skal. U západního a východního okraje…
17.2km
více »
Valdická brána - dominanta Valdštejnova náměstí v Jičíně. Je jedinou ze tří dochovaných bran, které byly součástí původních městských zděných hradeb (pozn. redakce: součástí opevnění města). Do dnes známé podoby byla Valdická brána dostavěna kolem roku 1568 (pozn. redakce: na příkaz šlechtického rodu Trčků z Lípy, ale jak dokládají kusy zdiva…
17.3km
více »
Zámek Hrádek u Nechanic je kromě zámku Hluboká nad Vltavou nejvýznamnější českou stavbou romantické architektury postavenou po vzoru anglické gotiky. Zámek se nachází na Lubenském vrchu, 10 kilometrů západně od Hr…
Počátkem osmnáctého století nechal hrabě Sporck na svém panství, u obce Kuks, zbudovat velkolepý areál, který dodnes okouzluje návštěvníky. Kromě proslulých lázní, které patřily k nejslavnějším v tehdejší Evropě, vyrostl v nádherném labském údolí také klášterní Hospital, který ozdobily sochy Ctností a Neřestí z dílny mistra Matyáše Bernarda Brauna. Špitálnímu komplexu, který připomíná zámek, vévodí kostel Kostel Nejsvětě…
22.3km
více »
Nejznámější skalní město Českého ráje.
22.6km
více »
Název místa Vyhlídka Českého ráje vypovída za vše... prostě nádhera. Z vyhlídky se nabízí výhledy na celý amfiteátr skal, Prachovskou jehlu, Madonu, skály Plecháče. V dálce jsou vidět Trosky, Vyskeř, Mužský, ale i Ještěd a při velmi dobré viditelnosti (jako na foto) Ralsko, Bezděz, České Středohoří a Lužické hory. K Vyhlídce Českého ráje nás dovede odbočka…
22.8km
více »
Přírodní rezervace vyhlášena v roce 1933. Skalní město vzniklo usazením pískovců a slínovců na dně druhohorního moře a stalo se tak součástí českého křídového masívu. V okolí je prehistorické naleziště, svědčící o osídlení v 10. až 7. stol. př.n.l. Rezervací vede mnoho turisticky značených cest vedoucích roklemi, obklopenými pískovcovými stěnami a Krásnými vyhlídkami.…
Trosky - jednoznačně nejvýraznější dominanta Českého ráje, která se nachází cca v polovině cesty mezi Jičínem a Turnovem. V letech 1380-90 byl Čeňkem z Vartenberka mezi dvěma čedičovými vrcholky postaven hrad s vě…
29.1km
více »
Tipy na výlet
Hrad Trosky se nachází v oblasti Českého ráje na severovýchodním okraji Středních Čech. Autem Od Prahy je nejlepší spojení po dálnici E65 směrem na Mladou Boleslav a Liberec. Odbočit je třeba na 71. kil…
29.1km
více »
Romantický zámek Hrubá Skála se nalézá na okraji Hruboskalského skalního města uprostřed lesů na zalesněné skalní plošině nad obcí Hrubá Skála na Semilsku v Libereckém kraji. Historie zámku sahá do období kolem roku 1350, kdy zde Hynek z Valdštejna, postavil na mohutných pískovcových skalách, hrad Skála. S přestavbou původního hradu do podoby zámku započali Smiřičtí…
Horské městečko vklíněné do členitého terénu východních Krkonoš. K založení města došlo zásluhou ložisek kovů v blízkém okolí, která se začala těžit v 16. století. Postupně zde vyrostly…
37.5km
více »
Sněžka - nejvyšší hora České republiky, s pramenem Labe jednoznačně nejnavštěvovanější cíl Krkonoš. Do počátku 19. století byl náš nejvyšší vrchol znám pod německým názvem Scheekoppe. První český název vrcholu byl…
41.7km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace