Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Šumperk
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

Geschaderovo podzemí

Tipy na výlet Rodina s dětmi Vycházka - půldenní Za kulturou

Geschaderův dům
Geschaderův dům  •  Fotografie (35)  • Foto: Bobkart

Kam a jak jedeme?

Když už se na víkend ochladilo a jarní počasí vystřídal návrat nevlídného chladu, vlastně jako spása se jeví skutečnost, že na 18. dubna vychází den nazvaný Brány památek dokořán. Jakožto domorodec volím pěší přesun, Šumperk není žádné velkoměsto a ačkoliv nám tu jezdí jakási městská doprava, o jejich trasách nemám většího ponětí.

Za čím jedeme?

Pořadatelé nám na víkend připravili možnost navštívit místa sice notoricky známá, ale přeci jen možnost nějakou tu korunu ušetřit kupodivu vyhnala spoustu zájemců do kulturních stánků. Jako vydatný předkrm tak vychází návštěva Pavlínina dvora, tím tedy Vlastivědného muzea s aktuálními výstavami (kříže, krucifixy, včelky, Radek Pilař, šperky všeho druhu). Další volně přístupnou atrakcí je sice klášterní kostel, kde ale probíhá festiválek dětských souborů, čímž je volnost pohybu poměrně omezena. Ale hned vedle kláštera se nabízí sklepení měšťanského domu s expozicí, mapující jedno temné období v kraji pod horami.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Občerstvení tentokrát nebylo nutné, stačily pozůstatky ranní snídaně a chladné počasí příliš neodvodňuje, takže i tekutin nebylo potřeba.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Patrně nejkrásnější měšťanský dům v Šumperku se paradoxně nenachází v centru města, tedy na historickém rynku, ale poněkud níže v ulici Radniční, nicméně podle pramenů patřila lokace místa prvním“otcům zakladatelům“, dům měl vždy ve svých privilegiích právo várečné i šenkovní, tudíž kromě vaření piva i prodej vína. Nakonec umístění v ulici směřující k hlavní městské bráně vůbec nebylo špatné a vedlejší dominikánský klášter byl rovněž zdrojem slušných příjmů majitelů. Bez zajímavosti není, že badatelé se domnívají, že nějakou dobu i dům nějakou domu i ke klášteru patřil.

Paradoxně jméno Geschaderův dům objekt nese až od počátku 19. století, kdy se dostává do rukou jednoho z předních obyvatel města. Klidně by se mohl jmenovat dům Peškův (přesněji Peschkeův), čímž se dostáváme k důvodu naší návštěvy. V polovině 17. století se dům dostává do rukou rodiny předního šumperského řemeslníka Valentina Peška, soukeníka, výrobce tripu. V jeho řemesle pokračují i jeho synové, jeden z nich, Heinrich Peschke (Jindřich) pokračuje v otcově díle v místě zděděného domu.

V období po 30. leté válce přichází nejen do kraje pod Jeseníky inkvizice. Ačkoliv podle časového určení máme představu, že 17. století patří již do novověku, po dlouhotrvající válce se spíš vrátil středověk, možná i daleko temnější období. Pravda, z dějin jsou známy příklady upalování čarodějnic v období vrcholného středověku (12.-14. století), vždy šlo spíš o jednotlivce, pravého vrcholu dosáhly hony na domnělé čarodějnice právě v období 17. století, kdy už nešlo o jednotlivce, ale o desítky, leckdy až stovky obětí nepochopitelného běsnění. Dnes se všeobecně tyto tragédie kladou za vinu zjitřeného náboženského boje, právě skončená válka se odehrával i na pozadí sporů mezi katolíky a protestanty, kdo byl nepohodlný, leckdy upadl do podezření. Procesy s čarodějnicemi a čaroději probíhaly svorně po celé Evropě, bylo jedno, byla-li v zemi katolická nebo protestantská vláda. Nejvíc horliví v boji proti temným silám byli v Německu, kupodivu silný boj řádil ve Švédsku (dnes příklad tolerance). Silné protičarodějnické hnutí sílilo tehdy ještě v „našem“ Slezsku a právě odtud na Šumpersko dorazily i procesy s místními zaprodanci ďábla. Historie čarodějnic ve Velkých Losinách a Šumperku je poměrně dobře známá. Díky románu Václava Kaplického a stejnojmenného filmu Otakara Vávry Kladivo na čarodějnice je tragické období v patrnosti u širší veřejnosti. Jednou z obětí procesů se stal i Jindřich Peschke. Nejdřív byla zatčena manželka, později i sám pláteník. Marie Peschkeová byla jednou z prvních obětí inkvizitora Bobliga, ta se celkem rychle přiznala a v roce 1683 by jedno z prvních popravených. Na manžela se dostalo později, ten ovšem po několika mučeních nikdy nepřiznal své provinění a zřejmě zemřel ve vězení někdy před rokem 1696, kdy už procesy dávno skončily.

Ve své době byly procesy s čarodějnicemi těžkou ranou v slibném rozvoji města, které se vzpamatovávalo z válečného období. Sklepení Geschaderova domu se věnuje právě této temné historii v dějinách kraje pod Jeseníky. Román i film líčí inkvizitory jako určité požitkáře a prospěcháře, kteří se snažili napakovat na účet křivě obviněných. Výlohy soudních tribunálů byly totiž placeny z majetku odsouzených. Až na výjimky, tedy nemohly být z čarodějnictví obvinění nějací chudáci. I to se uvádí jako jedna z příčin, proč se upalovalo v Šumperku. Původně inkvizitoři přišli do nedalekých Velkých Losin, kde ale mezi vesničany a sedláky nebylo z čeho výdaje hradit.

Bohatší město slibovalo lepší pokrytí výdajů. Nicméně nemůžeme si představovat Bobliga jako bestii, lačnící po majetku. Dnešní pohled na tuto osobu se spíše jeví, že na boj s čarodějnictvím skutečně věřil. V dnešní ateistické době se nám to tak nezdá, ale tehdy byl ďábel všudypřítomný. Nakonec se nemusíme divit, stačí i příklady z nedávné minulosti. Kdo někdy viděl záznamy z procesů v 50. letech, projevy prokurátora Urválka a nakonec i naučené přiznání odsouzených pochopí, že lidstvo se ve své tuposti příliš nezměnilo.

Temná expozice v Geschaderově je tvořena panely s protokoly výslechů, mapami míst čarodějnických procesů, najdeme tu mučící zařízení, celu odsouzeného či boží muka, která měla upomínat na oběti těchto tragédií. Návštěvník dostane elektronického průvodce, kde mu sám Boblig cynicky líčí průběh procesů. K tomu najdeme v jedné z místnosti i video s čarodějnickou problematikou. Logicky v něm uvidíme i ukázky ze slavného Vávrova filmu. Jen mimoděk se člověku mihne myšlenka, kde že tento sice skvělý, ale jinak protřelý filmař našel odvahu (ve své době) natočit film, který byl jasným příkladem ukázky zneužití absolutní moci. Další Vávrovy filmy (Dny zrady, Sokolovo či Temné slunce) se dnes jeví jako prorežimní bláboly, které už dnes zaujmou spíš nějakého postbolševika.

Ostatní informace

Otevřeno (bohužel jen): červen, září po - ne 9:00 - 15:00

červenec, srpen po - ne 9:00 - 12:00,13:00 - 17:00

Vstupné

Dospělí 30 Kč

Děti (6 - 15 let) 10 Kč

Studenti, důchodci 20 Kč

Mimo otevírací dobu lze návštěvu domluvit po-pá tel. 583 213 721 nebo 721 346 527 a na e-mailu expozice@sumperk.cz.

Poslední aktualizace: 19.04.2015
Autor příspěvku: Bobkart
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Geschaderovo podzemí - Služby, informace
Geschaderovo podzemí na mapě
Přidat oblast mezi oblíbené
Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:

Příspěvky v okolí Geschaderovo podzemí

Založení města na krásném vršku, Schönberg, počeštěně Šumperk spadá do období velké kolonizace ve 13. století. Badatelé povětšinou uvádějí 60.–70. léta toho věku, nicméně jsou i dohady o vzniku sídla o nějakých 20 let dříve. No nechme historii historikům. Jak velká většina založených měst v tomto období, byl Šumperk založen podle plánu, který vycházel z přibližně šachovnicovým uspořádáním uliční sítě s centrálním ná…
Z původního středověkého opevnění města Šumperk se do současnosti mnoho nedochovalo. To však neznamená, že bychom z někdejších městských hradeb, pocházejících z období po roce 1496 a– zejména – po r…
Tento výlet lze pojmout nejen pěšky,či autem, ale také na kole. V Šumperku je nesčetně míst, kde můžete skloubit poznání historie, výhled do dálky či si pohrát nebo si dát pivko a děti…
Jeden z mnoha pozoruhodných šumperských domů najdeme na východní straně zdejšího „radničního“ Náměstí Míru (č. 26). V těchto místech původně stávaly dva středověké domy (č.p. 109 a 110), které v roce 1877 odkoupil…
Město Šumperk bylo založeno v druhé polovině 13. století německými kolonizátory ze sousedního Slezska jako psrávní centrum oblasti težby cenných kovů, ale záhy se hospodářský vývoj obrátil k řemeslům, zejména na textilní výrobu. Mezi nejvýznamější mezníky v dějinách města můžeme považovat sjezd moravských a slezských stavů v r. 1490, povýšení Šumperka na královské komorní město v r. 1562 a čarodějnické procesy z let 1678-9…
Na počátku 20. století si tehdejší šumperští radní usmysleli, že Stará radnice, jež měla gotické jádro a četné renesanční, barokní i klasicistní přestavby, není už tolik reprezentativní, jak by si přáli a rozhodli se, že postaví radniční budovu novou a takovou, která by více vyjadřovala německý styl. V r. 1907 byl ustanoven výbor pro výstavbu nové radnice, který předložil po několika jednáních požadavky na parametry nové…
Měšťanský dům
Zeptáte-li se některého z obyvatel Šumperka, kde že ve městě již dlouhá desetiletí sídlí nejstarší prodejna sportovních potřeb, odpoví vám zřejmě každý. S otázkou na Terschův dů…
Přestože bylo město Šumperk, dnes často nazývané „Brána Jeseníků“, založeno již ve II. polovině 13. století – pravděpodobně v roce 1269 nebo  1276 a  první písemná…
Historické a průmyslové město v podhůří Jeseníků, s řadou památek, spjaté s rodem moravských Žerotínů, téměř vylidněné za čarodějnických procesů v blízkých Velkých Losinách.
O šumperských stavbách, spojovaných s významným rakouským podnikatelským rodem Oberleithnerů, jsem již na stránkách Turistiky psal několikrát. Na závěr jsem si nechal bývalý rodový palác, který je ze všech „o…
Kupodivu park není veden na městských stránkách jako samostatný park, možná ani nikoho nenapadlo místo pod bývalou jižní stranou městských hradeb za park považovat. Ostatně porost ve svahu pod hradbami neoplýval nikdy nějakými vzácnými dřevinami a navíc přes ulici, spíše přes cestu pokračují Smetanovy sady. Nicméně nedávno vznikla celkem šťastná myšlenka využít původně nevzhledný dvůr pod bývalým šumperským zámkem a částečně…
Barokní morový sloup z r. 1719-20. Kamenný sloup s kompozitní hlavicí. Na půlměsíci stojí Panna Marie s dvěma andělíčky. Na hranolovitém podstavci v grottě (jeskyni) najdeme sv. Rozálii. Na profilované římse sochy sv. Řehoře, sv. Josefa, sv. Petra, sv. Jana Nepomuckého, na balustrádě kolem sloupu pak sv. Šebastián, sv. Roch, sv. Bruno a sv. František Xaverský. Na čelní straně soklu latinský nápis v šesti řádcích, kolem grotty další nápisy s letopočt…
Každé středověké město mělo nějakou významnou ulici, která sloužila jako slavnostní promenáda při návštěvách významných osobností, při různých slavnostech a nakonec i jako nejpohodlnější přístup do samotného centra…
Dům, budova
Od r. 2010 je zařazena do seznamu kulturních památek budova hlavní šumperské pošty. Řadí se k nejvýznamnějším stavbám meziválečného funkcionalismu u nás. Byla vystavěna v l. 1935-1937 podle návrhu architekta Ernesta (Arnošta…
Syn Marie Terezie a Františka Lotrinského, císař Josef II. Patřil po své smrti (1790) k nejoblíbenějším panovníkům, kteří trůnili nad středoevropským prostorem. Reformy, které prosadil…
Jednou ze zajímavých staveb, spojovaných s významným průmyslnickým rodem Oberleithnerů, je nepřehlédnutelná stavba na ulici Gen. Svobody, nacházející se v půli cesty mezi „Točákem“ a budovou šumperské hl…
Ve známé celorepublikové soutěží o titul Strom roku úspěšně bojoval v loňském roce i jeden strom ze Šumperka.  Pokusil se navázat na úspěchy jiných stromů, reprezentujících v minulosti Olomoucký kraj. Vž…
Že se Šumperku často říká Malá Vídeň je věcí celkem známou. Tento název souvisí se stavebním rozvojem města…
Jedním z nových míst, které slouží obyvatelům okresního města Šumperk i jeho návštěvníkům k relaxaci i poznávání je  „Zahradě přátelství a porozumění“. Jedná se o terasovou zahradu někdejšího Seidlo…
Ve chvíli, kdy jsem začal psát tento článek, mi v hlavě naskočil úryvek z jedné antitotalitní skladby tzv. stoprocentního folku, která začínala slovy „Ke svému půllitru, denně se…
Sedmadvacetitisícové okresní Město Šumperk, ležící v podhůří Jeseníků, rozhodně netrpí nedostatkem zeleně. Může se pochlubit také několika městskými parky a jedním z nich je Schillerův park, založen…
Dům, budova
První zmínka o divadelní produkci v Šumperku je z období let 1628-69, kdy šumperští měšťané inscenovali při příležitosti Velikonoc Pašijové hry. V průběhu 18. století do města určitě zavítali i kočovné divadelní společnosti. (Kdo si vzpomene, v F.L. Věkovi je zmínka o tom, jak se Václav Thám vracel až ze Šumperka, s tím že tam moc nepochodil). V dominikánském klášteře po jeho zrušení vznikla ochotnická společnost, která ovšem…
Na rohu ulic Kozinova a Husitská stojí nepřehlédnutelný dům, který je další z významných šumperských staveb, spojených s rakouskou podnikatelskou rodinou  Oberleithnerů. I když majitel této impozant…
Zřejmě nejkrásnější a nejrozsáhlejší šumperská secesní stavba – tedy nedávno rekonstruovaný činžovní dům palácového typu zvaný Marienhof (Mariin dvůr) - dnes tvoří protipól budově Finančního úřadu na ulici Generál…
Secese je všobecně  považována za poslední univerzální mezinárodní umělecko-výtvarný sloh,  jemuž se podařilo vtisknout svůj umělecký řád všem projevům a věcem moderního života. Dá se říct, že secese tvo…
Pavlínin dvůr je původně hospodářská budova, kterou nechal r. 1815 vystavět rytíř Franz Tersch. Ostatně dodnes čtvercová dispozice dvora na svou minulost upozorňuje. Rytíř F. Tersch by…
Město
Šumperk leží na Severní Moravě, severozápadním směrem od města Olomouc. Město se rozkládá u západního okraje Hrubého Jeseníku a na pravém břehu řeky Desná. Šumperk je označován jako vstupní…
Budova někdejšího německého gymnasia patří k nejvýstavnějším i největším budovám severomoravského okresního města Šumperk, jedné ze vstupních bran do Jeseníků. Monumentální neoklasicistní stavba byla postaven…
   Návštěvník Šumperku, který se do tohoto krásného města dopraví vlakem, může shlédnout jeho první barokní památku už při průchodu nádražím. Je jí členitá budova nádražní stanice, která od své rekonstru…
Nejvyšší a nejnavštěvovanější vrchol Moravy určitě upoutá svou výškou (1492 m) a možnostmi vyžití, hlavně sportovními. Poskytuje podmínky pro pěší turistiku, sjezdové a běžecké lyžovaní. Z vrcholu je výhled na Rychlebské hory, kralický sněžník a další. Výstup na vrchol je velmi jednoduchý, vede na něj asfaltová cesta. Výstup můžete zahájit např. na Ovčárně, kde vás doveze autobus, a nebo na Hvězdě u Karlovy Studánky, pokud…
22.8km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace