Křižanov
Cestování a výlety
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Křižanov
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky

Do rodiště Zdislavy z Lemberka

Tipy na výlet Rodina s dětmi Vycházka - půldenní Za kulturou Do přírody

Farní kostel sv. Václava
Farní kostel sv. Václava  •  Fotografie (6)  • Foto: Miaucis

Kam a jak jedeme?

Malé malebné městečko na Vysočině, jen pár kilometrů od dálnice D1 (sjezd Velké Meziříčí nebo Velká Bíteš) má slavnou rodačku, Zdislavu z Lemberka. Městečko je dobře dostupné jak autem, tak i na kole, vede sem několik cest s klidným provozem, krásnou kopcovitou krajinou s mnoha rybníky kolem, někdy je oblast kolem označována jako Křižanovská rybníkařská vrchovina. Je to ideální krajina na cyklovýlet, nebo výlet autem, jako zastávka třeba při cestě na Ždár nad Sázavou. V Křižanově najdeme také zámek, do nynější podoby přestavěný v 19. století (bohužel nepřístupný), Kostel Sv. Václava a kapli sv. Barbory od Santiniho.

Za čím jedeme?

Malá obec Křižanov není tak významným historickým místem jako nedaleký Žďár nad Sázavou nebo Třebíč, ale má velmi slavnou rodačku, Svatou Zdislavu z Lemberka. Křižanováci jsou náležitě pyšní na svou paní, sv. Zdislavu, v letošním roce byla dokonce zahájena výstavba jejího památníku na náměstí.

Podle historických pramenů se paní Zdislava narodila v roce 1220 v Křižanově a zemřela 1252 v Lemberku v severních Čechách. Její otec byl Přibyslav z Křižanova a matka Sibyla, původem snad Němka, která přišla do Čech s Kunhutou Štaufskou, nevěstou krále Václava I. Zdislava měla několik sourozenců, mezi nimi sestru Alžbětu, provdanou za Smila z Lichtemburka, a Eufémii, manželku Bočka z Obřan.

O jejím mládí se mnoho neví, ale rodiče byli velmi zbožní a vzdělaní a patrně ji dali na výchovu do některého z okolních klášterů. Její manžel Havel z Lemberka, za kterého se provdala okolo roku 1238, byl blízký důvěrník krále Václava I. Narodily se jim čtyři děti - doložení jsou synové Havel, Jaroslav a Zdislav a snad i dcera Markéta, o níž se zmiňuje pouze Žďárská kronika. Zdislava se stala dominikánskou terciářkou a spolu s manželem povolali dominikány do Jablonného a do Turnova. Zdislava byla prý velmi ráznou a aktivní ženou. Vychovávala a vzdělávala čeleď, starala se o nemocné ve špitále, pomáhala chudým, lidem bez domova, válečným uprchlíkům. V době nepřítomnosti manžela vedla celé panství. Zdislava zemřela velmi mladá, v 32 letech na tuberkulozu. Její hrob v Jablonném je častým cílem poutníků z celé střední Evropy. V Křižanově a částečně v Brně a na Veveří prožila své mládí, většina jejich dobročinných aktivit je však spjata s Libereckým krajem, jehož je také patronkou. Traduje se, že v době mládí v Křižanově se nepozorovaně ztrácela a utíkala do nedalekých lesů meditovat a postit se.

Zdislavin otec Přibyslav zastával funkci purkrabího a hradě Veveří a zemědělsky kolonizoval nejbližší okolí Křižanova. Na severu svého údělu dokonce začal dobývat stříbro. V roce 1287 připadla polovina Křižanova klášteru ve Žďáře, druhou polovinu vlastnili pánové z Lomnice. Zikmund a Milota Lomničtí z Křižanova byli loupeživí rytíři a stoupenci Jana Husa. V husitském období byl vypálen kostel a zpustošen hrad, rodiště paní Zdislavy. Noví majitelé, páni z Pernštejna opravili kostel, ale hrad nechali dalších sto let chátrat. Právě Pernštejnové zde založili některé velké rybníky a dobře zde hospodařili. Hrad obnovili v renesančním slohu až Lhotští ze Ptení.

Z doby Zdislaviny se v Křižanově mnoho památek nezachovalo, hrad je zničený už dávno, dnešní zámek, který stojí zhruba v místech původního hradu je po celkové přestavbě z 19. století.

Presbytář
Presbytář  •  Foto: Miaucis

Farní Kostel Sv. Václava již stál v době, kdy zde Zdislava žila a dokonce v době před příchodem jejího otce Přibyslava. Malý románský kostel zde založilo patrně Olomoucké biskupství.

První zmínka o kostele Sv. Václava je z latinské listiny z roku 1239, kostel je ale mnohem starší, románského původu, což dokazuje nález románského okna na severní fasádě při opravě kostela. Mezi lety 1230 až 1240 byl kostel přestavěn v gotickém slohu. Při přestavbě v 15. století byl přistavěn pozdně gotický presbytář. Rovněž v baroku byl kostel přestavován. V roce 1678 byla provedena přestavba, při které byla nová barokní loď spojena s vedle stojící pohřební kaplí sv. Michaela archanděla pánů Lhotských ze Ptení v jeden prostor zaklenutý barokní klenbou, čímž vznikla dvoulodní dispozice. Tuto barokní přestavbu provedla hraběnka Eleonora z Oppersdorfu rozená Dietrichsteinová. Znak jejího rodu je také proveden nad vchodem do kostela. Nově byla také zaklenuta starší loď. Z roku 1884 je pseudogotický oltář sv. Václava. V lodi kostela je moderní plastika sv. Zdislavy a jejího manžela. V interiéru kostela najdeme také starou románskou křtitelnici a pozdně gotickou křtitelnici. Varhany jsou z 1. poloviny 20. století, původní byly poškozeny za 2. světové války leteckou pumou, která zasáhla kostel a poničila ho. V Křižanově vykonávali duchovní správu dlouhou dobu také Johanité, o čemž svědčí maltézský kříž nad středním gotickým oknem v presbytáři.

Kostel je dvoulodní, neobvyklého půdorysu, vzniklého četnými stavebními úpravami. Dvoulodní kostely nalezneme také v nedaleké Velké Bíteši a ve Velkém Meziříčí, ale u obou kostelů se jedná o dvoulodí gotické. Loď s presbytářem je vyšší a širší, než menší a užší barokní loď, ze které je přes předsíň vstup do kostela. Užší loď je také kratší, protože na ni navazuje čtvercová věž kostela. Věž stála původně samostatně, je románského původu a měla rovněž obrannou funkci (střílny na fasádě), ve věži byla také místnost pro uchování cenností, pokladnice, dodnes jsou v interiéru dochovány původní dveře.

V kapli sv. Michala jsou odkryty fragmenty freskové výzdoby, patrně pozdně gotické dle stuhy s nápisem, vysoké umělecké kvality (figura archanděla Michaela s váhou). Lze se domnívat, že pod silnou vrstvou novějších omítek bude patrně mnohem větší rozsah výmalby. V interiéru kostela je také soubor renesančních náhrobků včetně náhrobku malého dítěte (náhrobky Zdeňka Lhotského ze Ptení, jeho ženy Anny roz. Podstatské a dcery Kateřiny).

V blízkosti zámku je také kaple sv. Barbory (Hrabata z Kounic v roce 1687 v Křižanově a jeho okolí začali intenzivně těžit a zpracovávat železnou rudu, v době výstavby byl Křižanov bohatým hornickým městem). Kaple byla postavena v letech 1720 -1727 snad podle projektu Jana Blažeje Santini na objednávku opata Vejmluvy ve stylu gotizujícího baroka. Postavena byla v místech kde stával hrad, rodiště Zdislavy a na místě kaple stál patrně také kostel Pany Marie, postavený ve 14. století, později vypálený a již neobnovený. Při opravách kaple byly nalezeny tři vrstvy podlah a základy velkého pilíře starého kostela. Je také písemně doloženo, že v roce 1437 byly v Křižanově dva kostely. Santiniho kaple původně vypadala jinak než dnes, měla věž, průčelí bylo barokně prohnuté (takto je kaple zobrazena na jedné staré rytině Křižanova). Krásný je interiér kaple s třemi barokními oltáři.

Křižanov byl za II. světové války značně poničen, mnoho domů na náměstí i v okolních ulicích bylo těžce poškozeno. Nicméně urbanistická struktura je zcela zachována včetně dlouhého svažitého náměstí s kašnami, původní radnice, dnes opravená, kostel a zámek se zámeckých parkem a kaplí sv. Barbory. Nedaleko je také malé letiště a okolí Křižanova je obklopeno několika malebnými rybníky. V okolí ve směru na Jivoví jsou také krásné lesy.

.

V současné době je zpracováván návrh na památník sv. Zdislavy s její bronzovou sochou, jehož autorem je akademický sochař Otmar Oliva. Památník má stát na náměstí nedaleko od kostela. Při farní pouti do Říma v roce 2013 dokonce památník získal požehnání od papeže Františka a 1. září 2013 byla zahájena jeho výstavba.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Ubytování jsme nepotřebovali, jeli jsme dál, na náměstí jsou potraviny i restaurace, kde se dá docela slušně najíst.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Nelíbilo se nám, že se nám z ničeho nic pokazilo auto a nešlo nastartovat. Velký průšvih, říkali jsme si, asi startér, možná baterka. Jeden z místních obyvatel nám velice pomohl, sehnal nám autoopraváře (s manželem jezdili po celém městě a sháněli ho, dokonce ho vyzvedli na nějaké oslavě) a ten zjistil, že nám naprosto zkolabovala baterka. Byla neděle odpoledne, všude zavřeno. Přesto nás zachránil tak, že nám pan mechanik daroval starou, ale funkční baterii a my jsme mohli bez problémů dojet domů. Nestálo nás to skoro nic. V dnešní době nevídané ! Myslím, že v Křižanovácích dodnes žije duch sv. Zdislavy a za nezištnou pomoc oběma pánům patří velký dík a přímluvy sv. paní Zdislavy. Pro nás to byl malý zázrak....Smile

Ostatní informace

Do kostela se nic neplatí, otvírací doby jsou nepravidelné, o nedělích bývá kostel otevřený, také při bohoslužbách. Zámek je nepřístupný, rovněž kaple sv. Barbory bývá otevřena jen příležitostně.

Poslední aktualizace: 20.09.2013
Autor příspěvku: Miaucis
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Do rodiště Zdislavy z Lemberka - Služby, informace
Do rodiště Zdislavy z Lemberka na mapě
Přidat oblast mezi oblíbené
Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:

Příspěvky v okolí Do rodiště Zdislavy z Lemberka

Nachází se na okraji rozlehlého náměstí a vytváří dominantu městyse. Původně románský kostel z let 1230-40 byl přestavěn goticky kolem roku 1450 a barokně upraven v 2. polovině 17. století. Modern…
Křižanov leží na rozhraní Jižní Moravy a Východních Čech, severovýchodně od města Velké Meziříčí. Městečko se rozkládá v srdci Křižanovské vrchoviny. V okolí města je vybudováno velké množství rybníků. Jižním sm…
Nachází se v bezprostřední blízkosti zámku a sloužila jako zámecká kaple. Její zasvěcení sv. Barboře bylo vzpomínkou na hornickou minulost Křižanova. Starší objekt barokně upravil v letech…
Hlavní oltář kostela sv. Václava v Křižanově je novogotický a jsou na něm umístěny - v souladu s jeho zasvěcením - sochy sv. Václava, Cyrila a Metoděje z roku 1884. Původní oltář byl raně barokní s obrazem sv. Dionýza a Václava, jak uctívají Pannu Marii s Ježíškem. Tento obraz visí v současné době v boční kapli, jeho autorem je významný rakouský malíř Tobias Pock (1609-1683),…
Rozsáhlý zámek se nachází v městečku Křižanov v kraji Vysočina. Zámek je čtyřkřídlá dvoupatrová budova kolem obdélníkového nádvoří, v severním a západním křídle jsou renesanční arkády. Na ho…
Nachází se v horní části Benešova náměstí zvaném Na Kopečku. Jde o Sloup z bílého mramoru na němž se vypíná pískovcová socha Panny Marie. Tento barokní sloup zde byl postaven v roce 1730 a jeho autorem je v té době velice známý sochař František Alexandr Jelínek. V roce 1997 byla provedena jeho celková rekonstrukce. Turistická mapa KČT 1:50 000 č.84 Velkomeziříčsko
Zábava, atrakce
Vnitrostátní a sportovní letiště Křižanov se nachází na jižním okraji městyse Křižanova. Můžete k němu dojít pěknou procházkou kolem rekreačního střediska a dětského tábora Drak, kolem ry…
Přírodní památka
Nazývá se tak komplex smíšeného lesa, který se nachází západně od obce Dobrá Voda a leží v nadmořské výšce 550 - 610 m n. m. Unikátní je tím, že se zde na relativně malé ploše nachází přes…
Svatá hora se nachází na červeně značené turistické cestě, která sem vede od vlakové stanice Ořechov. Stálým mírným stoupáním jsou to 4 km. Jde o výrazný zalesněný vrchol, který svou…
Založení meziříčského hradu je opředeno řadou pověstí a mýtů. Podle hmatatelných důkazů byl však původní hrad v Meziříčí založen v první polovině 13. století nedaleko soutoku dvou řek - Oslavy a Balinky.Prvními do…
Byla postavena v roce 1411 a od svého vzniku je majetkem města. Její výstavba byla dokončena v roce 1465. Dnešní celková výška této třípatrové hranolové věže je 64 m, ale dříve byla ještě vyšší. Je na ni umístěno celkem šest zvonů. V patře nad zvony bydlel v minulosti věžník, který střežil město shora a plnil zároveň i funci zvoníka. Na věži jsou od 16. století umístěny i hodiny, ty dnešní jsou z roku 1949 a mají …
Nachází se v historickém jádru a je přirozeným centrem města. Nachází se zde nejvýznamnější stavební památky města a okolo něho se obepíná celý areál budov městské památkové zóny.…
Velké Meziříčí leží na Jižní Moravě, severozápadním směrem od Brna. Město se rozkládá v jižní části Křižanské vrchoviny a na soutoku řek Oslavy a Balinky. Nedaleko severního okraje města je vybudován dálniční most…
Rekreační oblast
Nedaleko obce Zvole u Bystřice nad Pernštejnem se nachází velký přírodní park Westernového městečka Šiklův Mlýn. Návštěvníci se rázem ocitnou v Americe konce 19. století. Ke shlédnutí jsou stavby, post…
10.4km
více »
Z obce Zvole se přes Blažkov můžeme vydat do Šiklova mlýna, kde najdeme největší přírodní zábavní areál u nás - westernové městečko. Westernové městečko Šiklův mlýn je největší p…
10.8km
více »
Nejlépe dochovaný gotický hrad u nás, rodové sídlo staré moravské šlechty Pánů z Pernštejna.
16.8km
více »
Hrad Pernštejn je druhým nejmohutnějším hradem u nás. Hrad stojí nad městečkem Nedvědicí v Jihomoravském kraji a je jedním z našich nejzachovalejších a historicky nejcennějších hradů. Hrad je možné navštívit v dubnu a říjnu o víkendech a svátcích a od května do září každý den, návštěvníci si mohou vybrat ze 4 prohlídkových tras. Jedinečnou ukázkou opevňovací techniky na hradě…
16.8km
více »
Jedeme se podívat na jeden z našich nejpůvabnějších a nejpohádkovějších hradů. Autem přijedeme do Nedvědice, kde nás na hrad nasměrují hnědé značky. Před hradem se nachází parkoviště. Parkovné činí 50Kč. Je to jedna z největších a nejlépe dochovaných goticko-renesančních pevnostních staveb v Evropě. Zakladateli hradu byli v 1. polovině 13. století páni z Medlova. Od roku…
16.8km
více »
Klášter Porta coeli (Brána nebes) v Předklášteří u Tišnova založila v roce 1233 královna Konstancie, vdova po českém králi Přemyslu Otakarovi I. Klášterní kostel, vysvěcený v roce 1239, je trojlodní bazilikou …
Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře představuje vyvrcholení tvorby geniálního architekta Jana Blažeje Santiniho Aichla, příslušníka již třetí generace italské umělecké rodiny, usazené od 17. stolet…
Vírskou přehradu jsem navštívila několikrát. Letošní návštěva byla neplánovaná, ale o to zajímavější. Letos jsem tam totiž byla v době kdy nádrž přetékala přes okraj. Tzn. spodní výpust nezvládala a vody bylo tol…
24.3km
více »
Rozhledna
Betonová rozhledna s Kamennou podezdívkou, celková výška 29,3 m, výška horní plošiny 24 m, výška ochozu 21 m, 133 schodů. Z původní 30 m vysoké dřevěné rozhledny, která byla postavena v roce 1934 a za protektorá…
24.8km
více »
Třebíč leží na Jižní Moravě, západním směrem od Brna. Město se rozkládá ve východní části Českomoravské vrchoviny a u západního okraje přírodního parku Třebíčsko, na obou březích řeky Jihlavy, která městem protéká. V okolí města je vybudováno několik menších rybníků. Jihozápadním směrem od města je malé sportovní letiště a nedaleko něj jihovýchodně je nevelká vodní nádrž…
25.5km
více »
Rozsáhlý hrad Veveří stojí na skalnatém ostrohu nad Brněnskou přehradou. Veveří se nachází na Brněnsku v Jihomoravském kraji. Hrad Veveří je jedním z nejmalebnějších a nejrozsáhlejších hradů u nás. Vlastní hrad,…
29.9km
více »
Nejvýznamnější rekreační oblast města Brna. Nachází se na severozápadě města a dnes zabírá území městských částí Bystrc a Kníničky. Byla vybudována v letech 1936-40 na řece Svratce, kdy…
33.4km
více »
Hrad Svojanov stojí na ostrohu nad stejnojmenným městečkem v údolí Křetínského potoka. Hrad se nachází na Svitavsku v Pardubickém kraji. Hrad Svojanov je otevřen v dubnu a říjnu o víkendech…
34.2km
více »
Poslední aktualizace: duben 2016 Lodní Doprava na Brněnské přehradě je provozována od 5. května 1946. Tehdy zde poprvé vypluly lodě Brno, Morava a malý člun Svratka. Po roční odmlce dne 8…
34.3km
více »
Hrad Špilberk je monumentální pevností nad centrem největšího moravského města Brna, nacházejícího se v Jihomoravském kraji. Původní gotický královský hrad z 13. století si svého původního účelu reprezentačního …
42.2km
více »
Hrad Bítov je jedním z nejstarších a nejromantičtějších hradů u nás. Hrad se nachází na Znojemsku v Jihomoravském kraji. Stojí na ostrohu nad vodami Vranovské přehrady. Návštěvníci si mohou…
57.8km
více »
Barokní zámek se vypíná na skalním ostrohu nad řekou Dyjí ve Vranově nad Dyjí. Zámek se nachází v Jihočeském kraji. Zámek je přístupný od června do září každý den kromě pondělí a v říjnu pouze o víkendech. Dominan…
59.1km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace