Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Svět
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Rady a tipy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

Chata Svatobor s rozhlednou

Tipy na výlet Rodina s dětmi Romantika Vycházka - půldenní Do přírody Na hory Na kole

Pohled ze Svatoboru (z pokoje) na Šumavu
Pohled ze Svatoboru (z pokoje) na Šumavu  •  Fotografie (87)  • Foto: krtek2

Kam a jak jedeme?

Za cíl výletu dnes bude chata a rozhledna na hoře Svatobor. Nachází se v blízkosti města Sušice a dá se tam dostat buď autem nebo na kole, stačí najít poslední kruhový objezd ve městě, směr Hrádek. Poblíž objezdu jsou obchody řetězců Tesca, (Billy nebo Lidlu), jsou to dostatečně "významné" orientačné body. Za chvíli vyjedeme na jediný kopeček se jménem Hrádek a kousek se jede směrem dolů. V prudké pravotočivé zatáčce odbočit doleva do lesa a pokračovat pomalu vzhůru. Po dvou km dojedeme do Odolenova (mírný sjezd) a za vsí opět skoro 2 km serpentinami vzhůru. Asfalt je po většinu lesního úseku již trošku místy rozdrolen a nerovnosti se také vyskytnou, ale není to nic hrozného. Pokud si zde dovolí provozovat sjezdy na terénních koloběžkách, tak špatné to nebude a minimálně 1 km z celkových čtyř má nový povrch. Parkovat lze asi 150 metrů od vrcholu, oproti radiokomunikačním věžím, ubytovaní hosté mají vyhrazen plácek přímo za chatou

Pro pěší se nabízí nejkratší chodník po červené TZ, délka trasy cca 3,3 km. Značený chodník je v horní části trošku zarostlý a snad by bylo vhodné použít zatím neznačený, nově vybudovaný chodník, vysypaný drobným bílým kamením, a občas jej protíná červen TZ. Neznačený chodník vede od vyhlídky na Sušici (foto vyhlídky v galerii), kde začíná nebo při pohledu zezdola končí. Já jsem na něj natrefil při chůzi od Svatoboru k vyhlídce a po její pravé straně jsem najednou objevil nový chodník, jenž pokračoval mírným sklonem pomocí mnoha miniserpentinek , zřejmě do Sušice. Přesně to nevím, ušel jsem po něm asi 1,5 km a když jsem nenarazil na avízované Scheinostovo zátiší, vrátil jsem se zpátky nahoru. Kdo tuto trasu prošel, dejte mi prosím vědět, rád údaj doplním.

Za čím jedeme?

Za dalekými rozhledy a místem s báječnou atmosférou, podpořenou krásným tichem a klidem.

Horu Svatobor se nachází, jak jsem již napsal výše, kousíček od města Sušice, západním směrem. Je vidět z mnoha míst v okolí tohoto města. Proč tedy nevyužít i opačného efektu a nepostavit právě zde rozhlednu, ze které by bylo vidět široko daleko. Vrch Svatobor, již tak vzhledem ke svému okolí, dost vysoký (845m.n.m.), je totiž doslova ideálním místem pro daleké výhledy. Tuto vymoženost se rozhodly ještě vylepšit dřívější generace (v r. 1935, velkým přispěním arch. Houry) postavením kamenné rozhledny, vysoké 31,6m. Svou výškou hravě převýší okolní lesní porost, jenom dvě radiokomunikační věže nepatrně kazí jinak velice dokonalý kruhový výhled. Protože se nám od Svatoboru se pohled nejdříve rozběhne dolů do rozsáhlých údolí a až pak se začne šplhat do kopců, je zajištěna iluze doslova ptačí perspektivy. Rázem bude zapomenuta „námaha“ se zdolání 182 točitých schodů, vedoucích z přízemí až po „střechu“ a i těch několik km případné chůze z města sem nahoru.

Výstupu se vůbec není třeba bát, schody jsou dřevěné, mají velice přijatelně vysoké stupně a jsou taky dost široké, takže nehrozí nějaké to balancování na podpatcích. Na „cestu“ nám rády přisvítí okna, ze kterých lze pěkně sledovat, jak rychle nabíráme výšku. Někomu to možná prospěje, někoho zarmoutí, ale odměna nahoře je pro všechny opravdu parádní. Již u vstupu obdržíme od obsluhy kliku na otvírání oken a dalekohled se solidním 10 – násobným přiblížením (10 x 50), což vzápětí oceníme třeba při pozorování, co se děje u sousedů v nedalekém Německu , na Velkém Javoru, u nás doma na Poledníku, případně zda temelínské chladící věže chrlí oblaka páry téměř jako vždy. A nebo, pokud jsme z blízkého okolí Sušice, zda sousedovi zase běhají slepice po dvorku, gurmáni se můžou porozhlédnout, jestli už na statku U Štepána ve Vojeticích (vzduš. čarou to je 4,2 km) vyhnali na pastvu krávy. Po televizním vystoupení kuchaře Pohlraita, kdy stajnojmenné zdejší restauraci U Štěpána udělil výtečné 3 hvězdičky, se tady dveře netrhnou a je nutné zvláště při chuti na večeři, provést objednávku už s dvou týdenním předstihem.

Rozhledna na Svatoboru je hodně vděčné místo zejména pro ty, kteří se věnují fotografování, není důležité zda se focením zabýváte vážně nebo jen tak, každý si přijde na své. Absence průmyslových exhalací v tomto krásném kraji zaručuje čisté, daleké pohledy, bez přítomnosti oparu. Pro vyloženě „fajnšmekry“ by jistě bylo nejkrásnější pozorovat a fotit východ slunce, ale vzhledem k otvírací době od 10.00 hod, a to je trošku s křížkem po funuse. Zato západ slunce je nabídnut všem přímo na pohodlném „stříbrném podnose“, neboť závěrečná ve 22.00, je časem minimálně s půl hodinovou rezervou po západu slunce a divadlo to je opravdu parádní. Pro toho, kdo by se nemohl těchto pohledů nabažit, může být učiněným rájem nabídka personálu turistické chaty na Svatoboru, jenž nabízí zde ubytovaným hostům neomezený přístup na rozhlednu, samozřejmě v rámci provozní doby.

Ale pokud by měl někdo (z ubytovaných hostů) opravdu zálusk i na východ slunce, nemusí budit pani provozní ze zaslouženého spánku, stačí si otevřít okno v patře, nebo okénko na toaletě a má výhled skoro jako nahoře z rozhledny. Z placu před chatou výhledy východním směrem již značně zastírá porost, ale z patra budovy to zatím nemá chybu. Komu by to bylo málo romantické (okénkem z toalety), může si brzo ráno vyjít ven a kousíček se projít dolů od chaty po asfaltce. Hned v první levotočivé zatáčce, po ujití cca 250m od chaty, najde zde vpravo hliněný chodníček a po pár metrech chůze po něm vyjde na parádní místo s výhledem na město Sušice. Zatím nízký porost nijak nevadí v zachycení celé scenérie, doprovázející východ slunce. A klidně si tam mezičasem třeba počkat u skály na ještěrku, která si tam přijde vyhřát tělo po chladné noci. Můžu potvrdit, že to odsud vypadá hezky nejen ráno, ale i v podvečer nebo v noci.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Chatu na Svatoboru (postavenou v r. 1936) lze jako běžný turista navštívit od 10.00 hod do 22.00 v létě (7-8 měsíc) a od 11.00 do 20. 00 v sobotu a neděli v ostatním průběhu roku, jídlo lze objednat od 11.00 do 20.00 hod. Ubytování zde může celoročně najít až 22 osob v 9 pokojích, ceny se pohybují od 170 do 190 Kč za noc. Ceny na jídelním lístku se pohybují většinou kolem 80 Kč. Velice ochotný personál se vám jistě postará o to, aby chvíle strávené na Svatoboru, patřily k těm hodně příjemným a že se budete zde rádi a opakovaně vracet.

Z mého pohledu je to ideální ubytování na jednu noc (pro nemotorizovaného turistu), neboť po obhlídnutí veškerých zajímavých věcí na vrcholu a blízkém okolí (rozhledy, osada Odolenov a zdejší kaplička a j.), musí za dalšími zajímavostmi dolů do Sušice a dál za nosem. A toulat se někde třeba po Šumavě s rannějším pěším sešupem 3 km dolů ze Svatoboru a večer to samé nahoru by bylo asi dost náročné.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Líbil se mi příjemný personál restaurace, pak to ticho kolem a spousta objektů, jenž se přímo nabízelo k focení. Nazval bych to rájem fotografů, byť jen pohledem pouhého amatéra. Někomu by možná nevyhovovalo, že při ubytování na dobu delší než jednu noc, musí každodenně sjíždět dolů do „civilizace“, mně naopak přímo hladily na duši ty večerní nebo ranní pohledy z balkónu na Šumavu, koukat se z velké výšky na to, jak se krajina ukládá ke spánku, nebo ráno probouzí, to byl již dávno můj sen.

Ostatní informace

Časy pro vstup na rozhlednu jsou v podstatě shodné s otevírací dobou restaurace a dospělé stojí 20 Kč, děti 10 Kč.

Telefon na provozní chaty Svatobor – 723 711 888

Poslední aktualizace: 16.7.2010
Autor příspěvku: krtek2
Kvalita příspěvku:    
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace