Šternberk
Cestování a výlety
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Šternberk
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Rady a tipy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

Cesta za historií a poznáním města Šternberk

Tipy na výlet Rodina s dětmi Vycházka - půldenní Za kulturou

hlavní dominanty města Šternberk
hlavní dominanty města Šternberk  •  Fotografie (34)  • Foto: markyz63

Kam a jak jedeme?

Šternberk je zajímavé čtrnáctitisícové město olomouckého okresu a – alespoň co se historických památek týče – své návštěvníky rozhodně nešetří. Vždyť je zde registrováno celkem 61 kulturních památek a město se hrdě pyšní titulem Historické město roku 2008. Ono také svou roli hraje fakt, že první písemná zmínka o Šternberku pochází již z roku 1296, stojí zde známý moravský hrad a od roku 1991 zde byla prohlášena městská památková zóna. A ti, které památky zase až tak moc nezajímají, možná alespoň nejasně tuší, že se zde někdy vyráběly budíky a jezdily automobilové závody do vrchu Ecce Homo. Nebo že i Šternberk má své slavné rodáky, kterým v současné době vévodí hvězda hokejového klubu Boston Bruins David Krejčí a oblíbená herečka Hana Maciuchová. Všechny tyto informace jsme ale v době naší cesty ještě znát nemohli, protože David do NHL teprve pronikal a na svůj historický titul město teprve čekalo. Popisovaný výlet se totiž odehrál v létě roku 2007 a přiložená fotogalerie je tvořena pouze skeny dobových fotografií o rozměru 9 x 13 cm. To ovšem nic nemění na tom, že se nejedná jen o nějaké retro, ale uvedené informace platí - v podstatě beze změny - i dnes.

Celý výlet přitom vznikl jako klasická znouzectnost, ale nakonec byl opravdu velmi zajímavý a pro příznivce historických památek nabitý neobyčejným množstvím informací a vjemů. Mě osobně jen trošku vadil fakt, že jsem v té době měl být s kamarádem na kolech v rakouských Alpách. Lékaři, které jsem byl donucen navštívit, byli tehdy ovšem jiného názoru a vychrlili na mě záplavu slov, ze kterých jsem pochopil jen trombóza, embolie, zinková rakev a hospitalizace. Pěkně jsem poděkoval, podepsal revers a místo Alp se musel spokojit s – i tak nepovolenými – akcemi typu výlet s manželkou vlakem do Šternberka v podhůří Nízkého Jeseníku (kolega mezitím dobýval autobusem polskou Nysu) a třídenním cyklovýletem do oblasti mezi Brnem a moravsko-rakouským pomezím v okolí Mikulova. Ale pořád lepší než pobytovka ve špitále …

Za čím jedeme?

Po příjezdu do Šternberka, kde jsme na prohlídce města už hodně dlouho nebyli, ihned vyrážíme – kolem vyvedeného Honzíka Nepomuka z roku 1706 – směrem ku hradu. Z popisek fotografií, které jsem tehdy na kinofilm pořídil a z moudrých knih teď mohu napsat, že hrad pochází z poloviny 13. století, kdy jej založil Zdislav ze Šternberka. Koncem 14. století jej pak rozšířil Albert II. Renesanční přestavba hradu po požáru v roce 1538 už byla záležitostí Václava Berky z Dubé a Lipé. Hrad má dodnes dvě hlavní dominanty: kapli s arkýřovým presbytářem z konce 14. století a válcovou hlásku z poloviny 13. století. Tato věž – se zdivem širokým až 4 metry – však byla snížena po požáru v polovině 17. století.

V interiérech hradu se nesmí fotografovat, což jsem celkem poctivě dodržoval, protože kinofilm přece jen potřebuje čas a světlo (dnes už vám zde dovolí fotit za stovku, ale tu bych už z principu nedal). Pořídím si tedy alespoň pár snímků lapidária na vnitřním ndvoří, jehož součástí jsou např. renesanční náhrobky, erby, kamenní trpaslíci a spoustu dalších zajímavostí. Při prohlídce zjistím, že si interiéry hradu pamatuji celkem dobře, a to přesto, že naposledy jsem tady byl někdy počátkem 80. let minulého století. I tentokrát se mi nejvíce líbí jednolodní gotická kaple s křížovou klenbou (i když originál překrásné Šternberské Madony si už prohlédnete v olomouckém AMO) a fragmenty nástěnných maleb nebo různé výdobytky renesance (stropy, dveře, baldachýn nad postelí ve Velké ložnici). A pak si ještě hrad obejdeme; ze severu totiž vypadá spíše jako nějaká hradní zřícenina, ze západu jej naopak zdobí – druhotně zasklená – palácová arkádová dvouoblouková lodžie italského typu ze 16. století.

Pro někoho je hrad malý, pro někoho nevzhledný nestylový slepenec, ale v každém případě je to stavba zajímavá a navštíveníhodná. Je však pravdou, že Liechtensteinové nechali hrad v průběhu 18. a 19. století dosti zchátrat a pozdější romantická přestavba, dokončená arch. Kayserem a von Neumannem roku 1890, už nemusí každému vyhovovat.

Nastává čas opustit areál hradu a vydat se ke druhému hlavnímu cíli dne. Čeká nás komplex bývalého kláštera augustiniánů s kostelem Zvěstování Páně (bývá uváděn rovněž jako chrám Zvěstování Panny Marie). Prohlídku zde zajišťuje Handkeho občanské sdružení a ta v sobě zahrnuje expozici o historii města i kláštera, prohlídku klášterních sklepů, historické sály s obnovenou nástropní malbou od J. K. Handkeho, obrazárnu barokních malířů nebo věžní hodinové stroje. Milým bonusem je pak ukázka hry na varhany v klášterním kostele, včetně jedinečného výhledu do temně ohořelého interiéru chrámu z kůru. Nepotěšila naopak informace, že nepůjdeme do křížové chodby.

Bývalý augustiniánský klášter v současné době vlastní dva majitelé: Město Šternberk (klášter) a Římskokatolická farnost Šternberk (kostel, ambit, bývalý proboštský palác). A se šternberským kulturním atašé, který nás tenkrát prováděl a se kterým jsme se později potkali i na jedné velké výstavě VM Šumperk, jsem tenkrát sáhodlouze diskutoval na téma zajišťování uspokojení kulturních potřeb obyvatelstva. On paradoxně vyzdvihoval Šumperk, já spíše Šternberk a Uničov.

Prohlídka se mi líbila hodně a tak jsem si zakoupil i nějaké materiály, které se asi v „íčku“ dají pořídit i bezplatně. Zmíním tedy k historii klášterního komplexu a k jeho prohlídce alespoň pár slov. Spolu s farním kostelem je klášter nejvýznamnější barokní architekturou Šternberka. Budova proboštství (dnešní fara) byla postavena v letech 1718 – 1723 (arch. C.A. Reyna), vlastní stavba konventu podle projektu Antonia Beduzziho proběhla ve 30. a 40. letech 18. století. Barokní přestavba kláštera byla završena novostavbou klášterního a farního kostela Zvěstování Panny Marie na místě zbořeného gotického kostela v letech 1775 - 1783. Podoba chrámu s dvouvěžovým průčelím o výšce 60 metrů je však připisována F.A. Grimmovi. Chrámová loď je vysoká 30 metrů a zdobí ji zejména rokokové nástropní malby Antonína Sebastiniho Šebesty a hlavní oltář Ondřeje Schweigla.

V rámci prohlídky mě postupně nejvíce upoutaly historické knihy v probošství, nástropní freska Jana Kryštofa Handkeho Nanebevzetí Panny Marie, monumentální klášterní schodiště s původním hodinovým strojem, gotické i barokní sklepy, klášterní muzeum, kde najdete i tkalcovský stroj, silně připomínající první děrné štítky, odhalené nástropní a nástěnné malby v refektáři a dormitáři a obrazárna se soškou renesanční Madony. Mrzí mě jen ta křížová chodba … zvláště proto, že ambit kolem rajské zahrady zůstal v původní gotické podobě a byla na něj pouze umístěna barokní nástavba.

Tím máme splněny hlavní body výpravy a můžeme si prohlédnout v klidu pár dalších zajímavých památek města. Začneme hned před průčelím Grimmova chrámu, kde stojí barokní morový sloup. Pochází z roku 1719 a zdobí jej zlacená Panna Maria a pískovcové sochy světců. Prohlédneme si i dva smírčí kříže a pomalu se přesuneme k rekonstruovanému Hlavnímu náměstí. I tady je co vidět; ale nejvíce pozornosti zřejmě poutají supermoderní hodiny. Krátce pokorzujeme a – dodnes nevím proč – získám neodbytný pocit, že by bylo dobré se vrátit přes klášterní areál. Skvělé vnuknutí, protože z důvodu nějakého stěhování je otevřena křížová chodba. A tak si ji nakonec přece jen celou a v klidu projdu. Velká spokojenost, protože dochované gotické prostory s žebrovou křížovou klenbou bonusově doplňuje zajímavá galerie pozdně barokních a rokokových obrazů. Pak už jen krátká zastávka u portálu v místě bývalého fojtství a věznice na Horním náměstí a je konec.

Ještě však musíme dojít zpět na vlakové nádraží. Vzhledem k tomu, že mi po několikahodinovém korzování a běhání po schodech silně otekla nemocná noha a příšla první křečová vlna, trvalo to nepoměrně déle, než jsme očekávali. Plánovaný vlak nám sice ujel, ale díky tomu jsme měli dost času na klidný oběd a pivo v nádražní restauraci. Další vlak jel asi za hodinu a zbytek cesty už proběhl bez komplikací. V těch Alpách bych sice byl raději (později jsme tuto výpravu absolvovali ... a mezi horskými velikány nám vůbec nevyšlo počasí), ale výlet do Šternberka jsme si s manželkou plánovali už několik let a kdo ví, jestli bychom ho za normální situace hned tak absolvovali. Takto ho mohu alespoň všem s klidným svědomím doporučit.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Malé občerstvení jsme absolvovali přímo na šternberském hradu, to větší pak ve šternberské nádražní restauraci. Výběr těchto lokalit neprobíhal na základě doporučení nebo okamžité potřeby uspokojení chuťových buněk, ale byl dán pouze časovými důvody a tedy prostě tím, že jsme v dané chvíli byli na daném místě.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Nikdy jsem se netajil tím, že nade vše miluji gotiku, takže bych měl asi napsat: jednoznačně hradní kaple. Tentokrát však musím přiznat, že mě asi nejvíce zaujal - převážně barokní - klášterní komplex. Sice jsem částečně věděl, co nás tam čeká, ale bylo toho tak nějak více ... a bylo to prostě hodně zajímavé. A ten gotický ambit byl takovou malou bonusovou třešničkou na dortu.

Ostatní informace

Na hradě můžete volit mezi dvěma okruhy, my se tenkrát spokojili s tím kratším. I. trasa je nazvaná Liechtenšteinské sbírky a v současné době stojí 100 / 70 / 270 Kč (základní vstupné / slevněné / rodinné), II. trasa se jmenuje Velký okruh (je to I. trasa doplněná o svozové sbírky z některých uzavřených moravských hradů a zámků) a absolvujete ji za 140 / 90 / 370 Kč. K tomu je třeba přidat jednorázové výstavy, které můžete navštívit za 20 Kč. Vstupné do prostor kláštera a jeho chrámu dnes činí 50 Kč, snížené 30. A pokud si to pamatuji správně, tak v tom roce 2007 to o moc levnější nebylo.

Poslední aktualizace: 30.12.2013
Autor příspěvku: markyz63
Kvalita příspěvku:    
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Cesta za historií a poznáním města Šternberk</strong> mapa
mapa Cesta za historií a poznáním města Šternberk

Příspěvky v okolí Cesta za historií a poznáním města Šternberk

Šternberk leží na Severní Moravě, severním směrem od města Olomouc. Město se rozkládá u západního okraje Nízkého Jeseníku a v údolí tvořeném říčkou Sitkou. Od severního a východního okraje města se rozprostírají lesy. Město Šternberk je známé především motoristům, jelikož se …
Asi 16 km severně od Olomouce leží moravské město Šternberk. Podle pověsti se vznik města datuje na rok 1241, kdy udatný Jaroslav ze Šternberka porazil nedaleko Olomouce na hlavu Tatary, kteří usilovali o…
Severomoravské město Šternberk, ležící v podhůří Nízkého Jeseníku asi šestnáct kilometrů severně od krajské metropole Olomouce, na svém území skrývá celkem více než šedesát kulturních památek. Dvě z nich – tedy romantický hrad a…
Expozice času nabízí atraktivní, 14 miliard let trvající příběh od Velkého třesku k atomovým hodinám. Jedinečnými exponáty a interaktivními programy přispělo více než 20 českých a světových…
Hrad Šternberk je dominantou stejnojmenného města na okraji Nízkého Jeseníku. Hrad Šternberk se nachází v Olomouckém kraji. Kromě zbytků opevnění a zdí hlavního paláce je zde i mohutná věž z hrubého lomového zdiva, palác, skládající se ze dvou částí, gotická kaple s věžičkou a trojbokým arkýřovým uzávěrem a renesanční budova Předhradí. V prostorách renesančního paláce je…
Téměř čtrnáctitisícové město Šternberk na Olomoucku, písemně poprvé zmiňované roku 1296, nabízí svým návštěvníkům několik desítek kulturních památek. Jednou z těch nejstarších a nejméně známých je raně gotický špitální kostelík Nejsvětější Trojice. O něm se totiž poprvé dočte…
Zachovalý středověký hrad ve stejnojmenném městě v předhůří Jeseníků.
Tipy na výlet
Na Moravský Hrad Šternberk,vlakem i autobusem dobrý spojení z Olomouce. Hrad Šternberk,původně obranné středověké sídlo s dochovanou válcovitou věží a zbytky opevnění hlavního paláce,láká návštevníky nevšední…
Dominanta stejnojmenného města - hrad Šternberk byl založen v polovině 13. stol. Zdislavem ze Šternberka, příslušníka starého českého, šlechtického rodu. Původně obranné středověkké sídlo s dochovanou válcovitou v…
Šternberk - malebné městečko severně od Olomouce. Zvolíte-li k cestování vlak, jste tam z Olomouce za dvacet minut. Městečko charakterizují nejen slavné závody do vrchu Ecce Homo, ale také muzeum Expozice času, bý…
    Olomoucká ZOO patří svým Krásným a příjemným prostředím k těm nejhezčím na Moravě. V mnoha výbězích a 5 pavilonech se tu můžeme setkat se zástupci mnoha zvířecích druhů - celkový počet exemplá…
11.2km
více »
ZOO na Svatém Kopečku u Olomouce.
11.2km
více »
Poutní místo
Svatý Kopeček je velice pěkným a oblíbeným poutním a výletním místem a naleznete jej kousíček za Olomoucí. Stojí zde barokní poutní chrám Navštívení Panny Marie, který je významnou dominantou olomoucka. Místo je r…
11.5km
více »
Tipy na výlet
Hrad se nachází na okraji Nízkého Jeseníku asi 35 km od Olomouce. Z Olomouce se můžeme vydat autem směrem na Šternberk, dále směrem na Uničov ale asi v polovině v obci…
12.4km
více »
Hrad Sovinec a stejnojmenné městečko se nacházejí 13 km jižně od Rýmařova na okraji masivu Nízkého Jeseníku v Andělskohorské vrchovině, která nese podle hradu název Sovinecká vrchovina.Hrad byl založen bratry Pavl…
12.6km
více »
Město
Olomouc leží na Severní Moravě, jihozápadním směrem od Ostravy. Olomouc je nejvýznamnější historické město na Moravě ležící na soutoku řeky Moravy a Bystřice. Město je centrem oblasti zvané…
15.5km
více »
Město
Město Litovel leží přibližně 20 km severozápadně od Olomouce v srdci úrodné Hané. Malebným městečkem protéká hned 6 ramen řeky Moravy, které dodávají městu osobitý ráz i pojmenování Hanácké…
Přírodní památka
Rešovské vodopády je národní přírodní památka a najdeme ji západním směrem od obce Rešov a na toku říčky Huntavy. Přírodní památka je součástí přírodního parku Sovinecko. Severovýchodním…
Vodní nádrž Slezská Harta je největší svého druhu na Severní Moravě a rozkládá se jihovýchodním směrem od města Bruntál. Přehrada byla vybudována na toku řeky Moravice. Slezská Harta byla…
25.7km
více »
Hrad Bouzov na Olomoucku je typickým romantickým sídlem se všemi znaky adaptace z konce 19. století, zvýrazněné cimbuřím, arkýři, střílnami, bezpočtem věží a bašt, parkem a dvěma dlouhými mosty, které se klenou na…
29.6km
více »
Zřícenina
Hrad Helfštýn leží na úpatí Moravské brány. Nachází se nedaleko města Lipníku nad Bečvou v Olomouckém kraji. Helfštýn lze navštívit v březnu a listopadu o víkendech a od dubna do října…
33.4km
více »
Karlova Studánka leží severozápadním směrem od města Bruntál a tvoří vstupní bránu na vrchol Praděd ( 1492 m.n.m.), který se zvedá západním směrem nad obcí a je nejvýše položeným místem pohoří Jeseník. Karlova Studánka je jednak vyhledávanou rekreační oblastí a jednak světoznámými lázněmi, a to především pro léčbu dýchacího ústrojí. Obcí protéká říčka Bílá Opava. Karlova Studánka je nejvýše položenou obcí bruntálského re…
38.1km
více »
Středně naročný výstup podél Bílé Opavy zahájíme a ukončíme v Karlově Studánce. Na jaře bývají vodopády po jarním tání nejkrásnější, ale cesta může být mokrá a na vrcholku trasy, U Barborky, může být i sníh. V lét…
38.4km
více »
Tipy na výlet
Jedeme autem na Hvězdu, buď z Karlové Studánky nebo z Malé Morávky. My jsme parkovali na placeném parkovišti za 70 Kč (rok 2009),které bylo 27.9.2009 den před stát.svátkem totálně narvané a…
39.6km
více »
Nejvyšší a nejnavštěvovanější vrchol Moravy určitě upoutá svou výškou (1492 m) a možnostmi vyžití, hlavně sportovními. Poskytuje podmínky pro pěší turistiku, sjezdové a běžecké lyžovaní. Z vrcholu je výhled na Rychlebské hory, kralický sněžník a další. Výstup na vrchol je velmi jednoduchý, vede na něj asfaltová cesta. Výstup můžete zahájit např. na Ovčárně, kde vás doveze autobus, a nebo na Hvězdě u Karlovy Studánky, pokud…
39.6km
více »
Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně. Instalovaný výkon elektrárny je 650 MW. Horní nádrž je spojena s dolní nádrží (800 m.n.m.) dvěma tunely o průměru 3m. V době největších povodní zadržela přehrada 2 0…
39.7km
více »
Arcibiskupský zámek Kroměříž se nachází ve Zlínském kraji. Zámek je otevřen v dubnu a říjnu pouze o víkendech a od května do září každý den. Zámek patří k nejvýznamnějším památkám na Moravě. Zámek Kroměříž byl zapsán do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Zámek, na rozdíl od mnoha jiných památkových objektů, v minulosti zpřístupnil téměř všechny své…
48.3km
více »
Hostýn je významné poutní místo v Hostýnských vrších. Nejvýznamějším objektem je bazilika Nanebevzetí Panny Marie. Základní kámen byl posvěcen r.1721, stavba byla dokončena r.1748.…
48.6km
více »
Zoo Lešná Zlínská zoologická zahrada je nejnavštěvovanější a nejkrásnější místo celé Moravy. Areál zoo se rozkládá v historickém lešenském parku, ve kterém roste více než1 140 druhů dřevin a okrasných bylin. Rom…
62.7km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace