Šlapanice
Cestování a výlety
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Šlapanice
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Rady a tipy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

Brána Čech - Porta Bohemica

Tipy na výlet Rodina s dětmi Romantika Celodenní výlet Do přírody

Porta Bohemica
Porta Bohemica  •  Fotografie (20)  • Foto: klana

Kam a jak jedeme?

S naším klubem Přátel Milešovky jedeme vlakem na místo nazývané Porta Bohemica (Brána Čech), tento nádherný kaňon řeky Labe najdeme asi 3 km od Lovosic a dále chceme pokračovat na zříceninu hradu Kamýk.

Za čím jedeme?

Začínáme jako vždy z Kladna Ostrovce a jedeme vlakem směr České Středohoří. Jede jako vždy tvrdé jádro klubu Přátel Milešovky, to jsem já samozvaný náčelník klubu, mé dcery a tiskový mluvčí klubu Honza s chotí. Dnes se k nám přidali i kamarádi Honzy, Kateřina, Jirka, Renata se synkem Filípkem. Po dlouhé době zas zakupujeme skupinovou jízdenku pro 9 lidí a vyrážíme. Cestování vlakem je jako vždy v pohodě, děti pozorují z okna vláčku zvířátka a já z počátku přemýšlím co jsem doma zapomněl. S přestupem v Kralupech dojíždíme do Lovosic a zde přesedáme na vlakobus, náhradní autobusová Doprava. Výluka na trati do Teplic je kvůli sesuvu půdu na kolejový svršek a až do Radejčína provoz zajišťuje autobus. Vlakobus staví v obci Velemín, kde má trvalé bydliště Vítek, náš odborný poradce klubu.

Těsně po 10 hodině vystupujeme ve Velemíně a zdravíme se s Vítkem. Hladoví jedinci naší výpravy vytahují svačiny a rozvičujeme se k dlouhému pochodu. V přímém přenosu se podíváme na lov mouchy pavoukem. Tento tvor co nosí lidem štěstí, mouše přinesl konec jejího krátkého života na zemi. V mžiku ji omatal pavučinou a nechal si ji uloženou k snědku na pozdější dobu.

Přes Velemín vyrážíme směr Opárenské údolí na jehož konci je přívoz, který nás zaveze na druhý břeh Labe. Za chviličku jsem v Opárenském údolí a docházíme k Penzionu Černodolský mlýn, někteří účastníci zájezdu zde vyhledají občerstvení a jiní si zakoupí turistickou vizitku. Po krátcé přestávce vyrážíme ve stínu stromů kolem Milešovského potoka dál. S Vítkem vedeme odbornou turistickou debatu o tom co nás dnes čeká. Všem jsem před odjezdem z Kladna sliboval pohodovou procházku asi 9 km, trochu mě zaráží když mi Vítek sděluje, že k přívozu přes Labe je to z Velemína 7 km. Pak máme v plánu dalších asi 6 km a tak 9. kilometrová procházka se mění na 15 km. Říkám Vítkovi, hlavně se tom nezmiňuj ostatním. Přívoz přes Labe v Malých Žernosekách jezdí každou 1/2 hodinu a tak čas naší plavby po cestě postupně posunujeme z 12,30 na 13 h. Na konci Opárenského údolí míjíme domek s lidovou tvořivostí na zahradě, mají tam 2 mini hrady z betonu. Při jejich focení netuším, že to jsou první a poslední hrady, které dnes uvidíme (ale nebudu předbíhat). Procházíme okrajem obce Malé Žernoseky a míříme kolem fotbalového hřiště k přívozu. Po cestě Filípkovi loď přívozu popisuju tak trochu něco jako Titanic, s tím rozdílem, že je to bezpečná loď a potopení nám nehrozí. Asi mi moje vyprávění nevěří a dospělím účastníkům slibuji, že na lodi bude pro nás připraven raut. Na konci obce jdeme po cestě, která je lemovaná vinicemi a máme Labe a přívoz na dohled. Ještě musíme přejít železniční trať a frekventovanou silnici a jsem u přívozu. Máme jako vždy štěstí a v dálce vidíme přijíždět loďku přívozu,nalodíme se a já žertuji s převozníkem, že loď je nevlastní sestra Titanicu(obě lodi mají kormidla). Vytahuji sušenky a všem je nabízím, se slovy, že to je ten raut. Po krátké plavbě, lodivod bravurně přistane u druhého břehu a nás čeká další část cesty.

Protože je teplo a mladší dcera pořád pochoduje v krokskách, zastavujeme se na břehu řeky a naše rodinka se převléká do kraťasů a Danča do pevnější obuvi. Ostatní chvilkové zastavení využívají k rebélii, že trasa dnešního výletu nemůže měřit 9 km a že to nestihneme, že by nebylo špatné pochod zkrátit a další zákulisní řeči. Protože jsem demokrat a rebelů byla převaha tak dnešní výpravu zkracujeme jen výstup na vyhlídku Kalvárie, ze které je nádherný výhled na Labe. Tato vyhlídka je od přívozu necelé 2 km a to zvládnou i Ti, kteří se ve Velemíně málo rozvičili. Teď už jdeme po cyklostezce do Děčína, která pokračuje dál do Německa, ale tak daleko my dnes nedojdeme. Asi po 1 km chůze a uhýbání cyklistům(to je logické vždyť jdeme po cyklostezce) odbočujeme Doprava a lesem stoupáme na vyhlídku. Místy nám zdejší les připomíná prales a po krátkém, ale prudkém výstupu jsme na vyhlídce. Kocháme se výhledy, já i Vítek jsme na vyhlídce už byli a tak jsme nad věcí. Ostatní žasnou nad krásou naší Země a Českého Středohoří. Místo kde stojíme se oprávněně nazývá Brána Čech - Porta Bohemica. Z vyhlídky můžete vidět kaňon Labe, okolní kopce s vinicemi a blízké a vzdálené vrcholky Středohoří. Uděláme skupinové foto, dnes na poprvé a stejnou cestou se vracíme do Velkých Žernosek.

První při sestupu je Honza s Filípkem a ten prohásí,"zase jsem byl první" a nás ostatní to rozesměje. Při zpáteční cestě s Dančou zkoumáme jaké jména mají lodě, které kotví v přístavu u břehu. Vzpomínám si na můj oblíbený film Forest Gump, "že každá loď musí mít jméno". Po příchodu do Velkých Žernosek jdeme na pozdní oběd do restaurace Lucie. Když naplníme naše žaludky přesuneme se už jen k přívozu a po plavbě pokračujeme na vlakovou zastávku Malé Žernoseky. Počkáme na osobní vlak, který nás příblíží ke Kladnu. Na nádraží se loučíme s Vítkem, a ten jde pěšourem domů a my frčíme vláčkem taky domů. Trochu mě mrzí, že jsme nedošli až ke hradu Kamýk, ale hrad je zřícenina která nemá nohy a tak neuteče a počká na nás.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Najedli jsme z části z vlastních zásob a oběd jsme si zakoupili v restauraci Lucie ve Velkých Žernosekách, dobré jídlo za dobré ceny. Po cestě není problém občerstvení v Opárenském údolí a u přívozu v Malých Žernosekách je bufet.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Líbili se nám výhledy z Kalvárie, dobré počasí, krásná příroda v Opárenském údolí, čistý Milešovský potok a vinice, které mi chvílemi připomněli jižní Moravu.

Ostatní informace

Vstup do přírody je zdarma, přívoz 20 Kč dospělí a 10 Kč děti.

Využít lze také alternativní způsob Dopravy po Českém středohoří a Podřipsku: Středohorský motoráček

Poslední aktualizace: 2.10.2014
Autor příspěvku: klana
Kvalita příspěvku:    
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Brána Čech - Porta Bohemica</strong> mapa
mapa Brána Čech - Porta Bohemica

Příspěvky v okolí Brána Čech - Porta Bohemica

Pod tímto, na první pohled, zvláštním názvem se skrývá návštěva Lázní Mšené a.s. v obci Mšené-Lázně, které se nachází na rozhraní severních a středních Čech, cca 5 km, jižně od Budyně nad Ohří a cca 50 km sev…
Památný strom
Prastarý Oldřichův dub roste pod obcí Peruc, východně od Loun. Patří mezi nejznámější stromy v Čechách. Pověst vypráví, že se kdesi poblíž setkali kníže Oldřich a selka Božena, kerá se pak stala kněžnou. Nejstarší zprávu o dubu přináší začátkem 12. století Kosmova kronika, podle níž se toto setkání pravděpodobně uskutečnilo v roce 1004. Tento státem chráněný strom je vyso…
10.5km
více »
Renesanční zámek stojí uprostřed města Budyně nad Ohří na Litoměřicku v Ústeckém kraji. Z původní čtyřkřídlé dispozice se dochovala jen dvě křídla ? západní, pozdně gotické s několika Kamennými arkýři, a mladší, severní křídlo s hranolovou věží bývalého hradu. V pozdně gotických a renesančních interiérech jsou pozoruhodné nástěnné malby ze 16. století, především v tzv. Zlatém sále. Na prohlídkové trase je i dobově zařízená …
10.6km
více »
Zámek Libochovice patří k nejvýznamnějším raně barokním památkám u nás. Zámek se nachází 6 kilometrů od Lovosic na Litoměřicku. Zámek lze navštívit každý den od dubna do října. Interiér z…
11.4km
více »
Vrchol
Hazmburk je holý vrchol kopce ( 418 m.n.m.) se zříceninou hradu ze 13. století. Tento vrcholek je dominantou jižní části Českého středohoří a je viditelný zdaleka. Kopec se zvedá severním…
Zřícenina
Zřícenina gotické hradu Hazmburk, stojící na strmém čedičovém útesu (418 m), je snad nejznámější dominantou Českého středohoří. Hradní zřícenina Hazmburk se nachází na Litoměřicku v Ústeckém kraji. Hradní cesta ná…
15.1km
více »
Mohutný renesanční Zámek Nelahozeves, stojící na skalnatém návrší nad levým břehem řeky Vltavy, je dominantou stejnojmenné obce na Mělnicku ve Středočeském kraji. Tři zámecká dvoupatrová…
15.3km
více »
Hora Říp tvoří výraznou dominantu Polabské nížiny. K ní se vztahuje pověst o příchodu praotce Čecha a stala se tak od nepaměti jedním ze základních symbolů českého národa. Na vrcholu najdete kapli - ro…
15.7km
více »
Jedeme na horu Říp do vesnice Rovné a odtud pěšky na vrchol Řípu. Jedeme autem z Kladna  do Rovné asi 40 Km Jedeme na půldenní výlet na Horu Říp 461 m. n. m. odkud se chceme pokochat pohledem na na…
15.9km
více »
Zámek
Nádherný barokní zámek Veltrusy se nachází na Mělnicku ve Středočeském kraji. Zámek stojí přesně v ose hlavní aleje Zámeckého parku o rozloze téměř 300 ha, který je jedním z nejkrásnějších a nejlépe dochovaných anglických parků v Evropě. Půvab parku zvyšuje řada empírových a romantických staveb, jako např. Pavilón přátel venkova a zahrad, Egyptský kabinet či Pavilón Marie…
16.7km
více »
Hrad
Zřícenina hradu Okoř se nachází ve Středočeském kraji. Leží na skalnatém pahorku v údolí Zákolanského potoka, 15 kilometrů severozápadně od Prahy. Zříceninu hradu Okoř je možné navštívit od června do srpna každý d…
19.8km
více »
Městečko
V roce 1942 byla tato pěkná obec zničena nacisty. Bylo vyřčeno podezření, ze občané Lidic se účastnili atentátu na říšského protektora Heydricha, proto Hitler vydal rozkaz obec vypálit a srovnat se zemí. Tehdy b…
Zajímavost
V okrese Litoměřice se nachází velmi zajímavý objekt, který je jistě všem alespoň povědomý. Jedná se o pozdně barokní pevnost Terezín, která byla založena v roce 1780. Zahrnuje klasicistní,…
22.5km
více »
Zámek
Mělnický zámek se nachází ve Středočeském kraji a je dominantou města Mělníka, nacházejícího se na soutoku Labe a Vltavy. Současná podoba zámku je výsledkem tisíciletého vývoje od románsk…
27.2km
více »
Barokní zámek Ploskovice se nachází přibližně 6 kilometrů od města Litoměřic v Ústeckém kraji. Kromě …
28.7km
více »
Vrchol Milešovka leží nad obcí Milešov, 10 km severozápadně od Lovosic. Je nejvyšší horou Českého středohoří a zároveň největrnější horou celé ČR. Z východu odděluje Milešovku od ostatníc…
29.5km
více »
ZOO v Praze - Tróji.
30.8km
více »
Pražská ZOO... Pražská ZOO patří mezi nejlepší a nejvybavenější Zoologické zahrady v České republice. A není ani divu. V ZOO najdeme například koně převalského, adaxy, zubry a mnohé další. ZOO je velmi vhodná na Krásně strá…
31.4km
více »
Katedrála svatého Víta je největším a nejvýznamnějším pražským chrámem. Kromě bohoslužeb se zde odehrávaly i korunovace českých králů a královen. Je místem uložení ostatků svatých zemských patronů, panovníků, šlechticů a arcibiskupů. Chrám je třetím kostelem stejného zasvěcení na témže místě. Kolem roku 925 zde kníže Václav I. založil románskou rotundu, která byla po roce 1060 přestavěna v trojlodní baziliku se dvěma …
32.4km
více »
Pražský hrad je největším klenotem hlavního města i celé České republiky. Pražský hrad je národní kulturní památkou a tradičně patří k našim nejnavštěvovanějším památkám. Pražský hrad tvoří rozsáhlý komplex paláco…
32.6km
více »
Petřínská rozhledna - historie Petřínské rozhlednyPetřínská rozhledna aneb jak to celé začalo. Roku 1889 se 363 členů Klubu českých turistů vypravilo na Světovou výstavu v Paříži. Výprava se pro ně stala nezapomen…
32.8km
více »
Staroměstské náměstí, nejstarší a nejvýznamnější náměstí historické Prahy, se formovalo již od 10. st. jako tržiště na křižovatce evropských obchodních cest. Bývala zde celnice (Ungelt), kde se odedávna proclívalo…
33.7km
více »
Hlavní město
Praha je hlavní a současně největší město České republiky. Leží mírně na sever od středu Čech na řece Vltavě, uvnitř Středočeského kraje, jehož je správním centrem, ale jako samostatný kraj…
33.8km
více »
Do roku 1852 zakoupen pozemek bývalé solnice u řetězového mostu, v roce 1862 tu bylo postaveno Prozatimní divadlo pro 990 diváků (V.I.Ullmann), v roce 1868 položen základní kámen k novostavbě podle novorenesančn…
33.9km
více »
Hrad Křivoklát je jedním z nejstarších a nejvýznamnějších hradů u nás, ve středověku byl oblíbeným sídlem mnoha českých knížat a králů. Hrad je významnou kulturní památkou na Rakovnicku v…
34.3km
více »
Hlavní město
Praha je hlavním a největším městem České republiky. Leží na řece Vltavě, která protéká městem, v délce 30 km. Z Prahy je vzdušnou čarou přibližně stejně daleko k Jaderskému a k Baltskému moři. Praha je…
34.9km
více »
Kokořín aneb romantická rekonstrukce historieIluzi tajuplného hradu, po jehož Ochozu se prochází sličná dívka s nepřítomným pohledem, v případě Kokořína ani nepotřebujeme vytvářet. I když jedno podobné vyprávění o bílé postavě, která se zjevuje na Ochozu věže, mezi místními také s…
35.7km
více »
Vrcholně gotický hrad založený v roce 1348 zaujímá mezi českými hrady zcela výjimečné postavení. Byl vybudován českým králem ařímským císařem Karlem IV. jako místo pro uložení královských pokladů, především sbírek svatých relikvií a říšských korunovačních klenotů. V roce 1355 již Karel IV. pobýval na hradě, dohlížel na jeho dostavbu a na výzdobu interiérů, především hradních…
41.7km
více »
Koněpruské jeskyně vznikly činností vody ve vápencích starých přibližně 400 milionů let. Koněpruské jeskyně se nalézají uvnitř návrší Zlatý kůň nad obcí Koněprusy v CHKO Český kras as…
44.9km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace