TURISTIKU PODPORUJÍ
61 431 turistů a cestovatelů
108 485 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
1 350 722,- odměny za články

Soutěž o tři knihy Tábor malovaný světlem s fotografiemi dalších generací Šechtlů

Soutěžit můžete od 5.10.2016 do 10.11.2016

Soutěž byla ukončena, už nejde hlasovat.

Rodina Šechtlova fotografuje v Táboře už 140 let. Do dnešní doby bylo zachováno asi 13 tisíc originálních skleněných negativů z let 1860 - 1938, které dokumentují nejen přeměny Tábora a jeho okolí, ale také výjimečné osobnosti (např. secesního sochaře Františka Bílka, Josefa Holečka, císaře Franze Josefa, Tomáše G. Masaryka, Edvarda Beneše), zajímavé události (např. Krajinská výstava v Táboře v r. 1902, stavba Křižíkovy elektrifikované dráhy r. 1903), díla umělců, život za první světové války, osvobození a návštěvy prezidentů.

Ignác Šechtl je především znám jako vášnivý fotograf, který dokumentoval události v Táboře i vývoj města od roku 1868 a také jako zakladatel ateliéru Šechtl a Voseček. Ale byl i průkopník kinematografie, zakladatel rybářského spolku a nadšený divadelní ochotník.

 V roce 1896 Ignác propadl další novince — kinematografu. Jako první mimo Prahu dostal koncesi na promítání živých obrazů. Už v roce 1896 mělo proběhnout promítání v Plzni, které by bylo první v Čechách. Pro technické problémy se však pravděpodobně poprvé promítalo až v roce 1897 v táborské Střelnici (malý sál). Ignác ale nebyl s jeho technickou kvalitou spokojen a proto odjel do Vídně vyřešit problémy se světlem. Později s kinematografem kočoval, ale jeho počínání bylo výrazně ztrátové a tak kinematograf i filmy prodal kouzelníkovi Ponrepovi....

O co soutěžíme?

Tři výherci obdrží dlouho očekávánou knihu Tábor malovaný světlem s fotografiemi dalších generací Šechtlů.

Soutěžní otázka:

Rodinnou tradici ateliéru Šechtl a Voseček založil roku 1865 Ignác Šechtl (Schächtl). Na jeho práci navázali:

Nápovědu naleznete zde.Aktuálně nejde hlasovat

Soutěž už skončila.

Podmínky soutěže naleznete zde.

Výsledky soutěže

Blahopřejeme výhercům soutěže: E. Sachunská, J. Lišková, M. Štěpán!