TURISTIKU PODPORUJÍ
61 431 turistů a cestovatelů
108 485 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
1 350 722,- odměny za články

Soutěž o 6 knih - Malý špalíček výletů po Královéhradeckém kraji

Soutěžit můžete od 24.8.2015 do 6.9.2015

Soutěž byla ukončena, už nejde hlasovat.

Letošní turistická sezóna v Královéhradeckém kraji se nese ve znamení baroka. Jednou z hlavních událostí letošního roku bylo otevření zrekonstruovaných významných barokních památek – Hospitalu v Kuksu a Benediktinského kláštera v Broumově. Baroko však nejsou jen paláce a monumentální chrámy, ale i malebné vesnické kostelíky a kapličky, ba i krajina, kterou naši předci utvářeli, stejně jako nádherná barokní hudba Vivaldiho, či výtvarná díla holandských mistrů. Baroko zkrátka přineslo Evropě zbídačené Třicetiletou válkou nové vidění světa. V našem kvízu proto „zabrousíme“ do časů baroka a seznámíme se s významnými osobnostmi a s nimi spojenými barokními památkami našeho kraje.

O co soutěžíme?

Soutěžíme o 6 ks (6 výherců) Malého špalíčku výletů po Královéhradeckém kraji, který obsahuje 52 tipů na výlety a zajímavosti u nás v kraji. Součástí publikace jsou i slevové poukázky na vstupy do zámků, galerií apod.

Soutěžní otázky:

1. Jak jsme již uvedli, baroko vtisklo novou podobu veškerému lidskému počínání od architektury počínaje, filosofií konče. Co ale vlastně znamená slovo „baroko“?

a) Směšný, podivný, zakřivený
b) Nádherný, okázalý
c) Ohromný, robustní

2. Jedním z nejvýznamnějších představitelů barokního sochařství u nás, byl rakouský sochař Matyáš Bernard Braun (1684 – 1738). Hrabě Špork si tohoto sochaře najmul pro sochařskou výzdobu areálu v Kuksu a svého zámku v Lysé nad Labem. V jednom východočeském městě stojí mimo jeho děl (lapidárium v pevnosti) i sochařova busta. O které město se jedná?

a) Nové Město nad Metují
b) Rychnov nad Kněžnou
c) Jaroměř

3. Dominantou města Chlumec nad Cidlinou je barokní zámek Karlova Koruna italského architekta Jana Blažeje Santiniho. Hrabě František Ferdinand Kinský si nechal své sídlo postavit v rekordně krátké době. Za jak dlouho mu stihli zámek postavit?

a) 6 měsíců
b) 12 měsíců
c) 24 měsíců

4. Navštívíte-li nádherný pískovcový labyrint Broumovských stěn, zajisté dojdete k barokní kapli, odkud je krásný výhled na Broumovskou kotlinu. Kapli nechal v letech 1732 – 1733 postavit opat broumovského kláštera Othmar Zinke. Jak se tato kaple nazývá?

a) Hvězda
b) Kruh
c) Kříž

5. V zahradách jednoho východočeského zámku stojí 17 postaviček trpaslíků (karikatury šlechticů, měšťanů úředníků a venkovanů), které si nechal pro pobavení vytvořit nám již známý hrabě Špork, jak jinak než od sochaře Matyáše Brauna. Ve kterém zámku tyto trpaslíky můžete spatřit?

a) Zámek Potštejn
b) Zámek Rychnov nad Kněžnou
c) Zámek Nové Město nad Metují

Nápovědu naleznete zde.Aktuálně nejde hlasovat

Soutěž už skončila.

Podmínky soutěže naleznete zde.

Výsledky soutěže

Blahopřejeme výhercům:Žaneta Kloutvorová, Václav Materna, Martina Viková, Michal Sacher, Veronika Sznapková, Alena Teplá!