TURISTIKU PODPORUJÍ
61 084 turistů a cestovatelů
104 590 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
1 252 123,- odměny za články
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Svět
Tipy na výlet vybrat: vše / nic
 ↓ 
Druh vybrat: vše / nic
Do přírody
Na golf
Na hory
Na kole
Se psem
Vinařská turistika
Za gastronomií
Za kulturou
Za sportem
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Ostatní vybrat: vše / nic
Bivak
Hraniční přechod
Infocentrum
Nordic walking point
Ostatní
Turistická známka
WebKamera
Zajímavost
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Hrad
Zámek
Zřícenina
Trosky
Kaple
Klášter
Pomník
Kříž
Chata
Muzeum
Bouda
Kostel
Památník
Měšťanský dům
Salaš, koliba
Letohrad
Farma
Hřebčín
Zámeček
Tvrz
Skanzen
Hradiště
Rotunda
Statek
Dům, budova
Chrám
Hřbitov
Hradby
Lapidárium
Kašna
Socha
Boží muka
Hrádek
Panský dvůr
Rychta
Pevnost, opevnění
Radnice
Drobné památky
Mešita
Synagoga
Příroda vybrat: vše / nic
Hora
Kopec
Štít
Vrchol
Jezero
Potok
Pleso
Rybník
Vodopád
Propast
Minerální pramen
Jeskyně
Krasový útvar
Údolí
Skalní útvar
Jezírko
Řeka
Říčka
Pohoří
Údolí, dolina
Kaňon
Sedlo
Travertíny
Planina
Hřeben
Louka
Pramen
Kámen
Zahrada
Rašeliniště
Slatě
Památný strom
Přírodní park
Ostrov
Sopka
Pobřeží
Poušť
Park
Rokle
Přírodní památka
Vodní nádrž
Studánka
Soutěska
Tůň
Pláž
Poloostrov
Bažina, mokřady
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Lázně
Rekreační oblast
Koňská stezka
Aquapark
Letovisko
Koupaliště
Ledovec
Ski areál
Golf
Půjčovna lodí
Cyklo bar - hospůdka
Cyklo shop - servis
Potápění
Zábava, atrakce
Půjčovna kol
Vinařský cíl
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Typ vybrat: vše / nic
Autem
Balónem
Běžecká trasa
Běžky
Cyklotrasa
Golf
In line brusle
Pěší trasa
Po vodě
Ski areál
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Cestopisy vybrat: vše / nic
Tipy a novinky vybrat: vše / nic
Rady a tipy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Moje dovolená vybrat: vše / nic
 ↓ 
Kdy jsme jeli vybrat: vše / nic
Jaro
Léto
Podzim
Zima
Délka dovolené vybrat: vše / nic
Méně než 1 týden (do 6 dní)
1 týden (7-9 dní)
Delší než 1 týden (10-12 dní)
2 týdny a více (13 a více dní)
S kým vybrat: vše / nic
Rodina s dětmi do 5-ti let
Rodina s dětmi do 10-ti let
Rodina s dětmi 10-18 let
S partnerem
S přáteli
Typ vybrat: vše / nic
Pobyt
Aktivní dovolená
Poznávací dovolená
Eurovíkend
Plavba
Prodloužený víkend
Zaměření vybrat: vše / nic
K moři
Na lyže
Za zábavou a poznáním
Do přírody
Na hory
Cyklo
Se psem
Na vodu
Aerobic
Golf
Wellness
Potápění
Za kulturou
Zábavné parky
Aquaparky
Gastronomie
Jak jsme jeli vybrat: vše / nic
Autem
Autobusem
Letadlem
Lodí
Jinak
Jak a kde jsme bydleli vybrat: vše / nic
Dům / rekreační objekt
Kemp
Apartmán
Hotel / Penzion
Stravování na dovolené vybrat: vše / nic
Vlastní
Snídaně
Večeře
Polopenze
Plná penze
All Inclusive
Ultra all inclusive
Fotogalerie vybrat: vše / nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

12. Z předhradí – do hradu

Rady a tipy Ostatní

5. Z předhradí – do hradu

Hrdy hrade, tvrdý hrade

jak se mocně zvedá

v lůně drsných skal a borů

plná sily, plná vzdoru

tvoje lebka seda !

První a druhý dvůr jsou novější částí Helštýna, přistavené k starému hradu Kravařů Vilémem z Pernštýna okolo roku 1480. Tento nejbohatší pán své doby rozšířil svůj „milý Helštýn“ nejen o první a druhý dvůr --- předhradí --- on přestavěl i ostatní částí zejména též zámek od základů tak., že vším právem druhým zakladatelem hradu nazván býti může.

Na konci druhého dvoru staneme před novým příkopem, třetího v pořadí, do něhož z druhého dvora za skupinou smrčku pohodlně sejití lze. V příkopu tom vystavená v druhé polovici našeho století (19. stol.) pumpa, jejíž vodu ale ani dobrým žaludkům odporučiti nemůžeme. Příkop ten býval až do Viléma z Pernštýna prvním hradním příkopem, a nalezneme jej, při obchůzce hradu zvenčí na straně severní za hradní zeď prodloužený.

Z předhradí do hradu dostaneme se po mostě, k němuž vede cesta podél jižní zdí druhého dvoru. Zastavme na mostě chvíli. Před námi vidíme lehký gotický oblouk, který by zdvihací most sotva unesl. Ten byl upraven dříve v pravo od nynějšího a posud lze ve zdi spatřiti zazděnou starou bránu. K obraně brány té --- jak soudíme první brány starého hradu --- sloužila nejmohutnější, kruhovitá bašta celého hradu, které ale zde nespatříme, leda malou čásť, vystoupíme li na Ochoz vedlejší hradební zdi. V celé mohutnosti své objeví se nám teprv při obchůzce hradu zvenčí. Původně byla asi upravená k obraně s hůry podsebitím, neboť nemá na rozdíl od ostatních bašt ani jediného otvoru. (Podsebití byla dřevěná pavlač věž korunující a ven vyčnívající. Otvory v podlaze házely obránci věže kameny, lili vařící vodu, smůlu a p. na útočníky).

Když Vilém z pernštýna sesilil hrad předhradím, nebylo zde více potřebí tak silné brány, zdvihací most zrušen a nový přeložen na levo asi proto, poněvadž při původní poloze vozy v těsném průjezdu jen s velkou obtíži v pravém úhlu obraceti se mohly.

Když dnešní most překročíme, není o zmíněné kruhovité baště ani památky. Průjezd proměněn totiž v klenutou světnici a za tím účelem vystavěna průměrem kruhovité bašty zeď ve směru přímé čáry písmeny D čímž bašta úplně maskována a téměř bezúčelnou se stala. Vystoupíme-li po žebři na tuto zeď, spatříme, že otvor písmeny D jest zcela nepatrný, neboť mohutné zdivo zaujímá veškerý vnitřní prostor. Místo podsebitím, korunována dnes bašta lískovým křovím a angreštem, na jejíchž ovoce z pravidla jen veverky a ptáci činí nároky. Světnice z bývalého průjezdu zbudovaná byla klenutá; ulomený námětek klenutí dobře lze spatřiti. Za to celá přední zeď rozebrána na stavivo k různým potřebám vně i vnitř hradu.

Obraťme kroky své dále. Stojíme v přihrádce podobné ulici. Před námi nová mohutná brána, čtvrtá v pořadí, v pravo i v levo zdi střílnami opatřené. Po pravé straně jest kus zdi vybourán, kteréž místo poskytuje pohled do hlubokého slepého dvora, který navštívíme později.

Brána před námi ---soudíme, že za Kravářů druhá brána hradu --- má nahoře malý výklenek, v němž asi soška nebo obraz nějakého svatého neb patrona hradu býval. Po pravé ruce měla branku pro pěší a byla očividně pro zdvíhací most zařízena. Zřetelně vidíme díry, kterými probíhaly vytahovací řetězy. V jedné z nich ukryla se před několika léty postřelená kuna lesní a nebylo ji možno odtud jinak vypuditi než zapálenou sírou. Ve zdivu spatřujeme dále podélný rám z pískovce, kam klade se zdvíhací most; vykřesaná proň ložiska v patních kamenech, šikmo zděné výstupky po obou stranách brány (na pravý přiléhá zeď), které vidíme u všech zdvíhacích mostů a které most před poškozením z boku chraniti měly, jen hlavní schází: most sám a příkop.

Stojíme patrně opět u značné přestavby: soudíme, že příkop po levé ruce a slepý dvůr po pravé byly kdysi spojeny, že to byl hlavní příkop vedoucí kol hradu. Po přestavbě Vilémem z Pernštýna příkop na tomto místě přepažen dvojí zdí, mezi nimiž mezera snad teprv později zasypána, aby nemusel udržován býti most. Zdi přikop napřič přepažující jsou patrně novějšího původů než brána, na jejíž výstupky očividně později byly přistavěny.

Ještě jednu nápadnou změnu vidíme před sebou: cesta v přihrádku i v bráně samé ležela kdysi mnohem výše než dnes. To prozrazují nejen patní kameny čtvrté brány, které by žádný stavitel nebyl nechal obnažené, jak je vidíme, ale i patníky v třetí bráně svědčí, že zde cesta ležela kdysi výše než dnes. Nezvratný však toho důkaz vidíme v průjezdu čtvrté brány. Projiždějici vozy nejednou osou zavadily o pískovcové boky a vytřeli během doby značné rýhy, v stěnách průjezdu podnes zřetelně viditelné zejména po straně levé, dle nichž nejlépe určití můžeme, o kolik dnešní cesta oproti dřívějšku je prohloubena.

Kde jest příčina tohoto prohloubení? Byl by se násyp v přihrádku o tolik sesedl, byly by dešťové přívaly jej vymlely? Oboje proto jest málo pravděpodobné, že schody, které v pravo z přihrádku do slepého dvora vedou, jiné by nabyly tvářností než ukazují. Spíše soudíme, že ve výší patníkům brány odpovídající běžel celým příhradkem dřevěný most, čemuž nasvědčují pravidelně proti sobě ležící díry v bočních zdech, které jistě bývalými ložisky mostních trámů jsou. Ke schodům pak do slepého dvoru vedly v mostě tom upravené padací dvéře, jaké často u naších sklepů vídáme. Ve vrchním kamenu těchto schodů nalezneme jakési díry, které snad k upevněni pohyblivých dřevěných schůdku sloužily.

Sestoupíme-li po zmíněných pěti schodech do slepého dvora, octneme se ve dveřích majících velmi opotřebené pískovcové pažení a vidíme před sebou příkop věžovitými zdmi obehnaný, plný sutin a křovím divoce zarostlý. Sem tam prohlašuje se dvůr ten za bývalý hřbitov, jinde, a to s pravděpodobností mnohem větší za lehčí vězení v dobách, kdy šlechta zároveň soudnictví na panstvích svých vykonávala. Náhled ten podporuje i tradice rodiny, která ve třech pokoleních úřad vrátného na hradě zastávala.

Jižní zeď dvoru tohoto má cimbuří se střílnami, k nimž scházelo se bezpochyby dřevěnými schůdkami ze sousední bašty. Celý dvůr nemá kromě dveří, jimiž jsme vešli, otvorů více. Jedině ve zdí čelící našemu vchodu nalezneme zazděnou výpadní branku, která však, jak při obchůzce hradu se přesvědčíme, zvenčí nebyla téměř k spatření, ani zde zemí skoro byla úplně zakryta. Nejzajímavějším místem tohoto dvoru jest však polookrouhlá bašta v jednom rohu se střílnami velmi vysoko položenými, do které klade tradice východ tajné podzemní chodby z hradu, o čemž v kapitole „Záhadností Helštýna“.

Fotogalerie

Nejsou zde žádné fotografie, jestli k tomuto příspěvku nějaké vlastníte, nahrajte je.
Poslední aktualizace: 25.1.2010
Autor: labutak
Kvalita příspěvku:    
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Svět