TURISTIKU PODPORUJÍ
60 685 turistů a cestovatelů
102 768 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
1 168 287,- odměny za články
 Moje oblíbené
 Travel blog HKregion Tipy a novinky Chaty a chalupyChaty a chalupy  Mapa Hradec Králové
Hradec Králové leží na soutoku Labe a Orlice. Patří mezi věnná města a je centrem duchovního života, kultury a vzdělanosti východních Čech. Díky výjimečným stavbám a ojedinělému architektonickému konceptu je město nazýváno „salon republiky“. 
TIP:
 Trasy Hradecko a okolí (60)
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Evropa
Tipy na výlet vybrat: vše / nic
 ↓ 
Druh vybrat: vše / nic
Do přírody
Na golf
Na hory
Na kole
Se psem
Vinařská turistika
Za gastronomií
Za kulturou
Za sportem
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Ostatní vybrat: vše / nic
Bivak
Hraniční přechod
Infocentrum
Nordic walking point
Ostatní
Turistická známka
WebKamera
Zajímavost
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Hrad
Zámek
Zřícenina
Trosky
Kaple
Klášter
Pomník
Kříž
Chata
Muzeum
Bouda
Kostel
Památník
Měšťanský dům
Salaš, koliba
Letohrad
Farma
Hřebčín
Zámeček
Tvrz
Skanzen
Hradiště
Rotunda
Statek
Dům, budova
Chrám
Hřbitov
Hradby
Lapidárium
Kašna
Socha
Boží muka
Hrádek
Panský dvůr
Rychta
Pevnost, opevnění
Radnice
Drobné památky
Mešita
Synagoga
Příroda vybrat: vše / nic
Hora
Kopec
Štít
Vrchol
Jezero
Potok
Pleso
Rybník
Vodopád
Propast
Minerální pramen
Jeskyně
Krasový útvar
Údolí
Skalní útvar
Jezírko
Řeka
Říčka
Pohoří
Údolí, dolina
Kaňon
Sedlo
Travertíny
Planina
Hřeben
Louka
Pramen
Kámen
Zahrada
Rašeliniště
Slatě
Památný strom
Přírodní park
Ostrov
Sopka
Pobřeží
Poušť
Park
Rokle
Přírodní památka
Vodní nádrž
Studánka
Soutěska
Tůň
Pláž
Poloostrov
Bažina, mokřady
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Lázně
Rekreační oblast
Koňská stezka
Aquapark
Letovisko
Koupaliště
Ledovec
Ski areál
Golf
Půjčovna lodí
Cyklo bar - hospůdka
Cyklo shop - servis
Potápění
Zábava, atrakce
Půjčovna kol
Vinařský cíl
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Typ vybrat: vše / nic
Autem
Balónem
Běžecká trasa
Běžky
Cyklotrasa
Golf
In line brusle
Pěší trasa
Po vodě
Ski areál
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Cestopisy vybrat: vše / nic
Tipy a novinky vybrat: vše / nic
Rady a tipy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Moje dovolená vybrat: vše / nic
 ↓ 
Kdy jsme jeli vybrat: vše / nic
Jaro
Léto
Podzim
Zima
Délka dovolené vybrat: vše / nic
Méně než 1 týden (do 6 dní)
1 týden (7-9 dní)
Delší než 1 týden (10-12 dní)
2 týdny a více (13 a více dní)
S kým vybrat: vše / nic
Rodina s dětmi do 5-ti let
Rodina s dětmi do 10-ti let
Rodina s dětmi 10-18 let
S partnerem
S přáteli
Typ vybrat: vše / nic
Pobyt
Aktivní dovolená
Poznávací dovolená
Eurovíkend
Plavba
Prodloužený víkend
Zaměření vybrat: vše / nic
K moři
Na lyže
Za zábavou a poznáním
Do přírody
Na hory
Cyklo
Se psem
Na vodu
Aerobic
Golf
Wellness
Potápění
Za kulturou
Zábavné parky
Aquaparky
Gastronomie
Jak jsme jeli vybrat: vše / nic
Autem
Autobusem
Letadlem
Lodí
Jinak
Jak a kde jsme bydleli vybrat: vše / nic
Dům / rekreační objekt
Kemp
Apartmán
Hotel / Penzion
Stravování na dovolené vybrat: vše / nic
Vlastní
Snídaně
Večeře
Polopenze
Plná penze
All Inclusive
Ultra all inclusive
Fotogalerie vybrat: vše / nic
zobrazit výsledky

Živnostenský dům čp. 472 v Hradci Králové

Turistické cíle Dům, budova

Živnostenský dům (Hradec Králové, 14.10.2012)
Živnostenský dům (Hradec Králové, 28.6.2014)

Tato geometrickým dekorem zdobená budova se zvýšeným průčelním rizalitem zakončeným kupolí a mohutnými křídly dominuje Masarykovu náměstí, i když správně je čp. 472 řazeno do Švehlovy ulice a pouze čp. 1275 přímo k náměstí, jež navíc vzniklo na "zelené louce", protože se v těchto místech nacházely pouze louky, a to kvůli existenci královéhradecké pevnosti, což se změnilo až po jejím zániku a v této lokalitě se začalo s budováním nové a výstavné části Hradce Králové.

Živnostenský dům, někdy přezdívaný jako Živnodům, byl navržen architektem Vladimírem Fultnerem (viz https://www.archiweb.cz/vladimir-fultner) pro 2. září 1908 založený Spolek pro zvýšení lidového blahobytu, zvláště pro stavbu dělnických domků (později známý jako Stavební družstvo pro Hradec Králové), resp. jeho členy - drobné živnostníky, kteří zde měli bydlet a mít své dílny, ateliéry a obchody. Ve schůzi městské rady 11. dubna 1910 byla žádost spolku o změnu regulační čáry bloku F, kde spolek hodlal na parcele č. 8 postavit onen nárožní dům, postoupena městskému zastupitelstvu. S kopáním domovních základů začal místní stavitel Josef Novotný 18. dubna 1910 a dům byl dokončen ještě téhož roku. 23. ledna 1911 byla novostavba na zasedání městské rady prohlášena za zkolaudovanou. Stal se tak prvním z řady podobných objektů, k jejichž realizaci docházelo až po 1. světové válce, neboť toto družstvo stačilo před rozpoutáním tohoto konfliktu dostavět vedle Živnostenského domu pouze 12 dělnických domků a 1 dílnu.

V suterénu se nacházely prostorné dílny, umístěné rovněž v zadní části přízemí, do předního přízemního traktu byly umístěny „vzdušné a moderní krámy. V patrech byly situovány různé ateliéry, kanceláře a byty. Celkem objekt obsahoval 20 bytů, 9 dílen a 8 krámů. Roku 1911 zde žili: průvodčí vlaku Jaroslav Bala, dámský krejčí Jindřich Beneš, hospodyně Růžena Bergmanová, zednický pomocník Václav Bibr, jednatel I. rakouské pojišťovací společnosti proti vloupání Jan Bartoš, majitel obchodu suknem Karel Bergmann, obuvnický pomocník Jan Burian, sochař a štukatér František Čermák, obchodnický učeň Josef Dvořák, brašnářský dílovedoucí František Forman, výrobce harmonií Alois Frodl, sesazovač pian Josef Frodl, řezbářský učeň Rudolf Chudoba, řezbář a choralista Václav Chudoba, služka Marie Jachová, malířský učeň Josef Kasal, c. k. poručík 18. pěšího pluku Alois Keller, řezbářský pomocník Vilém Kobrle, služka Anna Košťálová, korespondent Miroslav Kulda, domovník František Michálek, ryjec v továrně na hudební nástroje Jan Monsé, studující c. k. pedagogia Karel Monsé, studující obchodní akademie Miroslav Monsé, pánský krejčí Antonín Nádvorník, řezbářský pomocník František Navrátil, obuvník Vojtěch Neckář, majitel elektrotechnického závodu Vl. Zdeněk Panoušek, vdova po hodináři a soukromnice Hermína Reischlová, služka Julie Rozmarová, profesor obchodní akademie Hugo Ruffer, majitel brašnářského závodu František Růžička, typograf Jaroslav Schmidt, služka Františka Srdínková, krejčovský pomocník Antonín Stehno, řezbářský učeň Josef Strakatý, malířský učeň Vilém Střílek, krejčovský učeň František Uhlíř, krejčovská pomocnice Františka Veisová, krejčovský učeň Karel Vrátil, krejčovský učeň František Vyleťal. Dále se v objektu nacházely: pobočka firmy Hollmann B. a spol., technická kancelář a podnikatelství staveb (Ing. Karel Kult a Ing. Rudolf Pilnáček), dílna brašnáře Františka Růžičky, krejčovská dílna Antonína Nádvorníka, ateliér malíře pokojů a dekorací Gustava Stoklasy, módní síně pro dámy Jindřicha Beneše a Václava Beneše, výroba harmonií Aloise Frodla, zastupitelství Moravské zemské životní pojišťovny a Universale, všeobecné společnosti pro pojišťování na život (Jan Bartoš), dílna řezbáře Václava Chudoby a svrškářská dílna Josefa Beneše. V témže roce bylo povoleno postavení dřevoobráběcích strojů s elektrickým pohonem.

V objektu sídlící subjekty ovlivnila také 1. světová válka, protože ta přinesla řadu zraněných a péče o ně byla vyřešena zřízením ortopedického ústavu v Hradci Králové, jehož léčebna byla roku 1916 otevřena v přízemí a 1. patře Živnostenského domu. Od 12. srpna 1918 úřadovala v objektu Okresní oděvna královéhradecká. 5. února 1921 zde začala vyrábět lihuprosté nápoje Marie Kohoutová, provdaná Fröhlichová, ale již v následujícím roce se dostala do konkursu. Počátkem 20. let 20. století v objektu sídlily např. ještě okresní úřadovna pro péči o válečné poškozence v Hradci Králové, odbor Masarykovy ligy, dodavatel psacích strojů J. Horák, obchod s obuví J. Beneše („U Beneše“, moderně zařízené obuvnické dílny sdružených obuvníků byly zřízeny roku 1921), koncem 20. let F. Jílek, dříve Otto Seitz, závody pro umělecko-průmyslové práce kovové v Hradci Králové, a na přelomu 20. a 30. let závod Luisy Seitzové Plissování - ažurování „Huť“, umělecká tržnice (živnostenský list vrátila roku 1932). V roce 1927 byla rozbita výkladní skříň obchodníka Julia Klepetáře a při známé vichřici 4. července 1929 byla poškozena střecha objektu, s jejíž opravou se začalo ještě téhož roku. V roce 1931, kdy dům stále náležel do majetku Stavebního družstva s. r. o., zde žili tito lidé: choť obchodního zástupce Anna Bartošová, úřednice Anna Bartošová ml., úřednice Boh. Bartošová, průvodčí vlaku Rudolf Benda, krejčí Jindřich Beneš, soukromník Josef Beneš, elektrotechnik Oldřich Beneš, obchodník Antonín Bouček, strojní inženýr František Budecius, Miroslav Čermák, vdova Františka Čermáková, úřednice Vlasta Čermáková, soukromnice Božena Gautschová, modistka Marie Hamešová, obchodník Jar. Horák, úředník Karel Horák, asistent stavitele Alois Hyršl, žezbář Václav Chudoba, fotograf Josef Junek, obchodník Julius Klepetář, pekař Josef Kolářský, inkasista Karel Komárek, obchodník Jar. Kratochvíl, truhlář Jar. Krčmář, soukromnice Františka Kynčlová, úřednice Vlasta Machová, bankovní zřízenec Jan Monsé, typograf Emil Myšák, obchodní příručí Vilém Myšák, majitel krejčovského závodu Antonín Nádvorník, učitelka Anna Nádvorníková, úřednice Anna Povolná, poštovní tajemník Em. Řehák, úředník Em. Řehák, krejčí Antonín Stehno, malíř Gustav Stoklasa, zámečník Adolf Šalanda, úředník Karel Šulc, malíř František Veverka a soukromnice Kateřina Zadražilová. Naopak svoji provozovnu měli v domě: cizelér František Jílek, fotograf Josef Junek, holič Karel Pultar, pánský krejčí Antonín Nádvorník, pánský krejčí Antonín Stehno, květinářka Ema Zítková, lahůdkářka Marie Kozlerová, výroba lustrů Jílek F., dříve Otto Seitz, malíř pokojů Gustav Stoklasa, modistka Božena Benešová (živnostenský list obdržela až o rok později), obchodník s obrazy Julius Klepetář, parfumerista Karel Pultr, výše zmíněná umělecká tržnice "Huť", obchodník s psacími stroji Jar. Horák a řezbář Václav Chudoba. Roku 1932 si v čp. 472 otevřela Marie Ježková obchod porcelánem, sklem, bronzem, svítidly a elektrotechnickými novinkami a v následujícím roce Ladislav Kareš lakýrnictví. Roku 1934 proběhla v domě rozsáhlá adaptace, v roce 1935 v něm začala prodávat reprodukované obrazy Lucie Klepetářová a roku 1936 Karel Bače. Tehdy si v nemovitosti vybudovala své prostory též pojišťovna Čechoslavie. V roce 1937 si zde Josef Lerch zřídil holičství, kadeřnictví a vlásenkářství a tak bychom mohli ještě dlouho pokračovat, protože onen živnostenský spolek se vždy snažil, aby byl objekt dostatečně využit a byl i svébytným centrem živnostnictva nejen Husova, resp. Masarykova náměstí, což se nezměnilo ani v období německé okupace.

Po únorových událostech roku 1948 se dostal objekt do rukou státu, resp. města. To nechalo později bytové jednotky v něm zprivatizovat, resp. v čp. 472 (11 bytových jednotek - Pavel Horníček, Miroslav Krejčí, Jiří Melich, Eva Rabasová, MUDr. Alena Stoklasová, Naděžda Trojanová, Pavel a Naděžda Trojanovi, Irena Urdová, Jiří Valuš, Ladislav Wágner, Vladislav Wiener) a později vzniklém čp. 1275 (7 bytových jednotek - Jaromír Bače, Jiří Kava, Dagmar Kavová, Helena Kavová, Hana Koldová, Věra Novotná, Věra Potůčková). 1. července 2000 vznikla Společenství vlastníků jednotek Švehlova 472/a (ustavující schůze 4. listopadu 2002 a do rejstříku společenství vlastníků jednotek zapsáno 11. dubna 2003) a Společenství vlastníků jednotek DŽ, Masarykovo nám.472/B (od roku 2016 Společenství vlastníků DŽ, Masarykovo nám. 1275/1, ustavující schůze 12. března 2002 a do rejstříku společenství vlastníků jednotek zapsáno 5. června 2002), jež od svého založení spravují oba objekty. V 70. letech 20. století tu sídlilo Lidové bytové družstvo v Hradci Králové (v letech 1993-2008 v čp. 1275 jako VÝCHODOČESKÉ LIDOVÉ BYTOVÉ DRUŽSTVO) a předprodej vstupenek Divadla Vítězného února. Tehdy proběhla také postupná adaptace objektu. V 70. a 80. letech 20. století bývala v domě drogerie, z níž se stala posléze specializovaná prodejna FOTO-KINO Pardubice. Dnes je v přízemí CK FIRO-tour (od roku 2009) a několik dalších provozoven. Některé však zanikly, např. od roku 1999 existující provozovna FOKUS OPTIK byla ke 13. srpnu 2021 trvale uzavřena a z prodejny Outlet (existující v letech 2012-2013 jako Outlet Zone Petry Vlčkové a v letech 2013-2019 Outlet Mileny Fialové) se stal 4 Seasons Fashion.

Jak bylo již zmíněno, tento dům nebyl na území města jediným, který byl postaven k tomuto účelu. Nepřehlédnutelným je i rohový dům čp. 550 v Šafaříkově ulici, kde kolem roku 1925 společnost ATLANTIS dodávala zákazníkům losy všech druhů za hotové i na splátky. Vedle toho zde bydlel řídící učitel Jan Morávek, který podával informace o sjezdu abiturientů reálky z roku 1881 u příležitosti 50. výročí této školy, jenž se konal 30. srpna 1924 v Grandhotelu. Dům čp. 581 v téže ulici bylo nazýváno Novým živnostenským domem a ve 20. letech 20. století v něm působilo zejména První výrobní a prodejní družstvo hudebních nástrojů s. r. o. Hradec Králové, které koncem srpna 1923 přesídlilo do novostavby živnostenského domu v Čelakovského ulici blíže hotelu Start, jehož stavba byla zahájena roku 1922. Živnostenský dům v Šafaříkově ulici postavilo Stavební družstvo pro Hradec Králové a okolí nákladem 5 000 000 Kč a bylo v něm 10 krámů, 6 dílen, 31 bytů s 86 místnostmi. Na Pražském Předměstí byly v letech 1922-1923 postaveny také živnostenské domy, a to v tehdejší Macharově ulici. Obsahovaly živnostenské dílny, krámy a byty (např. S. K. Neumanna čp. 453). Více o výše zmíněném Živnostenském domě čp. 472 lze najít zde: https://kam.hradcekralove.cz/objekt/26-zivnostensky-dum.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor (50.211, 15.825)
Poslední aktualizace: 12.9.2021
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
Autor: BorisJ.
Kvalita příspěvku:    
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Hradec Králové

Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
1,1km od místa

Příspěvky z okolí Živnostenský dům čp. 472 v Hradci Králové

Hradec Králové - Okresní dům
Hradec Králové - Okresní dům
Dům, budova
Okresním dům - první velká zakázka architekta Jana Kotěry v Hradci Králové. Stavba budovy byla realizována v letech 1903-04. První patro bylo určeno pro účely okresního výboru, zbylá část budovy byla projektována …
0.1km
více »
Noční Hradec Králové z Bílé věže
Noční Hradec Králové z Bílé věže
Tipy na výlet
Dominantu Hradce Králové, Bílou věž, znáte asi každý buď z návštěvy města nebo alespoň z fotografií. Mnozí jste na její ochoz vystoupali a kochali se pohledy na salon republiky, jak se Hradci Králové dříve říkal…
0.1km
více »
Hradec Králové - Weinhengstův dům
Hradec Králové - Weinhengstův dům
Dům, budova
Weinhengstův dům - ozdoba Eliščina nábřeží při levém břehu Labe. Dům je dílem architektů R. Němce a B. Bendelmayera, stavitem Viktor Weinhengst, postaven byl v roce 1898. U prostřed v průčelí domů je umístěna socha královny Elišky.
0.1km
více »
Agrární záložna v Hradci Králové
Agrární záložna v Hradci Králové
Dům, budova
Na místě dnešní budovy čp. 402 stával původně dům, který byl postaven v letech 1903-1904 stavitelem Václavem Nekvasilem z Karlína pro Rakousko-uherskou banku. V jeho základech bylo objeveno mnoho archeologických n…
0.1km
více »
Franušova ulice v Hradci Králové
Franušova ulice v Hradci Králové
Ulice
Franušova ulice je jednou z nejmenších královéhradeckých veřejných prostor a svůj název nese od roku 1896. Pojmenována byla po Janu Franusovi, královéhradeckém měšťanovi z přelomu 15. a 16. století, který byl od roku 1489 konšelem a od roku 1503 purkmistrem v Hradci Králové. Je znám tím, že nechal zhotovit tzv. Franusův kancionál (sborník 1-5ti hlasých skladeb domácího i cizího…
0.1km
více »
Zieglerova ulice v Hradci Králové
Zieglerova ulice v Hradci Králové
Ulice
Tato ulice spojuje Dlouhou ulici a náměstíčko Na Hradě s ulicemi Tomkovou a V Kopečku (průchodem mezi domy čp. 89 a čp. 163, kterému se říkalo „myší díra“). Od 18. století byla nazývána Seminářskou nebo Solní ulič…
0.1km
více »
Návštěvy Josefa II. v Hradci Králové aneb Jak dostal císař handrou
Návštěvy Josefa II. v Hradci Králové aneb Jak dostal císař handrou
Zajímavost
V roce 1765 císař Josef II. rozhodl o přeměně Hradce Králové na vojenskou pevnost, která by chránila pravé křídlo rakouské armády v úseku od Hradce Králové po Vrchlabí proti stále výbojnějšímu Prusku a práce na její stavbě začaly hned následujícího roku.A protože byl nedůvěřivý a rád chtěl vidět vše v reálu, zajížděl na stavbu pevnosti pravidelně. Jedna z prvních návštěv se udála 4. června 1766, kdy přijel do města na koni v silném dešti Josef II. Usadil se a převlékl u…
0.1km
více »
Dům Okresní péče o mládež v Hradci Králové
Dům Okresní péče o mládež v Hradci Králové
Dům, budova
Jednou z nejdůležitějších navrhovatelek zřízení domu sociální péče byla Libuše Baudyšová, která v letech 1919-1924 pracovala v královéhradecké městské radě a na starosti měla právě sociální referát a referát chudi…
0.1km
více »
Palackého ulice v Hradci Králové
Palackého ulice v Hradci Králové
Ulice
Palackého ulice bývala původně spojnicí Eliščina nábřeží a Musejní ulice s Jiříkovou třídou (dnes třída Čs. armády). Po výstavbě autobusové zastávky u Grandhotelu však byla zaslepena. Svoje jméno obdržela v roce 1…
0.1km
více »
Mostecká ulice v Hradci Králové
Mostecká ulice v Hradci Králové
Ulice
Tato ulice byla pojmenována podle svého umístění, protože vede od Pražského mostu ke třídě Čs. armády. Od roku 1896 nesla název U Pražské brány, v roce 1924 byla pojmenována jako Rašínova, roku 1943 byla přejmenov…
0.1km
více »
Dům Záložny čp. 163 v Hradci Králové
Dům Záložny čp. 163 v Hradci Králové
Dům, budova
Na tomto místě se původně nacházely 2 domy, a to směrem severním renesanční a rohový dům se závěrem podloubí a schodištěm tu stál již v období nástupu gotiky. V období počátku baroka byly oba domy spojeny v jeden …
0.1km
více »
Rokitanského ulice v Hradci Králové
Rokitanského ulice v Hradci Králové
Ulice
Tato malebná a rázovitá ulice s podsíněmi, již od středověku vedoucí z Plátenického rynečku (dřívější Svatojánské náměstí a dnes součást ulice V Kopečku) kolem zadního traktu radnice k Bílé věži, kapli sv. Kliment…
0.1km
více »
Bývalý učitelský ústav čp. 230 v Hradci Králové
Bývalý učitelský ústav čp. 230 v Hradci Králové
Dům, budova
Jedná se o dvoupatrovou budovu s ekletickou fasádou s pásovou přízemní bosáží, jež byla postavena v letech 1852-1854 na místě zbouraného městského špýcharu (sýpky), čehož dokladem je pamětní deska s nápisem: „V le…
0.1km
více »
Zvon Augustin na Bílé věži
Zvon Augustin na Bílé věži
Zvonice
Chcete-li vidět druhý největší zvon v Čechách, musíte vystoupat do čtvrtého patra Bílé věže nacházející se na Velkém náměstí v Hradci Králové. Augustin váží úctyhodných 9.801,05 kilogramů, je vysoký 169 cm a šir…
0.1km
více »
Hradec Králové - dolní městská hradba
Hradec Králové - dolní městská hradba
Pevnost, opevnění
Zachovaná část dolní Městské hradby ze 16. století se nachází u ulice ČS Armády u schodiště Kozinka. Do současné podoby byly zbytky hradby a okolí upraveny během přestavby bývalého hradeckého pivovaru na dnešní Re…
0.1km
více »
Z historie Besedy, nejznámějšího královéhradeckého spolku
Z historie Besedy, nejznámějšího královéhradeckého spolku
Zajímavost
Toto uskupení bylo založeno 5. listopadu 1872 provoláním k hradeckému občanstvu, které mělo upozornit na vznik nového českého spolku. Pod ním byli podepsáni J. A. Komárek, F. Srdínko, V. F. Červený, J. Lorenc, O. …
0.1km
více »
17.ročník Nábřeží paromilů, Památková rezervace a minipivovary v Hradci Králové
17.ročník Nábřeží paromilů, Památková rezervace a minipivovary v Hradci Králové
Cestopisy
Už několik let vím o zajímavé akci Nábřeží paromilů v Hradci Králové. A také jsem dosud neochutnal pivo některého z místních minipivovarů. Povedlo se mi to sloučit, a dát dohromady termín s kamarády až nyní. Rozho…
0.1km
více »
Stará radnice čp. 1 v Hradci Králové
Stará radnice čp. 1 v Hradci Králové
Radnice
Tento dům na Velkém náměstí prošel přestavbami a úpravami snad ve všech architektonických slozích, kromě toho románského. První zmínka o radnici je z roku 1418, kdy měl být podle některých pramenů poničen krupobit…
0.1km
více »
Hradec Králové - Eliščino nábřeží
Hradec Králové - Eliščino nábřeží
Ulice
Eliščino nábřeží neomylně najdeme na levém břehu toku Labe. Nábřeží je ohraničeno mostem II. silničního okruhu a vodní elektrárnou s jezem Hučák. Na nábřeží najdeme Kotěrovo Muzeum východních Čech a bloky obytných domů, které byly postaveny po zrušení vojenské pevnosti. Jedinou připomínkou na dobu pevnosti, která se na Eliščině nábřeží nalézá je kuželový objekt Batardo, který…
0.1km
více »
Hradec Králové - Pražský most přes Labe
Hradec Králové - Pražský most přes Labe
Most
Jednoobloukový železný most přes řeku Labe je nejstarším silničním mostem v Hradci Králové. Most byl postaven v roce 1910 s využitím krajních pilířů původního pevnostního mostu. Konečnou podobu mostu vtiskl archit…
0.1km
více »
Stará solnice čp. 680 v Hradci Králové
Stará solnice čp. 680 v Hradci Králové
Dům, budova
Dům čp. 680 je situován ve dvoře za budovou čp. 230 v Zieglerově, dříve Solní ulici. Ulička, jež k objektu vede, původně vedla až k Pražské bráně. Sám objekt byl vybudován kolem roku 1568 jako skladiště soli. Před…
0.1km
více »
Hradec Králové - Adalbertinum
Hradec Králové - Adalbertinum
Dům, budova
Budovu v HK známou jako „Adal“, tedy Adalbertinum najdeme pod Velkým náměstím nedaleko místa lidově zvaného „U grandu“. Jedná se o budovu postavenou v klasicistním stylu dle projektu F. Hellmana, která byla dokon…
0.1km
více »
Královské město nad soutokem aneb Hradec Králové je Muzeem východních Čech
Královské město nad soutokem aneb Hradec Králové je Muzeem východních Čech
Tipy na výlet
Do někdejší východočeské metropole a dnes hlavního města stejnojmenného kraje jsme se vydali vlakem. Ochotný pracovník v nádražní pokladně nám vybral nejlevnější variantu a my měli před sebou dva přestupy; v Zábře…
0.2km
více »
Výlet do Hradce Králové – Kolekce Hradecké pralinky
Výlet do Hradce Králové – Kolekce Hradecké pralinky
Tipy na výlet
Výlet nás zavede do Hradce Králové na východě Čech. Město je dodnes nazýváno salónem republiky a nejen díky mnoha parkům , ale především díky práci architektů Jana Kotěry, Josefa Gočára, Oldřicha Lisky a dalších. Hradec Královébyl v letech …
0.2km
více »
Hradec Králové - chrám Sv. Ducha
Soutěž 5 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Hradec Králové - chrám Sv. Ducha
Chrám
Chrám Svatého ducha je společně s Bílou věží nepřehlédnutelnou dominantou Hradce Králové. Chrám dala, z důvodu nízké kapacity kostela sv. Klimenta, vystavět Eliška Rejčka r. 1307. Kostel byl v průběhu 14-16. století několikrát poškozen požáry a přestavován. V letech 1788-89 byl barokně upraven, regotizován byl v letech 1864-66. V chrámu, který tvoří tři lodě, najdeme např. pozdně gotický oltář z konce 15. století, raně barokní oltář ze 17. století, na bočním oltá…
0.2km
více »
Zvon Augustin - třetí největší zvon v České rupublice
Zvon Augustin - třetí největší zvon v České rupublice
Zvonice
Zvon Augustin - třetí největší zvon v Česku  29.9.2012 Po pražském Zikmundovi a olomouckém Václavovi je zvon Augustin na Bílé věží v Hradci Králové třetím největším zvonem v zemi.  vysoký 169 cm  široký 206 cm  váha 8 tun   Zvon Augustin odlil mistr zvonař Ondřej Žáček v roce 1509. Po ulití zvon visel na dřevěné hranici ve zvonici na hřbitově u sv. Ducha. Poprvé se na něj…
0.2km
více »
Hradec Králové - náměstí Svobody
Hradec Králové - náměstí Svobody
Náměstí
Náměstí Svobody se rozkládá v prostoru, kde kotěrův Pražský most přechází do hvězdicového rozestoupení 5 ulic, tj. V lipkách, Švehlova, Tylovo nábřeží a Gočárova třída. Autorem projektu není nikdo jiný než Josef G…
0.2km
více »
Bílá věž - Hradec Králové
Bílá věž - Hradec Králové
Tipy na výlet
BÍLÁ VĚŽ je velmi zajímavá stavba v centru města Hradec Králové. Pohled na věž je téměř ze všech světových stran. Stojí na Velkém náměstí, je k ní dobrý přístup z několika směrů. Pěšky se k ní dostanete např. po b…
0.2km
více »
Muzeum východních Čech v Hradci Králové
Soutěž 5 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Muzeum východních Čech v Hradci Králové
Muzeum
Muzeum Východních Čech - vrcholné dílo české secesní architektury a jedna z dominant Hradce Králové. Budova muzea byla postavena v letech 1909 - 1912 dle plánů Jana Kotěry, jednoho z nejvýznamnějších českých archi…
0.2km
více »
Hradec Králové
Hradec Králové
Město
Hradec Králové je krajským městem Královehradeckého kraje a leží východním směrem od Prahy. Metropole východních Čech, Hradec Králové, je označován jako jedno z nejstarších českých měst. Ve středověku šlo o věnné město českých královen a této době vděčí za gotickou katedrálu sv. Ducha na svém Velkém náměstí, která dnes vedle Bílé věže a Staré radnice patří mezi městské dominant…
0.5km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace