Loading...

Vrch Rubín u Podbořan, kupec Sámo, Wogastisburg a legendární bitva

Turistické cíle Příroda Kopec

Legendární střetnutí, dost možná jedna z nejdůležitějších bitev českých dějin, ale historikům se zatím nepodařilo přesně určit, kde se vlastně odehrála.

Sámo. Patrně původem franský obchodník z galského kraje Sennonů (asi město Sens jihovýchodně od Paříže), s jehož jménem je spjata významná kapitola v dějinách Slovanů. Ale s trochou nadsázky lze říct, že byl ve správný čas na správném místě. Když se totiž tento kupec vydal na slovanské území za obchodem, vypuklo tam protiavarské povstání. Jelikož měl dobré organizační schopnosti a kvalitní francké zbraně, ocitl se záhy v čele otevřeného ozbrojeného boje proti Avarům a vítězství na sebe nenechalo dlouho čekat. Následně sjednotil kmeny a vytvořil ve střední a jihovýchodní Evropě rozsáhlý kmenový svaz, Sámovu říši, která byla schopna odolat i silným tlakům sousedů, například říši Franků.

Foto: Bubinga

Bitva, která vešla do dějin, ale patrně se tam před námi dobře schovala, proběhla na úsvitu českých dějin u hradu Wogastisburg (též se uvádí Vogastisburg). Jednalo se o rok 631 nebo 632, kdy proti sobě stanuly slovanské kmeny Sámovy říše a franská vojska krále Dagoberta I. Vítězně z ní vyšlo slovanské vojsko, které tak dosáhlo významného vítězství.

Foto: Bubinga

Jediný věrohodný písemný zdroj, který se zmiňuje o tomto válečném střetnutí, je Kronika tak řečeného Fredegara. Podle zápisků tohoto nejdůležitějšího franckého dějepisce byli v devátém roce vlády krále Dagoberta I. kdesi na území Sámovy říše přepadeni franští kupci. Sámovi lidé je zavraždili a majetek jim zabavili. Král poslal na Sámův dvůr svého vyslance Sichariuse s požadavkem na spravedlivou náhradu za kupce i zboží. Sámo to však pochopil jako výhružku či ultimátum. Sice odmítl, ale navrhl ustanovit Soudy pro spory mezi oběma stranami. Nakonec se však v názorech neshodli a Sicharius byl vykázán. Následné franské válečné tažení na sebe nedalo dlouho čekat. Frankové vpadli do Sámovy říše patrně ve třech proudech, přičemž Alamani (dnešní sever Švýcarska a jih Německa) a Langobardi (sever Itálie) plenili krajinu, drancovali, loupili a získali mnoho zajatců. Austrasijci (Lotrinsko, Nizozemí a Německo), nejsilnější proud a hlavní šik Dagobertovy armády postupoval od západu k severní části říše, aby nakonec oblehl pevnost Wogastisburg, kde došlo k velké rozhodující bitvě. Trvala tři dni a bylo v ní pobito velké množství obléhatelů. Ti, co přežili, se dali na útěk. Nejenom bitva, ale i osud celého tažení byl rozhodnut.

Ať se tehdy stalo u Wogastisburgu cokoliv, výsledkem bylo vítězství Slovanů. Nejenže Sámo uhájil svoji říši, ale přešel také dokonce do ofenzívy a Slované několikrát vpadli do Durynska a dalších krajů, které zle vyplenili. Slavné vítězství mělo značný dopad na tehdejší dění v celé střední Evropě i na budoucí vývoj našich slovanských předků. Kdyby král Dagobert zvítězil, patrně by došlo k vyplenění území obývaného Slovany, kteří by byli odvlečeni do otroctví nebo povražděni.

Foto: Bubinga

Sámo se po té bitvě těšil velké úctě a patrně nebyl nikdy v boji poražen. A tak je určitě zajímavé, že se nenechal nazývat králem. Tudíž říše bez krále? Nebo jenom kmenové společenství? To není až tak důležité. Podstatné je, že se územní rozsah říše zvětšoval a její obrysy lze určit pouze ve velmi hrubých rysech. Hranice jsou stále předmětem diskuzí a sporů. Stejně jako konec říše, který je spojován se Sámovou smrtí, patrně v roce 658 či 661. Asi tomu také napomohla skutečnost, že Sámo měl podle tradičního podání 12 manželek, 22 synů a 15 dcer. Z dnešního pohledu nějak moc žen, ale v té době bylo mnohoženství charakteristické pro vyšší vrstvy na podobném stupni vývoje. A Sámo, i když křesťan, tak si bez větších problémů osvojil tento zvyk slovanských i avarských kmenových vládců.

Ale zpět k legendární bitvě. Jisté je, že se odehrála u slovanského hradiště jménem Wogastisburg. Na jméně se shodují všichni, ale na lokalizaci skoro nikdo. Skoro by se dalo říct, že co kronikář nebo historik, to jiný názor. Umístění bájného Wogastisburgu se neliší v metrech, ale stovkách kilometrů. Zajímavé! Významná událost, významné Místo, ale kde ho hledat. Přesné prostorové určení hradiště je dnes z dostupných písemných pramenů nemožná a tak bychom potřebovali českého Schliemanna, který by našel nějaké důkazy o Sámovi a jeho době. Ten se však zatím neobjevil, tak jsem se toho ujal já. Fredegarovu kroniku jsem sice nestudoval, ale údajně se v ní píše, že tento hrad nebo opěrný bod ležel kdesi v okrajové části říše ve směru postupu austrasijského vojska.

Foto: Bubinga

Co víc může člověk chtít? Bylo rozhodnuto. Vydal na lokalitu vrchu Rubín u Podbořan v severozápadních Čechách. Severovýchodně od města Podbořany se nachází obec Dolánky a nad ní se zvedá kopeček jménem Rubín. To ale místní asi neví, jelikož cesta na vrchol je složitá a trnitá. Na ceduli na okraji vesnice je sice zmínka o Wogastisburgu, ale o výstupové cestě již nikoliv. Jediná cestička mě přivedla na okraj lesa, kde někdo vybudoval nocležiště či osadu (ohniště, totem, dřevěné stoly a různé konstrukce). Usoudil jsem, že to tady patrně nezůstalo po Sámovi a tak jsem pokračoval.

Prudký svah jsem se rozhodl zdolat přímým směrem nahoru skrz roští a křoví, po dvou i po čtyřech. Na plochém vrcholu mi sice bušilo srdce na nebeskou bránu, ale ten pocit stál zato. Tak to je ten legendární Rubín v nadmořské výšce 353 metrů. Tady možná bojovali, a když měli volno, tak se mohli kochat úžasnými pohledy do okolí jako já. Dnes je tady ale krásný klid. Je vidět, že na kopec majestátně čnící nad okolní krajinu, občas někdo zajde. Ale jinak je to turisticky netknutá oblast, což je svým způsobem zajímavé.

Pro Rubín sice hovoří to, že zde byla nalezena nejbohatší sbírka avarských předmětů i věcí patřící panské vrstvě, ale je potřeba pokračovat v bádání. Opouštím tento zajímavý a mohutný kopec, i když bych se mohl zdržet, jelikož také Rubín je opředen spoustou pověstí. Například o zlatém pokladu, který hlídá šedý trpaslík či obrovský pes.

Foto: Bubinga

Vyprávění o zajímavých Místech, která navštívím, také uveřejňuji na těchto stránkách:

http://bubinga.blog.cz/ nebo na iDNES: http://pavelliprt.blog.idnes.cz/

Poslední aktualizace: 17.7.2016
Nadmořská výška:
355 metrů nad mořem
Vrch Rubín u Podbořan, kupec Sámo, Wogastisburg a legendární bitva na mapě
Autor: Bubinga
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Vrch Rubín u Podbořan, kupec Sámo, Wogastisburg a legendární bitva

Hradiště a rozhledna Rubín (Podbořany)
Hradiště a rozhledna Rubín (Podbořany)
Tipy na výlet
Milujeme rozhledny a jak je některá v blízkosti naší trasy, tak tam musíme…
0.7km
více »
Rubín
Rubín
Kopec
Kopec Rubín se nachází 4 km severovýchodně od Podbořan. Na strmých svazích kopce jsou pozůstatky starých lomů. Na vrcholu bývalo pra…
0.7km
více »
Pomník obětem pochodu smrti Pšov
Pomník obětem pochodu smrti Pšov
Pomník
Na konci II. světové války procházelo Podbořanskem několik pochodů smrti.…
1.4km
více »
Kaštice u Podbořan
Kaštice u Podbořan
Zámek
Kaštice leží 11 km jihozápadně od Žatce a 6 km severně od Podbořan. V…
1.8km
více »
Pšov
Pšov
Vesnice
Obec Pšov se nachází asi deset kilometrů jihozápadně od Žatce a pět kilom…
2.1km
více »
Historická zvonice v Neprobylicích
Historická zvonice v Neprobylicích
Drobné památky
V současné době na místech, kde byla v 2. pol. 15 st. vybudována Zvonice…
2.6km
více »
Podbořany, muzeum
Podbořany, muzeum
Muzeum
Muzeum v Podbořanech nabízí několikeré prostory. Možnosti přístupu…
2.6km
více »
toulky s Megy II. Rubín
toulky s Megy II. Rubín
Cestopisy
Krajina jako palimpsest Vždycky mě fascinovalo kolik energie…
2.6km
více »
Zlovědice - zřícenina kostela sv. Michala
Zlovědice - zřícenina kostela sv. Michala
Tipy na výlet
Jedeme od rozhledny Rubín do Kadaně. Jen kousek od naší trasy jsou Zlovědice, kde je zřícenina kostela. Znamená to j…
2.8km
více »
Židovský hřbitov Letov
Židovský hřbitov Letov
Hřbitov
Židovský hřbitov v Letově se nachází necelý kilometr jihovýchodně od obce.…
2.9km
více »
Podbořany
Podbořany
Město
Podbořany leží v Západních Čechách, východním směrem od Karlových Varů. Z…
3km
více »
Hlubany, tvrz
Hlubany, tvrz
Tvrz
Hlubany jsou malá vesnička na předměstí Podbořan. Na konci Hluban je…
3.3km
více »
Památník bitvy u Žatce.
Památník bitvy u Žatce.
Památník
U silnice mezi Blšany a Pšovem stojí památník připomínající bitvu z března roku 1318, při které se střetlo vojsko českého krále Jana…
3.5km
více »
Židovský hřbitov v Podbořanech.
Židovský hřbitov v Podbořanech.
Hřbitov
U silnice z Podbořan na Očihov je torzo židovského hřbitova založeného v roce 1889. Po roce 1938 byl hřbitov těžce poničen nacisty. …
3.8km
více »
Rozcestí Krásný Dvůr - zámek
Rozcestí Krásný Dvůr - zámek
Rozcestí
Turistický rozcestník s názvem Krásný Dvůr - zámek stojí na okraji zámeckého parku kousek od vstupní brány do areálu zámku. Vedle…
4.2km
více »
Zámek Krásný dvůr, kde není těžké ztratit hlavu
Zámek Krásný dvůr, kde není těžké ztratit hlavu
Zámek
Mladý doktor Štěpán Šafránek i válečník od barokního Templu. Oba ztratili…
4.3km
více »
Krásný Dvůr
Krásný Dvůr
Zámek
Krásný Dvůr Nejstarší písemná zmínka o Krásném Dvoře je známa z…
4.3km
více »
Krásný Dvůr, zámek a tak...
Krásný Dvůr, zámek a tak...
Tipy na výlet
     Jdeme se projít do mimořádného parku krásnodvorského zámeckého areálu…
4.4km
více »
Zámecký park Krásný Dvůr
Zámecký park Krásný Dvůr
Park
Zámecký park u zámku Krásný Dvůr založil jako rozsáhlý přírodně…
4.4km
více »
Zámek a zámecký park v Krásném Dvoře.
Zámek a zámecký park v Krásném Dvoře.
Tipy na výlet
Při každém našem pobytu v této oblasti je výlet na zámek v Krásné…
4.6km
více »
zavřít reklamu