Rozhledna na Chlumu u Hradce Králové, bojišti z roku 1866
Turistické cíle • Technické zajímavosti • Rozhledna

Pokud si chcete prohlédnout pěkně z výšky bojiště, kde se dne 3. července 1866 odehrála rozhodující bitva prusko – rakouské války, navštivte rozhlednu na Chlumu vzdálenou deset kilometrů severozápadně od Hradce Králové. Chlum sice není žádný výrazný kopec, jeho nadmořská výška je pouhých 334.4 m, ale i tak se dá odtud dohlédnout poměrně daleko, jak ještě popíšu později.
Původní 25 vysoká železná rozhledna zde stála již roku 1899. Postavit ji nechal Ústřední spolek pro udržování válečných památek z roku 1866 v Čechách. Dne 2. listopadu 1899 byla rozhledna slavnostně vysvěcená současně s nedalekou kostnicí (Ossariem). A protože téhož roku byla u paty rozhledny postavená i malá restaurace, místo se stalo vyhledávaným.

Stará rozhledna sloužila celých sto let. Její technický stav byl však špatný, proto byla během jediného dne 20. dubna 1999 demontovaná a odvezená do šrotu. Okamžitě byla na stejném místě postavená nová ocelová trubková příhradová konstrukce vysílače. Věž je vysoká 55,6 m (s vysílacím nástavcem 60 m), její hmotnost je 63 tuny. Vyhlídkový Ochoz ve výšce 34,8 m je rozměrů 6,9 m x 6,9 m při šířce lávky 1,30 m. Výstup na něj a sestoupení zpět umožňují dvě na sobě nezávislá lomená osmiboká schodiště, každé se 182 schody širokými 70 centimetrů. Ramena schodišť s přípustnými 16 stupni střídají malé podesty.
Eurotel pořídil vysílač za 14 milionů korun českých s přispěním Města Hradce Králové (1 milion Kč) a Okresního úřadu Hradec Králové (1 milion Kč). Nová rozhledna byla pro veřejnost otevřená 3. července 1999, přesně v den 133. výročí bitvy. Jejím provozovatelem je Muzeum východních Čech v Hradci Králové.
Z ochozu rozhledny jsou za pěkného počasí daleké výhledy. V severním směru za Zvičinou vystupují Krkonoše, od severovýchodu po jihovýchod se modrají Orlické hory. Dobře viditelný je Hradec Králové jihovýchodně, ba i sousední Pardubice na jihu. V témže směru na sebe upozorňuje Kunětická hora a komíny Opatovické elektrárny. V jihozápadním směru lze před Železnými horami zahlédnout i Chvaletickou elektrárnu a v severozápadním azimutu zříceninu hradu Trosky.

V nejbližším okolí jsou na dosah místa zmíněné bitvy a ležení pruské, rakouské a saské armády. Především les Svíb, Chlum, Rozběřice, les u Horních Dohalic, Lípa a další.
Otevírací dobu a vstupné přepisovat nabudu, obojí najdete na přiložených fotografiích z konce května 2013. Děti do 12 let mají na rozhlednu z bezpečnostních důvodů přístup pouze v doprovodu dospělé osoby. Na plošině rozhledny může najednou stanout nejvíce 40 návštěvníků. Návštěvní řád visí pod rozhlednou.
Tak až pojedete z Hradce Králové na Jičín (nebo obráceně) a bude dobrá viditelnost, odbočte na Chlum a udělejte si pauzu. Můžete kromě rozhledny navštívit i Muzeum války 1866 na Chlumu nebo se pod rozhlednou v chládku občerstvit. Parkování je bez problémů, zdarma. Kolem rozhledny vede červená turistická značka ze Všestar do Hořiněvse.

Po vystoupání na rozhlednu se vám asi nestane, aby na vaši počest kroužilo nad bojištěm 30 letadel, jak tomu bylo 6. května 1923, když na jejím Ochozu stanul francouzský maršál Ferdinand Foch. Ale zase vás nebude při kochání se pohledy do dálek rušit hluk motorů nad hlavou.
Všestary
Příspěvky z okolí Rozhledna na Chlumu u Hradce Králové, bojišti z roku 1866














































