Příbram - Dub svatého Václava na Svaté hoře
Turistické cíle • Příroda • Památný strom
Nevyhledávám si často památné stromy jako hlavní cíl svých výletů a tudíž o nich ani často nepíši. Ale občas mě některý zaujme více než hodně. A to je také případ zajímavého dubu nad městem Příbram, mezi jehož nejvýznamnější pozoruhodností náleží určitě národní kulturní památka Svatá Hora. Toto známé evropské mariánské poutní místo, barokní architektonický skvost, se tyčí nad městem již víc než 300 let.
A ještě o něco starší je nedaleký Svatováclavský dub, který patří k nejvýznamnějším památným stromům v České republice. Údajně by měl být potomkem prastarého Svatohorského dubu, který na tomto místě rostl od 13. století do roku 1643 (1640), kdy ho zasáhl blesk a ten shořel. Současný strom vyrostl podle pověsti roku 1608 z žaludu starého dubu. A jestli tomu tak opravdu bylo, tak mohl jako padesátiletý pozorovat, jak byla kousek od něho zahájena stavba poutního místa na Svaté hoře. Každopádně roku 1665 tady strom opravdu stál, jelikož ho zmiňuje Bohuslav Balbín ve svém díle Diva Montis Sancti, které je jedním z jeho nejvýznamnějších prací o mariánských místech.
Dub letní, latinsky Quercus robur má české lidové označení křemelák. Odjakživa byl symbolem síly a odolnosti a proto se také říká: „Je silný jako dub“ nebo „Palice jedna dubová“. Ten zdejší je lidmi nazýván různě: Dub svatého Václava na Svaté hoře, Svatováclavský dub či Svatohorský dub. Stojí u příjezdové cesty na Svatou horu a jeho výška činí 18 metrů. Průměr koruny je též okolo 18 metrů a obvod kmene ve výšce 130 cm nad zemí je 582 cm. Na kmeni měl zavěšen obraz svatého Václava, a proto také dostal strom své jméno.
Od 4. ledna 2005 je Dub svatého Václava památkovým stromem a má své identifikační číslo 103458. Nejedná se pouze o papírovou ochranu, nýbrž se o něho také starají fyzicky. Již několikrát byla provedena sanace stromu, který má dutý kmen, a proto je od roku 1987 sepnutý dvojicí kovových obručí.
K místu a původnímu Svatohorskému dubu se vztahuje nejedna pověst. Například o rytíři, který se jmenoval Malovec. Jednou si vyjel se svou družinou na lov do hlubokých lesů, kde byl přepaden tlupou lupičů. Jelikož viděl, že proti početné přesile nemá šanci, tak se ukryl do hustých větví dubu. Zde poprosil pannu Marii, aby ho ochránila a slíbil, že nechá vystavět na nedalekém vrchu kapli k její poctě. Modlitba byla vyslyšena a rytíř zachráněn. Na kopci, který se od té doby nazývá Svatá hora, se brzy objevila kaplička i s vyobrazeným dubem.
Svatý Václav byl český kníže, který je již více než tisíc let považován za ochránce českých zemí, národního patrona i symbol české státnosti. Tento světec proslul svojí zbožností i dobrotou. Pomáhal nemocným, chudým, sirotkům i pocestným.
Ve městě a okolí jsem navštívil například tato zajímavá místa:
- Hornické muzeum Příbram:https://www.turistika.cz/mista/hornicke-muzeum-pribram-zdar-buh
- památník Antonína Dvořáka:https://www.turistika.cz/mista/zamek-vysoka-u-pribrame-a-pamatnik-a-dvoraka
- kostel sv. Jakuba:https://www.turistika.cz/mista/pribram-kostel-sv-jakuba
- socha sv. Jana Nepomuckého:https://www.turistika.cz/mista/pribram-socha-sv-jana-nepomuckeho-pred-kostelem-sv-jakuba
- vrch Třemošná s vyhlídkou Kazatelna:https://www.turistika.cz/mista/vrch-tremosna-s-kazatelnou
- poutní místo Svatá hora:https://www.turistika.cz/mista/svata-hora-u-pribrami-jedno-z-nejslavnejsich-poutnich-mist-u-nas-i-v-evrope
- rozhlednička Orlov:https://www.turistika.cz/mista/rozhlednicka-orlov-nad-mestem-pribram
- město Příbram: https://www.turistika.cz/mista/pribram-okresni-mesto-na-ricce-litavce-a-pribramskem-potoku
- studánka „U Kloboučku“:https://www.turistika.cz/mista/studanka-u-kloboucku-na-okraji-pohori-brdy-nedaleko-mesta-pribram
- Příbram a úžasná káva:https://www.turistika.cz/rady/oda-na-kavu-a-jedna-uzasna-kaferna
- Příbram a Šalanda: https://www.turistika.cz/rady/pribram-restaurace-salanda
- Příbram a Namaskar:https://www.turistika.cz/rady/pribram-indicka-restaurace-namaskar
Blog o dalších navštívených místech a cestách autora článku: http://bubinga.blog.cz/