Paštiky: kostel svatého Jana Křitele


Stručný popis místa: Kostel stojí na místě starší stavby. Současná podoba pochází z let 1747-1752 a zasloužila se o něj tehdejší majitelka panství hraběnka Marie Alžběty Serényiové. Původně středověký a tehdy už značně sešlý kostel tak dostal současnou vrcholně barokní podobu, kterou navrhl známý barokní architekt Kilián Ignác Dietzenhofer. Stavba je jednolodní s čtvercovým presbytářem, interiér je bohatě členěn pilastry a římsami. Na kruchtě jsou osazeny rokokové varhany. Vnitřek kostela vyzdobili malíř J.V. Spitzer a řezbář Ferdinand Ublacker. Na oltářním plátně samozřejmě není nikdo jiný než svatý Jan Křtitel.
Kostel je obklopen hřbitovem, na něm se nachází hřbitovní kaple s kryptou postavená rovněž podle Dietzenhoferovým plánů, kaple byla později upravená na rodinou hrobku Hildprandtů. Tomuto rodu patří v současnosti blatenský zámek a též sousední lihovar. Nad vchodem do celého areálu se nachází známá plastika Paštická smrt.
Historie: První písemné zmínky o paštické farnosti jsou z roku 1369. Záznam souvisí s odvodem papežského desátku, který činil celých 18 grošů, což naznačuje, že se jednalo o spíše bohatou farnost. Kdy přesně byla farnost založena bohužel nevíme, po většinu své existence byla pod patronátem blatenské vrchnosti. Farnost zanikla sloučením s blatenskou v roce 1620, a od té doby je paštický kostel pouze kostelem filiálním. Když se ke kostelu obrátila pozornost hraběnky Serényiové, byl už skoro na spadnutí. Hraběnka nejdřív angažovala architekta Josefa Hofmanna. Ten navrhl strohý kostel inspirovaný kostelem v Čížkově, k provedení stavby mu ale zabránila smrt. Hraběnka proto kontaktovala věhlasného architekta Kiliána Ignáce Diezenthofera, jemuž kostel vděčí za svou současnou podobu. Nutno podotknout, že Dietzenhoferův návrh se od toho původního Hofmannova radikálně liší.
Přístup: Co se týče veřejné dopravy do Paštiky sice jezdí autobus, (lina Blatná Uzeničky číslo 3807333 nebo 380766), ale vzhledem k tomu, že tento spoj jede jen sporadicky, je lepší využít vlak. Nejblíže je to z vlakové zastávky v Bězdědovicích (necelé dva kilometry), ale ke kostelu to není daleko ani z BLATNé. Pěkná je procházka přes pahorek Vinice, z BLATNé ke kostelu to je kolem 4 kilometrů.
Další informace: Zmíněná plastika Paštická smrt byla v březnu 2020 odcizena, ale o pár dní později se objevila opět u kostela. O události vznikl krátkometrážní film Paštická smrt.
Tipy na výlet v okolí: Jako první asi každého napadne spojit návštěvu kostela s návštěvou BLATNé. Kromě zámku a muzea na náměstí, se zde nacházejí další zajímavé památky zejména děkanský kostel Nanebevzetí Panny Marie se samostatně stojící průchozí zvonicí nebo mariánský sloup na náměstí. Na obou dvou posledně jmenovaných stavbách pracoval již výše zmíněný architekt Josef Hofmann, který byl dvorním umělcem hraběnky Serényiové.
V blatenské krajině se nachází i další zajímavé barokní památky jako například dělostřelecký kříž, či kontribuční sýpka. Z BLATNé je to také blízko k buzické tvrzi, kousek od silnice spojující BLATNou a Buzice se nachází pahorek, kde stávala blatenská šibenice.
Více o těchto pamětihodnostech se můžete dočíst například zde:
Dělostřelecký kříž: https://www.turistika.cz/mista/blatna-delostrelecky-kriz/detail
Křížek u Závišínského potoka: https://www.turistika.cz/mista/blatna-krizek-u-zavisinskeho-potoka/detail
Zdroje a literatura:
Více o historii kostela a farnosti v Paštikách se dozvíte zejména v památkovém katalogu.
1. Paštiky – kostel svatého Jana Křtitele: https://www.plantaz-blatna.cz/mista/pastiky-kostel-svateho-jana-krtitele/
2. Památkový katalog: https://pamatkovykatalog.cz/kostel-sv-jana-krtitele-672153
3. Kostel svatého Jana Křtitele (Paštiky): https://cs.wikipedia.org/wiki/Kostel_svat%C3%A9ho_Jana_K%C5%99titele_(Pa%C5%A1tiky)
Bezdědovice
Příspěvky z okolí Paštiky: kostel svatého Jana Křitele















































