TURISTIKU PODPORUJÍ
61 494 turistů a cestovatelů
110 800 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
1 372 335,- odměny za články
 
 Travel blog HKregion Tipy a novinky Chaty a chalupyChaty a chalupy  Mapa Jaroměř a okolí

Jaroměř leží severně od Hradce Králové na soutoku řeky Labe a Úpy.  a nedaleko ústí Metuje do Labe. Městská část Josefov je známa vybudováním rozsáhlé pevnosti Josefov. Nedaleko města najdete barokní hospital Kuks, z Hradce Králové sem dojedete pohodlně po Labské stezce. Oblíbeným turistickým cílem je Železniční muzeum výtopna Jaroměř.  

TIP:
   Trasy Jaroměř a okolí (2)
 
 
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Evropa
Tipy na výlet vybrat: vše / nic
 ↓ 
Druh vybrat: vše / nic
Do přírody
Na golf
Na hory
Na kole
Se psem
Vinařská turistika
Za gastronomií
Za kulturou
Za sportem
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Vesnice
Městečko
Město
Osada
Samota
Městská část
Hlavní město
Přístav
Místní část
Náměstí
Ulice
Městys
Ostatní vybrat: vše / nic
Bivak
Hraniční přechod
Infocentrum
Nordic walking point
Ostatní
Turistická známka
WebKamera
Zajímavost
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Hrad
Zámek
Zřícenina
Trosky
Kaple
Klášter
Pomník
Kříž
Chata
Muzeum
Bouda
Kostel
Památník
Měšťanský dům
Salaš, koliba
Letohrad
Farma
Hřebčín
Zámeček
Tvrz
Skanzen
Hradiště
Rotunda
Statek
Dům, budova
Chrám
Hřbitov
Hradby
Lapidárium
Kašna
Socha
Boží muka
Hrádek
Panský dvůr
Rychta
Pevnost, opevnění
Radnice
Drobné památky
Mešita
Synagoga
Příroda vybrat: vše / nic
Hora
Kopec
Štít
Vrchol
Jezero
Potok
Pleso
Rybník
Vodopád
Propast
Minerální pramen
Jeskyně
Krasový útvar
Údolí
Skalní útvar
Jezírko
Řeka
Říčka
Pohoří
Údolí, dolina
Kaňon
Sedlo
Travertíny
Planina
Hřeben
Louka
Pramen
Kámen
Zahrada
Rašeliniště
Slatě
Památný strom
Přírodní park
Ostrov
Sopka
Pobřeží
Poušť
Park
Rokle
Přírodní památka
Vodní nádrž
Studánka
Soutěska
Tůň
Pláž
Poloostrov
Bažina, mokřady
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Lázně
Rekreační oblast
Koňská stezka
Aquapark
Letovisko
Koupaliště
Ledovec
Ski areál
Golf
Půjčovna lodí
Cyklo bar - hospůdka
Cyklo shop - servis
Potápění
Zábava, atrakce
Půjčovna kol
Vinařský cíl
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Typ vybrat: vše / nic
Autem
Balónem
Běžecká trasa
Běžky
Cyklotrasa
Golf
In line brusle
Pěší trasa
Po vodě
Ski areál
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Cestopisy vybrat: vše / nic
Tipy a novinky vybrat: vše / nic
Rady a tipy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Moje dovolená vybrat: vše / nic
 ↓ 
Kdy jsme jeli vybrat: vše / nic
Jaro
Léto
Podzim
Zima
Délka dovolené vybrat: vše / nic
Méně než 1 týden (do 6 dní)
1 týden (7-9 dní)
Delší než 1 týden (10-12 dní)
2 týdny a více (13 a více dní)
S kým vybrat: vše / nic
Rodina s dětmi do 5-ti let
Rodina s dětmi do 10-ti let
Rodina s dětmi 10-18 let
S partnerem
S přáteli
Typ vybrat: vše / nic
Pobyt
Aktivní dovolená
Poznávací dovolená
Eurovíkend
Plavba
Prodloužený víkend
Zaměření vybrat: vše / nic
K moři
Na lyže
Za zábavou a poznáním
Do přírody
Na hory
Cyklo
Se psem
Na vodu
Aerobic
Golf
Wellness
Potápění
Za kulturou
Zábavné parky
Aquaparky
Gastronomie
Jak jsme jeli vybrat: vše / nic
Autem
Autobusem
Letadlem
Lodí
Jinak
Jak a kde jsme bydleli vybrat: vše / nic
Dům / rekreační objekt
Kemp
Apartmán
Hotel / Penzion
Stravování na dovolené vybrat: vše / nic
Vlastní
Snídaně
Večeře
Polopenze
Plná penze
All Inclusive
Ultra all inclusive
Fotogalerie vybrat: vše / nic
zobrazit výsledky

Nová radnice v Josefově

Turistické cíle Radnice

Nová radnice (Josefov)
Nová radnice (Josefov)  •  Fotografie (3)  • Foto: Boris-Jelínek
Nová radnice (Josefov)

Přestože byl Josefov vybudován jako vojenská pevnost, tak se stal současně městem, které potřebovalo vlastní samosprávu a budovu, v níž by fungovala. S vybudováním radnice se počítalo již v roce 1780 a původně pro ni byla rezervována obdélníková parcela při jižní stěně posádkového kostela. Ohledně toho však nastaly později nesnáze, a tak se vedení města ocitlo v nájmu eráru a zřízení radnice se maximálně objevilo v některých hovorech či listinách. K tomu přišel problém s místem, jenž se začal projevovat již krátce po výstavbě pevnosti, ale v plné šíři se projevil počátkem 80. let 19. století, kdy došlo k reorganizaci armády. Zaváděn byl systém sborových velitelství a jedno z nich – sborové velitelství č. 9 – bylo ustanoveno pro Josefov. Spolu se sborovým velitelstvím bylo nutno ve městě umístit rovněž velitelství zemské obrany. Množství důstojnictva a úřednictva si vyžádalo značně bytů a úředních místností. Vojenské budovy však neposkytovaly jejich dostatečnost.

Město mělo díky císařskému rozhodnutí ze 16. listopadu 1836 stavební místo pro budoucí radnici mezi školou a domem čp. 82, ale již v roce 1883 hrozilo, že by na něj ztratilo právo (podle reskriptu ministerstva války z 10. srpna 1868). Proto bylo nutno neodkladně stavět. Obecní zastupitelstvo zvolilo zvláštní komisi, která rozhodla, že bude postavena městská radnice, v níž by některé z vojenských úřadů mohly být prozatímně umístěny a město by se tímto krokem osvobodilo z pout nedůstojného erárního nájmu pod vlastní střechu, kde by naopak erár platil nájem.

Vedení města však bylo nerozhodné. Teprve 16. března 1883 nadpoloviční většina z přítomných 13 členů městského zastupitelstva rozhodla konečně o stavbě městské radnice a 10. dubna téhož roku byl vypsán konkurs na její plány, jež měly být podány do 15. května 1883 a 2 nejlepší návrhy měly být odměněny 200 zl. a 100 zl. 28. června 1883 bylo rozhodováno nad 6 podepsanými a 1 anonymním plánem. 1. cenu obdržel architekt Arnošt Jenšovský z Prahy a 2. cenu anonym, jenž byl podepsán do kruhu vepsaným písmenem Š. Arnošt Jenšovský byl posléze též vybrán k tomu, aby tuto stavbu provedl, přičemž mu pomáhali: stavitelský asistent Josef Sakař a polírové Štěpán Šulc a Jan Černý.

Obec tehdy měla 81 024,06 ½ zl. r. č. a k tomu si vypůjčila 30 000 zl. u městské spořitelny. Tento obnos na stavbu městské radnice dostatečně vystačil, protože ta vyšla na 95 192 zl. a 34 kr. r. m. S kopáním hlubokých základů až do opukového podloží se začalo 6. srpna 1883 a 11. listopadu téhož roku byl slavnostně položen a posvěcen děkanem P. Václavem Šustem základní kámen této stavby s prostým nápisem: „L. P. 18 11/11 83.“, který byl uložen pod vestibulem v předsklepí proti hlavnímu sklepu. Uložena do něj byla pamětní listina, české a německé noviny, otisk městské pečeti, 5 stříbrných a 3 měděné mince. Slavnostní kantátu složil na slova zdejšího rodáka a celního úředníka ve výslužbě Antonína Havla učitel ze Starého Plesu Alois Němeček. Slavnostní svěcení nové radnice se uskutečnilo již 9. listopadu 1884, přičemž v předvečer slavnostního dne byla při hudbě o 19.00 hod. slavnostně osvětlena radnice. Sama slavnost byla zahájena hudebním budíčkem. Kolem 9.00 hod. se začaly místnosti obecné školy plnit místními spolky a korporacemi a odtud byl uspořádán slavnostní průvod, který zamířil do pevnostního chrámu, kde v 9.30 hod. Začaly slavné služby Boží, k nimž se dostavila též místní generalita a další josefovští důstojníci. Ti však chyběli při slavnostním odevzdání nové budovy purkmistrovi. Do radnice totiž nevkročila, až na hudebníky, ani jedna vojenská noha. Po slavnostní kantátě, kterou přednesly pěvecké jednoty „Ples“ a „Libuše“, byl vykonán církevní obřad svěcení. Po krátkém projevu purkmistra Josefa Traxlera si mohli všichni občané prohlédnout celou radnici a odpoledne se v ní navíc uskutečnila slavnostní hostina za hudebního doprovodu kapely 60. pluku. Také jí se místní vojenští hodnostáři nezúčastnili.

Vznikla tak krásná trojkřídlá budova v novorenesančním slohu se dvojicí průčelních soch „Spořivosti“ a „Důstojnosti“, jejichž autorem byl akademický sochař Bernhard Seeling z Prahy-Vinohrad (stály 1 000 zl.). Nastěhovaly se do ní městské úřady, spořitelna a kavárna s restaurací. Do východního křídla bylo umístěno zeměbranecké velitelství a některé byty. Za zmínku stojí rovněž interiér tohoto objektu. Zasedací síň byla vybavena nábytkem v imitaci ebenu od pražské firmy Navrátil za 800 zl., z něhož bylo nejpovedenějším starostovo křeslo se znakem města a volební osudí s řezanou podobou svatováclavské koruny. Podobizna prvního purkmistra Josefa Traxlera v zasedací síni byla zhotovena místním rodákem P. Edvardem Neumanem. Kanceláři starosty dominovala podobizna císaře Josefa II. a do zasedací síně přibyly ještě obrazy 2 veličenstev – Josefa II. a Františka Josefa I. Tuto trojici provedl krajan Josef Enge. Archeolog a malíř-samouk Josef Matějka daroval radnici portrét generála Franze Moritze hraběte Lacyho, který byl vyveden na dřevě. Stejnou technikou vyvedený portrét generála Dagoberta Sigismunda hraběte Wurmsera a Machkovu litografii podobizny akademického malíře Josefa Berglera věnoval městu archeolog Josef Duška.

Když byla reprezentační budova městské radnice čp. 110 dokončena, postavil ještě stavitel František Kuhn z Prahy městské lázně za 6 000 zl. r. č. Zároveň se stavbou radnice vyrostl ve městě dvoupatrový dům čp. 111, jenž byl vystavěn krupařem Janem Hejcmanem. Tento dům tak zakončil řadu, kterou začal Jan Rumpelmayer v roce 1790. S jeho dokončením bylo zároveň zastavěno poslední volné stavební místo v Josefově. Kromě místností pro městskou správu sídlilo v objektu několik firem a spolků, dále zde byla restaurace a roku 1909 došlo k otevření místního muzea. V roce 1908 se v domě nacházela i veřejná čítárna a lidová knihovna, jež se po několika letech navrátila do čp. 58. 2. června 1919 došlo k otevření veřejné čítárny a 1. května 1921 vznikla veřejná knihovna lidová. První velké opravy a úpravy objektu byly provedeny též až po vzniku ČSR, zejména šlo o pořízení nového nábytku do zasedací síně městského zastupitelstva v polovině 20. let 20. století, ale nesmíme taky opomenout vymalování fresek z historie Josefova, které roku 1919 zhotovil malíř Julius Fischer z Prahy (viz https://www.jaromer-josefov.cz/volny-cas/pamatky-ve-meste/nova-radnice-v-josefove/). 28. října 1925 došlo ke slavnostnímu odhalení pamětní desky se jmény padlých a zemřelých v 1. světové válce. V letech 1946-1965 působila v čp. 110 městská knihovna.

Jako radnice byl objekt užíván až do sloučení města s Jaroměří, k čemuž došlo roku 1949, přičemž poslední hlavou samostatného Josefova byl prof. PhDr. Alfons Hyška. Tehdy se uvažovalo, že by zde mohl být umístěn okresní soud, ale nakonec k tomu nedošlo z mnoha důvodů. Rozhodnuto bylo, že se z budovy stane kulturní dům, protože to byla vůle městského výboru KSČ v Jaroměři. 2. března 1964 bylo čp. 110 zapsáno do státního seznamu kulturních památek (viz https://pamatkovykatalog.cz/radnice-nova-12315855). V roce 1981 byly zahájeny stavební úpravy vnitřních prostor k vybudování stálé expozice jaroměřského muzea. Koncem 80. let 20. století se přišlo s plánem opravy objektu, jejíž realizace se protahovala. Navíc do toho přišla sametová revoluce a jiné palčivější problémy, takže k jejímu dokončení došlo až v roce 1994. Roku 1998 se navrátila do čp. 110 muzejní expozice. Vedle ní se v budově nachází pobočka městské knihovny a V letech 2011-2012 byla provedena oprava oken a průčelních fasád. Na závěr ještě dodejme, že podle lidových podání býval na místě radnice kuželník, v němž stavíval kuželky jako chlapec jeden z pozdějších starostů města.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor (50.339, 15.932)
Poslední aktualizace: 6.4.2024
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
Kvalita příspěvku:    
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Jaroměř

Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
1,5km od místa

Příspěvky z okolí Nová radnice v Josefově

Josefov - Jaroměřská brána
Josefov - Jaroměřská brána
Pevnost, opevnění
Jaroměřská brána stávala v místech, kde dne 3. října 1780 položil císař Josef II. základní kámen ke stavbě pevnosti. Jaroměřská brána byla zbourána v roce 1891, do dnešních dnů se dochovala pouze část, která se na…
0.1km
více »
Josefov
Josefov
Městská část
Josefov je městská část Jaroměře a může se pochlubit unikátní památkou, kterou je podzemní labyrint chodeb. Ten je dlouhý několik kilometrů a pro zájemnce prohlídky bude jistě velice poučné, vyzkoušet si na vlas…
0.1km
více »
Josefov - kostel Nanebevstoupení Páně
Josefov - kostel Nanebevstoupení Páně
Kostel
Původně vojenský posádkový kostel Nanebevstoupení Páně se nalézá ve východní části Masarykova neměstí. Postaven byl v empírovém stylu v letech 1805-1810 podle projektu ing. Hatzingera a hraběte ď Andreise. Základní kámen byl slavnostně položen 22. dubna 1805, vysvěcení kostela se uskutečnilo 8. září 1811. Na počest císaře Františka II byly nad portál průčelí umístěna deska s…
0.1km
více »
Josefov - kašna
Josefov - kašna
Kašna
Kašna s figurální výzdobou od Josefa Malínského z roku 1817 se nachází uprostřed dnešního Masarykova náměstí, bohužel mezi jízdními pruhy silnice... Místo, kde Kašna stojí bylo geometrickým středem pevnosti, od kt…
0.1km
více »
Josefovská pevnost
Josefovská pevnost
Tipy na výlet
Míříme do východních Čech, cca 25 km severovýchodně od Hradce Králové, za poznáním jedné z našich nejvýznamnějších fortifikačních památek ,do pevnostního města Josefov. Jedeme za poznáním jedné z našich nejvýznamn…
0.1km
více »
Josefov - Nová radnice, muzeum
Josefov - Nová radnice, muzeum
Muzeum
Tzv. Nová radnice je jedinou budovou postavenou v novorenesančním slohu v Josefově. Postavena byla v letech 1883-84 dle projektu pražského architekta Arnošta Jenšovského. Důvod proč nebyla radnice postavena v době…
0.2km
více »
Josefov - fortifikační památník
Josefov - fortifikační památník
Pomník
Fortifikační Památník se nachází v malém parčíku u kostela Nanebevstoupení Páně. Památník byl sestaven koncem roku 1923 z pískovcích částí tehdy již zrušené pevnosti. Autory myšlenky k sestavení díla byli pánové Bedřich Janko a Antonín Hofmeister.
0.2km
více »
Josefov - smírčí kříž
Josefov - smírčí kříž
Kříž
Nenápadný smírčí kříž najdeme na Masarykově náměstí, nedaleko kostela Nanebevstoupení Páně, v roští.... Umístění kříže však není původní, na současné místo přenesen v roce 1924 z pole Jaroměřského rolníka Karla Jakubce. Kříž je 150 cm vysoký a zřejmě sloužil k vyznačení hranic Smiřického panství.
0.2km
více »
Traxlerova sýpka
Traxlerova sýpka
Muzeum
Jedná se o jedinou civilní sýpku v pevnosti Josefov. Její proviantní křídlo v loňském roce obsadilo sdružení KVH Brendy - Josefov, jenž v ní vytvořilo proviantní a lékařské služby německé armády…
0.2km
více »
Josefov - bývalé velitelství
Josefov - bývalé velitelství
Dům, budova
Rozlehlá budova bývalého velitelství se nachází na západní straně dnešního Masarykova náměstí, postavena byla v roce 1787. Na straně směřující do náměstí jsou na oknech dochovány původní mříže a v přízemí také pův…
0.2km
více »
Vyhlídka Boženy Němcové v Josefově
Vyhlídka Boženy Němcové v Josefově
Vyhlídka
Spisovatelku Boženu Němcovou si spojujeme zejména s Ratibořicemi a Babiččiným údolím u České Skalice, ale osudy jejího života ji zavály do různých částí naší země a dokonce i za její hranice. Jeden z pobytů nebývá…
0.2km
více »
Josefov - kaple sv. Jiljí
Josefov - kaple sv. Jiljí
Kaple
Pravoslavná kaple sv. Jiljí v Josefově je jednou z mála „novodobých“ staveb v prostoru pevnosti, postavena byla z darů od členů církve v roce 1932. Kaple se nachází v severní části pevnosti v prostoru šancí nad cestou do Jaroměře. Kaple je dodnes v majetku Pravoslavné církve.
0.2km
více »
Pevnost Josefov
Pevnost Josefov
Pevnost, opevnění
Pevnost Josefov najdeme v severovýchodních Čechách, nedaleko Jaroměře, u Josefova. Habsburská monarchie prošla v letech 1756 až 1763 tzv. Sedmiletou válkou s výbojným Pruskem. V této válce císařovna Marie Terezie …
0.2km
více »
Fortifikační památník v Josefově
Fortifikační památník v Josefově
Památník
Josefovský kostel Nanebevstoupení Páně je obklopen ze všech stran parkovou úpravou, přičemž v jeho jižní části narazíme na zajímavý objekt, který připomíná shluk různorodých kamenů a někteří méně znalí návštěvníci…
0.2km
více »
Josefov - vodárenská věž a pivovar
Josefov - vodárenská věž a pivovar
Pevnost, opevnění
Komplex Vodárenské věže a pivovaru se nachází nedaleko bývalé novoměstské brány. Vodárenská věž byla postavena v roce 1912 Její výška je 24 metrů a pojmula 190 metrů krychl. vody. Pivovar byl postaven v roce 1840 …
0.3km
více »
Josefov - Novoměstská brána
Josefov - Novoměstská brána
Pevnost, opevnění
Novoměstská brána je jedinou branou, ze které se do dnešních dnů bohužel nedochovalo vůbec Nic. Postavena byla v letech 1783-85, zbourána byla v roce 1905. V její prostorech se nacházelo i vězení pro 20 vojáků a d…
0.3km
více »
Jaroměř (Josefov) - Lapidárium soch M.B. Brauna
Jaroměř (Josefov) - Lapidárium soch M.B. Brauna
Pevnost, opevnění
Lapidárium barokních soch Matyáše Bernarda Brauna se nachází v kasematních prostorách bastionu č. 1 Josefovské pevnosti. Tu nechal postavit, podle projektu inženýra a generála Duhamela de…
0.3km
více »
Josefov - pevnostní mlýn
Josefov - pevnostní mlýn
Mlýn
Bývalý pevnostní mlýn se nachází na levém břehu Labe, na „poloostrově mezi Labem a Metují. Mlýn byl postaven v roce 1788 a byl majetkem armády. Mlynář, který si mlýn pronajímal měl při velké vodě bránící provozu n…
0.4km
více »
Josefov - Hradecká brána
Josefov - Hradecká brána
Pevnost, opevnění
Hradecká brána, resp. torzo hradecké brány se nachází při výjezdu z Riegrova náměstí nedaleko vstupu do podzemních částí pevnosti. Brána byla postavena v letech 1783 - 85, zbourána v roce 1905. Došlo k zasypání h…
0.4km
více »
Josefov - socha Josefa II
Josefov - socha Josefa II
Socha
Socha zakladatele pevnosti Josefov se nachází na Riegrově náměstí nedaleko vstupu do podzemí u bývalé Hradecké brány. Současná socha je bronzovou kopií litinové sochy Josefa II, která byla nalezena ve Vojkovicích u Brna. Litinová „moravská“ socha byla převezena do Josefova a dne 7.7.1991 slavnostně odhalena. Později se však Vojkovičtí o sochu přihlásili a tak byla převezena…
0.4km
více »
Ravelin no. XIV
Ravelin no. XIV
Pevnost, opevnění
Unikátní areál Ravelinu no. XIV prezentující vrcholné dílo bastionových pevnosti na světe. Unikátní expozice o historii pevnostní a občanské organizace Ochránci památek pevnsti Josefov s funkčn…
0.4km
více »
Expo Militaria 2015
Expo Militaria 2015
Pevnost, opevnění
Prezentace klubů vojenské historie od roku 1618 do současnosti. V sobotu rekonstrukce bojů v Haliči a u Arrasu. V neděli přednáškové dopoledne a dělostřelecké odpoledne s kanóny od roku 1780 do roku 1945. Vstupné na oba dva dny 50 Kč/os a 20 Kč/os. Akce od 9:00 - 18:00. www.josefov.com  
0.4km
více »
cykloturistické rozcestí - Josefov, u mostu
cykloturistické rozcestí - Josefov, u mostu
Rozcestí
Cykloturistický rozcestník, který se nachází u mostu přes Labe u bývalého pevnostního mlýnu v Josefově, ukazuje cyklistům cestu do tří směrů. Po cyklotrase KČT č. 24 zvané Labská trasa ve směru Vrchlabí, Dvůr Král…
0.4km
více »
Josefov - První vojenskohistorické muzeum M. Frosta
Josefov - První vojenskohistorické muzeum M. Frosta
Muzeum
Historie Prvního vojenskohistorického muzea M. Frosta spadá již do počátku devadesátých let minulého století. Do současných prostor, které byly veřejnosti zpřístupněny v Dubnu 2007, bylo přemístěno z Doudleb nad O…
0.4km
více »
Pevnostní město Josefov
Pevnostní město Josefov
Tipy na výlet
Naše společná cesta začíná na dálnici D11 Praha - Hradec Králové. Na konci dálnice pokračujeme směrem na Jaroměř. V Jaroměři na prvním kruhovém objezdu pojedeme "rovně" a na druhé kruhovém…
0.4km
více »
Josefov - pevnost, vstup do podzemí
Soutěž 5 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Josefov - pevnost, vstup do podzemí
Pevnost, opevnění
Pevnost Josefov byla postavena z popudu císaře Josefa II v letech 1780 až 1787 jako obranný prvek proti Prusku. Základní kámen položil sám císař Josef II dne 3.10.1780. Hradby pevnosti byly postaveny podle francou…
0.5km
více »
Josefov - Brána v Korunní hradbě
Josefov - Brána v Korunní hradbě
Pevnost, opevnění
Bývalá Korunní brána stávala v severní části pevnosti za pravým břehem Labe, za úkol měla chránit zejména mosty přes řeky a stavidla. Dnes se z této brány, která byla pobořena v roce 1891, zachoval pouze průchod p…
0.6km
více »
Josefov - vykopaný most
Josefov - vykopaný most
Pevnost, opevnění
Krátce po zrušení pevnosti v r. 1888 se začalo s bouráním některých hradebních objektů a tak bourání podlehly i mosty, které stávaly před branami pevnosti. Podle všech předpokladů měl být zničen i most před Králov…
0.6km
více »
Jaroměř
Jaroměř
Město
Jaroměř leží ve Východních Čechách, severním směrem od Hradce Králové. Město najdeme u soutoku řeky Labe a Úpy a nedaleko ústí Metuje do Labe. Východním směrem od Jaroměře se rozkládá Vodní nádrž Rozkoš. U severní…
1.4km
více »