TURISTIKU PODPORUJÍ
59 556 turistů a cestovatelů
95 940 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
1 014 128,- odměny za články
Město Blansko nabízí kvalitní turistickou infrastrukturu, bohatý kulturní život i množství sportovních zařízení. Je ideálním výchozím bodem pro výlety do Moravského krasu. Navštívit zde můžete propast Macocha, Punkevní jeskyně a mnoho dalších přírodních památek. 
Turistika Blansko  Doporučujeme
Tipy na výlety Blansko Ubytování Blansko
Turistické cíle Pivní stezka Petra Bezruče  
Pěší trasy / Cyklo trasy Okružní trasa Moravský kras  

 

Jižní Morava
Cestování a výlety
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Jižní Morava
Tipy na výlet vybrat: vše / nic
 ↓ 
Druh vybrat: vše / nic
Do přírody
Na golf
Na hory
Na kole
Se psem
Vinařská turistika
Za gastronomií
Za kulturou
Za sportem
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Ostatní vybrat: vše / nic
Bivak
Hraniční přechod
Infocentrum
Nordic walking point
Ostatní
Turistická známka
WebKamera
Zajímavost
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Bouda
Boží muka
Chata
Chrám
Drobné památky
Dům, budova
Farma
Hrad
Hradby
Hrádek
Hradiště
Hřbitov
Hřebčín
Kaple
Kašna
Klášter
Kostel
Kříž
Lapidárium
Letohrad
Mešita
Měšťanský dům
Muzeum
Památník
Panský dvůr
Pevnost, opevnění
Pomník
Radnice
Rotunda
Rychta
Salaš, koliba
Skanzen
Socha
Statek
Synagoga
Trosky
Tvrz
Zámeček
Zámek
Zřícenina
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Hora
Hřeben
Jeskyně
Jezero
Jezírko
Kámen
Kaňon
Kopec
Krasový útvar
Louka
Minerální pramen
Ostrov
Památný strom
Park
Planina
Pláž
Pleso
Pobřeží
Pohoří
Poloostrov
Potok
Poušť
Pramen
Propast
Přírodní památka
Přírodní park
Rašeliniště
Rokle
Rybník
Řeka
Říčka
Sedlo
Skalní útvar
Slatě
Sopka
Soutěska
Studánka
Štít
Travertíny
Tůň
Údolí
Údolí, dolina
Vodní nádrž
Vodopád
Vrchol
Zahrada
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Vinařský cíl
Aquapark
Cyklo bar - hospůdka
Cyklo shop - servis
Golf
Koňská stezka
Koupaliště
Lázně
Ledovec
Letovisko
Potápění
Půjčovna kol
Půjčovna lodí
Rekreační oblast
Ski areál
Zábava, atrakce
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Typ vybrat: vše / nic
Autem
Balónem
Běžecká trasa
Běžky
Cyklotrasa
Golf
In line brusle
Pěší trasa
Po vodě
Ski areál
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Cestopisy vybrat: vše / nic
Tipy a novinky vybrat: vše / nic
Rady a tipy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Moje dovolená vybrat: vše / nic
 ↓ 
Kdy jsme jeli vybrat: vše / nic
Jaro
Léto
Podzim
Zima
Délka dovolené vybrat: vše / nic
Méně než 1 týden (do 6 dní)
1 týden (7-9 dní)
Delší než 1 týden (10-12 dní)
2 týdny a více (13 a více dní)
S kým vybrat: vše / nic
Rodina s dětmi do 5-ti let
Rodina s dětmi do 10-ti let
Rodina s dětmi 10-18 let
S partnerem
S přáteli
Typ vybrat: vše / nic
Pobyt
Aktivní dovolená
Poznávací dovolená
Eurovíkend
Plavba
Prodloužený víkend
Zaměření vybrat: vše / nic
K moři
Na lyže
Za zábavou a poznáním
Do přírody
Na hory
Cyklo
Se psem
Na vodu
Aerobic
Golf
Wellness
Potápění
Za kulturou
Zábavné parky
Aquaparky
Gastronomie
Jak jsme jeli vybrat: vše / nic
Autem
Autobusem
Letadlem
Lodí
Jinak
Jak a kde jsme bydleli vybrat: vše / nic
Dům / rekreační objekt
Kemp
Apartmán
Hotel / Penzion
Stravování na dovolené vybrat: vše / nic
Vlastní
Snídaně
Večeře
Polopenze
Plná penze
All Inclusive
Ultra all inclusive
Fotogalerie vybrat: vše / nic
zobrazit výsledky

Naučná stezka Malý a Velký Chlum

Turistické cíle Výletní místa a parky Chodník, naučná stezka

Po naučné stezce Malý a Velký Chlum jsme kráčeli během jednodenního výletu,který jsme celý strávili v Boskovicích a nejbližším okolí. Autem jsme přijeli do malinkaté obce Huť Svaté Antonie a zaparkovali jsme na návsi u autobusové zastávky. Pak jsme se vydali ulicí po červené značce mezi pěknými domy až na konec silnice, kde jsme narazili na rozcestí Pod Malým Chlumem.

Na tomto rozcestí jsme našli zelenou turistickou značku a také úvodní ceduli naučné stezky. Na tabuli jsme si přečetli, že napravo se nachází Malý Chlum a nalevo ten Velký. Zelená značka oba vrcholy spojovala, ale naučná stezka vedla pouze na ten Malý, který je paradoxně vyšší než sousední vrchol.

Na ceduli jsme si ještě přečetli, že naučná stezka byla slavnostně otevřena 14. dubna 2013. Také jsme se dozvěděli, že se Malému Chlumu říká také Moravský Říp. Další informace na tabuli se vztahovaly k Velkému Chlumu a sochám Stanislava Rolínka na jeho úpatí. K nim jsme se vydali později, jelikož jsme nejdříve zamířili po polní cestě na Malý Chlum.

Cesta nás záhy dovedla do lesa, kde jsme na rozcestí spatřili druhé zastavení naučné stezky. Zde jsme se dozvěděli, že okolí Boskovic a Letovic patří k významným geologickým celkům, které obsahují zkameněliny od prvohor až po čtvrtohory. Prohlédli jsme si obrázky na ceduli a přenesli se tak o několik stovek miliónů let zpět. Po chvilce jsme se však vrátili do současnosti a i když se zde cesty rozbíhaly několika směry, nakonec jsme si vybrali tu správnou a brzy jsme došli do pozoruhodného lomu.

Ocitli jsme se na dně bývalého pískovcového a opukového lomu, kde bychom možná ještě našli nějaké zkameněliny, ale ty nebyly naším cílem. A tak nám druhohorní mlži a ostnokožci zůstali skryti. Bylo tu ovšem moc hezky, dokonce by se tu dalo i posedět na lavičkách pod přístřeškem, ale my jsme pokračovali v cestě dál.

Stezka začala prudce stoupat, což nám ale až tak nevadilo. Pokračovali jsme ve výšlapu po kraji lesa a po pár minutách jsme přišli na pěkné vyhlídkové místo s lavičkou a další tabulí naučné stezky. Nejprve jsme se však vydýchali a kochali se pěkným výhledem do KRAJINY. V dálce prosvítaly fasády domů v blansku, kousek od nás se tyčil Velký Chlum a okolní krajina se vlnila do dálky jako špatně postavená dálnice. Na ceduli jsme se dočetli, jaké rostliny zde rostou a na kterou zvěř či živočichy zde můžeme narazit. Prase divoké jsme naštěstí nepotkali a milá liška obecná byla příliš plachá na to, aby se nám ukázala. Na tabuli nás ještě zaujal křížek s Kristem, ale nedozvěděli jsme se, proč zde byl umístěn.

Po chvilce jsme jali zdolávat další metry stoupání na vrchol Malého Chlumu. Cesta vedla stále lesem a když jej opustila, zase se stočila prudce zpět. Po pár zákrutách jsme se přišli na vrchní okraj lomu a také k pátému a poslednímu zastavení naučné stezky. Přesto jsme ještě nebyli na vrcholové plošině, na které se kdysi nacházelo silně opevněné haltštatské hradiště se vstupní částí vytesanou v bloku opuky. Na tabuli před námi bylo dokonce nakresleno a vypadalo opravdu nedobytně na svou dobu. Jiné cedule, ale menší a na druhé straně stezky nás upozorňovaly, abychom se nepřibližovali k okraji lomu a protože nám je život milý, rádi jsme uposlechli a pokračovali dál po cestě.

Za další zatáčkou se již vlnila tráva na vrcholové plošině, větrem pročesávaná a hlazená. Zamířili jsme k 9 metrů vysoké dřevěné rozhledně, která zde byla postavena v roce 2005. Po chvilce jsme k celkem nízké věži dorazili a na informačních cedulích si přečetli něco o její krátké historii. Přečetli jsme si, že o její vybudování se zasloužily všechny obce Mikroregionu SVITAVA. Zaujalo nás, že v době první republiky stávala na „Holém vrchu“, jak se místu dříve říkalo, malá dřevěná rozhledna, která byla majetkem armády. Turisté se z ní mohli rozhlížet až do 40. let minulého století, kdy byla pro špatný stav stržena. Pak jsme po dvou žebřících vystoupali do výšky 6 metrů na horní Ochoz, na kterém byly umístěny panoramatické fotografie s popisy důležitých vrcholů a bodů, které jsme z rozhledny viděli pouhým okem. Okolo nás se rozprostírala krajina Lysicka a Blanenska a prý je při dobré viditelnosti možno spatřit i vrcholky Pradědu, který jsme my ovšem neviděli.

Když jsme se pokochali výhledem dosti, sešplhali jsme se dolů a stejnou cestou jsme se vydali zpět. Cesta z kopce pochopitelně ubíhala rychle, ale mezi čtvrtým a třetím zastavením nás však čekalo nepříjemné překvapení. Dcera šla o pár metrů před námi, když jsem zahlédl, jak se přes cestu přímo před námi plazí had. Naštěstí se o pár desítek centimetrů naše trasy nezkřížily a tak se metrová užovka odplazila do lesa a my zase za minutku dorazili vylekaní do lomu. Opět jsme si chvilku prohlíželi tu krásu vysokou stěnu a potom jsme šli dál. Po pár minutách jsme přišli na úvodní zastavení naučné stezky na rozcestí Pod Malým Chlumem. Nezamířili jsme však k autu, ale po zelené značce jsme pokračovali dál. Rozcestník ukazoval pouhých půl kilometru k sochám Stanislava Rolínka, ale jak nám cesta ubíhala, připadalo nám to spíše 1,5 kilometru. Už jsme to chtěli vzdát, v domnění, že jsme tento pozoruhodný výtvor někde minuli, když tu se konečně sousoší na úpatí Velkého Chlumu před námi objevilo.

Sochy lidového umělce jsme viděli již v Rudce u Kunštátu v jeskyni blanických rytířů. Zde jsme našli trochu menší dílo, které však bylo také hodno našeho obdivu. Rolínek zde totiž vytvořil hasičskou sekerkou a půlkou nůžek na stříhání ovcí krásné sousoší husitských osobností v nadživotní velikosti. Vedle sebe jsme si tak z bezprostřední blízkosti prohlédli Mistra Jana Husa, Jana Žižku z Trocnova a Prokopa Holého. Zjistili jsme, že toto sousoší je vytvořeno z pískovce a že bylo roku 1996 bylo restaurováno, takže nám připadalo, jakoby by bylo nové. Dozvěděli jsme se, že tímto sousoším Rolínek připomíná historickou událost, kdy v roce 1423 tábořila husitská vojska právě pod Velkým Chlumem.

Dále jsme zjistili, že sousoší postav Mistra Jana Husa, Jana Žižky a Prokopa Holého má rozměry přibližně 4 x 4 x 2,5 metru, přičemž jednotlivé postavy se takřka dotýkají. Všimli jsme si, že postavy nestojí na jedné úrovni, i když to tak na první pohled nevypadá. Jan Hus v dlouhém taláru se nad námi stál nejvýše, pravou ruku na srdci, levou na knize a vedle ní pohár. Vlevo od Husa o něco níže stál ve svém typickém postoji jednooký vojevůdce Jan Žižka Trocnovský. Na hlavě jsme viděli oblíbenou pokrývku hlavy s názvem poděbradka, v jedné ruce držel štít se znakem kalicha a ve druhé palcát. Pod Husem stál pak Prokop Holý s přilbicí na hlavě, v jedné ruce držel štít s kalichem a ve druhé okovaný cep. Zdálo se nám na něm ale něco divného a pak nám došlo, že mu chybí nohy.

Velice jsme se divili tomu, že i v dnešní době je toto dílo volně přístupné a nijak nehlídáno. Doufáme, že sochy nezničí nějaký pomatenec či vandal a budou si je moci prohlédnout další generace návštěvníků.

Jednu věc jsme však nepochopili. Naučná stezka nese název Malý a Velký Chlum. Směrem na ten Malý jsme se zastavili u pěti tabulí s informacemi. Podivili jsme se však tomu, že u Velkého Chlumu jsme nenašli zastavení ani jedno.

Když jsme si sochy prohlédli, vydali jsme se na zpáteční cestu. V lese rostlo v tu dobu velké množství hub a sbírat se daly rovnou u stezky. Nechali jsme je ale jiným lidem a rychlým krokem jsme se vrátili do obce Huť Svaté Antonie. U jednoho domu jsme si všimli, že zde prodávají keramiku domácí výroby, takže jsme zazvonili a autorka těch krásných džbánků, misek a dalších výrobků nám jeden velký džbán prodala za lidovou cenu.

Pak jsme již došli k našemu odpočívajícímu francouzskému vozidlu a namířili jsme si to přes Boskovice směrem na Prostějov a pak Olomouc domů.

http://www.hrady.cz/?OID=2355

http://www.svazeksvitava.cz/index.php?nid=440&lid=cs&oid=3219628

http://rozhledny.webzdarma.cz/obora.htm

Fotogalerie

Nejsou zde žádné fotografie, jestli k tomuto příspěvku nějaké vlastníte, nahrajte je.
Nadmořská výška:
405 metrů nad mořem
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor (49.449, 16.592)
Poslední aktualizace: 25.3.2015
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
Autor: jirkacek
Kvalita příspěvku:    
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Obora

Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
2,3km od místa

Příspěvky z okolí Naučná stezka Malý a Velký Chlum

Malý Chlum - geologický profil
Malý Chlum - geologický profil
Skalní útvar
Tento velice zajímavý geologický profil v opuštěném pískovcovém lomu na východní straně výrazného kopce Malý Chlum (489 m) lze vidět z odbočky zeleně značené turistické cesty, která směřuje na jeh…
0.2km
více »
Velký a Malý Chlum
Velký a Malý Chlum
Kopec
Jedná se o dvě výrazné vyvýšeniny, které až nepřirozeně vystupují z ploché roviny severní části Boskovické brázdy zvané též Malá Haná. V minulosti byly považovány za sopky, ale současná věda o nich hovoří, že se jedná o tzv. svědecké hory, čili izolované vrchy, jejichž temeno je ve výši původního reliéfu. Další zajímavostí je, že odlesněný Malý Chlum (489 m) je vyšší než…
0.2km
více »
Turistické rozcestí Pod Malým Chlumem
Turistické rozcestí Pod Malým Chlumem
Rozcestí
Nachází se v širokém sedle mezi dvěma zdejšími dominantami a to Velkým a Malým Chlumem. Prochází tudy červeně a zeleně značená turistická cesta. Červená vede jedním směrem do osady Huť Svaté Antonie, obce Obora a končí u vlakové stanice v Doubravici nad Svitavou. Opačným směrem pak jde k rozcestí Perná a do Lysic. Zeleně značená cesta směřuje kolem sousoší Trojice úbočím Velkého Chlumu do…
0.2km
více »
Moravské Roussillion pod Malým Chlumem
Moravské Roussillion pod Malým Chlumem
Propast
Je nezpochybnitelnou pravdou, že návštěva malého jihovýchodně-francouzského Městečka Roussillion, nacházejícího se v oblasti Provence, a jeho Okrové stezky (Le sentier des ocres) je pro každého nez…
0.3km
více »
Malý Chlum u Lysic
Malý Chlum u Lysic
Vrchol
Malý Chlum (488 m.n.m) a sousední kopec Velký Chlum (460 m.n.m) se nachází nedaleko obce Lysice. Oba vrchy tvoří nepřehlednutelné panorama ze zámku v Lysicích. Na vrcholu Malého Chlumu je od července 2005 volně…
0.3km
více »
Parádní výhled z Malého Chlumu
Parádní výhled z Malého Chlumu
Vyhlídka
I my, Moravané máme svoji horu Říp. Je to Malý Chlum, 488 m n.m., ležící v Boskovické brázdě. Není zdaleka tak slavný, jako ten pravý, ale Řípu se podobá. Mnohem slavnější je z geologického hlediska, ale…
0.3km
více »
Rozhledna Malý Chlum a naučná stezka Malý a Velký Chlum
Rozhledna Malý Chlum a naučná stezka Malý a Velký Chlum
Tipy na výlet
Jedeme na Moravu - z Plzně až do Přerova. V plánu jsme měli navštívit Spešovskou rozhlednu a zámek v Rájci nad Svitavou. Jenže silnice je uzavřena, objížďka nás žene zbytečně daleko. Najednou vpravo vidíme rozhled…
0.3km
více »
Kroužení mezi Chlumy aneb Na Boskovice ! 3
Kroužení mezi Chlumy aneb Na Boskovice ! 3
Tipy na výlet
Třetí – a závěrečná - část výletního cyklu „Na Boskovice !“ začíná přesně tam, kde druhá část skončila, tedy v městysu Doubravice nad Svitavou. My stojíme u zaparkovaného auta, které –…
0.5km
více »
Velký Chlum – Sousoší husitských bojovníků
Velký Chlum – Sousoší husitských bojovníků
Socha
V oblasti Velkého a Malého Chlumu si neužiete jen výletů do krásného prostředí zdejší přírody, ale jsou zde pro vás přichystána i různá překvapení, mezi něž určitě patří zejména sousoší…
0.8km
více »
Bořitov - Sochy Stanislava Rolínka na Velkém Chlumu
Bořitov - Sochy Stanislava Rolínka na Velkém Chlumu
Socha
Sousoší husitských osobností v nadživotní velikosti je vytesané v pískovcové skalce na Velkém Chlumu u Bořitova. Stanislav Rolínek, sochařský samouk, tvůrce soch v nedaleké Rudce u Kunštátu, sochy vytesal do měkkého pískovce pouze hasičskou sekyrkou a půlkou nůžek na stříhání ovcí. Sousoší znázorňuje Jana Husa, Jana Žižku a Prokopa Holého. Místo je dostupné po zelené…
0.8km
více »
Obora -  putování po zajímavostech obce a okolí
Obora - putování po zajímavostech obce a okolí
Turistická trasa
Obora je malá obec s 280 obyvateli a najdeme ji v oblasti Boskovické brázdy, jihovýchodním směrem od města Boskovice a východním směrem od obce Lysice. Součástí obce je i malá osada Huť…
1.1km
více »
Jak jsme u Bořitova hledali lidské tváře
Jak jsme u Bořitova hledali lidské tváře
Cestopisy
I když název tohoto článku může u někoho evokovat představu pohádkového příběhu a u někoho jeden starý vtip o gynekologovi, je skutečně seriózním cestopisem. Odehrává se na okraji údolí…
1.3km
více »
Rozcestí Krhov
Rozcestí Krhov
Rozcestí
Turistické rozcestí Krhov se nachází na severním okraji obce Krhov ( u Boskovic ) u autobusové zastávky na zelené turistické značce. Značka začíná u nádraží ve Skalici nad Svitavou, po 4 km příjdeme ( přes obec Jabloňany ) právě do Krhova. Značka pak pokračuje k rozcestí Pod Malým Chlumem ( 2,5 km ), ten však však mine. Přes Bořitov ( 6 km ), Černou Horu ( 7,5 km ) a dál a dál přes hory a doly po ní můžeme dojít až na okraj Brna - do Soběši…
1.6km
více »
Jabloňany -  putování po zajímavostech obce a okolí
Jabloňany - putování po zajímavostech obce a okolí
Turistická trasa
Jabloňany jsou malou obcí s 390 obyvateli a nachází se 6 km jihozápaně od Boskovic, v oblasti Boskovické brázdy. Obec se rozkládá mezi tokem říčky Úmoří a řeky Svitavy a v údolí mezi zalesněným vrchole…
2.1km
více »
Jabloňany - kaple sv. Cyrila a Metoděje
Jabloňany - kaple sv. Cyrila a Metoděje
Kaple
Stojí uprostřed rozlehlé návsi a vytváří dominantu horní části obce. Místní občané si ji zde zbudovali v roce 1883 v novogotickém slohu v místě bývalé dřevěné zvonice. Kaple je zasvěcena sv. Cyrilu a Metodě…
2.1km
více »
Z Jabloňan přes Fáberku do Skalice nad Svitavou
Z Jabloňan přes Fáberku do Skalice nad Svitavou
Trasy
Při svých návštěvách Boskovicka jsem se jednou toulal kolem obce Obora, jejíž okolí je známé těžbou rud ve středověku. Dále pak dvěma dominantními kopci a to Velkým a hlavně pak Malým…
2.1km
více »
Turistické rozcestí Jabloňany
Turistické rozcestí Jabloňany
Rozcestí
Nachází se na křižovatce ulic v severní části obce. Prochází tudy zeleně značená turistická cesta která vede jedním směrem na Krhov, rozcestí pod Malým Chlumem, kolem reliéfů S. Rolínka do Boři…
2.2km
více »
Na rozhlednu Malý chlum
Na rozhlednu Malý chlum
Trasa
Trasa začíná v Doubravici nad Svitavou u zastávky ČD. Odtud pokračuje po červené značce přes osadu Klemov až do obce Obora. Dále pak směřuje do místní části Huťi sv. Antonie a z ní až výraznému rozcestí Pod Malým Chlumem. Odtud pak zeleně značenou odbočkou vystoupá na vrchol k rozhledně. Délka trasy je 4,5 km, převýšení 190 m. I když zdejší objekt rozhledny dostal přezdívku "největš…
2.5km
více »
Fáberka (445 m)
Fáberka (445 m)
Kopec
Lokalita Fáberka se nachází jižně od Skalice nad Svitavou na Boskovicku. Jedná se o protáhlý zčásti zalesněný hřeben severojižního směru, který se příkře zvedá západně od řeky Svitavy a o…
2.9km
více »
Zámek Lysice
Zámek Lysice
Tipy na výlet
Vydali jsme se autem na Zámek Lysice.  Zámek se nachází v jihomoravském kraji, asi 10 km severozápadně od města blansko. Lysický zámek je sídlem s neobyčejně bohatou stavební historií, na jejímž počátku byla renesanční vodní tvrz. Ta se v první polovině 17. století změnila na renesanční a ve 30. letech 18. století na barokní zámek. Z barokní přestavby, která je…
2.9km
více »
Zámek Lysice
Zámek Lysice
Tipy na výlet
Zámek Lysice má po architektonické stránce neobycejne bohatou historii. Puvodne vodní tvrz se v 17. století premenila na renesancní a ve 30. letech 18. století na barokní zámek. Z této barokní …
3.1km
více »
Zahradnictví v Doubravici nad Svitavou
Zahradnictví v Doubravici nad Svitavou
Tipy na výlet
Vlakem z Brna, nebo autobusem z blanska, popřípadě autem, nebo na kole. Veliké zahradnictví s dětským koutkem. Ale hlavní atrakce je pštrosí farma, obchod se pštrosími specialitami a stánek s pštrosími pochoutkami. V obchodě lze koupit vakuově balené maso, peří, nebo pštrosí kraslice. Ale my vždycky kupujeme u stánku výborné pštrosí klobásy. K pití mívají limonády z…
3.2km
více »
Lysice
Lysice
Vesnice
Lysice jsou velkou obcí s 1850 obyvateli a najdeme ji pod vrcholky Českomoravské vrchoviny, jižním směrem od města Kunštát a jihozápadním směrem od města Boskovice. Obec se rozkládá u východního okraje přírodního parku Lysicko a na toku Lysického potoka. V západní části obce stojí památkově chráněný zámek, obklopený zámeckým parkem. Severním směrem od zámku je chráněné území…
3.7km
více »
Černá Hora  - Mezníky pivovarnictví aneb galerie u pivovaru
Černá Hora - Mezníky pivovarnictví aneb galerie u pivovaru
Zajímavost
Jednou ze zajímavostí, na které můžeme narazit v jihomoravské Černé Hoře, je galerie historických majitelů zdejšího pivovaru. Nachází se na venkovní zdi pivovarského komplexu a její autor ji nazval Mezníky pi…
3.9km
více »
Černá Hora – Pivovarské muzeum
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Černá Hora – Pivovarské muzeum
Muzeum
Kde se pivo vaří, tam se dobře daří. Stará moudrost platí samozřejmě nejen v Čechách, ale i na Moravě. Přiznejme si, že ačkoliv se Morava (hlavně ta Jižní) snaží proti Čechám vymezit tím,…
3.9km
více »
Lysice
Lysice
Zámek
Zámek Lysice, národní kulturní památka, se nachází ve stejnojmenné obci v Jihomoravském kraji. Zámek je otevřen od června do září denně kromě pondělí a v říjnu jen o víkendech. Návštěvníci si mohou vybrat z pěti…
3.9km
více »
Lysice - návštěva zámecké zahrady
Lysice - návštěva zámecké zahrady
Zahrada
  Při zmínce o Lysicích se nejspíš většině z vás v hlavě promítne obrázek překrásného zámku, který se proslavil unikátní krytou kolonádou. Správně. Ten zastřešený vyhlídkový ochoz je už součástí zámecké zahrady,…
4km
více »
Lysice - zastřešená zámecká kolonáda
Lysice - zastřešená zámecká kolonáda
Most
V roce 1833 byla k zámku přistavěna zastřešená empírová kolonáda, která měla sloužit k vycházkám panstva a jejich hostů a pohledům do zdejší Zámecké zahrady. Půdorys má tvar písmene U,…
4km
více »
Rájec nad Svitavou
Rájec nad Svitavou
Zámek
Barokní zámek francouzského typu s rozlehlým přírodně krajinářským parkem se nachází na Návrší nad údolím řeky Svitavy, nad obcí Rájec-Jestřebí v Jihomoravském kraji. Zámek lze navštívit …
6.1km
více »
Boskovice
Boskovice
Zámek
Empírový Zámek Boskovice se nachází ve stejnojmenném městě v Jihomoravském kraji. Návštěvníci si mohou zámek prohlédnout od června do září každý den kromě pondělí. K vidění je jediná empírová historická expozice…
6.9km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace