Makyta - největší přírodní rezervace Javorníků
Tato od hlavního hřebene oddělená hora je nejmohutnějším masívem západní části Javorníků a její zalesněné vrcholové témě (923 m) dominuje příhraniční krajině Valašskosenicka a Pulčínska.
I když je tenhle Top bez výhledů a dřevěná rozhledna, která zde kdysi stávala, dávno zmizela v propadlišti dějin, přesto je Makyta horou pozoruhodnou a krásnou. Její vrchol a příkré svahy, jenž ze tří čtvrtin patří k ČR, pokrývá prastarý hvozd. Na temeni se z různých světových stran sbíhá šest turistických tras a trasa NS Javornický hřeben. Turista tady bude odměněn nezvyklým klidem, neboť sem ani v sezóně neputují davy návštěvníků. Na vrcholu najde krytý přístřešek s vrcholovou knihou, ohniště, Informační panely, tur.rozcestník a jeho zraky se mohou potěšit pohledem na okolní krásnou přírodu. Směrem k Papajskému sedlu odtud vede po více jak 2 km dlouhém pohraničním vrcholovém hřebeni Makyty nad horní částí PR červené turistické značení.
Přírodní rezervace se rozprostírá na podvrcholových strmých svazích Makyty a severozápadním svahu Valašské Kyčery (863 m) na naší moravské straně a byla vyhlášena v listopadu 2008 na rozloze 188.5 hektaru.
Chrání se původní horské bukové hvozdy, do nichž je zamíchán javor klen a jedle bělokorá. Zvlášť cenné jsou suťové porosty. Areál rezervace vytváří prostor pro klidnější život mnoha druhů chráněných živočichů a rostlin. „Podklad“ pro tohle prostředí vytvořilo na Makytě magurské flyšové pásmo a všechny ty balvany, kameny a skalky jsou řazeny ke zlínskému souvrství.
Zdejší suťový les je největší v celých Javorníkách. Druhou nejpočetnější dřevinou v rezervaci je smrk ztepilý, ten zde byl ale vysazen lidmi. Zdejší hvozd z větší části postrádá keřové patro a jako jeho zástupci jsou zde k vidění jen bez červený a černý, lýkovec jedovatý či líska obecná. Na zemi se nachází bohatý bylinný porost např. s měsíčnicí vytrvalou a z orchidejí hlístníkem hnízdákem a okroticí okrouhlolistou. Nachází se zde velké množství kapradin, vytvářejících půvabné přírodní deštníky nad pískovcovými kameny a balvany. Z nich je třeba zmínit se hlavně o kapradi samci, kapradině laločnaté, Braunově, rezavé a papratce samičí. K cenným mechorostům se řadí rakytník stinný a stromkovec sourubkovitý. Rezervace je rovněž cenná z mykologického hlediska.
Žije zde mnoho ptačích druhů jako třeba strakapoudi, lejsci, holubi dupňáci, žluny, jeřábci lesní anebo čápi černí. Bylo zde zaregistrováno 35 druhů denních a 39 druhů nočních motýlů. K dalším obyvatelům rezervace patří obojživelníci (mlok skvrnitý a ještěrka živorodá), z mnoha druhů brouků např.střevlíci a vysoká lesní zvěř. Občas sem ze slovenské strany zabrousí medvěd hnědý a vlk evropský, kdežto kočka divoká a rys ostrovid zde mají domovy trvalé.
Inspirována krásnou horou si její jméno vypůjčila firma Makyta Púchov (původně slovenská továreň odevov), od roku 1949 pak samostatný podnik Makyta zabývající se výrobou oděvní konfekce.
A ač je to téměř neuvěřitelné, zdá se, že věhlas hory doputoval až na dálný východ: roku 1915 byla totiž v jednom japonském městě založena firma Makita, zabývající se výrobou elektrického nářadí (pneumatická kladiva a akumulátorové náčiní)... ale tuto poslední informaci berte, prosím, s rezervou!