Pec pod Sněžkou
Cestování a výlety
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Pec pod Sněžkou
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Rady a tipy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky

Krkonoše (2): Sněžka - Luční bouda - Liščí hora - Pec pod Sněžkou

Turistické cíle Pohoří

Krkonoše: Sněžka od západu
Krkonoše: Sněžka od západu  •  Fotografie (23)  • Foto: alexandra66

Krkonoše (2): Sněžka – Luční bouda – Liščí hora – Pec pod Sněžkou (06/2014)

V pátek ráno jedeme novou kabinkovou lanovkou z Pece pod Sněžkou na naši nejvyšší horu - Sněžku. Na lanovku čekalo asi 10 lidí a tak nástup byl rychlý. Opravdu doporučuji pro návštěvu Sněžky mimosezónu, všední den a ranní hodiny - nebude řada u lanovky a na vrcholu hory nebude jako ve včelím úlu. Z polské strany, kde mají také lanovku (z města Karpatz na horu Kopa), se od určité hodiny valí nahoru také davy polských turistů (lanovku tam spouští v 8,30 hod.). Tyto všechny je prostě třeba předběhnout :-)

Jednosměrná jízdenka je za 210,- Kč, ale my ji máme za 170,- Kč, protože pro ubytované ve vybraných objektech v Peci pod Sněžkou platí 20% sleva. Lanovka byla spuštěna do provozu v únoru 2014 a nahradila starou sedačkovou lanovku z roku 1949. Provozní doba lanovky je od 8 do 18 hod., v létě do 19 hod., a v závislosti na intenzitě větru na vrcholu Sněžky.

Pokud je vítr silnější, jede lanovka pouze do mezistanice na Růžové hoře. Tady nám kontrolovali jízdenky, zda nám platí až nahoru. Asi si někteří vykukové kupovali jízdenku pouze na Růžovou horu a pak jeli až na Sněžku. Pokud k lanovce přijedete autem, zaplatíte parkovné na parkovišti U kapličky, odkud je k lanovce něco od 100 do 300 m.

Stavby na vrcholu Sněžky se časem měnily a tak jsme v tom měli trošku chaos. Proto přikládám ve fotogalerii nejnovější satelitní mapu s popisem současného stavu (2014). Na vrcholu Sněžky jsou 3 české a 2 polské stavby. Nejníže je horní stanice lanové dráhy z Pece pod Sněžkou, na vrcholu pak historický kamenný sloup – základní český trigonometrický bod z roku 1832 a nová Česká Poštovna – dřevěná prosklená stavba z roku 2008 ve tvaru hranolu.

Poláci zde mají dřevěnou kapli sv. Vavřince, jejíž stavba byla dokončena v roce 1681 a je to tedy nejstarší stavba na vrcholu. Dále se zde nachází z dálky viditelná "ufo" stavba Polské boudy z roku 1976, takové tři talíře na sobě, ve kterých je meteorologická stanice a restaurace.

Do roku 2009 tady byla ještě malá dřevěná stará Poštovna, která po vybudování nové České Poštovny stála ještě chvilku nečinně na vrcholu. Následně byla rozebrána jedním podnikatelem, kterému bylo stavby odsouzené k zániku líto, a tak ji zakoupil, odvezl a znovu složil na kopci Javorová skála ve Vlašimské pahorkatině u města Sedlec – Prčice.

Historicky tu pak byly dvě boudy – Slezská bouda, na místě kde je nynější ufo Polská bouda, a Česká bouda, na místě které stojí dnešní Česká Poštovna. Do 80-tých let 20. století tu ještě byla dřevěná česká meteostanice.

Nadmořská výška českého trigonometrického bodu na Sněžce je 1 602,02 m n. m. Tento bod však nestojí na nejvyšším bodě hory. Nejvyšší místo se podle posledních měření nachází v blízkosti kaple, 3,5 metru od naší státní hranice na polské straně, a má výšku 1 603,30 m n. m. Výška 1 603 m n.m. bude zřejmě nadále uváděna jako skutečná výška hory Sněžky.

Na Sněžce se kocháme výhledy, je polojasno, ale oblačnost je vysoká a tak je viditelnost dobrá. Působivý je také pohled do Obřího dolu. Na svazích Sněžky kvete vzácný koniklec alpínský bílý, který se v ČR vyskytuje pouze v Krkonoších. Nakoukneme do kaple a pak jdeme na prohlídku interiéru České poštovny, kde otevřeli v 10 hod. 

Musím říct, že se mi tento hojně diskutovaný objekt líbí. Není to megalomanská stavba a architekti, kteří byli při návrhu velmi limitováni jak extrémními klimatickými a prostorovými podmínkami stanoviště, tak nároky Správy Krkonošského národního parku, měli při její tvorbě dobré nápady a budova má šmrnc.

Kupujeme zde pohlednice Sněžky a jednu adresovanou vhazujeme i do místní poštovní schránky s kulatým razítkem nejvýše položené poštovny u nás. Zapisujeme se do vrcholové knihy. Je zde možnost jít i na vyhlídkovou plošinu (střechu) objektu za vstupné, ale toho nevyužíváme.

Na skok zajdeme i do polského ufo objektu. Kdysi asi moderní stavba už zestárla, je moc velká a na vrchol hory se nehodí. Jsou tady tři zaměstnanci, jeden sedí u pohlednic a upomínkových předmětů, druhý u pultu s občerstvením a třetí u placených záchodků. Kupujeme zde také pohlednice Sněžky, teda Śnieżky, ať máme památku i z polské části hory. (Polsko má svou nejvyšší horu ve Vysokých Tatrách, jsou to Rysy.)
Na Sněžku jsme vyjeli lanovkou, abychom měli dostatek času a sil na celodenní okruh po horách. Nakonec jsme ušli 24 km v krásném horském prostředí a za velmi dobrého počasí. Ze Sněžky jsme sešli dolů po červené značce západním směrem na polskou stranu ke Slezské chatě (Dom Ślaski), zářivě žluté a z dálky viditelné budově v Obřím sedle. Po kamenitém chodníku už proti nám šel na vrchol Sněžky štrůdl Poláků a školní výlety.

U Slezské chaty se vydáváme dále po červené k vyhlídkovým místům na ledovcová polská jezera Maly a Vielky Staw. Chodník je široký vydlážděný a nejsou tu lidi. Hlavní tah z Polska jde totiž od horní stanice lanovky Karpatz – Kopa přes Dom Ślaski na Sněžku. Jdeme kolem rozcestníků Spalona Stražnica a Rownia pod Śniezka stále po červené.

Začínají se otvírat pohledy na jezera, která mají temnou modrou barvu a ve spojení s horami vytváří dojem opravdové horské krajiny. Pro výhled k jezerům má smysl jít do bodu, který je na mapě označen jako vyhlídkové místo. Zkusili jsme ještě dále, ale už na jezera nebylo pořádně vidět. Vracíme se zpět stejnou cestou a na rozcestníku Rownia pod Śniezka odbočujeme na žlutou směr Luční bouda.

Ještě předtím, než chvíli spočneme v Luční boudě, krásné obrovské historické stavbě, jdeme kousek zpět ke Sněžce po modré značce, podívat se na Úpské rašeliniště, které je prameništěm řeky Úpy. Přes rašeliniště vede povalový chodník. Odtud jsou jedny z nejkrásnějších fotografií Sněžky v časopisech, bohužel pořízené ne přímo z chodníku, ale odněkud z rašeliniště, kam se samozřejmě nesmí a ani bych to raději nezkoušela.

Náhorní planina, která se rozprostírá mezi Sněžkou, Studniční a Luční horou (další takové místo je ještě na planině kolem pramene Labe), je jedno z nejkrásnějších míst Krkonoš a jedinečné místo v rámci celé ČR a celé střední Evropy vůbec. Jedná se o tundru, která připomíná spíše horskou krajinu Skandinávie, a nikde jinde ve střední Evropě podobnou nenajdete.

Název tundra se používá pro holé horské pláně na severu Evropy a Asie, které se vyznačují drsným klimatem, krajinou modelovanou mrazem a větrem, a přítomností specifických rostlin a živočichů. Především díky této unikátní tundře jsou naše Krkonoše tak jedinečné. Příjemnou skutečností je také to, že po této planině se dá bez problémů chodit dlouhé hodiny a pořád jste v přibližně stejné nadmořské výšce, takže nemusíte překonávat velké výškové rozdíly.

Po občerstvení na Luční boudě, kde vaří své vlastní pivo Paroháč, jdeme po červené mezi Studniční a Luční horou směrem k Výrovce. Po cestě vidíme pár "řopíků" – malých bunkrů, které byli součástí opevnění republiky před 2. světovou válkou, a symbolický Památník obětem hor. Pořád také vidíme Sněžku a tak na každém kroku fotíme, protože pohled na ni je pokaždé trošku jiný. Je to svým tvarem opravdu zvláštní a velmi krásná hora. Dvojice hor Studniční a Luční hora je rovněž typickou ukázkou krkonošské tundry. Studniční hora je po Sněžce druhým nejvyšším (1 555 m n.m.) a Luční hora třetím nejvyšším vrcholem ČR (1 554 m n.m.).

Dále už vede stezka po hřebenu kolem chaty Výrovka k občerstvení Na rozcestí a odtud zahýbáme po červené na Liščí horu. Tady už jsme o jeden výškový stupeň níž a jdeme již nízkým lesem. U Liščí hory je několik laviček, dřevěná tabule s popisem vrcholů a opět vyhlídka na Sněžku. Na loukách kolem Liščí boudy to krásně kvete. Je zde velké množství prstnatců májových, naší nejhojnější orchideje, a závoje pomněnek. Na rozcestí U Lesní boudy se dáváme po žluté již zpět do Pece pod Sněžkou.

Související články z našeho pobytu v Krkonoších:

Krkonoše (1): Pec pod Sněžkou - Modrý důl - Zelený důl

Krkonoše (3): Vrbatova bouda – Kotel - Pramen Labe - Vysoké kolo –...

Krkonoše (4): Černá hora a Černohorské rašeliniště

Nadmořská výška:
1459 metrů nad mořem
WWW stránky:
Poslední aktualizace: 16.11.2015
Autor příspěvku: alexandra66
Kvalita příspěvku:    
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Krkonoše (2): Sněžka - Luční bouda - Liščí hora - Pec pod Sněžkou</strong> mapa
mapa Krkonoše (2): Sněžka - Luční bouda - Liščí hora - Pec pod Sněžkou

Příspěvky v okolí Krkonoše (2): Sněžka - Luční bouda - Liščí hora - Pec pod Sněžkou

Rennerův kříž byl postaven byl na památku majitele Luční boudy Jakuba Rennera, který zanynul při sněhové bouři dne 11. 4. 1868. Kříž najdeme nedaleko Luční boudy při cestě k Památníku obětem hor.
Nejslavnější krkonošská bouda, založená v 2. pol. 16. století, 1400 m.n.m.
Naším cílem je jedna z krkonošských klasik, cesta Obřím dolem do Obřího sedla k Slezskému domu, ne však na Sněžku, ale do opačného směru k Luční boudě a Výrovce s návratem do Pece pod Sněžkou. …
Turistický rozcestník, který se nachází u Luční boudy, ukazuje turistům cestu v třech směrech. Po značce červené od rozcestí Chalupa na Rozcestí, Výrovka - Špindlerův Mlýn, po značce modré ve směru Špindlerův Mlýn, Údolí Bílého Labe - rozcestí u bývalé Obří boudy (dále po červené Sněžka) a po značce žluté přes Stříbrný hřbet ve směru Luční bouda - cesta Česko-polského…
Třetí nejvyšší vrchol Krkonoš. Velkou Studniční jámou spadá do Obřího dolu (na východ). Západním směrem pokračuje hřbet na Luční horu. Známá svými lavinovými svahy. Nejlépe viditelná ze Sněžky.
Zajímavost
Mapa republiky, to je již oficiální název pro místo, na jihozápadním svahu Studniční hory, kde odtávající sníh vytváří sněhové pole do tvaru rozlohy bývalé federace. Výška sněhové pokrývky dosahuje v extrémní…
Luční bouda - posvátné místo, nejen, českých turistů. Luční bouda se nachází na Bílé louce, při levém břehu Bílého Labe, pod severním svahem Studniční a Luční hory. Historie boudy sahá do počát…
Hory přitahují od pradávna spoustu turistů. Někteří z nich se však z nich již nevrátili. Vzhledem k tomu, že nejvyšším pohořím u nás jsou Krkonoše, není divu, že právě oni jsou v tomto pohledu u nás nejtragičtější…
Přeshraniční naučnou stezku Dědictví doby ledové společně zřídily Správy Krkonošského národního parku a Karkonoskiego parku narodovego. NS vede nejcennějšími partiemi Krkonoš a představuje krkonošskou tundru s uká…
Turistický rozcestník, který se nachází cca 400 metrů východně od Luční boudy, ukazuje cestu ve směru Špindlerův Mlýn - Luční Bouda. A to po červené značce podél Kozích hřbetů, tak i po modré značce Dolem Bílého Labe. Trasa Dolem Bílého Labe je sice o cca 3 km delší, ale je mírnější.
Úpské rašeliniště se rozkládá cca v prostoru mezi Luční boudou a severním svahem Studniční hory. Úpské rašeliniště je pramennou oblastí Úpy, ale i Bílého Labe. Lokalita je turisticky nepřístupná, ko…
Přírodní rezervace Úpské rašeliniště (73 ha) se nachází se v mělké proláklině mezi Hraničním hřbetem a Studniční horou asi 2 km západně od Sněžky, ve výšce 1400 - 1425 m n.m.. Chrání nejrozsáhlejší vrcholové…
Když si položíme otázku jaké naše pohoří je vytvarováno činností ledovce, tak nám musí vyjít Krkonoše. Je to tak, vyrážíme na samotný hřeben, ledovcová údolí a jezera do Krkonoš. Přeshraniční naučnou stezku D…
Upravené vyhlídkové místo nad chatou Výrovka najdeme cca 200 metrů nad chatou. K vyhlídce dojdeme odbočkou od červené značky vedoucí směrem k Památníku obětem hor a dále k Luční boudě. Z vyhlídky se nabízí pohled …
Údolí, dolina
Údolí ledovcového původu s morénami, kary (Úpská jáma, Velká a Malá Studniční jáma), roklemi, vodopády, lavinovými svahy a lučními enklávami. V karech se vyskytuje vzácná květena i zvířena (všivec sudetský, koni…
Ostatní
Bouda postavena na místě původní Výrovky a Havlovy Boudy, které vyhořely v r. 1947 a 1948, občerstvení, křižovatka turistických cest. Nachází se v první zóně Krkonošského národního parku na hřebeni nedaleko dr…
Kaplička v Obřím dole byla postavena v r. 1873. Nachází se v části obřího dolu, kde konči asfaltová silnice. Svému původnímu duchovnímu účelu již, ale Kaple neslouží, je volně přístupná a je zde fotoexpozice dokum…
Míříme za jednou z krkonošských klasik, za cestou Obřím dolem na Sněžku s návratem přes Růžohorky.   Z parkoviště u kapličky Panny Marie se vydáme na cca 6 km dlouhou cestu Obřím dole…
Na vrcholu Sněžky stávala dříve roubená chalupa, která začala jako poštovna sloužit kolem roku 1899. Později se stala jen součástí-kioskem-patřícím k České boudě. Pro nevyhovující stav ji pak v roce 1990 zavřeli. …
Vodárna, která zásobovala Sněžku vodou se nachází v závěrečné části Obřího dolu u Rudného potoka. Postavena byla v roce 1912 a její stavitelé ji citlivě zakomponovali do okolní přírody. Prostor vodárny je volně p…
Tipy na výlet
Na Sněžku - přijedeme na Josefovu boudu nebo Erlebachova bouda - pohodlně autobusem ze Špindlerova mlýna Před námi se nachází klasický cíl snad kažké náštěvy Krkonoš - Sněžka. Na její vrchol (1602m.n.m…
Sněžka - nejvyšší hora České republiky, s pramenem Labe jednoznačně nejnavštěvovanější cíl Krkonoš. Do počátku 19. století byl náš nejvyšší vrchol znám pod německým názvem Scheekoppe. První český název vrcholu byl…
Nejvýše položený český turistický rozcestník, který se nalézá na vrcholu Sněžky, ukazuje turistům cestu do dvou směrů. Po značce červené ve směru Špindlerova bouda - Pomezní bouda a po značce žluté ve směru Sněžka…
Nejvyšší hora České republiky a Krkonoš, 1602 m.n.m.
Jdeme na jeden z nejčastějších krkonošských výšlapů, cestou Česko-polského přátelství na Sněžku s návratem po úpatí Kozích hřbetů. Cestu k vrcholu Sněžky začneme na autobusové zastávce ve Špind…
Sněžka dosahuje výšky 1602 m n. m. a tím pádem se řadí na první místo nejvyšších hor Krkonoš i celé České republiky. Hora Sněžka se nachází na Hraničním hřebenu ve východní části Krkonoš. Vrcholem prochází česko-p…
Horské městečko vklíněné do členitého terénu východních Krkonoš. K založení města došlo zásluhou ložisek kovů v blízkém okolí, která se začala těžit v 16. století. Postupně zde vyrostly…
Špindlerův Mlýn leží v Severních Čechách, severním směrem od města Vrchlabí. Špindlerův Mlýn najdeme v srdci Krkonoš a patří mezi nejvyhledávanější rekreační střediska jak pro zimní tak i letní rekreaci. Ve městě …
ZOO nabízí klasickou zahradu se všemi pavilony a s více než 2.400 zvířaty po celou otevírací dobu, velké letní výběhy osazené africkými kopytníky a ptáky a Africké safari, kde návštěvníci…
33.7km
více »
Trosky - jednoznačně nejvýraznější dominanta Českého ráje, která se nachází cca v polovině cesty mezi Jičínem a Turnovem. V letech 1380-90 byl Čeňkem z Vartenberka mezi dvěma čedičovými vrcholky postaven hrad s vě…
40.7km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace