Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Brno
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

Kostnice

Turistické cíle Památky a muzea Kostel

Kostnice
Kostnice  •  Fotografie (5)  • Foto: Asanga

Kostnice se nachází vedle kostela Sv. Jakuba. Původní kostel byl postaven kolem roku 1220. Později na jeho místě vzniklo několik kaplí a hřbitovů. Po jejich zrušení byly kosterní pozůstatky ukládány v Kostnici. Kaple byly přestavěny a vznikl jediný kostel.

Při rekonstrukci okolí kostela v minulých letech se objevily kostry i několik centimetrů pod povrchem.

V současné době je kostnice nepřistupná, nemá vhodný vstup. Je plánováno udělat nový v prostorách kostela. Občas se dá do kostnice dostat v rámci dnů otevřených dveří. Kostnice je z poloviny opravena a kosti poskládány. Na úplné dokončení chybí peníze.

Podobné příspěvky
Kostel sv. Jakuba, Brno

Kostel sv. Jakuba se nachází v centru Brna, na Jakubském náměstí, nedaleko hlavního Náměstí Svobody. Jedná se o třílodní (jedna hlavní loď, dvě vedlejší) gotický chrám s výraznou věží a s pověstí vážící se k jejímu postavení.

Historie

Základy kostela v dnešní podobě byly položeny před husitskými válkami na místě původního kostela sv. Jakuba, který vznikl za vlády krále Vladislava, zřejmě mezi lety 1201 a 1220. Z tohoto starého kostela (a z roku 1220) pochází erb abatyše kláštera v Oslavanech, který je dnes umístěn na klenbě presbytáře. Vzhledem k husitským válkám byly práce na kostele zastaveny a obnoveny až v roce 1502, kdy se vedení stavby kostela ujali Matěj Rejsek z Prostějova a po něm Anton Pilgram.

Zastřešení kostela bylo dokončeno před rokem 1515, kdy ale kostel postihl požár a došlo ke zřícení střechy a zničení všech oltářů. Následně byly vynaloženy nemalé náklady na to, aby byl kostel opraven, což vedlo ke zdárnému konci a byla rovněž dostavěna věž, která byla na přelomu 16. a 17. století zakončena renesanční špicí. Věž dosahuje výšky 92 metrů.

Díky tomu, že za třicetileté války nedošlo k poničení kostela, nedošlo ani k jeho přestavování a dodnes si zachoval pozdně gotickou podobu. Ovšem interiér byl upravován, v 50. a 60. letech 18. století byl barokně upraven, ale v druhé polovině 19. století došlo k jeho regotizaci, aby se zachoval ráz kostela.

Pověst

S kostelem sv. Jakuba se spojena pověst, která vysvětluje postavu s obnaženou zadnicí, která je umístěna nad jedním z věžních oken.

Sv. Jakub a Petrov začaly být stavěny zhruba ve stejné době - a protože Jakub byl německý a Petrov český, brzy začaly závody o to, který kostel bude dokončený dřív. Na Petrově práce vázly, zatímco u Jakuba se pracovalo celé dny a kostel rychle rostl. A protože se brněnští Němci začali Petrovským posmívat, zařídili Petrovští odchod mistra stavitele, který pracoval na Jakubu, z Brna.

Ten slíbil, že odejde, pokud ho nechají dokončit okno, na kterém pracoval. A když bylo okno odhaleno, objevila se v klenbě okna postavička s pozadím vystrčeným směrem k Petrovu.

Pověst má řadu variant, ať už se jedná o výšku věží nebo vzájemnou nevraživost mezi českým a německým obyvatelstvem.

Hrobka a Kostnice

Pod kostelem se nachází krypta, ve které je umístěna hrobka Raduita de Souche, jeden z vojenských velitelů za třicetileté války. Rovněž ke kostelu patří Kostnice, která ale v současnosti není z důvodu nedostatku finančních prostředků přístupná.

Přístupnost

Kostel je otevřený celodenně, můžete si ho prohlédnout kdykoli (respektujte, prosím, bohoslužby). Hrobka bývá otevřena příležitostně, např. v rámci oslav Dne města Brna a při podobných příležitostech.

Kostol sv. Jakuba v Brne

Kostol sv. Jakuba nájdeme na Rašínovej ulici v blízkosti námestia Slobody a Moravského námestia v historickom centre Brna.Kostol postavený koncom 14. storočia a začiatkom 15. storočia.Stojí na mieste staršieho románskeho chrámu sv. Jakuba Většího z rokov 1201 až 1222.Rozmery tohto svätostánku sú 54 metrov dlhý,22 metrov široký a neuveriteľných 94 metrov vysoký.Stavba kostola bola o niečo dlhšia ako sa predpokladalo,pretože počas husitského povstania boli práce zastavené.Ešte v 18. storočí sa tu nachádzal aj cintorín s kaplnkami.V kostole sv. Jakuba je pochovaný hlavný veliteľ obrancov Brna počas obliehania švédskymi vojskami.Počas rekonštrukcie kostola tu bola nájdená stará kostnica,ktorá patrí k najväčším v strednej Európe.Medzi skvosty kostola nepochybne patrí drevorezba ukrižovaní Krista z 13. storočia.

Brno - Nemravný mužíček (Nehaňba od sv. Jakuba)

Jedna z brněnských „utajených“ pozoruhodností je k vidění nad oknem jižní stěny impozantní –94 metrů Vysoké - věže pozdně gotického kostela sv. Jakuba Většího. Jedná se o drobné „sousoší“, kterému se říká Nemravný nebo Neslušný mužíček, zkráceně Nehaňba. Ten na všechny – a zejména na katedrálu sv. Petra a Pavla - bezostyšně vystrkuje své odhalené pozadí. Mužíčka, ke kterému se váže jedna z nejznámějších brněnských pověstí, lze spatřit na jednom z okeních oblouků při jižní straně kostela (směrem k Náměstí Svobody). Málokdo ovšem ví, že v okně není vytesán jen jeden – byť proslulý - mužíček, ale že jsou tam postavy dvě. Nemravný mužíček je totiž vyobrazen ve velmi těsném družném obětí s "neslušnou ženuškou". Zřejmě i proto se této postavě dlouho říkalo „Engel der Begierde", tedy anděl chtíčů. Ve skutečnosti šlo pravděpodobně o žert mistra kameníka.

Podle známé pověsti se vrchnosti na Petrově a u Jakuba nikdy neměly moc rády. Začaly také současně stavět dva kostely. Na Petrově bylo více peněz, u Jakuba zase lepší stavitel, který předtím pracoval i na katedrále ve Štrasburku. Svému řemeslu rozuměl a navíc to byl také velký a oblíbený šprýmař. Stavba na Petrově se opožďovala a dole ve městě si z pánů z Petrova tropili žerty. To Petrovské velmi nahněvalo, a protože měli větší moc, postarali se o to, že kameník od Jakuba musel zanechat své práce a město Brno opustit. Mistr slíbil, že odejde, ale požádal o splnění jednoho přání: „Dovolte mi, abych směl dokončit to jediné okno, na kterém zrovna pracuji". Když okno dokončil a odkryl, všichni byli překvapeni. Zjistili, že se mistr kameník těm na Petrově dokonale pomstil. Nad oknem, kde se sbíhají oblouky, dodnes můžete uvidět malého mužíčka, jak svůj holý zadek vystrkuje na ty nahoře, kteří ho z města vyhnali. Mimochodem skutečným stavitelem sv. Jakuba byl známý Antonín Pilgram, který pracoval také na sakrálních stavbách v Porýní, brněnské Staré radnici nebo vídeňské katedrále sv. Štěpána.

Neslušný mužíček, zvaný Nehaňba je zkarikovanou postavičkou nahého muže, který vystrkuje zadek směrem ke katedrále na Petrově a své gesto zdůrazňuje tím, že má na zadku ruku. Ve středověku takové humorné motivy byly relativně časté a v iluminaci se nazývají drolerie. V době rozvíjejícího se nacionalizmu 19. století se říkalo, že postava Nehaňby vznikla jako protest německy mluvících brňanů proti petrské katedrále, reprezentující v Brně český živel. Skutečnost je však asi jiná, protože ze země je celý výjev takřka neviditelný. V oblouku gotického okna je vytesána ženská tvář s výrazem rozkoše a vycházejí z něho dvě ruce, přidržující mužíčka za ramena. Ruka mužíčkova se přidržuje fiktivní ženské postavy v okně, z níž je zrealizovaná pouze ona tvář a ruce. Sochař zde celkem jednoznačně naznačuje úplně jinou činnost, než je vystrkování zadku na katedrálu nebo radní.

Objevil se i názor, jestli se vůbec jedná o pozdně gotický originál a nejde o výsledek regotizačních úprav chrámu. Vzhledem k tomu, že 19. století bylo mnohem prudérnější než středověk, jedná se zřejmě skutečně o originál. Teď už jen nezbývá než věřit, že kostel dostane prostředky z finančních nadačních mechanizmů EU a Norských fondů, přistoupí k velkorysé Restauraci chrámu a zpřístupnění pozdně gotických prostor věže. Potom bychom konečně mohli směle pohlédnout této dvojici i do očí …

Poslední aktualizace: 18.08.2008
Autor příspěvku: Asanga
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Kostnice - Služby, informace
Kostnice na mapě
Přidat oblast mezi oblíbené
Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:

Příspěvky v okolí Kostnice

Kostel sv. Jakuba se nachází v centru Brna, na Jakubském náměstí, nedaleko hlavního Náměstí Svobody. Jedná se o třílodní (jedna hlavní loď, dvě vedlejší) gotický chrám s výraznou věží a s pověstí vážící se k jejímu postavení.HistorieZáklady kostela v dnešní podobě byly položeny před husitskými válkami na místě původního kostela sv. Jakuba, který vznikl za vlády krále…
"Každý má určen svůj den; je pro všechny život krátký a návratu není", tato Vergiliova slova vítají návštěvníky nově otevřené brněnské kostnice. Svatojakubská kostnice je přístupná od 22. června 2012 a nachází se na Jakubském náměstí v těsné blízkosti kostela sv. Jakuba. Na její vchod odkazuje nenápadná kamenná stěna, na jejíž jedné straně jsou vyryta jména rodů brněnských měšťanů pohřbených v Kostnici, z…
Aktualizováno 30. 11. 2014 V pátek 28. 11. v podvečer se na brněnském náměstí Svobody opět rozzářil Strom republiky, tentokrát již devadesátý (první byl v roce 1924 na poud spisovatele Rudolfa Těsnohlídka). Účast při slavnostním rozsvícení byla byla obrovská, odhadovala se na více jak…
Nachází se uprostřed náměstí Svobody a byl postaven v roce 1679 na místě starého mariánského sloupu. Raně barokní sloup byl proveden podle návrhu J. K. Erny. Sochu P. Marie na vrcholu zhotovil F. Pflannder z Imstu. Na jeho čtyřech rozích pak stojí sochy sv. Šebestiána, sv. Rocha, sv. Karla Boromejského a sv. Františka Xaverského a v grottě sv. Rozálie.
Je jedním z dominantních objektů na hlavním brněnském náměstí Svobody. Tato monumentální funkcionalistická stavba narušila do té doby pozdně historizující jednotu zástavby náměstí. Vznikla na základě sou…
Stál uprostřed náměstí Svobody, původně na Dolním trhu. Založen byl v 1. čtvrtině 13. století pro románsky hovořící flanderské kolonisty. V letech 1645-48 sloužil Kapucínům jako hospic. V…
Nachází se v dolní části Náměstí Svobody. Kašna má průměr 15 metrů, z toho desetimetrový prstenec tvoří právě rošt s verši Jana Skácela, pod ním teče nasvícená voda. Střed fontány tvoří metr vy…
Měšťanský dům
Nachází se na rohu ulic Kobližné a Běhounské s průhledem do Náměstí Svobody. Byl postaven v letech 1682-1690 ve stylu městského barokního paláce brněnským stavitelem J. K. Ernou. V letech …
Náměstí Svobody je považováno za pomyslný střed a centrum celého města. První zmínky o něm pocházejí ze 13. století, kdy se nazývalo Dolní rynek. Ve středověku si zde bohatí…
Nacházíme se v okresním městě Brno, kde vám chceme představit zajímavou kulturní památku. Jedná se o starou Městskou radnici s věží, která pochází ze 13. století a s hlavním portálem z období pozdní gotiky od A. Pilgrama. Část budovy s arkádami je ve stylu renesančním, ostatní je barokní. Radnice je díky své historii velmi vzácnou kulturní památkou.
Jakubské náměstí se nachází v historickém centru Brna jen pár kroků severně od hlavního brněnského náměstí Svobody. Dojdete k němu, když se vydáte po ulici Rašínově směrem k Moravskému náměstí. Toto náměstí je spíše jakési větší nároží tvořené ulicemi Jezuitskou, Běhounskou a Kozí, neboť celé jeho prostranství je víceméně zastavěno kostelem sv. Jakuba. Ve 14. století nesl…
Nachází se v zadní části chrámu sv. Jakuba. Ludvík Raduit hrabě de Souches (1608-1683), generál a polní maršál císařského vojska byl v březnu 1645 jmenován velitelem obrany města. Proslavil se tím, že jeho posádka po 112 dnů obléhání udržela město před útoky přesily švédských vojsk. Obléhání začalo 3. května 1645 a jeho vyvrcholením byl poslední celodenní útok 15. srpna, po němž se švédská armáda stáhla a odešla. Tento den …
Brno má zase novú atrakciu,ide o šesť metrov Vysoké hodiny.Svojim tvarom pripomínajú nábojnicu.Nájdeme ich na námestí Slobody,kde o 11 hodine začnú vyhrávať melódiu a z vrchu sa po obvode začne kotúľať guľôčka vo farbách mesta Brna,ktorá skončí v jednom z mnoho otvorov na hodinách.Ten šťastlivec,ktorý guľôčka chytí bude mať peknú pamiatku na toto moravské mesto.11 hodina je…
Od 18. září 2010 má brněnské náměstí Svobody další monument. Téměř šest metrů vysoký a 24 tun vážící obelisk je zhotoven z černé africké žuly, často též nazývaný Brněnský orloj. Svým tvarem připomíná obří nábojnici a skládá se ze sedmi dílů. Samotné hodiny jsou umístěny ve dvou nejvyšších segmentech stroje. Ten je v současné době hlavně uměleckým artefaktem a stal se významnou a hojně navštěvovanou turistickou …
Dům pánů z Lipé je renesančná budova v starobylej časti Brna, ležiaca na námestí Slobody. Názov Dům pánů z Lipé sa začal používať až začiatkom 20. storočia. Prvý majiteľ Kryštof Schwanz z Retzu dal v 16. storočí na mieste staršieho gotického domu, ktorý dal zbúrať, postaviť honosný palác. Stavbou poveril Antónia Gabriho. Po dokončení sa začala budova nazývať - Schwanzův palác.…
Brno bylo od roku 1350 sídelním městem moravských markrabat, z nichž markabě Jošt  Lucemburský (1354-1411) dokonce zastával i úřad generálního vikáře říše římské a v roce 1410 se sám stal římským králem. Zdejší sochu markraběte Jošta vytvořil v letech 1742-49 sochař J.L.Weber. Nachází se ve vstupní části bývalého augustiánského kláštera, později Místodržitelského paláce a dnes sídla Moravské galerie. Jde v…
Tato svérázná socha zvaná Spravedlnost se od září 2010 nachází před brněnským Nejvyšším správním soudem České republiky. Představuje sochu muže zvedajícího těžký kvádr, symbol Spravedlnosti. Má …
Turistické informační centrum se nachází v přízemí objektu Staré radnice, přímo pod dominantní vyhlídkovou věží. Leží v centru města na ulici Radnické, která spojuje přes ulici Pánskou a Masarykovu dvě nejvýznamnější brněnská náměstí a to Svobody se Zelným trhem.Kontakt: Turistické informační centrum města Brna, Radnická 8, 601 00 Brnotelefon: 542 211 090e-mail: info@ticbrno.cz
Aktualizace: 20. listopadu 2012 Legendární brněnský drak, ve skutečnosti krokodýl nilský se nachází pod stropem v průchodu Staré radnice. Je zavěšen na řetězech v podloubí a svou otevřeno tlamou má nahánět hrůzu. O tom, jak a proč se do Brna dostal, koluje řada verzí, případně i pověstí, jak o takovýchto kuriozitách bývají. Jedna vypráví, že jej do Brna přivezli křižáci.…
Stará radnice je nejstarší světskou budovou v Brně. Její základy pocházejí z 1. poloviny 13. století. Pozornost přitahuje kamenný portál s drobnou stavební hříčkou. Ve vyhlídkové věži je dnes umístěna expozice o dějinách radnice, brněnské městské správy a část sbírky technického muzea.
Tento pozdně gotický portál v přízemí věže pochází z let 1510-11 a je dílem sochařského mistra Antona Pilgrama. Portál zdobí původní skulptury zbrojnošů a měšťanů, prostřední alegorie Spravedlonosti byla současně s městským znakem vytesána a osazena v roce 1660. Pověst vypráví, že když se mistr Pilgram dozvěděl, že mu městská rada nevyplatí celou dohodnutou sumu, nechal prostřední věžičku nad sochou Spravedlnosti zakřivenou. Tur…
Jako každé významné středověké město, bylo i Brno obehnáno pásem hradeb. V dobách své největší slávy mělo celkem pět bran. V pozdějších staletích rozvojem města byly hradby a brány zbourány. Do dnešních dnů se v Brně dochovala pouze jediná, zvaná Měnínská. Byla postavena kolem roku 1500. Původně se jednalo o čtyřpatrovou věžovitou stavbu, která byla později snížena a přestavěna na obytný dům. Dnes je Měnínská brána součástí…
Jedno z nejvýznamnějších náměství v Brně. Zelným trhem byl od nepaměti a je jím dodnes. Je nejvýznamnějším místem prodeje čerstvé zeleniny a ovoce ve městě. Stánky s deštníky vytvářejí z…
Kapucínska krypta sa nachádza pod kostolom Nalezení sv. Kříže.V polovici 17. storočia tu začali pochovávať členov kapucínskeho rádu,ale aj významné osobnosti a spriaznené duše kapucínov.V podzemí si návštevník pozrie mumifikované telá mníchov a cirkevných osobností. Medzi mníchmi tu našiel miesto svojho posledného odpočinku aj  barón Trenck, veliteľ obávaných pandúrov (1711…
Hrad Špilberk je monumentální pevností nad centrem největšího moravského města Brna, nacházejícího se v Jihomoravském kraji. Původní gotický královský hrad z 13. století si svého původního účelu reprezentačního …
I přesto, že bydlím v Brně celý život, nikdy jsem nebyla na prohlídce hradu Špilbek. Vždy jsem byla pod ním v parku, ale nikdy ne uvnitř. Tak jsem se rozhodla na napravit a vyrazila jsem na prohlídku. Zakoupila js…
Tipy na výlet
Brnensky hrad Spilberk byl zalozen ve druhe polovine 13. stoleti ceskym kralem Premyslem Otakarem II. Ve 14. stoleti slouzil jako sidelni hrad moravskych markrabat z rodu Lucemburku, urcity cas na nem pobyvala …
Vojenská pevnost s kasematy, dominanta města Brna.
Jihomoravská metropole s řadou památek, sdvěma dominantami - hradem Špilberkem a vrchem Petrov s katedrálou Sv.Petra a Pavla.
Město
Brno je krajské město Brněnského kraje a najdeme jej na Jižní Moravě. Brno bylo postaveno na soutoku řek Svratky a Svitavy. Brno se rozkládá v jihomoravské rovině, která u východního okra…
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace