Loading...

Kostel sv. Wolfganga v Hnanicích

Turistické cíle Památky a muzea Kostel

Kostel sv. Wolfganga se nachazí přímo na náměstí v pohraniční obci Hnanice. Je dostupný linkovým autobusem Znojmo - Hnanice, popřípadě autem směr hraniční přechod do Rakouska (Hnanice - Miterrezbach).

Obec Hnanice byla založena 7 svobodnými osadníky, po nich zde zůstal místní název "Sedm Dvorů". Ti kolem roku 1200 zasvětili studánku uprostřed obce sv. Wolfgangu. Ve třetí čtvrtině 13. století byl nad studánkou zbudován vesnický kostelík s plochostropou lodí, goticky zaklenutým presbytářem a malou věží, která v přízemí vytvářela zákristii. Kostelík je nad studánkoou achován dodnes, pouze věž stojící v místě přechodu lodě a presbytáře byla v nadstřešní části ubourána.

Ke studni sv. Wolfganga se váže legendy o uzdravení, které se zde měli stát. V kapli sv. Wolfganga visí nad studánkou s kamennou obrubou na silných řetězech dvě mohutné podkovy. O tom, jak se sem dostaly, vypravuje pověst, která také objasňuje, proč si sem tolik poutníků přicházelo vyléčit své nemoci v zázračné vodě. Kdysi dávno přijel do této krajiny rytíř a odpočíval U Studánky. Byl zoufalý, neboť mu hrozilo úplné oslepnutí. Když se však umyl v křišťálové vodě studánky a protřel si pak oči, shledal, že vidí stejně dobře jako vídával dříve. S díky v srdci jel dál a hlásal slávu studánky sv. Wolfganga. Jeho věrný kůň jej doprovázel na všech jeho cestách. Leč stáří a útrapy putování připravily koně o zrak. Rytíř se ke studánce vrátil s úmyslem omýt zvířeti oči. Jeho čin však nezůstal bez trestu. Kůň sice prohlédl, ale jeho pán oslepl znovu. Koni odpadly na posvěceném místě podkovy, které je doposud možno vidět v kapli.

Ve druhé polovině 15. století velmi rostly poutě k zazračnému prameni, několikrát byly poutnikům také uděleny mimořádné odpustky. Kostel přestával svou velikosti stačit a u studně se schromaždovali dary na stavbu nového poutniho kostela.Po dohodě mezi obcí, louckým opatem Pavlem IV. a olomouckým biskupem Janem Filipcem byl z těchto prostředků založen asi v roce 1482 kostel nový.Nová stavba byla trojlodí s krásnými kamenickými pracemi, síťovou klenbou uprostřed a Křížovou v bočních lodích. Stavba byla dokončena 1498 jak svědčí pamětní deska s nápisem olomouckého biskupa Stanislava Thursa. Vyčnivající kameny na fasádě štítu a zazděny vítězný oblouk svědčí o plánech pokračování stavby, z neznámích důvodů k ní již nikdy nedošlo. 03. 04. 1510 byl kostel slavnostně posvěcen a v něm současně vesvětceno 9 oltářů.

Během třicetileté války byl kostel vypálen a celé desetiletí zůstala klenba nezakryta. Když po delší době došlo k opravě byla původná klenba uměle stržena a nahrazena niřší barokní valenou klenbou.V 18 století velmi ožily poutě spojené s trhy a v roce 1777 kostel znovu obdržel z %Ríma priilegium odpustků. Roku 1784 byla z poutního místa zřízena farnost, ze studniční kaple se stalo obecní skladičtě. Teprve koncem 19. století byla studniční kaple znovu upravena. Po roce 1945 kostel chátral ....

Prohlídka chrámu:

Vcházite severním portálem s pozděgotickou plastikou Zvěstování Páně v tympanonu nade dveřmi. Okované dveře s ohromným zámkem nesou letopočet 1496. Podobný portál s postavou Krista mezi anděly a dveřmi s letopočtem 1483 je na jížní straně. Po levé straně je kaple se zbytky barokní fresky na zdi. Boční oltář se připomíná již roku 1657 a je zasvětcen sv. Anně, matce Panny Marie. Sošky po stranách obrazu představují morové svědce sv. Rocha a sv. Šebestiána. Hlavní oltář sv. Wolfganga z roku 1720 má po stranách svědce Čech a Dolního Rakouska - sv. Václava a sv. Leopolda. Nahoře jsou sochy sv. Norberta a sv. Augustina, patronů premonstránského rádu z kláštera v Louce.

Vcházíme do staré kaple. Vlevo je památná studna se starým kamenným roubením a nápisem motlidby ke sv. Wolfgangu. Nad studní je český patron vod Sv. Jan Nepomucký a již zminěné koňské podkovy, vážicí se k legende a stará pouta. O kousek dál je druhá starobylá studna, objevena až během vykopávekv roce 1993, přikryta pod dlažbou gotickým oltářním kamenem, nyní posvěcena jako křtitelnice. V rohu nad stundí je pozde gotická kamenná socha sv. Wolfganga asi z roku 1500. ......

O samotném kostele by se toho dala napsat spousta, ale není nad to, když si to můžete vše v klidu prohlédnout na vlastní oči. Pevně doufám, že se mi Vás podařilo přesvědčit o tom, že kostel sv. Wolfganga Vám stojí za to, aby jste se vypravili na jeho prohlídku.

Více fotografií najdete na: http://picasaweb.google.com/herzig.paul/HNNICEKOSTELSVWOLFGANGAHEILIGERSTEIN#

Poslední aktualizace: 20.3.2009
Kostel sv. Wolfganga v Hnanicích na mapě
Autor: scholastic
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
zavřít reklamu