TURISTIKU PODPORUJÍ
60 908 turistů a cestovatelů
104 637 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
1 201 620,- odměny za články
 Moje oblíbené
 Travel blog HKregion Tipy a novinky Chaty a chalupyChaty a chalupy  Mapa Trutnov a okolí
Město Trutnov (nazývané východní brána Krkokoš) leží na řece Úpě v podhůří Krkonoš. Historické centrum je památkovou zónou, dochovaly se zde fragmenty někdejšího Městského opevnění. Bez povšimnutí nelze minout ani Památník generála Gablenze, to proto, že byste přišli o unikátní výhledy. 
TIP:
 Trasy Trutnov a okolí (164)
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Evropa
Tipy na výlet vybrat: vše / nic
 ↓ 
Druh vybrat: vše / nic
Do přírody
Na golf
Na hory
Na kole
Se psem
Vinařská turistika
Za gastronomií
Za kulturou
Za sportem
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Ostatní vybrat: vše / nic
Bivak
Hraniční přechod
Infocentrum
Nordic walking point
Ostatní
Turistická známka
WebKamera
Zajímavost
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Hrad
Zámek
Zřícenina
Trosky
Kaple
Klášter
Pomník
Kříž
Chata
Muzeum
Bouda
Kostel
Památník
Měšťanský dům
Salaš, koliba
Letohrad
Farma
Hřebčín
Zámeček
Tvrz
Skanzen
Hradiště
Rotunda
Statek
Dům, budova
Chrám
Hřbitov
Hradby
Lapidárium
Kašna
Socha
Boží muka
Hrádek
Panský dvůr
Rychta
Pevnost, opevnění
Radnice
Drobné památky
Mešita
Synagoga
Příroda vybrat: vše / nic
Hora
Kopec
Štít
Vrchol
Jezero
Potok
Pleso
Rybník
Vodopád
Propast
Minerální pramen
Jeskyně
Krasový útvar
Údolí
Skalní útvar
Jezírko
Řeka
Říčka
Pohoří
Údolí, dolina
Kaňon
Sedlo
Travertíny
Planina
Hřeben
Louka
Pramen
Kámen
Zahrada
Rašeliniště
Slatě
Památný strom
Přírodní park
Ostrov
Sopka
Pobřeží
Poušť
Park
Rokle
Přírodní památka
Vodní nádrž
Studánka
Soutěska
Tůň
Pláž
Poloostrov
Bažina, mokřady
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Lázně
Rekreační oblast
Koňská stezka
Aquapark
Letovisko
Koupaliště
Ledovec
Ski areál
Golf
Půjčovna lodí
Cyklo bar - hospůdka
Cyklo shop - servis
Potápění
Zábava, atrakce
Půjčovna kol
Vinařský cíl
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Typ vybrat: vše / nic
Autem
Balónem
Běžecká trasa
Běžky
Cyklotrasa
Golf
In line brusle
Pěší trasa
Po vodě
Ski areál
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Cestopisy vybrat: vše / nic
Tipy a novinky vybrat: vše / nic
Rady a tipy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Moje dovolená vybrat: vše / nic
 ↓ 
Kdy jsme jeli vybrat: vše / nic
Jaro
Léto
Podzim
Zima
Délka dovolené vybrat: vše / nic
Méně než 1 týden (do 6 dní)
1 týden (7-9 dní)
Delší než 1 týden (10-12 dní)
2 týdny a více (13 a více dní)
S kým vybrat: vše / nic
Rodina s dětmi do 5-ti let
Rodina s dětmi do 10-ti let
Rodina s dětmi 10-18 let
S partnerem
S přáteli
Typ vybrat: vše / nic
Pobyt
Aktivní dovolená
Poznávací dovolená
Eurovíkend
Plavba
Prodloužený víkend
Zaměření vybrat: vše / nic
K moři
Na lyže
Za zábavou a poznáním
Do přírody
Na hory
Cyklo
Se psem
Na vodu
Aerobic
Golf
Wellness
Potápění
Za kulturou
Zábavné parky
Aquaparky
Gastronomie
Jak jsme jeli vybrat: vše / nic
Autem
Autobusem
Letadlem
Lodí
Jinak
Jak a kde jsme bydleli vybrat: vše / nic
Dům / rekreační objekt
Kemp
Apartmán
Hotel / Penzion
Stravování na dovolené vybrat: vše / nic
Vlastní
Snídaně
Večeře
Polopenze
Plná penze
All Inclusive
Ultra all inclusive
Fotogalerie vybrat: vše / nic
zobrazit výsledky

Kostel Povýšení sv. Kříže v Choustníkově Hradišti

Turistické cíle Kostel

Kostel sv. Kříže (Choustníkovo Hradiště, 4.9.2019)
Fara čp. 3 (Choustníkovo Hradiště, 4.9.2019)

Soudí se, že královédvorský a hradišťský kostel mají společné kořeny, a to již na přelomu 14. a 15. století, kdy ve Dvoře Králové nad Labem byl kostel farní a v Choustníkově Hradišti filiální, nejspíše vzniklý z již roku 1369 existující hradní kaple, a tudíž se musel nacházet na jiném místě než ten dnešní. Byl tedy obsluhován královédvorskými plebány, v roce 1270 Gotfriedem, před rokem 1357 Hankem, po roce 1357 Střízkem, roku 1360 Mikulášem, v roce 1363 Mikolášem, před rokem 1375 Jakubem, po roce 1375 Janem, roku 1380 Ctiborem, v roce 1390 Jindřichem, roku 1403 Janem, v roce 1411 Janem Sovou (je možné, že jde o stejnou osobu jako předem zmíněný plebán Jan, což potvrzuje to, že roku 1419 sem podal král žlunického plebána Františka a královédvorský plebán Jan putoval do Žlunic), před rokem 1434 Pavlem, roku 1434 Mikolášem a když v témže roce rezignoval, tak Janem. Oba zmínění však svůj úřad nepřevzali, neboť u nich nalezneme poznámku: "přístup nemožný". Od husitských válek až do roku 1637 obsluhovali zdejší kostel husité, resp. utrakvisté. Prvními zdejšími římskokatolickými faráři byli: P. Martinus Leopoldus Henstby (1637-1649) a P. Joannes Hradetzky (1649-1669).

Kdy zanikl původní dřevěný kostel, tak to s určitostí nevíme. Je možné, že pouze ztratil svůj status kostela a od počátku 16. století zmiňovaná kaple byla právě oním objektem. Zde bychom mohli opět vycházet z nepřímých důkazů, mezi něž náleží zejména existence kamenného náhrobníku rytíře Albrechta Pecingara z Bydžína z roku 1592. V té době bývaly totiž rodové hrobky umisťovány do kostelů, navíc z naprosté většiny farních, nikoliv do pouhých kaplí. Vyloučit však nemůžeme ani to, že byl zbořen a na jeho místě vznikla později ona kaple, která v 17. století zanikla a místo ní byl vybudován kamenný kostel. Ten svojí velikostí a strohostí nevyhovoval vládnoucímu rodu Šporků, a tak byl postupně upravován, aby byl nakonec rovněž zbořen a na jeho místě došlo k vybudování současného objektu. V té době byl již farním, což můžeme doložit farními matrikami, založenými v roce 1637 a rovněž výstavbou kamenné fary roku 1731, jež nahradila původní dřevěnou budovu.

Stavba nynějšího chrámu Páně byla zahájena 21. května 1760 podle návrhu architekta a stavitele Leopolda Niederöckera a vysvěcen byl 14. října 1770 Msgre. Matyášem Františkem Chorinským z Ledské, který zastupoval vážně nemocného královéhradeckého biskupa Msgre. Heřmana Hannibala z Blümegenu, jenž zemřel již 20. října 1774. Již nedlouho poté byl kostel pruským vojskem vyrabován a poškozen, což můžeme vidět z konsistorního protokolu z roku 1778, v němž je uvedeno, že faráři vznikla škoda ve výši 1 544 zlatých a 36 krejcarů a na svatostánku 475 zlatých a 46 krejcarů. V letech 1849-1851 došlo k řadě renovací interiéru a jeho zařízení. 6. července 1908 byly pořízeny nové varhany. V letech 1908-1913 byl kostel postupně renovován. V poválečném období nebyla kostelu věnována potřebná péče, takže chátral. Přesto byl 20. dubna 1964 zapsán do státního seznamu kulturních památek. Kvůli vysokým finančním nárokům probíhají rekonstrukční práce pomalu a postupně, např. v roce 2012 byla provedena oprava věže.

Jedná se o orientovaný kostel křížového půdorysu s obdélnou lodí a hranolovou, 50 m vysokou věží v západním průčelí, s užším čtvercovým a půlkruhem uzavřeným presbytářem a dvojicí bočních obdélných dvoupatrových oratoří. Nad plackou a konchou se 3 výsečemi sklenutým presbytářem je navíc umístěný šestiboký a plechem pobitý sanktusník s cibulovitou stříškou. Podvěží je sklenuté valenou stlačenou klenbou s výsečemi, loď plackami do příčných pasů, kruchta uprostřed křížově a po stranách valeně s výsečemi.

Interiéru dominuje hlavní oltář, na jehož rakvovité tumbě se nachází dvojitý tabernákl. Dolní je zavírací a horní ve formě chrámku spočívá na 6 pseudoiónských sloupcích. Po stranách se nacházejí sochy andělů. Na stěně závěru je anděly nesený rám, ukončený vykrajovaným nástavcem s amorety a prostředním symbolem Boha Otce. V rámu pod baldachýnem je pak situována plastická skupina Kalvárie. Nad postranními brankami jsou sochy sv. Petra a Pavla. Oltář Panny Marie je plochá architektura s diagonálními pilastry, uprostřed pod baldachýnem je ve zlaceném rokokovém rámci umístěn obraz Madony, ve vykrajovaném nástavci socha Boha Otce a po stranách oltáře jsou ještě sochy sv. Josefa a Joachima. Oltář sv. Růžence je bohatá architektura s postranními brankami, nad nimiž jsou velké dřevěné rokokové relikviáře. Uprostřed oltáře je v půlkruhovém výklenku plastická skupina Madony a sv. Dominika, okolo níž a v nástavci jsou ještě sochy apoštolů. Oltáře sv. Anežky a Jana Nepomuckého jsou ploché dřevěné architektury s obrazy Glorifikace patronů. V nástavci prvního oltáře se nachází beránek a u druhého oltáře sv. Jan Křtitel. Po stranách oltáře sv. Anežky jsou sochy sv. Kateřiny a Apolonie a po stranách oltáře sv. Jana Nepomuckého plastiky sv. Františka z Assisi a Antonína. Kazatelna je visuté kruhové řečniště, jehož dolní obvod je vydutý se sedícími postavami Víry, Naděje a Lásky. Mezi nimi jsou kartuše s reliéfy Vztyčení kříže a Vztyčení měděného hada na poušti. Stříška má zprohýbaný zvon se sochou sv. Salvatora ve vrcholu. Cínová křtitelnice se zvonovitým kotlíkem se 3 andělskými hlavami a s reliéfy sv. Floriána, Josefa, Jana Nepomuckého a Václava od Františka Josefa Jakubce pochází z roku 1732. Varhany z roku 1840 (některé zdroje hovoří již o roce 1821) od neznámého mistra byly v roce 1908 nahrazeny novým nástrojem od krnovské firmy Rieger, jenž vyšel na 7 000 K. V interiéru kostela nalezneme ještě náhrobník s nápisem: „Leta panie 1592 w patek po pamatce sw. Katerziny przed samou 24 hodinou dokonal w panu ziwot swug na zamku swem Hradissti Herzmanowu chaustniku urozeny a stateczny rytirz pan albrecht pecingar z Bydzina."

Věž byla původně osazena trojicí zvonů. Velký zvon o výšce 90 cm, průměru 109 cm a hmotnosti 761,5 kg byl obdařen nápisem: "AD NOS DESCENDIT LAVRETANA AVXILIATRIX NOS SPERANTES PROTEGET ATQVE IVVABIT. Divino auxilio fudit lo. Dietrich Neo: PRAGAE." V něm ukrytý chronogram si vykládali autoři různě, a tak jeho vznik kladli do let 1748 nebo 1751. Zrekvírován byl 5. prosince 1916. Prostřední zvon o výšce 70 cm a průměru 88 cm získal text: "AVE MARIA MATER GRATIA: MATER MISERICORDIE TV NOS ABOSTE." Před ním je ještě několik špatně čitelných symbolů, různé zdroje je vykládají jinak, např. by v nich měl být skrytý letopočet 1520, což by mohla podpořit i legenda o něm, že se jím mělo zvonit již na zdejší hradní kapli. Malý zvon byl ulit Rudolfem Belmannem v Praze roku 1821 a v roce 1862 byl přelit královéhradeckým zvonařem Karlem Paulem. Vážil 195 kg a byl rovněž zrekvírován za 1. světové války. Více informací můžeme o tomto kostele najít na stránkách památkářů: https://pamatkovykatalog.cz/kostel-sv-krize-s-farou-1254939.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor (50.424, 15.877)
Poslední aktualizace: 23.12.2021
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
Autor: BorisJ.
Kvalita příspěvku:    
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Choustníkovo Hradiště

Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
3,1km od místa

Příspěvky z okolí Kostel Povýšení sv. Kříže v Choustníkově Hradišti

Choustníkovo Hradiště.
Choustníkovo Hradiště.
Tipy na výlet
Tato velká vesnice leží přibližně 7km od Dvora Králové n./L. Má obsáhlou historii neboli dějiny.Nachází se tu cyklistické stezky a nádherná krajina.Kousek odtud je známý zámek Kuks se…
0.2km
více »
Busta Františka Antonína hraběte Šporka v Choustníkově Hradišti
Busta Františka Antonína hraběte Šporka v Choustníkově Hradišti
Pomník
Tento významný šlechtic je tak známou postavou našich dějin, že nějak podrobněji ho představovat, tak to by bylo nošením dříví do lesa, ale i tak se o něm trochu zmíním. Jeho otec byl pošlechtěný vestfálský voják, který získal své majetky za svoji věrnou službu císaři za třicetileté války. Když zdědil panství Choustníkovo Hradiště, první to Šporkovské sídlo, syn František Anton…
0.8km
více »
Žíreč - kostel sv. Anny
Žíreč - kostel sv. Anny
Kostel
V místech stavby dnešního kostela a jezuitské rezidence stával v 11. století dvůr pražských biskupů, později tvrz. Roku 1581 byla opětovně vystavěna Adamem Silvarem z Pilníkova. V letech 1653 - 1773 místo užívali …
2km
více »
Kuks
Kuks
Městečko
Kuks leží ve Východních Čechách, jihovýchodním směrem od Dvora Králové. Kuks se rozkládá v pěkné krajině Podkrkonoší. Městečkem protéká řeka Labe. Nedaleko jihozápadního okraje města je les. V severním okraji to…
2.1km
více »
Žíreč - sousoší sv. Floriána
Žíreč - sousoší sv. Floriána
Socha
Sousoší sv. Floriána z první poloviny 18. století je zřejmě dílem některého z místních žírečských rodáků, kteří vyšli z dílny Matyáše Bernarda Brauna. Jedná se o sochu v oděvu římského vojáka v Pancíři s postraními anděly. Sousoší najdeme za výjezdem z Žírče směrem na Stanovice (odbočka na Kuks).
2.1km
více »
Žireč
Žireč
Zámek
>Zámek stojí na okraji obce Žireč na Trutnovsku v Královéhradeckém kraji. Zámek je patrový čtyřkřídlý objekt, který má na západní straně nádvoří arkády a na severní straně hodnotný barokní portál. Historie Na …
2.1km
více »
Jedeme do našich severních hor - 31. den - 2. část: Kuks - okruh cca 11 km po NS Půjdem spolu do Betléma a NS Kuks přes pískovcový lom sv. Klimenta, Hospitál Kuks, okolo dalších soch M. B. Brauna (Braunův Betlém) a přes křížovou cestu 21. století
Jedeme do našich severních hor - 31. den - 2. část: Kuks - okruh cca 11 km po NS Půjdem spolu do Betléma a NS Kuks přes pískovcový lom sv. Klimenta, Hospitál Kuks, okolo dalších soch M. B. Brauna (Braunův Betlém) a přes křížovou cestu 21. století
Cestopisy
Pátek 10. 9. 2021 - 2. část Zaparkovali jsme na neplaceném parkovišti Braunův betlém. Je to poměrně malé parkoviště - dnes je však prázdné. Tady sice naučná stezka Půjdem spolu do Betléma nezačíná, ale myslíme, že to nevadí, kde se na ni připojíme. Nechceme platit parkovné v centru Kuksu. Krátké informace o historii Kuksu jsou v 1. části dnešního cestopisu. Tady jsou hlavně vla…
2.1km
více »
Kuks, Braunův Betlém a zámek
Kuks, Braunův Betlém a zámek
Tipy na výlet
Zámek Kuks a ojedinělou galerii soch Matyáše Bernarda Brauna v přírodě, zvanou Braunův betlém, najdeme jen kousek od Dvora Králové. Vy, kdož jste stejně šikovní jako naše výprava, si předtím než vyrazíte namažte l…
2.1km
více »
Kuks - obec, domky řemeslníků
Kuks - obec, domky řemeslníků
Dům, budova
Obec Kuks je proslavena zejména lázeňským areálem a hospitalem s výzdobou od mistra Matyáše Bernarda Brauna. Ale nejen to je Kuks. Za vidění zcela jistě stojí i roubené domky zaměstnanců, řemeslníků a sloužících b…
2.1km
více »
Stanovice - most přes Labe
Stanovice - most přes Labe
Most
Mezi Kuksem a Braunovým betlémem se nalézá zajímavý silniční dvouobloukový most. Most, jehož stáří je odhadováno na 100 let, je ocelovou nýtovanou konstrukcí o šíři pouze 4 metry. Vzhledem k tomu, že v blízkosti m…
2.2km
více »
Cyklostezka Hradec Králové - Kuks
Cyklostezka Hradec Králové - Kuks
Tipy na výlet
Tak i my jsme se dostali k tomu, vyzkoušet novou cyklostezku podél Labe, s cílem na Kuksu.  Začínáme v Hradci u muzea a jedeme po pravém břehu Labe. Až do mostu v Pláckách je stezka dost úzká. Ráno ale není žádný …
2.2km
více »
trasa - Naučná stezka Kuks - Betlém
trasa - Naučná stezka Kuks - Betlém
Trasa
Začátek NS je umístěn v Kuksu k mostu přes Labe, od kterého se vydáme k monumentální budově hospitalu jehož vznik sahá do počátku 18. století. Špitálnímu komplexu, který připomíná zámek, vévodí Kostel Nejsvětější …
2.2km
více »
Kuks - Nábrežná kolonáda a kaskádovité schodisko
Kuks - Nábrežná kolonáda a kaskádovité schodisko
Ulice
Kuks je malá obec s približne 260 obyvateľmi v Královohradeckom kraji a v okrese Trutnov približne 6 kilometrov severne od Jaroměře. Pre verejnoť a turistov je to pamiaková rezervácia so…
2.2km
více »
Kuks – příběh sochy Goliáše
Kuks – příběh sochy Goliáše
Socha
V roce 1720 Matyáš Bernard Braun (*1684, +1738), jeden z nejvýznamnějších představitelů českého vrcholně barokního sochařství, vytesal a v Kuksu umístil sochu s názvem Herkomannus. M. B. Braun chtěl formou satiry upozornit na nekalé praktiky prodejních právníků tím, že soše dal do levé ruky jablko s nápisem „IURE ERUI“ (v překladu „právem jsem dobyl“). Tím, že se nápis čte…
2.2km
více »
turistické rozcestí Stanovice - u mostu
turistické rozcestí Stanovice - u mostu
Rozcestí
Turistický rozcestník, který se nachází v blízkosti železného mostu v obci Stanovice, ukazuje turistům cestu po červené značce ve směru Kuks - Dvůr Králové nad Labem, červenou značku zde kopíruje Naučná stezka Kuks - Betlém, jejíž značka je na směrnících též vyznačena. Umístěny jsou zde i směrníky cyklotras KČT, trasy č. 24 - Labská trasa a trasa č. 4087 ve směru Stanovice -…
2.2km
více »
Rozmach a zánik lázní v Kuksu
Rozmach a zánik lázní v Kuksu
Zajímavost
V letech 1692 až 1696 dal majitel panství hrabě František Antonín Špork (* 1662, + 1738) svést do kamenné nádrže tři prameny vyvěrající ve stráni nad levým břehem Labe. Tím odstartoval novodobé dějiny Kuksu. Již v roce 1704 nad prameny stál zámek a pod ním lázně. Zámek s lázněmi spojovalo kamenné schodiště tři metry široké mající 52 schodů. Zábradlí na obou stranách schodiště…
2.2km
více »
Hospital Kuks
Hospital Kuks
Tipy na výlet
Navštívíte-li oblast na sever od Hradce Králové, určitě by Vám neměla uniknout návštěva Hospitalu Kuks. Zvenku objekt připomíná klasický zámek, tento pocit navíc umocňuje i nádherná zahrada, která k němu přiléhá. …
2.4km
více »
Kuks
Kuks
Tipy na výlet
Naším cílem je poznání barokního skvostu, který vypadá jako zámek a zámkem není - tedy hospital Kuks. Historie hospitalu spadá do počátku osmnáctého století, kdy nechal hrabě František Antonín Sporck na svém panst…
2.5km
více »
Stanovice – Křížová cesta 21. století
Stanovice – Křížová cesta 21. století
Tipy na výlet
Do Stanovic jsme se vydali pěšky z Kuksu. Je to pouhých 1,5 km. Prošli jsme kolem hospitálu k železniční zastávce a dál pokračovali po žluté turistické značce (žluté značení je staršího data – příště raději půjdem…
2.5km
více »
Hospital Kuks.
Hospital Kuks.
Dům, budova
Na prohlídku Kuksu jsme vyjeli ze Dvora Králové na kolech.  Cesta vede po 2. Labské cyklostezce přes Žireč do Stanovic. Tady sjedeme k Labi a po krásné…
2.5km
více »
Kuks - Hospital
Soutěž 5 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Kuks - Hospital
Muzeum
Počátkem osmnáctého století nechal hrabě Sporck na svém panství, u obce Kuks, zbudovat velkolepý areál, který dodnes okouzluje návštěvníky. Kromě proslulých lázní, které patřily k nejslavnějším v tehdejší Evropě, vyrostl v nádherném labském údolí také klášterní Hospital, který ozdobily sochy Ctností a Neřestí z dílny mistra Matyáše Bernarda Brauna. Špitálnímu komplexu, který připomíná zámek, vévodí kostel Kostel Nejsvětě…
2.6km
více »
Hospital a Zámek Kuks
Hospital a Zámek Kuks
Tipy na výlet
Obec Kuks se nachází v Podkrkonoší, na hlavním silničním tahu z Hradce Králové do Krkonoš. Je dobře dostupná vlakem i autobusem. Původně si toto honosné sídlo na levém břehu Labe nechal postavit F.A.Špork jako svů…
2.6km
více »
Hospitál Kuks - České farmaceutické muzeum
Hospitál Kuks - České farmaceutické muzeum
Muzeum
České farmaceutické muzeum sa nachádza vo vychodných Čechách  v areáli Hospitálu Kuks. Hospitál Kuks, Národná kultúrna pamiatka, je bývalý kláštor so špitálom a kostolom Najsvätejšej trojice a hrobkou rodiny Spor…
2.6km
více »
Naučná stezka Kuks - Betlém
Naučná stezka Kuks - Betlém
Tipy na výlet
Dle názvu naučné stezky je vcelku jasné kam naše putování směřuje. Naším cílem je putování po cca 7 km dlouhém okruhu NS, která nám přináší poznání „barokního KRAJINY hraběte F. A. Sporcka“, zejména hospitalu Kuks…
2.7km
více »
Bylinková záhrada u Hospitalu Kuks
Bylinková záhrada u Hospitalu Kuks
Zahrada
Špitálna bylinková záhrada, ktorá sa rozprestiera na ploche za hospitalom je spojením flóry a sochárského umenia. Táto zahrada sa tu nachádza už od doby vzniku hospitalu, zo začiatku 18. storočia. Pestovalo sa tu ovocie a zelenina pre hospitalskú kuchyňu a rôzne bylinky a kvetiny pre tunajšiu lekáreň U granatového jablka.  Záhradu v pôdoryse tvorí 16 štvorcov, 4 stredné sú zatrávnené, tie po obvode tvorí dohromady 144 záhon…
2.7km
více »
Braunův betlém
Braunův betlém
Tipy na výlet
Naše cesta směřuje do nejvýchodnější části Zvičinského hřbetu, do lesního porostu mezi Dvorem Králové a Kuksem. Jdeme za poznáním úžasné práce mistra Matyáše Bernarda Brauna, který zde v letech 1718 - 1732, na pop…
3.2km
více »
turistické rozcestí Braunův betlém
turistické rozcestí Braunův betlém
Rozcestí
Turistický rozcestník, který se nachází u Braunova betlému, ukazuje turistům cestu do dvou směrů. Po značce červené ve směru Zvičina, Dvůr Králové - Kuks, Jaroměř a po značce žluté ve směru Braunův betlém - Kuks. …
3.2km
více »
Braunův betlém
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Braunův betlém
Socha
Braunův betlém, unikátní přírodní galerie, kterou vytvořil mistr Matyáš Bernard Braun, z podnětu hraběte Františka Antonína Šporka, v letech 1718 - 1732.  O vý…
3.3km
více »
ZOO - Dvůr Králové
Soutěž 5 bodů
www.turistikaprozivot.cz
ZOO - Dvůr Králové
ZOO
ZOO nabízí klasickou zahradu se všemi pavilony a s více než 2.400 zvířaty po celou otevírací dobu, velké letní výběhy osazené africkými kopytníky a ptáky a Africké safari, kde návštěvníci…
6.8km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace