Hlubočky
Hlubočky jsou největší obcí Olomouckého regionu a společně s osadami Hrudá Voda, Smilov, Posluchov a Mariánské Údolí má 4500 obyvatel. Obec Hlubočky…

více o Hlubočky

Turistika.cz doporučuje
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Hlubočky
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 ↓ 
Druh vybrat: vše / nic
Do přírody
Na golf
Na hory
Na kole
Se psem
Vinařská turistika
Za gastronomií
Za kulturou
Za sportem
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 ↓ 
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Ostatní vybrat: vše / nic
Babyfriendly
Bivak
Hraniční přechod
Infocentrum
Nordic walking point
Ostatní
Prima Port
Turistická známka
WebKamera
Zajímavost
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Bouda
Boží muka
Chata
Chrám
Drobné památky
Dům, budova
Farma
Hrad
Hradby
Hrádek
Hradiště
Hřbitov
Hřebčín
Kaple
Kašna
Klášter
Kostel
Kříž
Lapidárium
Letohrad
Mešita
Měšťanský dům
Muzeum
Památník
Panský dvůr
Pevnost, opevnění
Pomník
Radnice
Rotunda
Rychta
Salaš, koliba
Skanzen
Socha
Statek
Synagoga
Trosky
Tvrz
Zámeček
Zámek
Zřícenina
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Hora
Hřeben
Jeskyně
Jezero
Jezírko
Kámen
Kaňon
Kopec
Krasový útvar
Louka
Minerální pramen
Ostrov
Památný strom
Park
Planina
Pláž
Pleso
Pobřeží
Pohoří
Poloostrov
Potok
Poušť
Pramen
Propast
Přírodní památka
Přírodní park
Rašeliniště
Rokle
Rybník
Řeka
Říčka
Sedlo
Skalní útvar
Slatě
Sopka
Soutěska
Studánka
Štít
Travertíny
Tůň
Údolí
Údolí, dolina
Vodní nádrž
Vodopád
Vrchol
Zahrada
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Aquapark
Cyklisté vítáni
Cyklo bar - hospůdka
Cyklo shop - servis
Golf
Koňská stezka
Koupaliště
Lázně
Ledovec
Letovisko
Potápění
Půjčovna kol
Půjčovna lodí
Rekreační oblast
Ski areál
Zábava, atrakce
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 ↓ 
Typ vybrat: vše / nic
Autem
Balónem
Běžecká trasa
Běžky
Cyklotrasa
Golf
In line brusle
Pěší trasa
Po vodě
Ski areál
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Rady a tipy všechny kategorie / nevybrat nic
 ↓ 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

Hlubočky-Hrubá Voda-drobné památky

Turistické cíle Památky a muzea Drobné památky

Hrubá Voda (něm.Gross Wasser), místní část Hluboček s 59 domy a 308(2005) obyvateli, leží 19 km sv. od Olomouce v hlubokém údolí řeky Bystřice. Domy jsou roztroušeny po obou stranách řeky, často dosti daleko od sebe. Hrubá Voda je položena ve výši 346 m a zaujímá 1570 ha půdy, z nichž nejvíce 1414 ha připadá na lesy, které dříve patřily olomoucké kapitule. Od roku 1976 je místní částí Hluboček. Zdejší krajina je vyhledávaným rekreačním a výletním místem. Obcí prochází přírodní park „Údolí Bystřice".

Ves Hrubá Voda je novějšího původu, založena pravděpodobně na místě dřívějšího osídlení. Podle listiny z r. 1364 předala rada města Olomouce mosty přes řeku Moravu pod olomouckým hradem do správy převozníku Švábovi a k tomu jsou uvedeny vesnice, které přispívaly na jejich údržbu. Mezi nimi jsou jmenovány i osady Magna a Parua Hluboký (Velký a Malý Hluboký). Velký Hluboký ležel pravděpodobně přímo pod hradem Hluboký (tedy v místech pozdější Hrubé Vody), Malý Hluboký je ztotožňován s dnešními Hlubočkami. Hrad Hluboký v údolí řeky Bystřice střežil důležitou cestu z Opavska k Olomouci. Prvním významným držitelem hradu a možná i jeho stavitelem po r.1334 byl olomoucký biskup Jan II. řečený Volek, po jeho smrti přešel jako odúmrť na Karla IV., který ho daroval svému bratru moravskému markraběti Janovi. V r. 1382 věnoval markrabě Jošt hrad Hluboký, Nepřívaz, Hlubočky, Hrdibořice a půl Posluchova Lackovi z Kravař k doživotnímu užívání a k tomu mu ještě daroval sto hříven stříbra na opravu hradu. Podle listiny z r.1418 drželi hlubocké zboží Milota a Ondřej z Tvorkova, kterým odňal markrabě Albrecht mimo jiné i hrad Hluboký a krčmu pod hradem, protože byli přívrženci husitů a udělil jej lénem Janovi ze Sovince. Za husitských válek se v r. 1425 se hradu zmocnil Dobeš z Tvorkova, který byl stoupenec podobojí a tak se hrad stal důležitou částí blokády Olomouce. Na hrad byla vložena husitská posádka s dvěma hejtmany, Dobešem Puchalem a Petrem Holým. Soudobý zápis uvádí, že se husité zmocnili kláštera v Dolanech a hradu Hlubokého a odtud působili městu Olomouci mnoho škod a pohrom. 20.3.1425 se sešli na hradě husitští hejtmané a přívrženci opavského knížete Přemka, jehož zastupoval Mikuláš z Bludova. Soustavně ohrožovaná Olomouc se obrátila se žádostí o pomoc na rakouského vévodu a moravského markraběte Albrechta. Ten vypravil v létě r. 1426 proti Hlubokému vojsko pod velením moravského zemského hejtmana Haška z Valdštejna. V boji v srpnu 1426 lehl hrad popelem. Císař Zikmund již zpustošený hrad 26. srpna 1426 udělil lénem Jankovi Pňovskému ze Sovince. Po husitských válkách se jméno hradu objevuje v roce 1437, v souvislosti s hraničním sporem olomoucké kapituly. Hrad tehdy již rychle chátral a brzy se stal zříceninou a spolu s ním zanikla pravděpodobně i osada Velký Hluboký pod hradem. Hrad připomínal později jen místní název Wüstes Schloss-Pustý zámek. Zbytky hradu Hluboký, základy kruhové věže, zbytky hradních zdí v jádře hradu i předhradí se nacházejí na nejvyšším místě skalnaté ostrožny jižně od železniční stanice Hrubá Voda.

Ves Hrubá Voda byla založena olomouckou kapitulou teprve v první polovici XVII. století. Vrchnost zde přivedla německé osadníky ze severní Moravy. V údolí i na horských svazích nechala vrchnost vykácet les, který proměnila v pole a louky,které vrchnost propůjčovala osadníkům k obdělávání. Vedle osadníků, kteří obdělávali panské pole a byli nazýváni zahradníci, bylo v Hrubé Vodě také několik podruhů, kteří bydleli u bohatších zahradníků. R. 1790 prodala olomoucká kapitula za 40 zlatých Ignáci Beatzkovi pozemek, aby na něm vystavěl mlýn, který voda strhla. On se zavázal k roční činži 82 zlatých a k pořezání 2 kop klád, k semletí proviantní mouky a udržování stavu, k němuž potřebné dříví dodávala vrchnost. R.1791 se zavázala obec reversem postavit a vydržovat školu. R.1834 měla Hrubá Voda 43 domů a 293 obyvatel. Kolem r.1839 byla na území obce zřízena laboratoř chemicko-technické továrny se sídlem ve Velké Bystřici, a sice 2 pece na zuhelnatění dřeva k výrobě kyseliny dřevité dle švédského způsobu a jedna solárna, v níž se kyselina dřevitá přetvářela na sůl. V r.1900 bylo v Hrubé Vodě 52 domů a 1 čech a 416 němců. Byla zde obecná škola, pošta, na vlakovém nádraží telegraf, fara byla v Jestřebí. R. 1911 byly v Hrubé Vodě dva mlýny. V r.1930 bylo v Hrubé Vodě 68 domů a 466 obyvatel, z toho 75 české a 385 německé národnosti a 6 obyvatel různých národností. Obec byla přifařena do Hluboček, byl zde chudobinec, jednotřídní německá obecná škola a také jednotřídní menšinová česká obecná škola česká, zřízena ministerstvem školství a národní osvěty r.1927 a otevřena r.1929. Hraničářská knihovna měla 276 svazků. Stará obecní pečeť, jak se zachovala v rektifikačních soupisech z doby císařovny M.Terezie, má uvnitř obraz nádoby s květinami a na okraji kusý nápis „...Gerichts Si.Gross-Wasser". Z větších průmyslových závodů zasluhuje zmínky Klossova vodní pila, Lignum, továrna na řezání dřeva parní pilou, hotovení parket a obchod s dřevem. Kámen se v Hrubé Vodě těžil a zpracovával ve třech lomech. V minulosti zde bylo také mnoho pokusů o těžení rud, které nebyly příliš úspěšné. Pokrývačskou břidlici dobývala olomoucká firma Prucek a Řihák na 5 místech blízko stanice v Hrubé Vodě. V letech 1938-1945 byla Hrubá Voda začleněna do tak zvaných Sudet. V r.1970 bylo v Hrubé Vodě 96 domů a 446 obyvatel. V současné době je zde v provozu kamenolom společnosti Vialit VIA Voda s.r.o.

V r.1950 se osadou Hrubé Vody stala osada Smilovský Mlýn se železniční zastávkou Smilov, která byla dříve osadou obce Smilov, zrušené v rámci zřízení vojenského prostoru Libavá. Založení Smilova je datováno do r.1377 a byl pravděpodobně založen dříve jak Město Libavá. Uvádí se domněnka, že byl ve Smilově farní Kostel sv. Jana Křtitele, který byl později přenesen do Libavé. V r. 1581 zde byla dědičná rychta, vodní a větrný mlýn, později dva lomy na břidlici, pila, olejna. Smilovský mlýn(Schmeilermühle) se uvádí v r.1769. Škola byla zřízena v r.1785. Od r.1892 měl Smilov u Smilovského mlýna železniční zastávku na trati z Olomouce do Krnova vzdálenou 4 km od obce. V roce 1900 se samotou Smilovský Mlýn bylo ve Smilově 105 domů a 701 obyvatel a v r.1930 129 domů a 691 obyvatel. Obec byla zničena po vzniku vojenského prostoru (poslední dům byl rozebrán na stavební materiál r.1998), přiřazena k obci Hrubá Voda a v roce 1976 přiřazena i s osadou Smilovský Mlýn jako místní část k Hlubočkám. V místě bývalého kostela se dnes nachází pomník pořízený zdejšími rodáky, jehož částí je torzo původního pomníku padlým v 1. světové válce.

Z drobných památek se na rozsáhlém katastru obce moc nezachovalo. V jižní části je to kříž za mostem přes řeku Bystřici a v osadě Smilovský Mlýn kaplička, která dlouhý čas sloužila jako šatna u bývalého Čepičkova Koupaliště a je pěkně opravená. Mezi nádražím v Hrubé Vodě a železniční zastávkou je opuštěná bývalá škola z r.1929. Jižně od školy se dostanete k hotelu Akademie a od něj nahoru ke zbytkům hradu Hluboký. Po cestě k němu můžete narazit na tajemný kámen, snad nějaká pamětní deska s různými obrazci a nápisy. Hrad Hluboký je již na katastru Velké Střelné patřící do vojenského prostoru Libavá. Památkou, i když né zrovna drobnou je železniční trať, která Hrubou Vodou prochází. Při pohledu na údolí, kterým trať vede, na vysoké náspy, kamenné i ocelové železniční mosty a 4 tunely v délce od 107 do 150 m v krátkém úseku mezi Smilovem a Domašovem, musíme obdivovat umění projektantů, stavitelů, dělníků i rychlost schvalovacích řízení na konci 19. stol. Roku 1870 se ustavila akciová společnost „Moravskoslezská ústřední dráha", jejíž generálním ředitelem byl I.C.Machánek a stavba železnice byla zadána bratřím Kleinovým. Stavba trati dlouhé 116 km z Olomouce přes Bruntál do Opavy byla zahájena v květnu 1871 a zásluhou zkušených techniků(byl mezi nimi i inž. František Křižík jako přednosta telegrafního odboru) rychle postupovala, takže trať z Olomouce do Opavy byla 1. listopadu 1872 tj. za 18 měsíců uvedena do provozu. Porovnejme si to s podobnými stavbami dneška a k tomu s dnešní technikou v tak náročném terénu jakým údolí Bystřice je. Z památek připomínajících způsob obživy je vhodné připomenout dvě štoly u domova důchodců, bývalého Klossova mlýna a řadu zachovalých lomů na střešní krytinu, především naproti nádraží v Hrubé Vodě.

Nadmořská výška:
346 metrů nad mořem
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor (49.670, 17.439)
Poslední aktualizace: 28.4.2009
Autor: hanakzhor
Kvalita příspěvku:    
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Praktické informace
Hlubočky-Hrubá Voda-drobné památky</strong> mapa
Mapa Hlubočky-Hrubá Voda-drobné památky
Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
0,2km od místa

Příspěvky v okolí Hlubočky-Hrubá Voda-drobné památky

Do Hrubé Vody se pohodlně dostanete vlakem. Od vlakového nádraží je to jenom kousek přes řeku do areálu Park Sportu. V areálu se nachází bobová dráha, trampolíny a disgolf. Takže pro každého něco  N…
Popis trasy Domašov nad Bystřicí (žst.) – Hrubá voda (žst.) po modré Tz.Délka trasy: 10,5kmDalší informace Auto můžeme zaparkovat přímo u železniční stanice kde je první zastavení…
   Nám "Zlíňákům" nezbývá než obyvatelům města Olomouce závidět blízkost Jesenických hor a také zajímavých říčních údolí, které jsou z jejich krajského města dobře přístupné i veřejnou Dopravou. My se dnes vypravíme do kaňonu řeky Bystřice. Je dobře přístupný ze zastávek žel.trati Olomouc - Moravský Beroun. Řeka Bystřice tu protéká údolím, které rozděluje Nízký Jeseník od Oderských vrchů, z velké části nepřístupných …
ZOO na Svatém Kopečku u Olomouce.
    Olomoucká ZOO patří svým Krásným a příjemným prostředím k těm nejhezčím na Moravě. V mnoha výbězích a 5 pavilonech se tu můžeme setkat se zástupci mnoha zvířecích druhů - celkový počet exemplá…
ZOO na kopečku za Olomoucem
Poutní místo
Svatý Kopeček je velice pěkným a oblíbeným poutním a výletním místem a naleznete jej kousíček za Olomoucí. Stojí zde barokní poutní chrám Navštívení Panny Marie, který je významnou dominantou olomoucka. Místo je r…
Významný barokní poutní chrám - bazilika minor - na výběžku Nízkého Jeseníku nad Olomoucem.
Hrad Šternberk je dominantou stejnojmenného města na okraji Nízkého Jeseníku. Hrad Šternberk se nachází v Olomouckém kraji. Kromě zbytků opevnění a zdí hlavního paláce je zde i mohutná věž z hrubého lomového zdiva, palác, skládající se ze dvou částí, gotická kaple s věžičkou a trojbokým arkýřovým uzávěrem a renesanční budova Předhradí. V prostorách renesančního paláce je…
Šternberk leží na Severní Moravě, severním směrem od města Olomouc. Město se rozkládá u západního okraje Nízkého Jeseníku a v údolí tvořeném říčkou Sitkou. Od severního a východního okraje města se rozprostírají lesy. Město Šternberk je známé především motoristům, jelikož se …
OLOMOUC – krajské město stejnojmenného kraje a zároveň největší město na Hané je historické město, které má spoustu památek a zajímavostí. Mezi nejvíce navštěvovanější patří samotné centrum…
15.5km
více »
Město
Olomouc leží na Severní Moravě, jihozápadním směrem od Ostravy. Olomouc je nejvýznamnější historické město na Moravě ležící na soutoku řeky Moravy a Bystřice. Město je centrem oblasti zvané…
15.9km
více »
Hanácká metropole, po Praze druhá nejrozsáhlejší městská památková rezervace. Na Horním náměstí barokní Sloup Nejsvětější Trojice, památka UNESCO.
Zřícenina
Hrad Helfštýn leží na úpatí Moravské brány. Nachází se nedaleko města Lipníku nad Bečvou v Olomouckém kraji. Helfštýn lze navštívit v březnu a listopadu o víkendech a od dubna do října…
21.7km
více »
Hrad Sovinec a stejnojmenné městečko se nacházejí 13 km jižně od Rýmařova na okraji masivu Nízkého Jeseníku v Andělskohorské vrchovině, která nese podle hradu název Sovinecká vrchovina.Hrad byl založen bratry Pavl…
23.3km
více »
Město
Město Litovel leží přibližně 20 km severozápadně od Olomouce v srdci úrodné Hané. Malebným městečkem protéká hned 6 ramen řeky Moravy, které dodávají městu osobitý ráz i pojmenování Hanácké…
26.1km
více »
Vodní nádrž Slezská Harta je největší svého druhu na Severní Moravě a rozkládá se jihovýchodním směrem od města Bruntál. Přehrada byla vybudována na toku řeky Moravice. Slezská Harta byla…
26.7km
více »
Cílem našeho zájmu byly tentokrát Teplice nad. Bečvou, kde nás lákala jednak Hranická propast, Národní přírodní rezervace Hůrka u Hranic, ale hlavně Zbrašovské aragonitové jeskyně. Teplice…
26.8km
více »
Přírodní památka
Rešovské vodopády je národní přírodní památka a najdeme ji západním směrem od obce Rešov a na toku říčky Huntavy. Přírodní památka je součástí přírodního parku Sovinecko. Severovýchodním…
28.7km
více »
Hostýn je významné poutní místo v Hostýnských vrších. Nejvýznamějším objektem je bazilika Nanebevzetí Panny Marie. Základní kámen byl posvěcen r.1721, stavba byla dokončena r.1748.…
37.5km
více »
Romantický zámek v Hradci nad Moravicí stojí na ostrohu nad soutokem říčky Hradečné a Moravice. Nachází se v Moravskoslezském kraji, necelých 8 kilometrů jižně od Opavy. Zámek je otevřen v dubnu, říjnu a prosinci …
38.6km
více »
Arcibiskupský zámek Kroměříž se nachází ve Zlínském kraji. Zámek je otevřen v dubnu a říjnu pouze o víkendech a od května do září každý den. Zámek patří k nejvýznamnějším památkám na Moravě. Zámek Kroměříž byl zapsán do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Zámek, na rozdíl od mnoha jiných památkových objektů, v minulosti zpřístupnil téměř všechny své…
41.3km
více »
Karlova Studánka leží severozápadním směrem od města Bruntál a tvoří vstupní bránu na vrchol Praděd ( 1492 m.n.m.), který se zvedá západním směrem nad obcí a je nejvýše položeným místem pohoří Jeseník. Karlova Studánka je jednak vyhledávanou rekreační oblastí a jednak světoznámými lázněmi, a to především pro léčbu dýchacího ústrojí. Obcí protéká říčka Bílá Opava. Karlova Studánka je nejvýše položenou obcí bruntálského re…
45.8km
více »
Středně naročný výstup podél Bílé Opavy zahájíme a ukončíme v Karlově Studánce. Na jaře bývají vodopády po jarním tání nejkrásnější, ale cesta může být mokrá a na vrcholku trasy, U Barborky, může být i sníh. V lét…
45.9km
více »
Tipy na výlet
Jedeme autem na Hvězdu, buď z Karlové Studánky nebo z Malé Morávky. My jsme parkovali na placeném parkovišti za 70 Kč (rok 2009),které bylo 27.9.2009 den před stát.svátkem totálně narvané a…
48.3km
více »
Nejvyšší a nejnavštěvovanější vrchol Moravy určitě upoutá svou výškou (1492 m) a možnostmi vyžití, hlavně sportovními. Poskytuje podmínky pro pěší turistiku, sjezdové a běžecké lyžovaní. Z vrcholu je výhled na Rychlebské hory, kralický sněžník a další. Výstup na vrchol je velmi jednoduchý, vede na něj asfaltová cesta. Výstup můžete zahájit např. na Ovčárně, kde vás doveze autobus, a nebo na Hvězdě u Karlovy Studánky, pokud…
48.3km
více »
Nejvyšší hora Moravy v masivu Hrubého Jeseníku, nadmořská výška 1491 metrů.
48.3km
více »
Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně. Instalovaný výkon elektrárny je 650 MW. Horní nádrž je spojena s dolní nádrží (800 m.n.m.) dvěma tunely o průměru 3m. V době největších povodní zadržela přehrada 2 0…
49.3km
více »
Zoo Lešná Zlínská zoologická zahrada je nejnavštěvovanější a nejkrásnější místo celé Moravy. Areál zoo se rozkládá v historickém lešenském parku, ve kterém roste více než1 140 druhů dřevin a okrasných bylin. Rom…
52.1km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace