Angermünde
Cestování a výlety
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Angermünde
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Rady a tipy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

Objevte Uckermark – ráj jezer, řek a starobylých bukových lesů

Články redakce

chráněná krajina Brandenburska
chráněná krajina Brandenburska  •  Fotografie (14)  • Foto: redakce_turistikacz

Uckermark (název odvozen od řeky Ucker) je region plný přírodních krás ležící ve spolkové zemi Brandenbursko na pomyslné spojnici dvou velkých měst - německého Berlína a polského Štětína u hranice s Polskem, od kterého jej odděluje hraniční řeka Odra. Z Berlína je to sem po dálnici necelou hodinu cesty, není tedy divu, že tuhle oázu klidu vyhledávají Berlíňané o víkendech a v době dovolených. Nachází se zde totiž národní park „Dolní Poodří“ /“Unteres Odertal“ /s unikátním vodním ekosystémem řeky Odry, mnoho jezer a také raritní biosférická rezervace UNESCO Schorfheide- Chorin – bukový prales Grumsin. Tato oblast na východě Německa by proto neměla uniknout pozornosti žádného milovníka přírody. Vyžití zde najdou jak ti, kteří vyhledávají klidné toulky hlubokými lesy, tak také ti, kteří dávají přednost aktivní dovolené v nedotknuté přírodě. Ocení ji i cyklisté a díky množství jezer a řek také nadšenci vodních sportů. Cyklisté mohou využít hojně frekventovanou mezinárodní cyklostezku Odra-Nisa vedoucí z Nové vsi nad Nisou až k Baltskému moři.

Uckermark však potěší i všechny, kteří upřednostňují tradiční způsob života a farmářské výrobky. Je to především zemědělský region. Zde si téměř na každém kroku přímo na farmách můžete vychutnat domácí sýry, uzeniny, výrobky z brambor, mošty, ovocná vína, pálenky, ale i vynikající sladkosti. Navštívit můžete malebné restaurace na březích jezer či Odry, kde doporučujeme rozhodně ochutnat pokrmy z ryb. Vybrat si můžete jak sladkovodní (kapr, candát, pstruh) z místních zdrojů, nebo mořské (platýs, štika) z nedalekého Baltického moře.

Jako vstupní bránu pro objevování zdejších přírodních skvostů lze doporučit klidné historické městečko Angermünde.

Angermünde

Angermünde je historické město se zachovalými městskými hradbami, uvnitř nichž naleznete také množství zrekonstruovaných původních hrázděných domů a několik kostelů. Nejvyšší je kostel sv. Marie, pro něhož je charakteristické, že byl ve 13. století postaven z kamenů nalezených v okolních polích, které byly v 15. stol. nahrazeny typickými červenými pálenými cihlami. Další architektonickou památkou je kostel bývalého františkánského kláštera z roku 1250.

Přímo v centru - v budově bývalé vážnice - se nachází informační centrum, kde je možné zakoupit suvenýry, domluvit si prohlídku města a zdarma získat mapky a průvodce. Na historickém trhovém náměstí stojí krásná barokní radnice, před níž nalezneme nově postavené sochy a kašnu. V době adventu se na tomto náměstí konají také místní vánoční „husí“ trhy. Další historickou památkou je bývalý františkánský klášter.

Za návštěvu určitě stojí také promenáda kolem jezera „Mündesee“, kde jsou umístěny volně přístupné sochy – tzv. moderní „stonehenge“, kde děti určitě ocení množství hracích prvků. Kousek od jezerní promenády se nachází také zřícenina středověkého hradu, který dnes již připomínají jen jeho zbytky a jeho zmenšený model.

Zavítáte-li sem v adventním čase, navštívit můžete tradiční vánoční trh, který zde nese název „husí “. Ochutnat totiž kromě vánočního svařáku a grilovaných klobásek můžete nejrůznější husí speciality. V souvislosti se specialitami je určitě zajímavé, že „Nudeln“ v Angermünde neznamená, jak bychom nejspíše čekali, těstoviny, ale místní zde tak říkají bramborům. Rozhodně doporučujeme ochutnat některé z místních pokrmů připravených z brambor.

Trhy se konají na náměstí jehož dominantou je radnice a také zajímavá sousoší s tématikou rybářství. Hledáte-li v Angermünde místo pro odpočinek a relaxaci po dlouhém a náročném dnu, doporučit lze nově otevřené wellness centrum, které se nachází ve Flair Hotelu Weiss. V roce 2016 zde vybudovali saunové centrum, kde si můžete vychutnat čtyři různé sauny – finskou, aromasaunu, solnou saunu a infrasuanu s čerstvým senem. Unaveným nohám můžete dopřát Kneippovy koupele a pak odpočívat u krbu či v prosklené relaxační místnosti pozorovat hvězdnou oblohu.

Tip: Projděte se po Angermünde s naší videotrasou: Angermünde – brána do Uckermarku

Blumberger Mühle

Pokud do Uckermarku zamíříte s dětmi, určitě je potěšíte návštěvou Blumberger Mühle, kde sídlí NABU – zážitkové ekoncentrum. Vaše ratolesti jistě nadchnou výběhy s pastevními prasátky a ovcemi. Společně si můžete také prohlédnout expozici věnovanou lokálně pěstovaným rostlinám a zvířatům nebo ze speciálně vystavěných pozorovatelen sledovat houfy divokých ptáků či rodinky želv bahenních, které obývají zdejší vodní hladiny. A když budete mít štěstí, spatříte i bobry.

V místním obchůdku si pak můžete zakoupit různé ekosuvenýry – ručně vyráběné svíčky, domácí mošty či pálenky a vína – vše z místních surovin. Uckermark je zemědělský kraj a jako takový nabízí rozmanité množství místních, farmářských produktů.

Gut Kerkow

Hledáte-li místo, kde se můžete občerstvit a nakoupit biosuvenýry z místní produkce, určitě navštivte „Gut Kerkow“ – bio statek, kde pěstují černý skot Aberdeen Angus. Ochutnat a zakoupit ve zdejší prodejně, zařízením připomínající tradiční selské obydlí ze začátku minulého století, můžete nepřeberné množství regionálních nejen masných výrobků - včetně vynikajícího domácího hovězího salámu.

Grumsin

Grumsi nský bukový prales je součástí biosférické rezervace UNESCO. Najdete unikátní propojení bukového lesa s vodními ekosystémy v podobě jezer, které poskytují útočiště nepřebernému množství vzácné fauny a flóry. Žijí zde nejen endemitní druhy brouků vázaných na mrtvé bukové kmeny, ale také mnoho druhů žab. Z ptáků můžete spatřit orla mořského, čápa černého, jeřába a další vzácné druhy. Uvidět lze také vlky, kteří se zde zase po dlouhé době objevili. Do pralesa, ve kterém se nachází množství jezer, je možno se vydat pouze po značených trasách.

Nationalparkhaus Unteres Odertal - Criewen

Hledáte-li kompletní informace o NP Dolní Poodří, vaše první kroky by rozhodně měly vést do návštěvnického centra národního parku v Criewen. Hlavní atrakcí je obří akvárium se sladkovodními rybami, prohlédnout si můžete interaktivní expozice o fauně a flóře národního parku a shlédnout dokumentární film o místním vodním ekosystému.

Schwedt /Oder

Toužíte-li po nákupech či kulturním vyžití, zajeďte do města Schwedt/Oder. Najdete větší nákupní centrum s množstvím obchodů, divadlo a kulturní centrum Uckermärkische Bühnen Schwedt, které je situováno přímo na nově zrekonstruovaném nábřeží Odry s krásnou promenádou. Na nábřeží je možno nasednout na některou z výletních lodí a vychutnat si jízdu po jednom z kanálů Odry, nebo si vypůjčit kánoe a vychutnat si klidnou plavbu na jednom z ramen Odry. Nebo přejet na druhý břeh a absolvovat jízdu na kole mezi poldry (systémy pro zadržování vody v případě povodní).

Samotné město, které v 19. století proslulo pěstováním a zpracováním tabáku (dnes zašlou slávu tohoto odvětví připomíná již jen muzeum), utrpělo za druhé světové války značné škody, proto zde zůstalo jen poměrně málo historických budov. Ze zachovaných památek ale můžete navštívit kostel a vyjít na jeho věž, odkud se vám naskytne pohled do širokého okolí. Z věže uvidíte mimo jiné také Berlischky-Pavillon, bývalý hugenotský kostelík, který slouží jako místo pro koncerty a svatby.

Udělejte si výlet nedaleko za hranice naší republiky a vychutnejte si kraj jezer a lesů - Uckermark

Poslední aktualizace: 13.12.2016
Autor příspěvku: redakce_turistikacz
Kvalita příspěvku:    
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Objevte  Uckermark – ráj jezer, řek a starobylých bukových lesů</strong> mapa
mapa Objevte Uckermark – ráj jezer, řek a starobylých bukových lesů

Příspěvky v okolí Objevte Uckermark – ráj jezer, řek a starobylých bukových lesů

Angermünde - brána do Uckermarku     Angermünde je město ve spolkové zemi Brandenbursko a díky své poloze se mu často přezdívá jako "brána do Uckermarku".  Ucke…
Město Schwedt nad Odrou leží 100 km severovýchodně od Berlína. Nachází se na břehu řeky Odry, která na svém toku je již nedaleko od ústí do moře a rozlévá se do řady ramen. Jižně od města leží Pří…
Z Café Wildau na Askanierturm Krátká procházka nás zavede z Café Wildau na břehu Werbellinsee ke více než 130 let staré vyhlídkové věži Askanierturm. Věž stojí …
25.5km
více »
Procházka po středověkém městě Bernau u Berlína Bernau u Berlína je historické město s přibližně 40.000 obyvateli. Bernau, město staré 700 let, se pyšní středov…
45.5km
více »
              Se známými jsme si naplánovali týdenní dovolenou k berlínským jezerům. Doslova nás na to „ukecal“ manželův kamarád, který tam kdysi byl a pěl o nich chválu…Říkal, že je tam krásná, čistá vodička a že bychom zamířili na východní stranu, kde jsou jezera propojeny řekou Sprévou. Informoval nás, že tam jsou borovicové lesy, jež krásn…
50.3km
více »
Místní část
Hellersdorf je východní čtvrť Berlína, která má 80 000 obyvatel. A přestože je Hellersdorf zmiňován již roku 1375 jako Helwichstorf, mnoho historických památek se zde nedochovalo. V dokumentech z 15. a 16. st…
58.6km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace