Svět
Partner lokality
Hlavní partneři stránek Turistika.cz
Podporují vývoj stránek a přispívají na odměny přispěvatelům. 
 
Turistika.cz doporučuje
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Svět
Tipy na výlet vybrat: vše / nic
 ↓ 
Druh vybrat: vše / nic
Do přírody
Na golf
Na hory
Na kole
Se psem
Vinařská turistika
Za gastronomií
Za kulturou
Za sportem
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Ostatní vybrat: vše / nic
Babyfriendly
Bivak
Hraniční přechod
Infocentrum
Nordic walking point
Ostatní
Prima Port
Turistická známka
WebKamera
Zajímavost
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Bouda
Boží muka
Chata
Chrám
Drobné památky
Dům, budova
Farma
Hrad
Hradby
Hrádek
Hradiště
Hřbitov
Hřebčín
Kaple
Kašna
Klášter
Kostel
Kříž
Lapidárium
Letohrad
Mešita
Měšťanský dům
Muzeum
Památník
Panský dvůr
Pevnost, opevnění
Pomník
Radnice
Rotunda
Rychta
Salaš, koliba
Skanzen
Socha
Statek
Synagoga
Trosky
Tvrz
Zámeček
Zámek
Zřícenina
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Hora
Hřeben
Jeskyně
Jezero
Jezírko
Kámen
Kaňon
Kopec
Krasový útvar
Louka
Minerální pramen
Ostrov
Památný strom
Park
Planina
Pláž
Pleso
Pobřeží
Pohoří
Poloostrov
Potok
Poušť
Pramen
Propast
Přírodní památka
Přírodní park
Rašeliniště
Rokle
Rybník
Řeka
Říčka
Sedlo
Skalní útvar
Slatě
Sopka
Soutěska
Studánka
Štít
Travertíny
Tůň
Údolí
Údolí, dolina
Vodní nádrž
Vodopád
Vrchol
Zahrada
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Aquapark
Cyklisté vítáni
Cyklo bar - hospůdka
Cyklo shop - servis
Golf
Koňská stezka
Koupaliště
Lázně
Ledovec
Letovisko
Potápění
Půjčovna kol
Půjčovna lodí
Rekreační oblast
Ski areál
Zábava, atrakce
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Typ vybrat: vše / nic
Autem
Balónem
Běžecká trasa
Běžky
Cyklotrasa
Golf
In line brusle
Pěší trasa
Po vodě
Ski areál
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Cestopisy vybrat: vše / nic
Články redakce vybrat: vše / nic
Rady a tipy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Moje dovolená vybrat: vše / nic
 ↓ 
Kdy jsme jeli vybrat: vše / nic
Jaro
Léto
Podzim
Zima
Délka dovolené vybrat: vše / nic
Méně než 1 týden (do 6 dní)
1 týden (7-9 dní)
Delší než 1 týden (10-12 dní)
2 týdny a více (13 a více dní)
S kým vybrat: vše / nic
Rodina s dětmi do 5-ti let
Rodina s dětmi do 10-ti let
Rodina s dětmi 10-18 let
S partnerem
S přáteli
Typ vybrat: vše / nic
Pobyt
Aktivní dovolená
Poznávací dovolená
Eurovíkend
Plavba
Prodloužený víkend
Zaměření vybrat: vše / nic
K moři
Na lyže
Za zábavou a poznáním
Do přírody
Na hory
Cyklo
Se psem
Na vodu
Aerobic
Golf
Wellness
Potápění
Za kulturou
Zábavné parky
Aquaparky
Gastronomie
Jak jsme jeli vybrat: vše / nic
Autem
Autobusem
Letadlem
Lodí
Jinak
Jak a kde jsme bydleli vybrat: vše / nic
Dům / rekreační objekt
Kemp
Apartmán
Hotel / Penzion
Stravování na dovolené vybrat: vše / nic
Vlastní
Snídaně
Večeře
Polopenze
Plná penze
All Inclusive
Ultra all inclusive
Fotogalerie vybrat: vše / nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

Alpsko-jadranská stezka: Od Großglockneru k moři ...

Články redakce

Fotografie (5)  • Foto: Bekmen

Alpsko-jadranská stezka je úplně nová, pestrá, 690 km dlouhá trasa pro pěší turistiku vedoucí třemi státy a třemi kulturami – Rakouskem, Slovinskem a Itálií. Od úpatí majestátního Großglockneru až k azurově modrému moři s nádhernými výhledy do „rajské zahrady“. Se střídajícími se výhledy na nádherné přírodní divadlo, alpské vodní scenérie a fascinující svět zvířat a rostlin, okolo jezer, potoků a řek se dostanete k cíli cesty, který se jmenuje Jadran.

Od úpatí nejvyšší hory Rakouska - 3.798 m vysokého Großglockneru, až k Jaderskému moři. Putování je rozděleno do celkem 38 etap, každá o délce okolo 17 km, a vede přes Korutany, Furlansko-julské Benátsko a Slovinsko. Celkem 690 km směrem na jih. Celou cestu doprovází poutníky mírné středomořské klima, mnoho slunečných dní, a příjemné teploty. A samozřejmě také jedinečné výhledy a panoramata v tomto ráji mezi Alpami a Jadranem.Cesta je cíl.
Geografický cíl Alpsko-jadranské stezky se jmenuje Muggia, kousek na jih od starého c. a k. přístavního města Terstu. Stezka vede podél vody v jejích různých skupenstvích a formách, od věčného ledu ledovce na Großglockneru přes řeky a jezera až k moři. Stezka samozřejmě existovala již dříve, ale až dnes byla poprvé kartografy zachycena a vyznačena. Kdo se necítí na absolvování celé její délky, ten se může rozhodnout jen pro některé jednotlivé etapy „rajskou zahradou“, které všechny dohromady poskytují úžasné pohledy, nádherné přírodní scenérie, blyštící se jezera ke koupání, majestátní alpské štíty a nakonec azurově modrý Jadran.

První vykročení
První ze sedmi etap vede Korutanami přes slunečné a idylické údolí Mölltal s jedinečným panoramatem okolního alpského světa třítisícovek. Začínáme u úpatí Pasterze, největšího rakouského ledovce, ve středu Národního parku Vysoké Taury. Trasa vede dále do Heiligenblutu a do Großkirchheimu. Tady nemůžete minout proslulé apriašské vodní mlýny (Apriacher Stockmühlen), které svědčí o těžkém životě místního sedláckého obyvatelstva od 17. až do minulého století. Středověké město umělců Gmünd leží také na trase stezky. Nedávno bylo oceněno za svůj profesionální přístup ke kultuře cenou „EDEN-Award 2011“. K nejkrásnějším turistickým oblastem Korutan patří jednoznačně Millstättské Alpy. Rozkládají se v jakémsi oválu, uprostřed kterého leží Millstättské jezero, druhé největší korutanské jezero, v němž se samozřejmě lze také koupat. Navíc současně se nachází ve středu krásné KRAJINY Národního parku Nockberge, skrz který vedou etapy 13 a 14. Městečko Arriach se může pochlubit jednou zvláštností - je to geografický střed Korutan. A je také výchozím bodem jedné z etap, která vede Gerlitzenskými Alpami v nadmořské výšce až 1.911 m. Kolem Ossiašského jezera se vine poslední etapa, která protíná výhradně korutanské oblasti. Vede z Veldenu am Wörthersee do Baumgartnerhöhe nedaleko jezera Faaker See. Krátce před cílem míjí romantickou zříceninu hradu Finkenstein s divadelní a koncertní arénou, kde se nabízí návštěvníkům skutečně dech beroucí výhled na západ slunce.

Slovinská setkání
Na dalších etapách Alpsko-jadranské stezky opouští turisté Rakousko a dostávají se na území Slovinska do střediska světového poháru v lyžování - Kranjska Gora. Tady pokračuje cesta prakticky celá podél řeky Soča, která se na italském území jmenuje Isonzo, napříč Národním parkem Triglav ve středu tajemných Julských Alp, jediného slovinského národního parku. S trochou štěstí tady můžete narazit na divokou alpskou faunu jako jsou třeba kozorožci, kamzíci, jelen evropský nebo tetřev. Trasa vede přes Vršič, nejvýše položený průsmyk ve Slovinsku a dále do obce Bovec. Zde si vychutnáte neposkvrněnou přírodu údolí řeky Soča, oceněnou cenou „EDEN-Award 2008“. Je také součástí parku a je skutečným klenotem s mnoha přírodními zajímavostmi jako jsou vodopády, jeskyně a odlehlá údolí řeky. Nakonec dojdete do Tolminu a Kobaridu. Kobarid proslul jako místo velké bitvy první světové války, u nás ho známe spíše pod jeho italským jménem Caporetto. Údolí získává svou hlavní krásu především díky tyrkysově modré vodě divoké řeky, která pramení v krasové oblasti na severozápadě Slovinska. Skutečný ráj pro sportovce na divoké vodě a rybáře, kteří tu rádi líčí na místního endemického až 50 kg těžkého pstruha mramorového (Salmo marmoratus), ryby z rodiny lososovitých. Kdo postoupí dále podél toku řeky Soči směrem na jih, tomu se otevře další krásná krajina. Na okraji západního Slovinska protíná stezka oblast Goriška Brda, kde už po staletí je zakořeněna tradice pěstování vinné révy a výroby vína. Jedinečná poloha místní vrchoviny už předem předurčuje místní vína k zařazení mezi ta prémiová. Na konci cesty, v porostlé krasové krajině, se vyplatí navštívit východně od Terstu jedno z nejznámějších světově proslulých míst ve Slovinsku. Jméno hovoří za vše - Lipica. Místní hřebčinec a jezdecké sportovní centrum bylo založeno už v roce 1580 arcivévodou Karlem II.

Foto: Bekmen

Jadranská záře
V oblasti Collio překročíte poprvé hranice Itálie a pocítíte tady známou tradiční jižanskou atmosféru. Pak narazíte na západě na město plné tradic Cividale del Friuli. Původně keltské sídliště povýšil římský císař Julius Caesar na město. Od června 2011 patří hlavní město prvního langobardského vévodství ke světovému kulturnímu dědictví UNESCO. Tady můžete také skutečně intenzivně ochutnat Itálii. Kdo se rozhodne pro tuto etapu, měl by s sebou v batohu mít i dostatek gastronomických průvodců a také navštívit zcela jistě místní vinařství oblasti Collio. Ta jsou známa velmi vysokou kvalitou produkovaných vín, která je už přes 40 let pravidelně a přísně kontrolována. Nejdůležitějším místem této nádherné vrchoviny je bezesporu Cormòns, překrásné městečko v habsburském stylu. Za návštěvu nestojí jen místní kostely, ale také oblastní vinotéka (enoteca) s nabídkou všech vín z regionu. O několik etap dále dorazíte do města Duino, kde známý lyrický básník Rainer Maria Rilke napsal své nejznámější dílo Elegie z Duina (Duineser Elegien). A už jen pár kilometrů a konečně dorazíte do cíle cesty - města Muggia. Cestovatele tady přivítá takřka idylické přístavní městečko, ve kterém je na každém kroku cítit vliv benátské kultury. Všude je slyšet klapot a chrastění lodních stěžňů a plachet, a když vás ovane vánek Jadranu smíchaný s dalšími vůněmi, jděte po čichu až jistě dojdete k jedné z místních restaurací s výtečnými rybími specialitami a nechte se tady unést pohádkově krásným výhledem na Terstský záliv, který se zlatě třpytí před vašima očima. Skutečným srdcem přístavního velkoměsta, do roku 1918 jediného mořského přístavu Rakousko-Uherska, je jednoznačně Piazza dell’Unità d’Italia (Náměstí italské jednoty). Pravoúhlé náměstí na nábřeží moře se po svých 3 stranách pyšní okázalými neoklasicistními stavbami.

Kratší varianta: Okruh třemi zeměmi
Pro koho je přece jen celých 690 km příliš mnoho ale přesto by si rád Alpsko-jadranskou stezku vyzkoušel, pro toho je připravena její zkrácená varianta: Okruh třemi zeměmi se skládá z celkem šesti denních etap s celkovou délkou 123 km, vedoucí přes Korutany, Furlansko-julské Benátsko a Slovinsko. Start cesty je v Korutanech v oblasti Baumgartner Höhe u jezera Faaker See, dále vede až do termálních koupelí Villach (Warmbad Villach), přes Nötsch a Feistritz. V Itálii pak údolím Val Canale do obce Valbruna a města nákupů Tarvisia. Po návštěvě známého poutního místa Monte Santo di Lussari vede cesta dále do obce Laghi die Fusine a podél úpatí hory Mangart, jednoho z nejvyšších vrcholků Julských Alp. Pak už dosáhnete vyhlášeného slovinského zimního střediska Planica. Známé je především svými můstky pro skoky a lety na lyžích a dále dojdete do centra zimních sportů Kranjska Gora, těsně předtím, než se opět dostanete zpátky do výchozího bodu na území Korutan.

Další informace na www.alpe-adria-trail.com

Poslední aktualizace: 8.5.2012
Autor: Bekmen
Kvalita příspěvku:    
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Praktické informace
Alpsko-jadranská stezka:  Od Großglockneru k moři ... mapa
Mapa Alpsko-jadranská stezka: Od Großglockneru k moři ...
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace