TURISTIKU PODPORUJÍ
61 478 turistů a cestovatelů
110 545 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
1 367 950,- odměny za články
Orlické hory a Podorlicko
Cestování a výlety
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Orlické hory a Podorlicko
Tipy na výlet vybrat: vše / nic
 ↓ 
Druh vybrat: vše / nic
Do přírody
Na golf
Na hory
Na kole
Se psem
Vinařská turistika
Za gastronomií
Za kulturou
Za sportem
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Vesnice
Městečko
Město
Osada
Samota
Městská část
Hlavní město
Přístav
Místní část
Náměstí
Ulice
Městys
Ostatní vybrat: vše / nic
Bivak
Hraniční přechod
Infocentrum
Nordic walking point
Ostatní
Turistická známka
WebKamera
Zajímavost
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Hrad
Zámek
Zřícenina
Trosky
Kaple
Klášter
Pomník
Kříž
Chata
Muzeum
Bouda
Kostel
Památník
Měšťanský dům
Salaš, koliba
Letohrad
Farma
Hřebčín
Zámeček
Tvrz
Skanzen
Hradiště
Rotunda
Statek
Dům, budova
Chrám
Hřbitov
Hradby
Lapidárium
Kašna
Socha
Boží muka
Hrádek
Panský dvůr
Rychta
Pevnost, opevnění
Radnice
Drobné památky
Mešita
Synagoga
Příroda vybrat: vše / nic
Hora
Kopec
Štít
Vrchol
Jezero
Potok
Pleso
Rybník
Vodopád
Propast
Minerální pramen
Jeskyně
Krasový útvar
Údolí
Skalní útvar
Jezírko
Řeka
Říčka
Pohoří
Údolí, dolina
Kaňon
Sedlo
Travertíny
Planina
Hřeben
Louka
Pramen
Kámen
Zahrada
Rašeliniště
Slatě
Památný strom
Přírodní park
Ostrov
Sopka
Pobřeží
Poušť
Park
Rokle
Přírodní památka
Vodní nádrž
Studánka
Soutěska
Tůň
Pláž
Poloostrov
Bažina, mokřady
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Lázně
Rekreační oblast
Koňská stezka
Aquapark
Letovisko
Koupaliště
Ledovec
Ski areál
Golf
Půjčovna lodí
Cyklo bar - hospůdka
Cyklo shop - servis
Potápění
Zábava, atrakce
Půjčovna kol
Vinařský cíl
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Typ vybrat: vše / nic
Autem
Balónem
Běžecká trasa
Běžky
Cyklotrasa
Golf
In line brusle
Pěší trasa
Po vodě
Ski areál
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Cestopisy vybrat: vše / nic
Tipy a novinky vybrat: vše / nic
Rady a tipy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Moje dovolená vybrat: vše / nic
 ↓ 
Kdy jsme jeli vybrat: vše / nic
Jaro
Léto
Podzim
Zima
Délka dovolené vybrat: vše / nic
Méně než 1 týden (do 6 dní)
1 týden (7-9 dní)
Delší než 1 týden (10-12 dní)
2 týdny a více (13 a více dní)
S kým vybrat: vše / nic
Rodina s dětmi do 5-ti let
Rodina s dětmi do 10-ti let
Rodina s dětmi 10-18 let
S partnerem
S přáteli
Typ vybrat: vše / nic
Pobyt
Aktivní dovolená
Poznávací dovolená
Eurovíkend
Plavba
Prodloužený víkend
Zaměření vybrat: vše / nic
K moři
Na lyže
Za zábavou a poznáním
Do přírody
Na hory
Cyklo
Se psem
Na vodu
Aerobic
Golf
Wellness
Potápění
Za kulturou
Zábavné parky
Aquaparky
Gastronomie
Jak jsme jeli vybrat: vše / nic
Autem
Autobusem
Letadlem
Lodí
Jinak
Jak a kde jsme bydleli vybrat: vše / nic
Dům / rekreační objekt
Kemp
Apartmán
Hotel / Penzion
Stravování na dovolené vybrat: vše / nic
Vlastní
Snídaně
Večeře
Polopenze
Plná penze
All Inclusive
Ultra all inclusive
Fotogalerie vybrat: vše / nic
zobrazit výsledky

Toulání Opočnem a návštěva zámku

Cestopisy

Fotografie (74)  • Foto: Franta
Kupkovo náměstí

 

Po dlouhé ranní cestě vlakem, náhradní dopravou (a pak znovu vlakem a busem) jsme konečně dorazili do cíle - do malebného městečka Opočna. Tohle východočeské sídlo (něco málo přes tři tisíce obyvatel) turistům nabízí především prohlídku hodnotného zámku a procházku jeho unikátním parkem. Krom toho se Opočno může pochlubit několika kostely, bývalým klášterem a dvěma pěknými náměstími. Menší a intimnější Trčkovo je „pupkem“ historického jádra, větší Kupkovo zase „dělítkem“ mezi starší a novější městskou zástavbou. Ke cti města patří, že je nepojmenovalo po „tatíčkovi“, ale po nejvýznamnějších lidech, kteří zde žili. Rod Trčků byl majitelem panství a po přestavbě svého feudálního sídla se zasloužil i o podobu staré části města. František Kupka byl zase velký český malíř a zakladatel orfismu – hnutí, jež vyjádřovalo vnímání světa pouze barvami. Svými abstraktními obrazy předběhl dobu, ve které žil, minimálně o půl století.

 

Nyní tedy stojíme na protáhlém „hlavním“ rynku a díky perfektnímu nasvícení klasicistních fasád bývalých měšťanských domů se nám na něm okamžitě zalíbilo. (Ono i to slunce – když se mu zrovna chce – umí vykonávat svoji práci opravdu svědomitě...)

 

K nejkrásnějším „světským“ objektům patří nárožní růžové stavení. Jedná se o barokní dům z roku 1740 s původní fasádou a částečně zachovanými klenbami. Z dalších objektů nás zaujal tzv.Sokolský dům, v němž žil básník a spisovatel Václav Trnobranský, a pak hlavně Kodymův národní dům, který v současnosti slouží jako „kulturák.“ Hraje se v něm divadlo, promítají filmy, provozují koncerty a pochopitelně v něm nechybí ani osvěžovna.

 

Pobíhali jsme po rynku sem a tam a vedle stavení s barokními jádry fotili i upravenou parčíkovou plochu. Nachází se v ní busta umělce a pomník padlým obětem, tady v podobě balvanu s vyrytými jmény. Největší dominantou volného prostoru náměstí je hned za stanovištěm busů vysoký Mariánský morový sloup z roku 1718.

Ještě nezapomenout na foto u barokní městské kašny a můžeme popojít zas o kousek dál. Třeba k té trošku strohé, ale nejvýznamnější stavbě náměstí (sídlo konšelů k nim bohužel nepatří) - ke kostelu Narození Páně a sousedním komplexu kapucínského kláštera.

Na jejich podobě se v sedmnáctém století podepsal architekt P.Bruno z Českých Budějovic a italský stavitel Bernard Minelli. Prostory kláštera obýval kapucínský (františkánský) řád až do roku 1950. Pak byl vládou „jedné strany“ zrušen a nastěhoval se do nich sociální ústav pro ženy. Od roku 2007 jsou jeho vnitřní prostory prázdné.

 

Jsme rádi, že jsme návštěvu Opočna uskutečnili teď v máji a ne třeba až začátkem osmého měsíce. To by totiž na Kupkově náměstí nebylo k hnutí – každý první srpnový víkend to tady žije velikou poutí, nazývanou poněkud neobvyklým slůvkem Porcinkule. Ve skutečnosti to bývala františkánská výroční pouť a její název je odvozen od místa poblíž italského Assisi, kde zakladatel řádu – sv.František, vystavěl kapli Panny Marie Andělské.

 

Tak – a nyní nastal čas na nějaké to osvěžení: v ústí Zámecké ulice jsme za restaurací U Slunce zahlédli sympatickou zahrádku, ale předtím je třeba zaskočit do obchůdku k Vietnamcům. Sluneční paprsky začínají být až moc oslnivé a je třeba zakoupit ochranné pomůcky: Janě sluneční brýle a mně bílou čepičku s kšiltem.

 

Pivečko i limonáda chutnaly, člověk by v příjemném prostředí posedět ještě vydržel, ale škoda každé minuty, když je tak hezky (však se cestou domů nasedíme v kromadných dopravních prostředcích až až) – Hej Hola, zámecká zahrada nás na prohlídku volá!

 

Neodolali jsme a rozhodně nelitovali (viz můj předešlý cestopis) a po příjemné procházce parkovou zelení vystoupali do kopce na terasu hlavního zámeckého nádvoří. Je krásné – ze tří stran vyzdobené renesančními arkádami, červenobílá fasáda je též zajímavá, o výhledu z terasy ani nemluvě...

Teďkonc ale to hlavní, kvůli čemu jsme sem přišli – na prohlídku! Je ale nutno si chvíli počkat, neboť se s návštěvníky dnes snad pytel roztrhl. Nakonec jsme byli zařazeni k účastníkům jakéhosi zájezdu až na tu předposlední (bohužel na ní neuvidíme proslulou zbrojnici), jenže všechno chtít člověk nemůže – jak bychom se pak dostali domů?

 

I bez té rytířské zbroje jsme byli prohlídkou interiéru víc jak nadšeni: přehršel dojmů vyvolala už etnografická sbírka předmětů z Ameriky a Afriky, ale to byl jen takový předkrm k hlavnímu chodu - zámeckým komnatám a nádherné obrazové galerii! Rádi bychom se sem jednou zase vrátili... a i kdyby snad zámek do té doby po soudním rozhodnutí připadl jeho předválečným majitelům – rodu Colloredo- Mansfeld, doufáme, že ty poklady budou návštěvníkům přístupny i poté...

 

Cesta vedoucí předzámčím s bývalým pivovarem nás vyplivla na náměstíčko přímo pohádkové. Rozlohou nijak impozantním, ale vyzařoval z něj takový klid a pohoda, že jsme se v něm cítili jako doma. Tenhle ryneček se jmenuje po rodu Trčkových a od jihu jej chrání členitá hmota děkanského kostela Nejsvětější Trojice. První gotický chrám zde vznikl už v polovině 14.století na místě hradní kaple, která byla zasvěcena sv.Ondřeji. V roce 1567 si ale tehdejší majitelé panství – Trčkové z Lípy, přáli v kostele zbudovat rodinnou hrobku a nechali jej přestavit v duchu renesance. Za barokní přestavbou na začátku století osmnáctého pak stojí jméno stavitele G.B.Alliprandiho. Tahle přestavba se ale týkala jen vnější podoby chrámu a renesanční interiér zůstal nezměněn.

 

Pod stromy malého parčíku se skrývají dvě hodnotná barokní sousoší. První znázorňuje sv.Jana Nepomuckého a ducha lidského umu do kamene tady vtiskl Ignác Rohrbath z Chrudimi, autorem sousoší sv.Floriána je Braunův následník – sochař J.F.Pacák. Obě díla spočívají na trojbokých soklech a jsou kol dokola ohraničena balustrádovým zábradlím.

 

Další stavení na rynku jsou zase velmi pěknou ukázkou měšťanských domů. V současnosti do ulice vystrkují své převážně klasicistní fasády, ale v interiérech se stále nacházejí gotické, renesanční či barokní prvky. Naprosto nepřehlédnutelným je krásný barokní dům s penzionem Podloubí, jehož přízemí zdobí nejen poslední zachovalé podloubí z celého náměstí, ale je v něm umístěna i sympatická restaurace.

(Však jsme si v ní na venkovní zahrádce na pozdním obědě dobře pošmákli a přitom nemohli zraky odtrhnout od blízké opravené a plně funkční městské kašny.)

 

Po jídle jsme vyrazili na prohlídku zbytku rynku. Vedle renesančního domu, jehož exteriér byl ozdoben „psaníčky“, se nachází rozlehlý objekt se secesní fasádou, vystavěný na místě původní renesanční radnice a slavného hostince jménem Maglaj. Hlavní vstupní průčelí umožnilo nejen vstup do domu: klenutým průchodem totiž skrze celý blok stavení prochází až na Kodymovu ulici tzv.Cesta světla, která nás zavedla i do dalších zajímavých historických zákoutí starého Opočna.

(Že i ta za vidění stojí, svědčilo množství obrázků, které jsme si z výletu domů přivezli a „oblažili“ jimi naše noťásky...)

 

Starobylými uličkami jsme se dotoulali až k masivní hranolové renesanční věži s vělkou cibulovou bání, která sloužila jako zvonice vedlejšímu kostelu Panny Marie. Po odsvěcení kostelíka (dnes se v jeho interiéru konají koncerty a výstavy) se zvonice v osmdesátých letech minulého století přestala používat a chátrala. V současnosti bylo obnoveno pravidelné zvonění o svátcích a o nedělích.

 

Věž se zvony je umístěna nad travnatým srázem spadajícím do údolí Zlatého potoka a je od ní pěkný výhled na horní konec údolí zlatonosné vodoteče a na čtvrt Podkostelí. Její dodnes zachované dřevěné chalupy jsou rozhozeny v travnaté stráni od hřbitovní zdi až dolů do údolí. Roubenky doplněné kamennými opěrnými zdmi byly zbudovány na terasách a jejich původně barokní podoba se od svého vzniku různými přestavbami mnohokrát změnila. Nicméně i tak nás zaujaly svým rozmístěním v krajině - ojedinělé to symbióze staveb člověka a okolní přírody, kde se vše navzájem doplňuje. Nejhořejším stavením Podkostelí je tzv.“stará fara.“ Její předchůdkyně (spolu s předchůdcem chrámu Panny Marie) roku 1364 vyhořela a nová budova se nad údolím vypíná až od konce 16.století.

 

Od zvonice jsme se oklikou ješě vrátili dát sbohem líbeznému Trčkovo náměstí a cestou k busu, který nás odveze k vlaku, samozřejmě nezapomněli – když už jsme v tom Opočně – ochutnat i místní tolik proslulou zmrzlinu...

GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor (50.267, 16.114)
Poslední aktualizace: 5.12.2018
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
Autor: Franta
Kvalita příspěvku:    
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Opočno

Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
2,0km od místa

Příspěvky z okolí Toulání Opočnem a návštěva zámku

Opočno, město, zámek a údolí Zlatého potoka.
Opočno, město, zámek a údolí Zlatého potoka.
Tipy na výlet
Počasí se po několika dnech začíná měnit a tak se rozhodujeme pro návštěvu jednoho z nejkrásnějších míst pod hradbou Orlických hor, Opočna. Jedeme po silnici č. 33 směrem k Náchodu, před…
0.4km
více »
Opočno - Kupkovo námestie - pamiatky
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Opočno - Kupkovo námestie - pamiatky
Náměstí
Opočno je mestečko ležiace na toku Zlatého potoka v Kralovohradeckom kraji a v okrese Rychnov nad Kněžnou. Niekoľko pamiatok sa nachádza na jeho hlavnom námestí, ktorým je Kupkovo námestie, pomenované podľa miest…
0.4km
více »
Toulky přes Opočno
Toulky přes Opočno
Tipy na výlet
V podhůří Orlických hor jsme navštívili město Opočno. Západním okrajem města vede značená cyklostezka, u východního okraje města se nachází rybník Brumar - přírodní koupaliště, od jižního okraje města se rozprostírá rozlehlý les.…
0.4km
více »
Opočno - Mariánský sloup
Opočno - Mariánský sloup
Socha
Morový sloup - dominanta prostoru Kupkova náměstí. Autorem kamenického díla z r. 1718 je italský sochař Giovanny Battista Bully. Dílo je tvořeno nadživotní plastikou morových Světců (Karel Boromejský, Šebestián, Roch, František Xaverský) a korintským sloupem s plastikou Panny Marie Immaculaty na vrcholu. Sousední kašna, v podobě kvadrilobu, je dokladem barokního řemesla…
0.4km
více »
Zajímavé město Opočno
Zajímavé město Opočno
Město
Na ostrohu nad Zlatým potokem byl v letech 1552 -  Vilémem Trčkou vybudován rozlehlý renesanční zámek - největší historická památka města. Po roce 1600 byl zámecký areál doplněn o jednopatrový letohrádek, kapli a …
0.4km
více »
Barokní dům v centru Opočna
Barokní dům v centru Opočna
Dům, budova
Na Krupkově náměstí v centru Opočna zaujme návštěvníky města spousta architektonicky zajímavých domů. Barokní dům č. 141 vás upoutá na rohu Krupkova náměstí v Opočně svou růžovou barvou. Je to hodnotná  barokní ar…
0.4km
více »
Opočno - Kupkovo náměstí
Opočno - Kupkovo náměstí
Náměstí
  Východočeské Opočno (něco málo přes tři tisíce obyvatel) se může pochlubit nejen hodnotným zámkem s krajinářským parkem, několika kostely, klášterem a jinými stavebními památkami, ale také dvěma pěknými náměs…
0.4km
více »
Opočno - zámecký letohrádek
Opočno - zámecký letohrádek
Letohrad
Letohrádek nad údolím Zlatého potoka byl postaven v duchu severské pozdní renesance v roce 1602. Vzorem ke stavbě byl královský letohrádek v pražské Staré královské Oboře v Bubenči. V roce 1810 prošel letohrádek e…
0.4km
více »
Jedeme do našich severních hor - 36. den - dopoledne: Opočno, městská památková zóna a pivovar Baron; Lanžov - kostel sv. Bartoloměje a hřbitovní kaple Nejsvětějšího srdce Ježíšova
Jedeme do našich severních hor - 36. den - dopoledne: Opočno, městská památková zóna a pivovar Baron; Lanžov - kostel sv. Bartoloměje a hřbitovní kaple Nejsvětějšího srdce Ježíšova
Cestopisy
Středa 15. 9. 2021 - dopoledne Ještě včera jsme běhali společně po kopečkách, dnes se naposledy scházíme u snídaně. Balíme a opouštíme pokoje. Je po 9. hodině a už se loučíme na parkovišti. Každý jedeme jinam. Ted…
0.4km
více »
Opočno - nejen zámek
Opočno - nejen zámek
Tipy na výlet
Směřujeme do jednoho z našich nejmalebnějších měst, do Opočna, které se nachází cca 30 km severovýchodně od  Hradce Králové a cca 20 km jižně od Náchoda. Historie Opočna, tehdy zřejmě jako strážní hradiště, je dol…
0.4km
více »
Opočno - kapucínský klášter s kostelem Panny Marie
Opočno - kapucínský klášter s kostelem Panny Marie
Kostel
Raně barokní komplex kostela a kláštera byl založen v roce 1673 Ludvíkem Colloredem z Wallsee. Postaven byl v letech 1676 -78 italským stavitelem Bernardem Minellim. V roce 1733 byl areál poškozen ničivým požárem, ale do dvou let byl obnoven. Pozdně barokní kaple sv. Kříže s čtyřkřídlým ambitem byla ke kostelu připojena v letech 1761-63. Křížová cesta vambitech, která je…
0.5km
více »
Opočno - město
Opočno - město
Město
Opočno leží ve Východních Čechách, východním směrem od města Hradce Králové. Městečko se rozkládá v podhůří Orlických hor na březích Zlatého potoka. U východního okraje města je rybník Broumar, který slouží jako…
0.5km
více »
Historická budova - Panská míčovna v Opočně
Historická budova - Panská míčovna v Opočně
Drobné památky
Jednou z historických budov v Opočně je Panská míčovna - špejchar, stojící na začátku Zámecké ulice. Objekt je renesanční přízemní stavba, byl postaven společně se zámeckým letohrádkem…
0.5km
více »
Opočno - informační centrum
Opočno - informační centrum
Infocentrum
Opočenské informační centrum, kde návštěvník města najde vše potřebné, se nachází na Kupkově náměstí v budově městského úřadu. Otevírací doba: květen - říjen po - pá 8:00 - 17:00, sobota a státní svátky 9:00 - 17:…
0.5km
více »
Opočno - Kodymova ulice
Opočno - Kodymova ulice
Ulice
Nachází se v historickém jádru města, začíná na Kupkově náměstí, za kostelem Narození Páně míří k jihu a po asi čtvrt kilometrové délce končí na Trčkově náměstí. Od západu do ní ústí ulice Komenského, Baštecká,…
0.5km
více »
Opočno
Opočno
Městečko
Podle stránek města Opočna je první zmínka o hradišti Opočno již v Kosmově kronice. Na rozvoji Opočenského panství se významně podíleli Trčkové z Lípy, kteří ho v roce 14…
0.5km
více »
Opočno s Františkem Kupkou
Opočno s Františkem Kupkou
Zábava, atrakce
Opočnem za Kupkou, aneb lámej si hlavu, pleť nohama, měj oči otevřené je nová hra pro děti a jejich rodiče, věnovaná Františku Kupkovi, opočenskému rodákovi…
0.5km
více »
Opočno a Třebechovice pod Orebem
Opočno a Třebechovice pod Orebem
Město
V sobotu 29.10.2011 jsme se vydali na výlet do Opočna. V průběhu léta jsme sbírali razítka do pasu NPÚ a z…
0.6km
více »
Opočno - kostel Panny Marie
Opočno - kostel Panny Marie
Kostel
Kostel se nachází v areálu starého hřbitova. Původní farní dřevěný kostel je v místě doložen již roku 1361. Současná kostelní stavba s pseudorenesančním zařízením a hodnotnou výtvarnou výzdobou vnitřních omítek a oken byla postaven stavitelem Zohornou v roce 1810. Účelem stavby bylo vybudování hrobky Colloredo-Manssfeldů, která se nachází v suterénu. Hřbitov byl zrušen v roce 1881.
0.6km
více »
Opočno - zvonice
Opočno - zvonice
Zvonice
Opočno - renesanční hranolovou Zvonici, která je postavena z opuky z místních lomů, najdeme u areálu kostela Panny Marie. Postavena byla v roce 1594 italským stavitelem Simonem de Paret. Ve zvonici jsou umístěny dva zvony, sv. Ondřej z roku 1510 a sv. Václav z roku 1545.
0.6km
více »
V době dešťů a roušek na zámek Opočno
V době dešťů a roušek na zámek Opočno
Tipy na výlet
                     V době dešťů a roušek  na zámek Opočno 20.6.2020 renesanční zámek přestavěný z gotického hradu, v podhůří Orlických hor, 30 km od Hradce Králové Naše návštěva proběhla…
0.6km
více »
Procházka Trčkovým náměstím v Opočně
Procházka Trčkovým náměstím v Opočně
Náměstí
Trčkovo náměstí v Opočně je památkovou zónou plnou zajímavostí, vhodné k pěkné pocházce při návštěvě města. Nachází se před státním zámkem a je nejstarší částí Opočna. Jeden ze zajímavých objektů, a také dominanta…
0.6km
více »
Opočno - kostel Nejsvětější Trojice
Opočno - kostel Nejsvětější Trojice
Kostel
Historie kostela Nejsvětější Trojice, který tvoří součást zámeckého areálu, je datována do první poloviny 14. století, kdy na jeho místě stála gotická hradní kaple sv. Ondřeje. Za účelem zřízení rodové hrobky Trčků z Lípy byl kostel v roce 1567 renesančně přestavěn. Roku 1716 prošel významnou vnější barokní přestavbou, původní renesanční interiér však zůstal zachován.…
0.6km
více »
Opočno - Trčkovo náměstí
Opočno - Trčkovo náměstí
Náměstí
  Není rynek jako rynek. Ty, které jsou obklopeny prastarými měšťanskými domy a staly se nejdůležitější součástí historických jáder našich měst, mají různou podobu. Někde jsou rozlehlé a impozantní, jinde zase m…
0.6km
více »
Do Opočna na renesanční zámek
Do Opočna na renesanční zámek
Zámek
Na zámku v Opočně podle pověsti bloudí hamižná " zlá Manda." Nevěříte - li na strašidla, i tak zde máte co obdivovat - krásné arkády dvora, bohaté interiéry, obrazy, rozlehlý park kolem zámku v krásném kraji podhů…
0.7km
více »
Procházka krajinářským zámeckým parkem v Opočně
Procházka krajinářským zámeckým parkem v Opočně
Přírodní park
K zámeckému areálu v Opočně patří i nádherný anglický přírodně krajinářský park, který je rozložen na 22 hektarech. Láká návštěvnáky k romantickým procházkám i odpočinku. Přes druhý rybník se otevírá pohled na zám…
0.7km
více »
Opočno - zámek
Soutěž 10 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Opočno - zámek
Zámek
Zámek Opočno, který je národní kulturní památkou, leží nad údolím Zlatého potoka. Zámek Opočno je perlou české renesanční architektury. Zámek je hlavní dominantou stejnojmenného města v Královéhradeckém kraji. Zám…
0.7km
více »
Opočno-zámek
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Opočno-zámek
Zámek
Opočno se v Kosmově Kronice české připomíná v r. 1068 jako knížecí hrad, chránící odbojné účastníky sněmu na Dobeníně. O založení hradu a jeho historii do r. 1350 nejsou spolehlivé zprávy. V r. 1350 je uváděn jako…
0.7km
více »
Procházka opočenským zámeckým parkem
Procházka opočenským zámeckým parkem
Cestopisy
  Opočno. Kouzelné slůvko, vyvolávající představu spanilého východočeského zámku, který bohužel Jana i já zatím známe jen z obrázků. Impuls k jeho neodkladné návštěvě ke mně před koncem května vyslal kolega z pr…
0.9km
více »