Iónské ostrovy
Cestování a výlety
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Iónské ostrovy
Tipy na výlet všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Druh vybrat: vše / nic
Vinařská turistika
Za gastronomií
Na kole
Na hory
Na golf
Do přírody
Za sportem
Za kulturou
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Poloostrov
Pláž
Tůň
Soutěska
Studánka
Vodní nádrž
Přírodní památka
Rokle
Park
Poušť
Pobřeží
Sopka
Ostrov
Přírodní park
Památný strom
Slatě
Rašeliniště
Zahrada
Kámen
Pramen
Louka
Hřeben
Planina
Travertíny
Sedlo
Kaňon
Údolí, dolina
Pohoří
Říčka
Řeka
Jezírko
Skalní útvar
Údolí
Krasový útvar
Jeskyně
Minerální pramen
Propast
Vodopád
Rybník
Pleso
Potok
Jezero
Vrchol
Štít
Kopec
Hora
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Půjčovna kol
Cyklisté vítáni
Zábava, atrakce
Potápění
Cyklo shop - servis
Cyklo bar - hospůdka
Půjčovna lodí
Golf
Ski areál
Ledovec
Koupaliště
Letovisko
Aquapark
Koňská stezka
Rekreační oblast
Lázně
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Synagoga
Mešita
Drobné památky
Radnice
Pevnost, opevnění
Rychta
Panský dvůr
Hrádek
Boží muka
Socha
Kašna
Lapidárium
Hradby
Hřbitov
Chrám
Dům, budova
Statek
Rotunda
Hradiště
Skanzen
Tvrz
Zámeček
Hřebčín
Farma
Letohrad
Salaš, koliba
Měšťanský dům
Památník
Kostel
Bouda
Muzeum
Chata
Kříž
Pomník
Klášter
Kaple
Trosky
Zřícenina
Zámek
Hrad
Ostatní vybrat: vše / nic
Prima Port
Babyfriendly
Bivak
WebKamera
Infocentrum
Nordic walking point
Turistická známka
Hraniční přechod
Ostatní
Zajímavost
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Typ vybrat: vše / nic
Balónem
Golf
Pěší trasa
Cyklotrasa
In line brusle
Běžky
Po vodě
Ski areál
Běžecká trasa
Autem
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Druh vybrat: vše / nic
Video trasa
Cestopisy všechny kategorie / nevybrat nic
Články redakce všechny kategorie / nevybrat nic
Rady a tipy všechny kategorie / nevybrat nic
 › 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Fotogalerie všechny kategorie / nevybrat nic
zobrazit výsledky

Řecko – ostrov Zakynthos

Cestopisy

Fotografie (20)  • Foto: Bekmen

Nejjižnější z Jónských ostrovů – Zakynthos jsme navštívili v červnu 2009. Červen považuji pro dovolenou za ideální měsíc. Příroda je ještě jarně svěží a plná květů, není takové vedro, ale moře už je dostatečně prohřáté, jsou dlouhé dny a ještě nejsou všude mraky lidí.

Foto: Bekmen

Když jsem se někdy bavil s lidmi, kteří v Řecku byli většinou jsem u nich pozoroval příznaky určitého „opojení“ touto zemí – dnes musím konstatovat, že tak působíme patrně i my. A čím že to Řecko své návštěvníky uchvátí? Určitě svojí pohodovou a přívětivou atmosférou, která na každého dýchne doslova na každém kroku. Nás jako suchozemce vždy okouzlí krása moře a pobřeží a v neposlední řadě stojí za zmínku výborné jídlo! Tím rovnou začnu – my jsme se po dobu celého našeho pobytu stravovali v místních tavernách a „gyrosárnách“ a vždy jsme si pochutnali. Porce obrovské, jídlo kvalitní a velice chutné a přitom cenově relativně dostupné. A pokud by si chtěl někdo něco uvařit sám, může nakupit v Lidlu za srovnatelné ceny jako doma. Nedá mi, abych se nezmínil o cibuli. Jak to dělají nevím, ale tak vynikající cibuli jako tam jsem ještě nejedl. Na pohled se od té naší červené nijak neliší, ale ta chuť – je příjemně nasládlá, ale není tak štiplavá a není po její konzumaci ani tolik cítit dech – prostě zázrak. Cibule je pochopitelně nedílnou součástí většiny pokrmů, hlavně řeckého salátu a pochopitelně ji najdete i v gyrosu. Že nejsem blázen který se rozplývá nad „obyčejnou“ cibulí, jsem si potvrdil, když jsem zjistil že si někteří naši krajané tuto cibuli nakoupili a v kufrech jí letecky dopravovali domů :o).

Foto: Bekmen

Ostrov není nijak velký – cca 20 x 30 Km a autem ho pohodlně s několika zastávkami za den objedete. Jih a východ ostrova je většinou „turisticky osídlen“, sever a západ ostrova je pak hornatější a „divočejší“. Určitě doporučuji půjčení auta, nebo alespoň motorky. My jsme měli půjčenou Kia Piccanto a při půjčení na 10 dnů bylo půjčovné cca 22 Euro/den. Auto jsem chtěl vrátit na letišti – což nebyl problém: „Nechte odemčené auto na parkovišti u letiště a klíčky dejte pod kobereček u řidiče – my si ho tam pak vyzvedneme…“. Řekové jsou prostě pohodáři, jak dlouho by asi takto zaparkované auto vydrželo na Ruzyni?!? V půjčovně jsem také pobavil osazenstvo svým dotazem, jestli nebude problém, pokud by nás zastavil policista a viděl, že naše dvě děti nejsou na zadních sedadlech v autosedačkách (které půjčovna aktuálně měla půjčené – jinak by nám je pochopitelně poskytla). S bezelstným úsměvem mi bylo sděleno, že „tady ale policie turisty nestaví“ – a pravdou je, že jsme za našeho pobytu 2x hlídku bez zastavení minuli…

Na jihu ostrova se vyskytují a hnízdí želvy Kareta – jeden ze symbolů ostrova – je tedy třeba dodržovat určitá omezení v pohybu po plážích. Ale nebojte se, při vstupu na pláž na ně většinou budete upozorněni dobrovolníky. Karetu si tak můžete pořídit jako suvenýr na tričku, hrníčku, na pohlednici, plyšovou… a také si za ní udělat např. výlet na lodi. My jsme tedy žádnou neviděli a i těch označených hnízd na plážích moc nebylo, ale připočetli jsme to našemu červnovému termínu.

Foto: Bekmen

Pokud má návštěvník zájem o ruch diskoték a noční život, navštíví určitě Laganas. Je to živé městečko plné mladých angličanů, kteří se tu prohánějí na čtyřkolkách a skůktrech, jak smyslů zbavení. To sice není moc příjemné, ale má to i některé výhody. Místní se tomu přizpůsobili a tak není většinou problém se tu anglicky domluvit. My jsme Laganasem několikrát projížděli (a vždy se stavili na výborném gyrosu na hlavní třídě). Pokud by však někdo trpěl absťákem a nedovedl si představit pobyt bez návštěvy KFC, Pizza Hut a McDonald´s – má právě tady šanci.

Foto: Bekmen

Směrem na východ od Laganasu je dlouhá písčitá pláž, s velmi pozvolným vstupem do vody (ideální pro děti), Kalamaki beach. Na této pláži si jako na jedné z mála můžete nasbírat nějaké mušle, protože jich tu je opravdu dost. Na ostatních plážích ostrova jich už moc nenajdete. Pěkných pláží je na ostrově opravu hodně, pokud jste tedy „motorizovaní“ záleží jen na vás, která bude pro vás ta nejkrásnější. Nejfotografovanější pláží (a to nejen tady, ale patrně v celém Středomoří) je pláž Navagio – další ze symbolů ostrova. Na pláži leží vrak lodi a jen tak dokresluje až neskutečnou krásu pláže obklopené skalisky, které ostře kontrastují s nádherně modrou barvou moře. Už jen pro pohled na tuto pláž se vyplatí Zakynthos navštívit. Pláž je přístupná pouze z moře a není problém si výlet na ni zakoupit. A když už jsme u výletů po vodě, určitě stojí za návštěvu Blue Caves – Modré jeskyně na samém severovýchodě ostrova. Z vlastní zkušenosti doporučuji k výletu využít některou z menších lodí, protože s ní kapitán může do nejedné jeskyně vplout a zážitek tak ještě umocnit. Podobné jeskyně a pobřeží jsou i na jihu – jeskyně Keri. Výchozím bodem pro cestu k nim, ale i pro návštěvu protějšího ostrůvku Marathonisi a vlastně celého Laganaského zálivu může být vesnička Limni Keri. Tam jsme v apartmánu (zakoupeného u CK Viamare) bydleli my. Klidná vesnička se základní infrastrukturou plně splňovala naši představu o základně, odkud jsme vyráželi na jednotlivé výlety, nebo se koupali na jedné z místních pláží. A na konci místní oblázkové pláže jsme si po základní instruktáži půjčili na pár hodin motorový člun a objeli s ním výše jmenovaná místa. Z jeskyní Keri jsme toho moc neviděli, protože nás člen místní pobřežní stráže varoval, že je u nich neklidné moře a cestu dál nám tedy nedoporučil (což nás sice nepotěšilo, ale na druhou stranu smekám před kvalitou jejich práce) – tak jsme ušetřený čas věnovali hledání Karet (bez úspěchu).

Pro milovníky romantiky a krásných západů slunce je na jihu ostrova důležité místo nad vesnicí Keri, poblíž majáku – odtud je opravdu krásný výhled na slunce, pomalu zapadající do moře. A pokud se na západ slunce raději díváte s plným žaludkem, jsou ve vesnici i dvě taverny za kterých můžete tu krásu sledovat a vychutnat si k tomu třeba místní specialitu - zakynthoského králíka.

Celé Západní pobřeží je hornaté a strmá skaliska padající hluboko do moře jsou úchvatná sama o sobě – bohužel ne všude vedou cesty. Nádherná je třeba zátoka Porto Vromi – sem naštěstí silnice vede, proto pojedete-li kolem neváhejte a odbočte z hlavní cesty.

Spoustu míst a zážitků jsem nepopsal a ani to možná nevadí, protože něco uvidíte na fotkách a to ostatní si zažijete sami a uvidíte na vlastní oči, protože Zakynthos je krásný a na dovolenou strávenou tam určitě jen tak nezapomenete!!!

Poslední aktualizace: 19.10.2010
Autor příspěvku: Bekmen
Kvalita příspěvku:    
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Řecko – ostrov Zakynthos</strong> mapa
mapa Řecko – ostrov Zakynthos

Příspěvky v okolí Řecko – ostrov Zakynthos

Webkamera na připojeném odkazu nás přenáší k pláži u střediska Alikanas. http://www.zanteweb.gr/zante-live-webcam-alykanas.php
Kampi - obec na Západním pobřeží. Na skalisku nad mořem stojí betonový kříž, který byl vystavěn obětem občanské války. Z útesů jsou krásné pohledy na západy slunce nad nekonečným mořským obzorem....
Webkamera na připojeném odkazu nás přenáší k pláži u letoviska Tsilivi severně od hlavního města. http://www.gozakynthos.gr/live/tsilivi.beach.zante.webcam.php
Laganas - nejznámější středisko ostrova je považováno za „krále nočního života“ na Zakynthosu, je tedy vhodné spíše pro mladší turisty. Pro ty, kteří touží spíše po klidu je vhodnější nedaleké středisko Kalamaki.…
10.3km
více »
Webkamera na připojeném odkazu nás přenáší k známé pláži u střediska Laganas u „želví zátoky“, resp. k zálivu Laganas. http://www.gozakynthos.gr/live/laganas.beach.zante.webcam.php
10.5km
více »
Hlavní město stejného jména jako Ostrov Zakynthos se nachází na východním pobřeží ostrova. Město bylo několikrát zcela zničeno zemětřesením, v r. 1515 a naposledy v r. 1953, v dalších letech však bylo obnoveno do …
11.1km
více »
Zajímavost Zakynthosu, ostrůvek Cameo, se nachází v "želví zátoce" nedaleko střediska Laganas. Ostrůvek je v soukromých rukou, ale veřejnosti je přístupný po dřevěném mostku. Z ostrůvku se nabízí Výhledy na celou …
11.2km
více »
Kamera sledující moře a počasí na Řeckém ostrově Zakynthos. Je umístěna v místě zvaném Marathias, který se nachází v jižní části ostrova. Ostrov Zakhyntos je známé turistické místo Řecka. Kromě nádherného koupání …
11.2km
více »
Webkamera na připojeném odkazu nás přenáší k chrámu Agios dionysios v hlavním městě Zakynthos. Kamera, viz: http://www.gozakynthos.gr/live/agios.dionysios.zante.town.webcam.php
11.3km
více »
Třetí největší ostrov Jónského moře, náležící k Řecku, je podle legendy pojmenován po synovi vládce Dardana, jenž byl jedním z mýtických předků vládnoucích králů starobylé Troje. I…
11.4km
více »
V zátoce Laganas se nacházejí nejpopulárnější rekreační střediska ostrova, Laganas a Kalamaki. Pláž mezi středisky je 9 km Dlouhá (nejdelší v Řecku). Atmosféru na pláži několikrát za den zpestří pohled na přistáva…
11.6km
více »
Webkamera na připojeném odkazu nás přenáší do přístavu v hl. městě ostrova stejného jména, Zakynthos. http://www.gozakynthos.gr/live/zante.live.webcam.php
11.7km
více »
Kalamaki - celkem poklidné letovisko na jihu ostrova Zakynthos, které se nachází mezi hlavním městem Zakynthos a letoviskem Laganas. Kalamaki je vhodné pro ty, kteří netouží po nočním životě, který vládne v Lagan…
12.1km
více »
Úžasná pláž s vrakem pirátské lodi. Na vyhlídku je možné dojet autem, na pláž pouze lodí.
12.8km
více »
Klášter u vsi Anafonitria je nejstarším Klášterem na ostrově, působil zde patron ostrova svatý Dionýsios. Jeho domek byl při zemětřesení poškozen, po rekonstrukci slouží poutním účelům. V klášterním kostele stojí za vidění vyřezávaný a pozlacený ikonastas (focení zakázáno).
12.9km
více »
Webkamera na připojeném odkazu snímá jížní část ostrova Zakynthos se zálivem Laganas s tzv. želvím ostrovem od letoviska Marathias. Viz: http://www.zblizka.cz/evropa/recko/443-zakynthos-pohled-na-more/ Tuto webka…
13.6km
více »
V životě každého z nás jsou chvíle, na které nechceme nikdy zapomenout a snažíme si je uchovat pro sebe co nejdéle ať už v podobě fotek, videa nebo cestopisu. Zároveň chceme, aby i ostatní měli z toho našeho potěšení radost a alespoň trochu cítili to samé jako my. Bohužel ani slova nebo tyto řádky nemohou vyjádřit to, co jsme prožili a co nás víc nebo míň změnilo. Já se pokusím vnést vás, čtenáře, do naš…
Navagio beach je nejznámější pláži na ostrově a jednou znejfotografovanějších pláží celého středomoří. Pláž se nachází v severozápadní části ostrova, přístupná je pouze z moře, lodí. Od r. 1983 nese pláž jmén…
15.6km
více »
Největší vlajka na světě se nachází na jihu řeckého ostrova Zakhyntos, asi 1 km od starobylé vesničky Keri. Do Guinessovy knihy rekordů byla zapsána 20. května 2007. Její rozměry jsou 18,1×36,9 metru a zabírá tak plochu 667,89 m2.
16.4km
více »
Tzv. modré jeskyně se nachází na nejsevernějším výběžku ostrova Zakynthos. Byly a jsou stále tvořeny neustálým působením moře. K jeskyním se lze dopravit lodí z Agios Nikolaos, ale Zastávky u nich dělají i výletní…
17.4km
více »
Webkamera na připojeném odkazu nás k pláži u Agios Nikolaos nedaleko Vassilikos. Viz:http://www.gozakynthos.gr/live/agios.nikolaos.beach.vassilikos.webcam.php Lokalizace bodu webkamery v mapě je pouze orientační.
20.1km
více »
Je začátkem března a já s Šárkou přemýšlím, kdy se zase vydáme na „naší“ milovanou Kefalonii – jinou variantu, že bychom jeli někam jinam si ani nepřipouštíme. Manželka opět preferuje červenec nebo srpen kvůli zam…
46.8km
více »
Kefalonie je řecký hornatý ostrov, největší z Jónských ostrovů s Krásnou rozmanitou přírodou. Nejvyšší hora Enos měří 1627 m.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace