TURISTIKU PODPORUJÍ
57 801 turistů a cestovatelů
90 481 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
880 409,- odměny za články
Žďár nad Sázavou
Žďár nad Sázavou leží na pomyslné hranici mezi Čechami a Moravou, jižním směrem od města Chrudim. Město se rozkládá v srdci Českomoravské vrchoviny a…

více o Žďár nad Sázavou

Turistika.cz doporučuje
Žďár nad Sázavou
Cestování a výlety
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Žďár nad Sázavou
Tipy na výlet vybrat: vše / nic
 ↓ 
Druh vybrat: vše / nic
Do přírody
Na golf
Na hory
Na kole
Se psem
Vinařská turistika
Za gastronomií
Za kulturou
Za sportem
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Žlab
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Hlavní město
Městečko
Město
Městská část
Městys
Místní část
Náměstí
Osada
Přístav
Samota
Ulice
Vesnice
Ostatní vybrat: vše / nic
Babyfriendly
Bivak
Hraniční přechod
Infocentrum
Nordic walking point
Ostatní
Prima Port
Turistická známka
WebKamera
Zajímavost
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Bouda
Boží muka
Chata
Chrám
Drobné památky
Dům, budova
Farma
Hrad
Hradby
Hrádek
Hradiště
Hřbitov
Hřebčín
Kaple
Kašna
Klášter
Kostel
Kříž
Lapidárium
Letohrad
Mešita
Měšťanský dům
Muzeum
Památník
Panský dvůr
Pevnost, opevnění
Pomník
Radnice
Rotunda
Rychta
Salaš, koliba
Skanzen
Socha
Statek
Synagoga
Trosky
Tvrz
Zámeček
Zámek
Zřícenina
Příroda vybrat: vše / nic
Bažina, mokřady
Hora
Hřeben
Jeskyně
Jezero
Jezírko
Kámen
Kaňon
Kopec
Krasový útvar
Louka
Minerální pramen
Ostrov
Památný strom
Park
Planina
Pláž
Pleso
Pobřeží
Pohoří
Poloostrov
Potok
Poušť
Pramen
Propast
Přírodní památka
Přírodní park
Rašeliniště
Rokle
Rybník
Řeka
Říčka
Sedlo
Skalní útvar
Slatě
Sopka
Soutěska
Studánka
Štít
Travertíny
Tůň
Údolí
Údolí, dolina
Vodní nádrž
Vodopád
Vrchol
Zahrada
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Aquapark
Cyklisté vítáni
Cyklo bar - hospůdka
Cyklo shop - servis
Golf
Koňská stezka
Koupaliště
Lázně
Ledovec
Letovisko
Potápění
Půjčovna kol
Půjčovna lodí
Rekreační oblast
Ski areál
Zábava, atrakce
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Typ vybrat: vše / nic
Autem
Balónem
Běžecká trasa
Běžky
Cyklotrasa
Golf
In line brusle
Pěší trasa
Po vodě
Ski areál
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Cestopisy vybrat: vše / nic
Články redakce vybrat: vše / nic
Rady a tipy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Moje dovolená vybrat: vše / nic
 ↓ 
Kdy jsme jeli vybrat: vše / nic
Jaro
Léto
Podzim
Zima
Délka dovolené vybrat: vše / nic
Méně než 1 týden (do 6 dní)
1 týden (7-9 dní)
Delší než 1 týden (10-12 dní)
2 týdny a více (13 a více dní)
S kým vybrat: vše / nic
Rodina s dětmi do 5-ti let
Rodina s dětmi do 10-ti let
Rodina s dětmi 10-18 let
S partnerem
S přáteli
Typ vybrat: vše / nic
Pobyt
Aktivní dovolená
Poznávací dovolená
Eurovíkend
Plavba
Prodloužený víkend
Zaměření vybrat: vše / nic
K moři
Na lyže
Za zábavou a poznáním
Do přírody
Na hory
Cyklo
Se psem
Na vodu
Aerobic
Golf
Wellness
Potápění
Za kulturou
Zábavné parky
Aquaparky
Gastronomie
Jak jsme jeli vybrat: vše / nic
Autem
Autobusem
Letadlem
Lodí
Jinak
Jak a kde jsme bydleli vybrat: vše / nic
Dům / rekreační objekt
Kemp
Apartmán
Hotel / Penzion
Stravování na dovolené vybrat: vše / nic
Vlastní
Snídaně
Večeře
Polopenze
Plná penze
All Inclusive
Ultra all inclusive
Fotogalerie vybrat: vše / nic
zobrazit výsledky

Na Žďár 08/17 pt.3 (a vláčky)

Cestopisy

19.8.2017

Leckdy jsou zprávy ve sdělovacích prostředcích dramatičtější, než se nakonec projeví ve skutečnosti (vlastně je to pořád). Tak i týdenní příprava, že bude v sobotu hnusně poněkud změnila původní plány, co bysme mohli tento den absolvovat. Jenže ouha, ona sice v noci jakási studená fronta dorazila i s deštěm, ale nakonec se neprokázala zas tak drasticky, jak se původně počítalo. Takže sice silnice před penzionem mírně zavlhčená je, ale v podstatě již během snídaně je po dešti. Nicméně ještě chvíli vytrváme v místě, ale když i radarová data odsouvají srážky mimo Žďársko, sice s menším opožděním vyrazíme na výlet. Jen zatím bez vytčení delšího cíle, co kdyby se ještě nějaký déšť přiřítil, tak zatím do Žďáru, pak se uvidí. Abychom nejezdili jen pořád stejným směrem, vyrážíme kolem hotelu U Hrocha poněkud směrem jihovýchodním k vesničce Světnov. Je to taková neudržovaná okreska, ale z kopce, takže jsme v místě coby dup.

Nepřítomnost slunečního svitu a trošku zamotané uličky chvíli matou, zda na křižovatce z kopce, či do kopce, ale správnější je varianta do kopce, není to zas nic obrovského, pár desítek metrů po svahu kopce Na Lazech. Brzy přejíždíme hlavní silnici (které jsme se tímto chtěli vyhnout). Přejíždíme křižovatku a na dohledu už jsme v Polničce. Vlastně je ještě dopoledne, tak se chceme podívat konečně na provoz zahradní železnice. Oproti předešlým dnům je zatím prázdno, přece jen chladné ráno nevylákalo zatím příliš výletníku. Tak skoro jako jediní návštěvníci provádíme drobnou tržbu v přilehlém bufetu (ten je stylově zhotoven z vyřazeného bufetu, v interiéru je dokonce i pár sedadel ze starého motoráku).

A vyhýbkou
A vyhýbkou  •  Foto: Bobkart

Nezůstáváme dlouho, míříme k cyklostezce a k Pilské, či Piláku, jak se zkráceně říká žďárské přehradě. Dnes tu mají slávu. I přes pošmourné nebe se tu sešla vcelku početná účast při závodech dračích lodí. Nejsou tu jen tyto vodní dopravní prostředky. Několik odvážných družstev závodí i v disciplíně velkých paddelboardů. Je to vlastně taková novodobá náhražka surfového prkna. Paddelboardy jsou většinou z pevného pružného plastu s nafukovací komorou, k snadnějšímu transportu. Existují provedení pro jednotlivce, či rodinu. Tady pořadatelé dovezli už velké kousky pro desetičlennou posádku. Na paddelboardu se stojí, jako pohon slouží podle názvu dlouhé pádlo. Plavidlo má sice i jakýsi kýl, ale jak jsme mohli sami vidět, je to značně vratká loď. Když už se povede nasednutí – spíše nastoupení, je určitě náročné zachovat rovnováhu při samotné jízdě a oříškem je i vystoupení z plavidla.

Samotné dračí lodě mají startovat ale později. Ač je v jedné z posádek i sympatická paní hostinská, u které bydlíme, oželíme ji spatřit v posádce a pokračujeme do města. Před zámeckým areálem je o víkendech otevřen morový hřbitov z roku 1709. Původně ho vlastně taky projektoval Santini, ale po úpravě v dalších letech (1820) dostal půdorysný tvar, který má připomínat lebku. Šťastným řízením se ale nakonec v té době nákaza městu vyhla a hřbitov byl využíván k běžným pohřbům.

V současné době prostor slouží jako lapidárium, najdeme tu i sochy z nedalekého mostu přes Sázavu. Středu dominuje socha Anděla Posledního soudu. Socha je připisována různým autorům i době vzniku (1709, 1730?).

V depu
V depu  •  Foto: Bobkart

To už jsme vlastně u areálu zámku, původně klášteru. Zřejmě nejpozoruhodnější částí památky je kostel, Bazilika Nanebevzetí Panny Marie a sv. Mikuláše je původně gotická stavba, zbarokizovaná za účasti Jana Blažeje. Při předchozí návštěvě se nám podařilo útroby prozkoumat vcelku (končila bohoslužba), dnes se musíme spokojit jen přes mříž. I tak se pohled na velkolepý interiér jen tak neomrzí. Zkoušíme projít z areálu přes zahrady, jenže ouha, je tu plot, nicméně i zadní vchod do vstupního traktu do nového zámeckého muzea. A kupodivu, personál nic nenamítá, když si kola provedeme přes prodejnu suvenýrů, recepci i bufet…

Vždycky, když jsem přes Žďár projížděl, upoutala mě prodejna zámeckého pána. Je to vlastně takový supermarket pro stavitele, zahrádkáře a kutily, v podstatě jako Obi, či Bauhaus, ale hezky české. Takže sice vynecháme zámek, ale prohlídka obchodu s všemožným novým zbožím nakonec taky není nezajímavá. Ač je vlastně Žďár podle počtu obyvatel menší než Šumperk (rozdíl cca 5000), u nás nic takového nemáme, a kdo nutně potřebuje o víkendu něco kutit, musí povětšinou do Olomouce.

Počasí se zdá umoudřilo téměř zcela, tak vymýšlíme co s načatým dnem. Zvolíme k tomu včerejší Süssův hostinec, kde jedna něco poobědváme a skoukneme i mapu. Ve dvorku radnice je naštěstí i otevřené íčko, tak si zajdeme i k informaci. Momentálně stále stojí i bez nutností se informovat se v IC zastavit. Pan vedoucí je mj. sběratel starožitností a pár kousků ukazuje i tady.

Vlastně nás v mapě zaujal název Vápenice, což nám bylo doporučeno, jako hezká vyjížďka. Znamená to tedy zamířit na výpadovku Brodská, u benzinky odbočit na Hamry. Vlastně ještě na kraji obce odbočíme na červenou TZ i místní značku Hamerského okruhu. Ta nás vede (včera jsme vynechali) k Hamroňovi, udává se jako kříženec šneka a žáby (ale můžeme si představit i jiné živočichy). Samozřejmě jde o další výtvor Milana Olšiaka. Hůře sjízdnou (ale sjízdnou) polňačkou vyjíždíme k Mamlasovi, což je vlastně první veřejná práce výše uvedeného umělce. Tady ještě příliš nehýřil fantazií, prostě velká betonová hlava. Polní cesta sjíždí k rybníčku Mikšovec, pak mírně do kopce k lesní asfaltce, pak už vlastně kousek k Vápenici. Názvem jsou ovšem dvě, to první je jezírko. Přemýšlím, k čemu mohlo sloužit, klidně to mohla být klauza k plavení dříví, ale naučná tabule prozradí, že jde o zatopený vápencový lom. První pohled totiž skutečně neodhalí žádnou lomovou nebo skalní stěnu, takže těžba probíhal vlastně do země.

Od jezírka jde všechno lesem, malé zdržení způsobila nesprávná odbočka jedno z členů (naštěstí měl na kole motor). K rozcestí Pod Adamovým kopcem nás vede modré značení, dál zelené. Po dvou zatáčkou je lesní cesta snad podle pravítka asi v délce 2 km. Vrcholem je Vápenice kopec (628 m). Vlastně i nejvyšší místo soboty. Odbočíme k souběhu žluté, která nás zavede už k známému místu u rybníka Jordán, tedy Račínu a pivovárku Richard, přesněji hotelu Račín. Kromě ochutnávky zlatavého moku i se zájmem sledujeme svatební veselí v stylové hospodě, zahrádka je naštěstí veřejnosti přístupná.

Domů to už máme vlastně kousek, tedy na okresku č. 350, pak odbočit na lesní asfaltku pod Kamenným vrchem. To je víceméně zkratka k cestě od Polničky, brzy jsme u hospůdky Na Baště, což je už vlastně součást chatové osady u Dářka.

 

20.8.2017

Foto: Bobkart

Neděle, tedy konec výletu. Odjezd bude jako vždy až odpoledne, takže co dopoledne. Sablit zavazadla netrvá dlouho. Už z vyprávění jiných výletníků se nám zamlouvala návštěv Žďárského kulturáku. Dnes nevymýšlíme žádnou složitou cestu, klasick na Polničku, jen kolem Pislké to sjedeme z Polničky po cestě a ne po cyklo (nazpět jo). Ale od přehrady neuhneme k zámku, ona tady totiž pokračuje podél Sázavy pěkná cyklostezka až do centra. Tím důvodem dnešní návštěvy je Modelové království Žďár nad Sázavou. No v podstatě masivní železniční model. V suterénní místnosti je místo pro, kde se pobaví snad každé dítě bez omezení věku. Velikost měřítka je H0 (há nula). Dráha je vymakaná do všech detailů, nejezdí jen vlaky, ale i auta a autobusy po silnicích. V pohybu jsou i postavičky. Krajina je uzpůsobena místním poměrům, takže zejména krajine a památkám Žďárských vrchů. Nemůže chybět Zelená hora, hlavní nádraží je samozřejmě Žďár, mají tu Skihotel, Pernštejn, továrnu Žďas, hřbitov i s pohřbem. Na rožni se otáčí sele, pivaři se nalívají dvanáctkou, slepice zobou zrní. Objevíme hasiče, jak hasí lesní požár, skauty na táboře, i scény poněkud lascivní.

Jezdí tu vlaky moderní (RailJet), zánovní (Vindobona) i historická pára. Konstruktéři modelu to mají vůbec vymakané, železnice má vlastně dvě patra. Na tom horním, s rozměrem cca 55 m2 se odehrává vše živé, dolní patro – je vidět průzory – vlastně slouží jako depo. Trať už je tak složitá, že se to všechno odehrává přes počítač, vypouštění vlaků, závory, pohyb automobilů i lidiček.

Nic nemůže ale trvat věčně, tak si ještě odskočíme na kafe či pivo do příjemné restaurace nad hradebním parkem, v podstatě už starou známou cestou k Pilské, podíváme se jak jezdí zahradní železnice, zamáváme pár opozdilcům Na Baště. Ve Škrdlovicích už je přistaven autobus, ale protože je odjezd naplánován na třetí hodinu, ještě dost času na oběd a poklidné naložení batožiny.

Nakonec i řidič autobusu zvolil pro návrat trošku odlišnou trasu, tak si té Vysočiny trošku užijeme přes Nové Město a kouzelný Jimramov, pak už klasika, Polička, Svitavy, M. Třebová, Mohelnice. I tradiční tiskovka na Koruně.

díl 2.

díl 1.

GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor (49.583, 15.902)
Poslední aktualizace: 23.10.2017
Autor: Bobkart
Kvalita příspěvku:    
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Žďár nad Sázavou

Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
1,8km od místa

Příspěvky v okolí Na Žďár 08/17 pt.3 (a vláčky)

Mramory se v oblasti Žďárských vrchů vyskytují dosti ojediněle a vytváří nevelké polohy v podobě čoček v okolních horninách. V okolí Žďáru nad Sázavou se nacházejí dvě…
Nachází se u romantického jezírka Vápenice. Prochází tudy modře a žlutě značená turistická cesta. Modrá je okružní a začíná a končí u Pilské nádrže. Žlutá pak vede od Rozštípené Skály a Peperku…
Nedaleko Žďáru nad Sázavou u lesa v blízkosti místní části Starý Dvůr se na modré turistické trase nachází betonová socha Mamlase. Jedná se o první sochu vytvořenou místním rodákem Michalem Olšiakem. Je odsud pěkn…
Tipy na výlet
Opět vyrážíme do přírody, a to na Vysočinu, do krásné přírody u Žďáru nad Sázavou. Výchozím i cílovým bodem je obec Hamry nad Sázavou, kam můžeme dojet buď autem nebo vlakem, záleží jen a jen na našich preferencíc…
Na cyklotrase "Hamerský okruh" se nad obcí Hamry nachází betonová socha Hamroně. Jejím tvůrcem je rodák ze Žďáru nad Sázavou Michal Olšiak, který v okolí umístil do přírody několik svých děl, kterými ozvláštnil mí…
Socha Mamuta se nachází na levém břehu Sázavy, pod Rozštípenou skálou na cyklotrase Sázavský okruh, na Hamerském vycházkovém okruhu, a na červené a žluté turistické značce nedaleko části Najdek patřící pod Hamry n…
U hlavní silnice ze Žďáru nad Sázavou do Přibyslavi v obci Hamry nad Sázavou se nachází socha koně, který se snaží vytáhnout vůz z vody. Tvůrcem je rodák ze Žďáru nad Sázavou Michal Olšiak, který v okolí umístil d…
Nachází se pod rozložitým skalním masívem Rozštípené skály nad řekou Sázavou. Celý skalní masív je dnes vyhlášen za přírodní památku. Prochází tudy červeně a žlutě značená turistická cesta.…
Romantický úsek horního toku Sázavy západně od Žďáru nad Sázavou, s chráněnou Rozštípenou skálou.
Skalní útvar
Nachází se v údolí řeky Sázavy 1,5 km západně od vlakové zastávky Hamry nad Sázavou. Jedná se o mohutný svahový skalní mrazový srub, jehož délka je 75 m a celková výška pak 15 m. Ve své…
Výletní místo
Nachází se na západním okraji osady Šlakhamry, která je součástí obce Hamry nad Sázavou. Je jednou ze zajímavostí na trase zdejší vycházkové stezky pod názvem Hamerský vycházkový okruh. Nachází se přesně na mor…
Nachází se na severním okraji města Žďár nad Sázavou. Od nádraží je dostupná městskou hromadnou Dopravou, nebo autobusy směřující do severní části Žďárského regionu (Polnička, Škrdlovice,…
Nachází se poblíž bývalého kláštera před dnešním areálem výrobního závodu Tokoz. Dnes bývá nazýván Dolní hřbitov. Byl postaven v roce 1709 v době působení opata Vejmluvy podle projektu…
Tento barokní most přes řeku Sázavu byl postaven za opata Bernarda Henneta. Nachází se mezi Bránským a Konventním rybníkem, v blízkosti poutního kostela na Zelené hoře. Je 40 m dlouhý a má…
Muzeum nové generace se nachází v areálu bývalého cisterciáckého kláštera a dnešního zámku, kde dříve také bylo Muzeum knihy, které zde ukončilo svoji činnost.Toto muzeum není jen muzeum. Jedná se o klíč k pochopení celého areálu bývalého cisterciáckého kláštera a dnešního zámku ve Žďáru nad Sázavou. Kombinuje zážitkov…
Kostel Nanebevzetí Panny Marie je součástí bývalého cisterciáckého kláštera. Výstavba klášterního kostela začala roku 1252, hned po založení kláštera. V letech 1710-1722 byl původní gotický kostel přestavěn J. B. Santinim v duchu barokní gotiky.
Navštívíme Santiniho kostel na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou. Do Žďáru nad Sázavou přijedeme autem a zaparkujeme na parkovišti před zámkem, odkud se vydáme na prohlídku pěšky. Santiniho kostel na Zelené hoře Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře u Žďáru nad Sázavou od roku 1994 figuruje na seznamu UNESCO. Půdorys stavby má tvar hvězdy. Kostel má pět…
Hřbitovní kostel J.B.Santiniho na Zelené Hoře nad Žďárem nad Sázavou, památka UNESCO.
Jdeme pěšky ze Žďáru nad Sázavou na Zelenou Horu, podívat se na poutní kostel Sv.Jana Nepomuckého. Kostel je unikátním uměleckým dílem. Základem je kompozice pěticípé hvězdy (pěticípý půdorys, pět vchodů, …
Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře představuje vyvrcholení tvorby geniálního architekta Jana Blažeje Santiniho Aichla, příslušníka již třetí generace italské umělecké rodiny, usazené od 17. stolet…
Žďár nad Sázavou leží na pomyslné hranici mezi Čechami a Moravou, jižním směrem od města Chrudim. Město se rozkládá v srdci Českomoravské vrchoviny a v jihozápadní části chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy. …
Rozhledna na kopci Rosička nad obcí stejného jména. Jedná se o kombinovanou stavbu telekomunikační věže se schodištěm a Ochozem ve výšce 24 m pro návštěvníky. Na zábradlí ochozu jsou umístěny tabule s popisem okolní krajiny. Výhled stojí za to.
Nachází se v pramenné oblasti řeky Sázavy, asi 10 km severně od Žďáru nad Sázavou. Patří mezi nejstarší zdejší vodní plochy, prameny udávají, že byl zbudován kolem roku 1480. V minulosti…
Výchozím místem je obec Křižánky, odkud půjdeme po modré turistické značce. Turistický směrovník se nachází u autobusové zastávky. Turistická vývěsní mapa je umístěna před obecním úřadem. Je možné také zaparkovat …
13.6km
více »
Veselý kopec je ideální místo pro Váš výlet. Nachází se na pomezí Vysočiny a východních Čech přibližně 5 km od Hlinska. Jedná se o rozsáhlou expozici lidového stavitelství. První zm…
20.8km
více »
ZOO leží v malebném údolí řeky Jihlávky. V areálu jsou vodní plochy, zalesněné svahy, louky i skály a to v bezprostřední blízkosti centra města, cca 10 minut pěší chůze. Příjezd - z…
29.7km
více »
Hrad Pernštejn je druhým nejmohutnějším hradem u nás. Hrad stojí nad městečkem Nedvědicí v Jihomoravském kraji a je jedním z našich nejzachovalejších a historicky nejcennějších hradů. Hrad je možné navštívit v dubnu a říjnu o víkendech a svátcích a od května do září každý den, návštěvníci si mohou vybrat ze 4 prohlídkových tras. Jedinečnou ukázkou opevňovací techniky na hradě…
33.5km
více »
Hrad stojí na vrcholu táhlého hřbetu (620 m) v dominantní poloze nad Městečkem Lipnicí nad Sázavou v kraji Vysočina. Návštěvníci si mohou prohlédnout celý hradní areál včetně kaple sv. Va…
Zámek Telč patří mezi klenoty moravské renesanční zámecké architektury. Zámek Telč byl zařazen do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Zámek je jednou z nejvýznamně…
54.7km
více »
Telč leží na Jižní Moravě, východním směrem od Jindřichova Hradce. Telč je označován jako jedno z nejkrásnějších moravských měst, historické centrum města bylo zapsáno do seznamu památek UNESCO. Městečko se rozkládá v jižní části Českomo…
54.7km
více »
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace