TURISTIKU PODPORUJÍ
61 478 turistů a cestovatelů
110 545 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
1 367 950,- odměny za články
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Ukrajina
Tipy na výlet vybrat: vše / nic
 ↓ 
Druh vybrat: vše / nic
Do přírody
Na golf
Na hory
Na kole
Se psem
Vinařská turistika
Za gastronomií
Za kulturou
Za sportem
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Vesnice
Městečko
Město
Osada
Samota
Městská část
Hlavní město
Přístav
Místní část
Náměstí
Ulice
Městys
Ostatní vybrat: vše / nic
Bivak
Hraniční přechod
Infocentrum
Nordic walking point
Ostatní
Turistická známka
WebKamera
Zajímavost
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Hrad
Zámek
Zřícenina
Trosky
Kaple
Klášter
Pomník
Kříž
Chata
Muzeum
Bouda
Kostel
Památník
Měšťanský dům
Salaš, koliba
Letohrad
Farma
Hřebčín
Zámeček
Tvrz
Skanzen
Hradiště
Rotunda
Statek
Dům, budova
Chrám
Hřbitov
Hradby
Lapidárium
Kašna
Socha
Boží muka
Hrádek
Panský dvůr
Rychta
Pevnost, opevnění
Radnice
Drobné památky
Mešita
Synagoga
Příroda vybrat: vše / nic
Hora
Kopec
Štít
Vrchol
Jezero
Potok
Pleso
Rybník
Vodopád
Propast
Minerální pramen
Jeskyně
Krasový útvar
Údolí
Skalní útvar
Jezírko
Řeka
Říčka
Pohoří
Údolí, dolina
Kaňon
Sedlo
Travertíny
Planina
Hřeben
Louka
Pramen
Kámen
Zahrada
Rašeliniště
Slatě
Památný strom
Přírodní park
Ostrov
Sopka
Pobřeží
Poušť
Park
Rokle
Přírodní památka
Vodní nádrž
Studánka
Soutěska
Tůň
Pláž
Poloostrov
Bažina, mokřady
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Lázně
Rekreační oblast
Koňská stezka
Aquapark
Letovisko
Koupaliště
Ledovec
Ski areál
Golf
Půjčovna lodí
Cyklo bar - hospůdka
Cyklo shop - servis
Potápění
Zábava, atrakce
Půjčovna kol
Vinařský cíl
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Typ vybrat: vše / nic
Autem
Balónem
Běžecká trasa
Běžky
Cyklotrasa
Golf
In line brusle
Pěší trasa
Po vodě
Ski areál
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Cestopisy vybrat: vše / nic
Tipy a novinky vybrat: vše / nic
Rady a tipy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Moje dovolená vybrat: vše / nic
 ↓ 
Kdy jsme jeli vybrat: vše / nic
Jaro
Léto
Podzim
Zima
Délka dovolené vybrat: vše / nic
Méně než 1 týden (do 6 dní)
1 týden (7-9 dní)
Delší než 1 týden (10-12 dní)
2 týdny a více (13 a více dní)
S kým vybrat: vše / nic
Rodina s dětmi do 5-ti let
Rodina s dětmi do 10-ti let
Rodina s dětmi 10-18 let
S partnerem
S přáteli
Typ vybrat: vše / nic
Pobyt
Aktivní dovolená
Poznávací dovolená
Eurovíkend
Plavba
Prodloužený víkend
Zaměření vybrat: vše / nic
K moři
Na lyže
Za zábavou a poznáním
Do přírody
Na hory
Cyklo
Se psem
Na vodu
Aerobic
Golf
Wellness
Potápění
Za kulturou
Zábavné parky
Aquaparky
Gastronomie
Jak jsme jeli vybrat: vše / nic
Autem
Autobusem
Letadlem
Lodí
Jinak
Jak a kde jsme bydleli vybrat: vše / nic
Dům / rekreační objekt
Kemp
Apartmán
Hotel / Penzion
Stravování na dovolené vybrat: vše / nic
Vlastní
Snídaně
Večeře
Polopenze
Plná penze
All Inclusive
Ultra all inclusive
Fotogalerie vybrat: vše / nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

Na skok do Kyjeva - 5.část

Cestopisy

Fotografie (5)  • Foto: petrkl

Ve voze mám opět místo nahoře, což mi nijak nevadí, batoh dávám na horní polici a kurtuji ho popruhy, aby nebyl snadným soustem pro případné chmatáky, i když můj těžkotonážní batoh se nese ne zrovna dost lehce. Ti, kteří spí na dolních lůžkách mají snazší situaci, protože zavazadla si dají do prostoru pod lůžko a to posléze sklopí, takže případný nenechavec by musel člověka shodit na zem, aby se k zavazadlu dostal.

Usedám ke stolku, naproti mně cestuje paní asi ve věku 45 – 50 let, s notebookem a i v tuto večerní hodinu stále někam telefonuje. Ve chvilce, kdy paní nic nevyřizujeme, se dovídám, že jede za rodiči na Zakarpatí, a potvrdila také mojí teorii, že každý Ukrajinec už někdy ve svém životě pracoval v Čechách, protože při zmínce o tom, že jedu do Prahy, si ihned vybavila Dolní Bousov, kde pracovala v pekárně.

římskokatolický kostel Užhorod

Celkem brzy ulehám ke spánku a budím se až při rozednění kolem půl sedmé ráno. Vlak už je dávno za Lvovem a poloprázdný, protože většina cestujících vystupuje ve Lvově. Vracím se tou samou cestou, jako jsem jel první den, takže se opět kochám pohledy na nádhernou karpatskou přírodu, opět dostáváme postrk, aby 18-ti vozový rychlík mohl přejet hřeben hod s vrcholovou stanicí Beskid. Projíždíme zastávkami s názvy jako Lavočne, Skotarske, Slavske, Svaljava nebo Karpati. Na zhruba 120 km cesty vlak bude potřebovat ještě zhruba 4 hodiny, příjezd do Užhorodu je po 11 hodině. Pohledem na hodinky zjišťuji, že máme asi 10 minut zpoždění, ale v Užhorodu mám čas něco přes 2 hodiny, tak bych měl všechno zvládnout.

Kolem 10 té hodiny přijíždíme do Čopu, i když vlak nepřejíždí hranici, přesto na nástupišti hlídkují pohraničníci, vystupuji z vlaku a dělám si pár fotek právě najíždějící lokomotivy. Během pobytu ve stanici se posádka vlaku patrně dovídá, že vedlejší vagón půjde do dílen a začíná stěhovat veškerý materiál do našeho vagonu. Ale nejen deky a polštáře, ale například i směrové tabule, sundavají se i záclonky s názvem rychlíku, během půlhodinového pobytu to ve třech lidech skoro zvládnou. Já měl jen obavy, aby nezačali šibovat ještě v Čopu, ty bychom nabrali zpoždění.

bývalá synagoga

V Užhorodu nejprve jdu na autobusové nádraží zakoupit si jízdenku na autobus do Michalovců. Tabule s cenami vyvěšená v hale udává 44 UAH, u pokladny si pak paní říká o 10 UAH více. No ještě že zde akceptují kreditku, kterou bez problémů platím. Posléze na jedné tabuli čtu, že přirážka se účtuje při prodeji u okénka, je v tom patrně ošlapné autobusového nádraží a na jízdence je rovněž psáno, že v ceně je zavazadlo.

Mám 2,5 hodiny do odjezdu, tak vyrážím ještě na krátkou prohlídku Užhorodu. Batoh už nikam na tu chvíli dávat nechci, tak jdu s krosnou. Nejprve po mě už známe ulici Svobody, k zavřenému hotelu Zakarpatí a pravoslavné katedrále (mimochodem nedávno nově postavené), načež pokračuji dál k řece Už. Ještě na ulici Kapushanskaja si všímám dřevěného kostelíku, pravděpodobně rovněž nově postaveného, nedokázal jsem zatím najít žádnou fotku nebo zmínku o něm na internetu.

kostelík svato-pokrovské církve

Pokračuji dál přes řeku Už a podél řeky vpravo alejí. Odmyslím-li si nápisy v azbuce, tak bych dle okolních domů mohl být klidně v nějakém okresním městě v Čechách, na ulici Dovženka kupuju v trafice pohledy s motivy města a pokračuji do centra. Pokračuji kolem parku fontán a zabočuji na „Korzo“ místní pěší zónu s obchůdky a restauracemi. V této části se rovněž nachází římskokatolický a o kousek dál řeckokatolický kostel. Vracím se zpět k řece a fotografuji ještě bývalou synagogu, kde je dnes sídlo místní filharmonie.

Na jedné pohlednici jsem měl krásný pravoslavný kostelík, a teď když jsem se vracel po mostě přes řeku zpět do čtvrti, kde je nádraží, tak jsem ho uviděl. Tak tam se ještě podívám. Jedná se o Svato-Pokrovský pravoslavný kostelík a jde se k němu po pravoslavném nábřeží, ovšem po okraji čtvrti, která nebudí zrovna bezpečný dojem, a sem tam Vás někdo zastaví s nataženou rukou a prosbou o peníze. Na druhé straně řeky si všímám malého vláčku. Jedná se o dětskou železnici v Užhorodě, která vedla po nábřeží k parku kultury a oddechu, ovšem již delší dobu je zavřená a chátrá.

Nový pravoslavný kostel

Jelikož se čas nachýlil, vracím se zpět na autobusové nádraží. Cestou ještě utrácím posledních pár hřiven za jídlo na cestu a nastupuji do autobusu. Vracíme se do „Evropy“. Zatímco cesta tam a celní prohlídka probíhala relativně v pohodě, zpátky jednak se našli ukrajinští cestující bez víz, a jednak nás na slovenské straně nechali všechny vystoupit a zkontrolovali kompletně veškerá zavazadla. Zajímali se hlavně o alkohol a cigarety (ty se smí busem do Unie převážet maximálně v počtu 2 krabičky na osobu). Kontrola se oproti oficiálnímu jízdnímu řádu protáhne opět o hodinu, ale to nevadí, mě jede autobus do Prahy až v 19 hodin večer. V Michalovcích na nádraží si kupuju jízdenku s místenkou a mám ještě dost času na nákup v místním hypermarketu. A pak už jen klidná cesta do Prahy.

Co říct na závěr, Ukrajina je krásná země, lidé jsou příjemní, a pokud budete dodržovat alespoň základy bezpečnosti, neměli byste být ohroženi většími bezpečnostními riziky než v jiných zemích. Pokud se už vydáte takto sami na cestu, doporučuji, aby alespoň jeden z výpravy uměl rusky, případně alespoň číst v azbuce. V Kyjevě a Lvově jsou běžné např. nápisy v latince na směrových tabulích veřejné Dopravy, nebo směrovky k památkám, na Zakarpatí ale ne, a v angličtině se moc nedomluvíte (viz případ anglických turistů, kteří zoufale hledali v Mukačevě nádraží nebo hostel na přespání, a měli hroznou radost, když mě potkali, že jim někdo rozumí). Tohle píšu hlavně kvůli mladší generaci, zatímco pro mě jako 40tníka je čtení v azbuce úplně normální, můj 17-ti letý syn koukal na turistickou známku ze Lvova a vůbec neměl ani ponětí, kde by to mohlo být.

Jídlo je zde o něco levnější než v Čechách, záleží ale na druhu zboží, zatímco pečivo je zde hodně levné (chleba od 3 UAH, makový závin 2 UAH) např. tabulka čokolády zde stojí stejně jako u nás. Hřivny při troše štěstí seženete i ve směnárnách v Praze (já oběhnul asi 4 v Panské ulici a v jedné je měli), jinak na Ukrajině lze běžně směnit eura, dolary, rubly a ve většině směnáren rovněž polské zloté. Kurz eura se pohyboval v září 10,80 až 11 UAH za euro (teď jsem koukal, že je zhruba 11,40 (15. 1.2014)).

Ubytování lze ve větším městech rezervovat i přes celosvětový web www.booking.com, v hostelech se ve společných noclehárnách ceny pohybují mezi 7 – 10 EUR za noc, rezervace jízdenek na vlak lze uskutečnit přes web www.uz.gov.ua (i v angličtině), cesta z Užhorodu do Kyjeva začíná na 90 UAH.

Celou 5ti denní cestu se mi povedlo uskutečnit za zhruba 110€. Všem kteří se chystají navštívit tuto zemi, přeji mnoho cestovatelských zážitků.

Poslední aktualizace: 19.1.2014
Autor: petrkl
Kvalita příspěvku:    
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Ukrajina